Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/2512/26
Номер провадження 1-кс/711/859/26
23 березня 2026 року
м.Черкаси
Слідчий суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , погодженого прокурором відділу Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні №42024252230000055 від 23.08.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.366-3 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю,-
Старший слідчий СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , звернувся до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Своє клопотання слідчий обґрунтує тим, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Черкаській області проводиться досудове розслідування по кримінальному провадженню №42024252230000055 від 23.08.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.366-3 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 , згідно з рішенням ІНФОРМАЦІЯ_1 № 1-1/VIII від 03.12.2020 «Про початок повноважень депутатів ІНФОРМАЦІЯ_1 VIII скликання» визнано депутатом ІНФОРМАЦІЯ_1 VIIІ скликання.
Відповідно до п.п. «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) суб'єктами, на яких поширюється дія Закону є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зокрема народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Досудовим розслідуванням установлено, що ОСОБА_5 , будучи депутатом ІНФОРМАЦІЯ_1 VIIІ скликання та повідомленим, відповідно до Журналу контролю подачі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій місцевого самоврядування ІНФОРМАЦІЯ_1 , про необхідність подати декларацію за минулий рік, в порушення вимог пункті 1, підпунктів «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 Закону, не подав декларації, шляхом заповнення відповідної форми на веб-сайті ІНФОРМАЦІЯ_3 в Реєстрі, за 2020, 2021, 2022, 2023 та 2024 роки.
У подальшому, ОСОБА_5 , будучи присутнім на позачерговій сесії ІНФОРМАЦІЯ_1 восьмого скликання від 06.03.2024, відповідно до витягу з протоколу № 37 позачергової сесії сільської ради восьмого скликання, був повідомлений начальником відділу кадрів, юридичного забезпечення, архівного збереження, цивільного захисту та охорони праці ОСОБА_6 про необхідність подати декларацію за 2023 рік у строк до 31 березня 2024 року.
Однак, ОСОБА_5 проігнорував вимогу Закону та не подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік шляхом заповнення відповідної форми на веб-сайті ІНФОРМАЦІЯ_3 в Реєстрі.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 46 Закону у декларації зазначаються відомості про прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць і рік народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків (у разі його отримання), серію та номер паспорта громадянина України, суб'єкта декларування та членів його сім'ї, унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі суб'єкта декларування та членів його сім'ї (у разі формування такого унікального номера), зареєстроване місце їх проживання, а також місце фактичного проживання або поштову адресу, на яку суб'єкту декларування Національним агентством може бути надіслано кореспонденцію, місце роботи (проходження служби) або місце майбутньої роботи (проходження служби), займану посаду або посаду, на яку претендує, та категорію посади (якщо така є) суб'єкта декларування, у тому числі належність до службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, суб'єктів декларування, які займають посади, пов'язані з високим рівнем корупційних ризиків, а також належність до національних публічних діячів відповідно до Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення».
Згідно з п.2 ч.1 ст.46 Закону у декларації зазначаються відомості про об'єкти нерухомості, що належать суб'єкту декларування та членам його сім'ї на праві приватної власності, включаючи спільну власність, або знаходяться у них в оренді чи на іншому праві користування, незалежно від форми укладення правочину, внаслідок якого набуте таке право.
Таким чином, ОСОБА_5 діючи в супереч вимог законодавства, будучи особою, уповноваженою на виконання функцій держави і одночасно, відповідно до ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом декларування, достовірно усвідомлюючи свій статус, діючи умисно, достовірно усвідомлюючи, що повинен подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави шляхом заповнення декларації на офіційному веб-сайті ІНФОРМАЦІЯ_4 , свідомо порушуючи вимоги ч.1 ст.45 вказаного вище Закону, маючи реальну можливість виконати вимоги Закону, не подав декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави шляхом заповнення декларації на офіційному веб-сайті ІНФОРМАЦІЯ_3 за формою, що визначається ІНФОРМАЦІЯ_2 за 2020 - 2024 роки.
Разом з цим, в ході досудового розслідування було отримано інформацію про те, що ОСОБА_5 може не подавати декларацію осіб, уповноважених на виконання функцій місцевого самоврядування, у зв'язку із перебуванням в його сім'ї сина військовослужбовця, із яким він можливо веде спільний побут.
Встановлено, що син ОСОБА_5 - ОСОБА_7 , користується номером мобільного телефону НОМЕР_1 , який обслуговує оператор мобільного зв'язку ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 ».
На теперішній час, з метою перевірки ведення спільного побуту ОСОБА_5 з членом сім'ї- військовослужбовцем, що дає йому правові підстави для не подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій місцевого самоврядування, зокрема для встановлення періодів, дат та часу спілкування останніх між собою, їх місця перебування в ці моменти та підтвердження їх спільного сімейного побуту, виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів, які знаходяться у розпорядженні оператора (провайдера) мобільного (рухомого) зв'язку ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ) щодо абонентського номеру НОМЕР_1 , за період з 01.01.2020 по 13.03.2026, а саме:
- типи з'єднань (вхідні та вихідні дзвінки, SМS, ММS, GРRS, 3G, 4G, переадресація, в тому числі і нульової тривалості);
- дати, час та тривалість з'єднань з прив'язкою до базових станцій в момент кожного вхідного та вихідного телефонного з'єднання, вхідних і вихідних SМS і ММS повідомлень;
- ідентифікаційних ознак кінцевого обладнання (абонента А), абонентських, серійних, IMSI номерів сім-карти, IMEI та ідентифікаційних ознак терміналу, з якого відбувався сеанс зв'язку (абонента Б), з'єднання нульової тривалості абонентських номерів.
Вказані документи мають важливе значення для подальшого досудового розслідування, оскільки за допомогою їх отримання можливо встановити всі обставини вчинення кримінального правопорушення та встановити повне коло причетних до його вчинення осіб.
Документи до яких планується отримати тимчасовий доступ, відповідно до ст.162 КПК України, відносяться до охоронюваної законом таємниці, так як містять конфіденційну інформацію (комерційну таємницю) та інформацію, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв'язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо, що виключає можливість їх отримання в порядку ст.93 КПК України.
Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем, комп'ютерних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах, комп'ютерних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.
Разом з тим, відповідно до ч.2 ст.163 КПК України, слідчий просить розглянути зазначене клопотання без виклику представників у володінні яких знаходиться інформація, так як існує реальна загроза зміни або знищення такої інформації.
В судове засідання слідчий не з'явився, четвертим пунктом клопотання просив судове засідання проводити без участі слідчого та прокурора. На момент розгляду інших клопотань від ініціатора не надходило.
На підставі ч.2 ст.163 КПК України, судове засідання проводилося без виклику представників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 ».
Положеннями ч.4 ст.107 КПК України визначено, що у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
За вказаних обставин, слідчий суддя вважає за можливе розгляд клопотання проводити у відсутність учасників справи та без фіксування судового процесу за допомогою технічних засобів.
Дослідивши клопотання слідчого та долучені до нього матеріали, слідчий суддя приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення клопотання слідчого.
Відповідно до положень ч.2 ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді.
Ч.1 ст.159 КПК України передбачає, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до положень ч.ч.5, 6 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Інформація, тимчасовий доступ до якої просить надати слідчий, перебуває у володінні оператора телекомунікації мобільного зв'язку ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та відповідно до положень п.7 ч.1 ст.162 КПК України відноситься до охоронюваної законом таємниці.
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України «Про телекомунікації» охорона таємниці телефонних розмов, телеграфної чи іншої кореспонденції, що передаються технічними засобами телекомунікацій, та інформаційна безпека телекомунікаційних мереж гарантується Конституцією та законами України; а відповідно ч.2 ст.9 - зняття інформації з телекомунікаційних мереж заборонене, крім випадків, передбачених законом.
Приймаючи до уваги вищевикладене та враховуючи те, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вищевказана інформація має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні і перебуває у володінні зазначеного оператора мобільного зв'язку, а також враховуючи неможливість отримати відомості в інший спосіб, слідчий суддя вважає, за необхідне задовольнити клопотання слідчого та надати дозвіл на тимчасовий доступ до інформації, що містить охоронювану законом таємницю та перебуває у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 ».
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.159, 162-164 КПК України, -
Клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю - задовольнити.
Надати тимчасовий доступ старшому слідчому СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , старшому слідчому СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_8 , старшому слідчому в ОВС СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_9 , старшому слідчому в ОВС СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_10 , старшому слідчому в ОВС СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_11 до документів, які знаходяться у розпорядженні оператора (провайдера) мобільного (рухомого) зв'язку ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ) щодо абонентського номеру НОМЕР_1 , за період з 01.01.2020 по 13.03.2026, а саме:
- типи з'єднань (вхідні та вихідні дзвінки, SМS, ММS, GРRS, 3G, 4G, переадресація, в тому числі і нульової тривалості);
- дати, час та тривалість з'єднань з прив'язкою до базових станцій в момент кожного вхідного та вихідного телефонного з'єднання, вхідних і вихідних SМS і ММS повідомлень;
- ідентифікаційних ознак кінцевого обладнання (абонента А), абонентських, серійних, IMSI номерів сім-карти, IMEI та ідентифікаційних ознак терміналу, з якого відбувався сеанс зв'язку (абонента Б), з'єднання нульової тривалості абонентських номерів, з можливістю вилучення виготовлених на паперових та/або електронних носіях копій документів/інформації.
Строк дії ухвали не може перевищувати один місяць з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали слідчий суддя за клопотанням сторони обвинувачення має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями Кримінального процесуального кодексу України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1