Справа № 569/2063/26
23 березня 2026 року м. Рівне
Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Головчак М.М.
з участю:
секретаря судового засідання Марченко А.А.
прокурора Набухотного В.С.
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1
захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - адвоката Лазарчук Г.В.
розглянувши справу, яка надійшла з Рівненського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою АДРЕСА_1 , РНОКПП ____________________, за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, -
Відповідно до наказу Департаменту патрульної поліції Національної поліції України від 28.01.2025 N? 172 о/с, рядового поліції ОСОБА_1 , поліцейського взводу N? 1 роти N? 3 (з обслуговування міста Костопіль) батальйону N? 2 (з обслуговування Рівненського району) полку Управління патрульної поліції в Рівненській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, на підставі пункту 5 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію», звільнено зі служби в поліції (через службову невідповідність), із 30.01.2025.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», працівники Національної поліції відносяться до правоохоронних органів України.
Згідно із підпунктом «3» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції суб'єктами, на яких поширюється дія вказаного Закону, є поліцейські.
Згідно зі статтею 17 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції, і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Відповідно до наказу Департаменту патрульної поліції Національної поліції України від 15.01.2025 N? 79 о/с, ОСОБА_1 прийнято на службу в поліцію за конкурсом та призначено поліцейським взводу N? 1 роти N? 3 (з обслуговування міста Костопіль) батальйону N? 2 (з обслуговування Рівненського району) полку Управління патрульної поліції в Рівненській області Департаменту патрульної поліції національної поліції України також присвоєно спеціальне звання рядового поліції.
15.01.2025 ОСОБА_1 складав Присягу на вірність Українському народові.
Відповідно до частини 1 статті 61 Закону України «Про Національну поліцію», на поліцейських поширюються обмеження, визначені Законом України «Про запобігання корупції», цим та іншими законами України.
Згідно із частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"г'" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, за формою, що визначається Національним агентством.
Оскільки, ОСОБА_1 звільнився зі служби в поліції та фактично припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави до закінчення щорічної кампанії декларування за 2024 рік (до 31 березня 2025 включно), тому йому необхідно було спочатку подати декларацію за попередній рік, що зумовлено тим, що у різні звітні періоди (роки) застосовуються різні розміри прожиткового мінімуму (згідно роз'яснень НАЗК)
Згідно пункту 1 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 N? 449/21 (далі - Порядок N? 449/21) передбачено, що декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у власному персональному електронному кабінеті у Реєстрі.
Декларація подається незалежно від того, перебуває суб'єкт декларування в Україні чи за її межами.
Згідно підпункту 1 пункту 2 розділу ІІ Порядку N? 449/21, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня.
Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Але ОСОБА_1 у період часу з 01.01.2025 по 23 год. 59 хв. 59 с., 31.03.2025 не подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік.
Відповідно до пункту 1 розділу 4 Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 N? 448/21, Національне агентство забезпечує відкритий цілодобовий доступ до публічної частини Реєстру.
Такий доступ передбачає можливість пошуку, перегляду, копіювання та роздрукування інформації, отримання (завантаження) документів у зручній для візуального сприйняття формі, зокрема у форматі HTML.
Доступ до даних Реєстру надається також у вигляді набору даних, організованого у форматі, що дає змогу його автоматизованого оброблення електронними засобами (машинозчитування), з метою повторного використання (у формі відкритих даних). Такі дані надаються як у вигляді окремих електронних документів у форматі JSON для завантаження, так і за допомогою інтерфейсу прикладного програмування (API) відповідно до Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 835.
Опрацюванням публічно-доступної частини ІТС «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» встановлено, що ОСОБА_1 декларацію за 2024 рік подав лише о 18 год. 57 хв. 22.07.2025., унікальний ідентифікатор документа: https://public.nazk.gov.ua/documents/66eb0292-cb49-442a-93cf-a44e41786e3b.
Таким чином, ОСОБА_1 будучи суб'єктом декларування відповідно до підпункту «3» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», зобов'язаний був у порядку і у строк, передбачені законодавством, подати до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік.
05.12.2024 ОСОБА_1 був ознайомлений з рекомендаціями та пам'яткою для поліцейських та працівників, які є суб'єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» при прийнятті на службу, у тому числі щодо виконання вимог ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
23.01.2025 ОСОБА_1 був ознайомлений з рекомендаціями для поліцейських та працівників, які є суб'єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» при звільненні зі служби в поліції, а також з положеннями ст. 172-6 КУПАП.
30.01.2025 ОСОБА_1 був ознайомлений з Пам'яткою, тобто витягами із положень Закону України «Про запобігання корупції», у тому числі щодо необхідності виконання вимог ст. 45 цього ж Закону.
З перерахованими документами ОСОБА_1 ознайомлювався особисто, про що свідчить наявність його підписів.
Відповідно до додатку із Національного агентства з питань запобігання корупції щодо послідовності дій користувача - ОСОБА_1 підтверджено факт невчинення останнім у період з 01.01.2025 по 31.03.2025 включно необхідних дій, як користувачем Реєстру декларацій, спрямованих на подачу щорічної декларації за 2024 рік.
Згідно листа УІАП ГУНП в Рівненській області, ОСОБА_1 у період з 01.01.2025 по 01.04.2025 державний кордон не перетинав.
Згідно інформації наданої Департаментом цивільного захисту та охорони здоров'я населення Рівненської ОДА у період з 01.01.2025 по 01.04.2025, включно на стаціонарному, чи амбулаторному лікуванні ОСОБА_1 не перебував та у лікувально-профілактичні заклади області за медичною допомогою не звертався.
Відтак, під час розгляду вказаних матеріалів не встановлено достатніх поважних причин, які б об'єктивно перешкоджали ОСОБА_1 своєчасно подати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства - декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 18 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейський зобов'язаний неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського.
Згідно зі статтею 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та Законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті З цього Закону, за яке Законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
У відповідності з положеннями ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визначається протиправна, винна (умисна або з необережності) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до статті 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Місцем вчинення правопорушення: є місце роботи ОСОБА_1 , а саме: Управління патрульної поліції в Рівненській області ДПП що за адресою: вул. Степана Бандери, 14-А, м. Рівне.
Часом вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією є час несвоєчасного подання відповідної декларації, тобто 18 год. 57 хв. 22.07.2025.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно подав, без поважних причин, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, за формою, що визначається Національним агентством, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУПАП.
Факт правопорушення підтверджується:?Декларацією з веб-сайту «nazk.gov.ua»;?Витягом (скріншот) з офіційного сайту «https://public.nazk.gov.ua/search» щодо несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; Відповіддю з УПП в Рівненській області та ГУНП в Рівненській області (наказом про призначення, наказом про звільнення, присягою на вірність Українському народові, рекомендаціями, пам'ятками); Іншими матеріалами.
Під час розгляду справи ОСОБА_1 винуватість у вчиненні інкримінованого адміністративного правопорушення пов'язаного з корупцією не визнав та вказав, що умислу у неподанні декларації в нього не було, просив провадження у справі закрити.
Захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвокат Лазарчук Г.В. вказала, що ОСОБА_1 на виконання вимог закону, протягом 10 днів після звільнення було подано щорічну декларацію за 2024 рік, яка охоплює весь період 2024 рік. Таким чином, ОСОБА_1 подано 3 декларації за 2024 рік, що виключає умисел на уникнення в поданні щорічної декларації. Окрім того, вказує, що часом виявлення адміністративного правопорушення є 02.07.2025, і у відповідності до ст.38 КУпАП строки притягнення до адміністративної відповідальності спливли, і з наведених підстав просила провадження у справі закрити.
Прокурор просив суд визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП та застосувати адміністративне стягнення у розмірі передбаченому санкцією цієї статті.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та його захисника, прокурора, приходжу до наступного висновку.
Згідно із підпунктом «3» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія вказаного Закону, є поліцейські.
Згідно зі статтею 17 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції, і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Відповідно до наказу Департаменту патрульної поліції Національної поліції України від 15.01.2025 N? 79 о/с, ОСОБА_1 було прийнято на службу в поліцію за конкурсом та призначено поліцейським взводу N? 1 роти N? 3 (з обслуговування міста Костопіль) батальйону N? 2 (з обслуговування Рівненського району) полку УПП в Рівненській області Департаменту патрульної поліції національної поліції України також присвоєно спеціальне звання рядового поліції.
15.01.2025 ОСОБА_1 складав Присягу на вірність Українському народові.
Відповідно до частини 1 статті 61 Закону України «Про Національну поліцію», на поліцейських поширюються обмеження, визначені Законом України «Про запобігання корупції», цим та іншими законами України.
Відповідно до наказу Департаменту патрульної поліції Національної поліції України від 28.01.2025 N? 172 о/с, рядового поліції ОСОБА_1 , поліцейського взводу N? 1 роти N? 3 (з обслуговування міста Костопіль) батальйону N? 2 (з обслуговування Рівненського району) полку Управління патрульної поліції в Рівненській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, на підставі пункту 5 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію», звільнено зі служби в поліції (через службову невідповідність), із 30.01.2025.
Згідно із частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"г'" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, за формою, що визначається Національним агентством.
Оскільки, ОСОБА_1 звільнився зі служби в поліції та фактично припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави до закінчення щорічної кампанії декларування за 2024 рік (до 31 березня 2025 включно), тому йому необхідно було спочатку подати декларацію за попередній рік, що зумовлено тим, що у різні звітні періоди (роки) застосовуються різні розміри прожиткового мінімуму (згідно роз'яснень НАЗК)
Згідно пункту 1 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 N? 449/21 (далі - Порядок N? 449/21) передбачено, що декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у власному персональному електронному кабінеті у Реєстрі.
Декларація подається незалежно від того, перебуває суб'єкт декларування в Україні чи за її межами.
Згідно підпункту 1 пункту 2 розділу ІІ Порядку N? 449/21, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня.
Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, в порушення підпункту «3» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», у період часу з 01.01.2025 по 23 год. 59 хв. 59 с., 31.03.2025 не подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, і згідно унікального ідентифікатора документа: https://public.nazk.gov.ua/documents/66eb0292-cb49-442a-93cf-a44e41786e3b, подав таку декларацію о 18 год. 57 хв. 22.07.2025.
05.12.2024 ОСОБА_1 був ознайомлений з рекомендаціями та пам'яткою для поліцейських та працівників, які є суб'єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» при прийнятті на службу, у тому числі щодо виконання вимог ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
23.01.2025 ОСОБА_1 був ознайомлений з рекомендаціями для поліцейських та працівників, які є суб'єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» при звільненні зі служби в поліції, а також з положеннями ст. 172-6 КУПАП.
30.01.2025 ОСОБА_1 був ознайомлений з Пам'яткою, тобто витягами із положень Закону України «Про запобігання корупції», у тому числі щодо необхідності виконання вимог ст. 45 цього ж Закону.
Відповідно до додатку із Національного агентства з питань запобігання корупції щодо послідовності дій користувача - ОСОБА_1 підтверджено факт невчинення останнім у період з 01.01.2025 по 31.03.2025 включно необхідних дій, як користувачем Реєстру декларацій, спрямованих на подачу щорічної декларації за 2024 рік.
Так, винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення пов'язане з корупцією за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується протоколом №2/2026 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 23.01.2026; декларацією за 2024 рік; відомостями Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; та іншими документами у справі.
Під час розгляду справи встановлено, що ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік несвоєчасно, без поважних причин.
Згідно з приміткою до статті 172- 6 КУпАП, суб?єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно зі статтею 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та Законів України.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» корупційне правопорушення - діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Враховуючи викладене, характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, суд вважає необхідним притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та застосувати адміністративне стягнення в межах санкції цієї статті, що відповідає вимогам ст. 23 КУпАП, та є достатнім і необхідним для виховання особи, запобігання новим проступкам.
У відповідності до ст. 40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» підлягає стягненню з порушника судовий збір.
На підставі ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, керуючись ст. 33, 36, 283, 284КУпАП, суд,-
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та застосувати до адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн. 00 коп. (вісімсот п'ятдесят грн. 00 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 605 грн. 60 коп. (шістсот п'ять грн. 60 коп.) судового збору.
Згідно з ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга подається до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд Рівненської області.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці.
Суддя Головчак М.М.