Постанова від 25.03.2026 по справі 340/8299/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2026 року м. Дніпросправа № 340/8299/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),

суддів: Добродняк І.Ю., Суховарова А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1

на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 20 січня 2026 року (суддя Сагун А.В.) в адміністративній справі №340/8299/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.02.2021 року на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-1578 від 19.06.2025 року, виданої станом на 01.01.2021 рік, у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб";

- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 з 01.02.2021 року на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-1578 від 19.06.2025 року, виданої станом на 01.01.2021 рік у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з розрахунку 70% від суми грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.02.2021 року по день проведення перерахунку.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Кіровоградській області та отримує пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач вказував, що звернувся із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення до відповідача, однак останній в порушення вимог чинного законодавства такий перерахунок не здійснив.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 20 січня 2026 року позов задоволено частково:

визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-1578 від

19.06.2025 року;

зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести з 01.07.2024 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-1578 від 19.06.2025 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Частково задовольняючи позов суд першої інстанції зазначив, що відповідач безпідставно не здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення.

В той же час, суд зазначив, що перерахунок пенсії повинен бути здійснений з 01.07.2024 (за останні дванадцять місяців, що передували дню подання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення). Такі висновки суд обгрунтував посилання на положення ч.2 ст.63 Закону №2262-ХІІ, якою передбачено, що перерахунок провадиться за минулий час, але не більше як за 12 місяців перед поданням додаткових документів.

Не погодившись з рішенням суду першої, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, просить судове рішення скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позову в повному обсязі. Обгрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, позивач посилається на те, що у спірному випадку суд першої інстанції безпідставно обмежив право позивача на перерахунок пенсії з 01.02.2021, оскільки оновлена довідка про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 була видана позивача лише у 2025 році на виконання рішення суду.

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач просить рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги з огляду на таке.

Встановлені обставини справи свідчать про те, що позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області області і отримує пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

На виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29.05.2025 у справі №340/2321/25 Департаментом з питань виконання кримінальних покарань, на виконання рішення суду, видано довідку №9/3-1578 від 19.06.2025 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 (а.с. 8,зв).

Позивач 13.10.2025 року звернувся до Головного управління ПФУ в Кіровоградській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки №9/3-1578 від 19.06.2025 року ( а.с.9).

Листом від 29.10.2025 року відповідач повідомив, що відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії за оновленими довідками, оскільки рішень щодо перерахунку пенсій з вказаного періоду не приймалось (а.с. 10).

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся з позовом до суду.

За наслідками перегляду справи суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.

Відповідно до частин четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Алгоритм дій щодо проведення перерахунку пенсій, встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», яка набрала чинності 20.02.2008, та якою затверджено Порядок № 45.

Згідно приписів наведеного Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Головні управління Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від уповноважених органів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначаються у додатку 2 Порядку № 45.

Встановлені у цій справі обставини справи свідчать про те, що спірні правовідносини між сторонами в межах цієї справи виникли з приводу не вчинення пенсійним органом дій щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Отже, зважаючи на те, що в оновленій довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії визначено грошове забезпечення станом на 01.01.2021, яке збільшилося за рахунок збільшення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, як розрахункової величини для визначення грошового забезпечення, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, після одержання вищевказаної довідки про розмір грошового забезпечення, було зобов'язане перерахувати пенсію позивачу.

З цих підстав суд апеляційної інстанції вважає правильним висновок суду першої інстанції щодо наявності підстав для перерахунку раніш призначеної пенсії позивача виходячи із розміру грошового забезпечення станом на 01.01.2021, який визначений в оновленій довідці.

В той же час, суд апеляційної інстанції не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо наявності підстав для перерахунку пенсії лише з 01.07.2024 (за останні дванадцять місяців, що передували дню подання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення).

Так, строки перерахунку пенсій регламентуються положеннями статті 51 Закону №2262-ХІІ, частинами другою, третьою якої визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

У спірному випадку встановлено, що оновлена довідка про перерахунок пенсії не були складена та направлена органом що її видав до пенсійного органу з моменту коли у позивача виникло право на перерахунок пенсії, а була складена пізніше (19.06.2025 на виконання рішення суду), у зв'язку з чим позивач не міг реалізувати своє право на перерахунок пенсії, передбачене ст.63 Закону, а тому такий перерахунок позивачу слід здійснити з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

З цих підстав суд апеляційної інстанції приходить до висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги позивача, скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нової постанови.

Розподіл судових витрат.

У зв'язку із задоволенням апеляційної скарги на користь позивача підлягає стягненню судовий збір: за подання позову 1211,20грн., за подання апеляційної скарги - 1454,0грн, а всього 2665,20грн

На підставі викладеного, керуючись п.2 ч.1 ст.315, ст.ст.317, 321, 322, 325 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 20 січня 2026 року в адміністративній справі №340/8299/25 - скасувати та ухвалити нову постанову.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-1578 від 19.06.2025 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести з 01.02.2021 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань №9/3-1578 від 19.06.2025 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати на оплату судового збору в сумі 2 665, 20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802).

Постанова набирає законної сили з дати ухвалення, може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, визначені ст.ст.328, 329 КАС України.

Повний текст постанови складено 25.03.2026

Головуючий - суддя Я.В. Семененко

суддя І.Ю. Добродняк

суддя А.В. Суховаров