Справа № 560/3180/26
іменем України
23 березня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про скасування постанови,
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звернулось в суд з позовом до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, в якому просить скасувати постанову від 10.02.2026 ВП № 79383971 про накладення штрафу в розмір 5100,00 грн.
В обґрунтування позову зазначає, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.10.2024 управління 27.03.2025 здійснило ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 20.03.2024 без обмеження максимальним розміром, із урахуванням проведених виплат. Розмір пенсії після перерахунку станом на 20.03.2024 склав 27499,33 грн, сума доплати за період з 20.03.2024 по 30.05.2025 становить 47268,68 грн. Щодо твердження державного виконавця, що станом на 10.02.2026 рішення Хмельницького окружного адміністративного суду №560/10240/24 залишається не виконаним зокрема, оскільки стягувачу підлягала виплата пенсії в розмірі 27499,33 грн, а фактично виплачується у розмірі 25401,83 грн вказує, що з січня 2025 розмір пенсії ОСОБА_1 виплачується із застосуванням обмежувальних коефіцієнтів, визначені постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану". Стверджує, що Постанова №1 не була предметом розгляду у справі №560/10240/24, є чинною і у встановлений законодавством спосіб протиправною не визнавалась, а тому управління зобов'язане її застосовувати. Просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою від 03.03.2026 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Представник Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України подав до суду відзив на позов, у якому вказує, що під час перевірки інформації та доданих документів до відповіді на постанову про відкриття виконавчого провадження щодо виконання рішення суду державний виконавець встановив, що рішення суду боржником не виконане, так як проводиться виплата пенсії без врахування рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №560/10240/24, а саме розмір пенсії виплачується не в повному розмірі - згідно з розрахунком станом на 01.01.2025 становить 27499,33 грн, а виплачується 25401,83 грн, що свідчить про невиконання рішення суду у спосіб та порядок визначений виконавчим документом в частині перерахунку та виплати поточної пенсії. Оскільки станом на 10.02.2026 рішення суду не виконане, підстави для зупинення проведення виконавчих дій або закінчення виконавчого провадження - відсутні, державний виконавець відділу правомірно виніс постанову про накладення штрафу ВП №79383971, якою за невиконання рішення суду без поважних причин наклав на Головне управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області штраф у розмірі 5100,00 грн. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до частини 4 статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця вирішується судом протягом двадцяти днів після відкриття провадження у справі.
Дослідивши зібрані в матеріалах справи докази у їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.
Рішенням від 23.10.2024 у справі №560/10240/24 Хмельницький окружний адміністративний суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 20.03.2024 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
14.10.2025 за заявою позивачки суд видав виконавчий лист у справі №560/10240/24.
17.10.2025 старший державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України виніс постанову про відкриття виконавчого провадження ВП№79383971 з примусового виконання виконавчого листа №560/10240/24, виданого 14.10.2025 про перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 20.03.2024 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
Листом від 26.01.2026 пенсійний орган на постанову державного виконавця про відкриття виконавчого провадження від 17.10.2025 повідомив, що розмір пенсії після перерахунку станом на 20.03.2024 склав 27499,33 грн, сума доплати за період з 20.03.2024 по 35.05.2025 становить 47268,68 грн.
14.01.2026 ОСОБА_1 подала до відповідача заяву, в якій наголошувала на невиконанні судового рішення у справі №560/10240/24.
10.02.2026 старший державний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України склав акт про невиконання рішення та 10.02.2026 виніс постанову про накладення штрафу за невиконання рішення суду у розмірі 5100,00 грн.
Вважаючи постанову про накладення штрафу від 10.02.2026 ВП№79383971 протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" №1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
За змістом пункту 1 частини 1 статті 3 Закону №1404-VIII відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих листів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень.
Згідно з частиною 1 статті 18 Закону №1404-VIII виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Приписами пункту 1 частини 2 статті 18 Закону №1404-VIII визначено, що виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
У разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання (частина 1 статті 75 Закону №1404-VIII).
Отже, з урахуванням положень статті 63 Закону України "Про виконавче провадження" підставою для прийняття рішення про накладення штрафу, передбаченого частиною 1 статті 75 Закону України "Про виконавче провадження", є встановлення державним виконавцем факту невиконання рішення, за яким боржник зобов'язаний вчинити певні дії. При цьому, таке невиконання повинно існувати на день винесення постанови про накладення штрафу, а причиною невиконання - обставини, які не залежать від боржника.
Підставою для застосування до позивача штрафу слугувало невиконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.10.2024 у справі №560/10240/24 та виплата пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2025 у розмірі 25401,83 грн замість 27499,33 грн, нарахованої на виконання зазначеного рішення суду з 20.03.2024.
Відповідач не заперечує факт нарахування та виплати позивачу пенсії з 20.03.2024 у порядку, визначеному рішенням суду у справі №560/10240/24. Однак, вважає, що виплата ОСОБА_1 з 01.01.2025 пенсії у розмірі 25401,83 грн свідчить про невиконання позивачем рішення суду у справі №560/10240/24.
Разом з тим, зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2025 розміру слугувала постанова Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", якою визначені розміри і порядок застосування обмежувальних коефіцієнтів до пенсій з 01.01.2025.
Таким чином, правовідносини щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2025 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" виникли після прийняття судом рішення у справі №560/10240/24.
Суд також враховує, що рішенням від 16.10.2025 у справі №560/14405/25 Хмельницький окружний адміністративний суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2025 без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" та без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.
Таким чином, судовим рішенням у справі №560/14405/25 вирішений спір щодо права ОСОБА_1 на виплату пенсії з 01.01.2025 без застосування обмежувальних коефіцієнтів згідно із Постановою №1.
Отже, постанова про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області штрафу за невиконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.10.2024 у справі №560/10240/24 прийнята відповідачем безпідставно, оскільки не стосується спору, вирішеного судом у справі №560/14405/25.
За змістом частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Згідно з частинами 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час судового розгляду відповідач не довів правомірність постанови про накладення на позивача штрафу за невиконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.10.2024 у справі №560/10240/24 .
Враховуючи викладене, позовні вимоги слід задовольнити.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У справі позивач звернувся до суду з позовом, який не пов'язаний із виконанням його повноважень, а спрямований на захист його прав, як боржника в межах виконавчого провадження.
Тому, враховуючи приписи статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, ці витрати слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 242-246, 250, 255, 268-272, 295 КАС України, суд
адміністративний позов задовольнити.
Скасувати постанову Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 10.02.2026 ВП № 79383971 про накладення штрафу в розмір 5100,00 грн.
Стягнути на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 2422,40 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Відповідач:Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (вул. Тернопільська, 13/2,м. Хмельницький,Хмельницький р-н, Хмельницька обл.,29018 , код ЄДРПОУ - 45798761)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук