Харківський окружний адміністративний суд 61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м. Харків
25 березня 2026 р. справа № 520/30203/25
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Біленський О.О., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_3 ) (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_5 ) (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_3 ), в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_3 ), яка полягає у не нарахуванні та не виплаті на користь ОСОБА_1 підйомної допомоги у зв'язку із передислокацією прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України до іншого населеного пункту, а саме: у вересні 2022 року з н.п. Донець Ізюмського району Харківської області до н.п. Гриценкове Сумського району Сумської області; у жовтні 2022 року з н.п. Гриценкове Сумського району Сумської області до н.п. Великий Бурлук Куп'янського району Харківської області; у жовтні 2023 року з н.п. Великий Бурлук Куп'янського району Харківської області до н.п. Борова Ізюмського району Харківської області; у жовтні 2023 року з н.п. Борова Ізюмського району Харківської області до н.п. Костянтинівка Краматорського району Донецької області; у січні 2024 року з н.п. Костянтинівка Краматорського району Донецької області до н.п. Великий Бурлук Куп'янського району Харківської області; у червні 2024 року з н.п. Великий Бурлук Куп'янського району Харківської області до н.п. Колодязне Куп'янського району Харківської області; у січні 2025 року з н.п. Колодязне Куп'янського району Харківської області до н.п. Максимівка Богодухівського району Харківської області; у лютому 2025 року з н.п. Максимівка Богодухівського району Харківської області до н.п. Колодязне Куп'янського району Харківської області; у липні 2025 року з н.п. Колодязне Куп'янського району Харківської області до н.п. Чорне Куп'янського району Харківської області;
- зобов'язати НОМЕР_2 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_3 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 підйомну допомогу у розмірі місячного грошового забезпечення у зв'язку із передислокацією прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України до іншого населеного пункту, а саме: у вересні 2022 року з н.п. Донець Ізюмського району Харківської області до н.п. Гриценкове Сумського району Сумської області; у жовтні 2022 року з н.п. Гриценкове Сумського району Сумської області до н.п. Великий Бурлук Куп'янського району Харківської області; у жовтні 2023 року з н.п. Великий Бурлук Куп'янського району Харківської області до н.п. Борова Ізюмського району Харківської області; у жовтні 2023 року з н.п. Борова Ізюмського району Харківської області до н.п. Костянтинівка Краматорського району Донецької області; у січні 2024 року з н.п. Костянтинівка Краматорського району Донецької області до н.п. Великий Бурлук Куп'янського району Харківської області; у червні 2024 року з н.п. Великий Бурлук Куп'янського району Харківської області до н.п. Колодязне Куп'янського району Харківської області; у січні 2025 року з н.п. Колодязне Куп'янського району Харківської області до н.п. Максимівка Богодухівського району Харківської області; у лютому 2025 року з н.п. Максимівка Богодухівського району Харківської області до н.п. Колодязне Куп'янського району Харківської області; у липні 2025 року з н.п. Колодязне Куп'янського району Харківської області до н.п. Чорне Куп'янського району Харківської області.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду відкрито спрощене провадження в адміністративній справі згідно з положеннями п. 1, п. 10 ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 257 КАС України, якими унормовано що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до положень ст. 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з положеннями ч. 2, 3, 4, 5 ст. 262 КАС України, розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Перше судове засідання у справі проводиться не пізніше тридцяти днів із дня відкриття провадження у справі. За клопотанням сторони суд може відкласти розгляд справи з метою надання додаткового часу для подання відповіді на відзив та (або) заперечення, якщо вони не подані до першого судового засідання з поважних причин. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 з 2021 року проходить військову службу у штабі прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України. З 24.02.2022 особовий склад відповідача забезпечує здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації проти України, в тому числі і позивач у складі прикордонної комендатури швидкого реагування, місце дислокації якої постійно змінюється у зв'язку із бойовими діями, тому позивач постійно переїздить до іншого населеного пункту за підрозділом. Передислокація підрозділу здійснювалася: у вересні 2022 року з н.п. Донець Ізюмського району Харківської області до АДРЕСА_2 ; у жовтні 2022 року з н.п. Гриценкове Сумського району Сумської області до н.п. Великий Бурлук Куп'янського району Харківської області; у жовтні 2023 року з н.п. Великий Бурлук Куп'янського району Харківської області до н.п. Борова Ізюмського району Харківської області; у жовтні 2023 року з н.п. Борова Ізюмського району Харківської області до н.п. Костянтинівка Краматорського району Донецької області; у січні 2024 року з н.п. Костянтинівка Краматорського району Донецької області до н.п. Великий Бурлук Куп'янського району Харківської області; у червні 2024 року з н.п. Великий Бурлук Куп'янського району Харківської області до н.п. Колодязне Куп'янського району Харківської області; Документ сформований в системі «Електронний суд» 16.11.2025 2 у січні 2025 року з н.п. Колодязне Куп'янського району Харківської області до н.п. Максимівка Богодухівського району Харківської області; у лютому 2025 року з н.п. Максимівка Богодухівського району Харківської області до н.п. Колодязне Куп'янського району Харківської області; у липні 2025 року з н.п. Колодязне Куп'янського району Харківської області до н.п. Чорне Куп'янського району Харківської області. Рапортом №28/56506/25-Вн від 20.10.2025 позивач звернулась на адресу відповідача, в якому просила про виплатити підйомну допомогу за 2022-2025 роки у зв'язку передислокацією прикордонної комендатури швидкого реагування до іншого населеного пункту. Надати інформацію про передислокацію підрозділів за 2022-2025 роки, у складі яких позивач проходила військову службу, відповідач відмовився, оскільки доступ до такої інформації обмежено пунктами 5.22 та 5.23 Переліку відомостей Міністерства оборони України, які містять службову інформацію, затверджені наказом Міністерства оборони України від 17.10.2023 №605. Разом із тим, відповідач не виплатив позивачу таку допомогу, на що вказує відсутність інформації про виплату у архівній відомості №1 за жовтень 2025 року. Позивач вважає вказану бездіяльність відповідача протиправною, що стало підставою звернення до суду з даним позовом.
НОМЕР_2 прикордонним загоном Державної прикордонної служби України подано відзив на адміністративний позов, в якому представник відповідача просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що ОСОБА_1 з 31.08.2021 по цей час проходить військову службу в прикордонній комендатурі швидкого реагування НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України та виконує завдання у складі зазначеного підрозділу. Тобто за оскаржуваний нею в позовній заяві період позивач не здійснювала переїзд на нове місце військової служби в інший населений пункт. Зазначені позивачем населені пункти ( АДРЕСА_3 та інші населені пункти) не є пунктами постійної дислокації підрозділу. Перебування особового складу прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_2 прикордонного загону в цих місцях було пов'язане виключно з виконанням бойових (спеціальних) завдань в районах ведення бойових дій, а не з переведенням на нове постійне місце служби. Відповідно до штату НОМЕР_2 прикордонного загону (військової частини НОМЕР_3 ) прикордонна комендатура швидкого реагування є структурним підрозділом НОМЕР_2 прикордонного загону (військової частини НОМЕР_3 ). З часу створення місцем постійної дислокації прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_2 прикордонного загону є АДРЕСА_4 . Офіційна адреса прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_2 прикордонного загону залишалася незмінною. Таким чином, правові підстави для виплати підйомної допомоги у даному випадку відсутні. НОМЕР_2 прикордонний загін (військова частина НОМЕР_3 ) в даному випадку діяв у межах та у спосіб, який визначений чинним законодавством України та керівними документами МВС України та Адміністрації Держприкордонслужби України.
У відповіді на відзив представником позивача зазначено, що відзив відповідача не спростовує фактичних обставин переміщення прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України - підрозділу, у складі якого проходить військову службу позивач, зі зміною місця дислокації до інших населених пунктів. Доводи відповідача ґрунтуються на помилковому ототожненні понять «постійне місце дислокації» та «переїзд у зв'язку з передислокацією». Чинне законодавство не ставить виплату підйомної допомоги у залежність від зміни постійної дислокації військової частини, а лише від факту переїзду в інший населений пункт у зв'язку з передислокацією.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 31.08.2021 по цей час проходить службу в прикордонній комендатурі швидкого реагування НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України та виконує завдання у складі зазначеного підрозділу.
20.10.2025 ОСОБА_1 звернулась до заступника начальника штабу - начальника відділу оперативного планування штабу прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України із рапортом про виплату підйомної допомоги з 2022 по 2025 роки, у зв'язку з переміщенням (передислокацією) підрозділу згідно наказів, бойових розпоряджень та журналів бойових дій.
Також, 27.10.2025 позивач через свого представника звернулась до НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України із заявою, в якій просила надати, зокрема, копії рапортів заявника про виплату підйомної допомоги, якими вона зверталися до керівництва, за період з 2022 року по 2025 рік; інформацію за період з 24.02.2022 по теперішній час про дату передислокації підрозділів, у складі яких проходила військову службу заявник, та з якого населеного пункту було здійснено переміщення підрозділу без розкриття інформації про остаточний пункт розміщення сил та засобів НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України; інформацію за період з 24.02.2022 по теперішній час про дату переїзду заявника до іншого населеного пункту у зв'язку із переміщенням по службі між підрозділами НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України.
Листом від 05.11.2025 №08/К-1285/1222 НОМЕР_2 прикордонний загін Державної прикордонної служби України повідомив про те, що у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України №64/2022 введено в Україні воєнний етап строком на 30 діб та в подальшому був продовжений встановленим порядком. На підставі вказаного персонал НОМЕР_2 прикордонного загону було приведено у вищу ступінь бойової готовності. З 24.02.2022 військовослужбовці НОМЕР_2 прикордонного загону забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії та діють у сумісно або у складі (підпорядкуванні/оперативному підпорядкуванні) військових формувань Збройних Сил України. Відповідно до пунктів 5.22 та 5.23 Переліку відомостей Міністерства оборони України, які містять службову інформацію, затвердженої Наказом Міністерства оборони України 17.10.2023 №605 відомості про дислокацію підрозділів є інформацією з обмеженим доступом, що перешкоджає її наданню.
Згідно з довідкою НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 12.12.2025 №02.5/67772/25-Вн, наданою відповідачем разом із відзивом на позовну заяву, 17.05.2022 відповідно до бойового розпорядження ОУВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 15.05.2022 №969(гриф), прикордонну комендатуру швидкого реагування НОМЕР_2 прикордонного загону було передано в оперативне підпорядкування командира НОМЕР_7 окремої танкової бригади ЗСУ. З метою недопущення витоку інформації з грифом «Таємно», згідно пункту 11.1 наказу Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 18.11.2015 №0015/111 «Про затвердження Інструкції з організації та забезпечення безпеки спеціальних видів зв'язку в Україні», орган спеціального зв'язку НОМЕР_2 прикордонного загону діє в особливих умовах, згідно Постанови КМУ від 04.10.2017 №750 «Про затвердження Порядку забезпечення охорони державної таємниці в органах військового управління, військових частинах, установах і організаціях Збройних Сил, інших військових формуваннях, правоохоронних органах спеціального призначення та підрозділах окремих державних органів у районах (зонах) ведення ними воєнних (бойових) дій або спеціальних операцій», визначено порядок ведення секретного діловодства та згідно «Інструкції з організації та забезпечення роботи органів спеціального зв'язку Державної прикордонної служби України в особливих умовах №2т» затверджена Головою Державної прикордонної служби України від 14.03.2024 та погоджено Головою Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 11.03.2023, відповідно до яких отримані (віддані) бойові розпорядження за 2022 рік були знищені).
У зв'язку із виконанням бойових (спеціальних) завдань прикордонною комендатурою швидкого реагування НОМЕР_2 прикордонного загону в оперативному підпорядкуванні інших органів військового управління ЗСУ, бойові розпорядження про передислокацію (переміщення) прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_2 прикордонного загону з н. п. ДОНЕЦЬ Ізюмського району Харківської області до н. п. ГРИЦЕНКОВЕ Сумського району Сумської області; з н. п. ГРИЦЕНКОВЕ Сумського району Сумської області до н. п. ВЕЛИКИЙ БУР ЛУК Куп'янського району Харківської області; з н. п. ВЕЛИКИЙ БУРЛУК Куп'янського району Харківської області до н. п. БОРОВА Ізюмського району Харківської області; з н. п. БОРОВА Ізюмського району Харківської області до н. п. КОСТЯНТИНІВКА Краматорського району Донецької області; з н. п. КОСТЯНТИНІВКА Краматорського району Донецької області до н. п. ВЕЛИКИЙ БУРЛУК Куп'янського району Харківської області; з н. п. ВЕЛИКИЙ БУРЛУК Куп'янського району Харківської області до н. п. КОЛОДЯЗНЕ Куп'янського району Харківської області; з н. п. КОЛОДЯЗНЕ Куп'янського району Харківської області до н. п. ЧОРНЕ Куп'янського району Харківської області до НОМЕР_2 прикордонного загону з органів військового управління ЗСУ не доводились.
На виконання бойового розпорядження Головнокомандувача ЗСУ від 19.12.2024 №25846 (гриф), бойового розпорядження командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 20.12.2024 №БР-313/7117(гриф) прикордонну комендатуру швидкого реагування НОМЕР_2 прикордонного загону було передано в підпорядкування начальника НОМЕР_2 прикордонного загону.
На виконання бойового розпорядження ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 01.02.2025 №БР- 313/803 (гриф) сили та засоби прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_2 прикордонного загону передано в оперативне підпорядкування командира НОМЕР_7 окремої танкової бригади.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 13.01.2026 у справі №520/30203/25 до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача залучено ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_5 ) (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ).
Витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_5 (військова частина НОМЕР_5 ) інформацію та належним чином завірені копії документів про переміщення прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України за 2022-2025 роки:
- у вересні 2022 року з н.п. Донець Ізюмського району Харківської області до н.п. Гриценкове Сумського району Сумської області;
- у жовтні 2022 року з н.п. Гриценкове Сумського району Сумської області до н.п. Великий Бурлук Куп'янського району Харківської області;
- у жовтні 2023 року з н.п. Великий Бурлук Куп'янського району Харківської області до н.п. Борова Ізюмського району Харківської області;
- у жовтні 2023 року з н.п. Борова Ізюмського району Харківської області до н.п. Костянтинівка Краматорського району Донецької області;
- у січні 2024 року з н.п. Костянтинівка Краматорського району Донецької області до н.п. Великий Бурлук Куп'янського району Харківської області;
- у червні 2024 року з н.п. Великий Бурлук Куп'янського району Харківської області до н.п. Колодязне Куп'янського району Харківської області;
- у січні 2025 року з н.п. Колодязне Куп'янського району Харківської області до н.п. Максимівка Богодухівського району Харківської області;
- у лютому 2025 року з н.п. Максимівка Богодухівського району Харківської області до н.п. Колодязне Куп'янського району Харківської області;
- у липні 2025 року з н.п. Колодязне Куп'янського району Харківської області до н.п. Чорне Куп'янського району Харківської області.
На виконання вимог ухвали суду Військовою частиною НОМЕР_5 20.01.2026 повідомлено суд, що НОМЕР_2 прикордонний загін перебував в оперативному підпорядкуванні військової частини НОМЕР_5 в періодах зазначених в ухвалі Харківського окружного адміністративного суду від 13.01.2026 відповідно до наступних бойових розпоряджень: витяг з бойового розпорядження командира 3 отбр №373/кп/дск; витяг з бойового розпорядження командира 3 отбр №1400/кп/дск; витяг з бойового розпорядження командира 3 отбр №6616/кп/дск; витяг з бойового розпорядження командира 3 отбр №191/кп/дск; витяг з бойового розпорядження командира 3 отбр №243/кп/дск; витяг з бойового розпорядження командира 3 отбр №681/кп/дск; витяг з бойового розпорядження командира 3 отбр №738/кп/дск; витяг з бойового розпорядження командира 3 отбр №4968/кп/дск; витяг з бойового розпорядження командира 3 отбр №6064/кп/дск; витяг з бойового розпорядження командира 3 отбр №16/ов/дск, що також підтверджується наступними підсумковими бойовими донесеннями: витяг з підсумкового бойового донесення в/ч НОМЕР_5 №656т/кп; витяг з підсумкового бойового донесення в/ч НОМЕР_5 №4505т/кп; витяг з підсумкового бойового донесення в/ч НОМЕР_5 №656т/кп; витяг з підсумкового бойового донесення в/ч НОМЕР_5 №384/кп/дск; витяг з підсумкового бойового донесення в/ч НОМЕР_5 №1412/кп/дск; витяг з підсумкового бойового донесення в/ч НОМЕР_5 №6642/кп/дск; витяг з підсумкового бойового донесення в/ч НОМЕР_5 №210т/кп.
Місця командного спостережного пункту НОМЕР_2 прикордонного загону визначалися наступними бойовими розпорядженнями: витяг з бойового розпорядження командира 3 отбр №373/кп/дск; витяг з бойового розпорядження командира 3 отбр №738/кп/дск; витяг з бойового розпорядження командира 3 отбр №16/ов/дск.
Інші місця КСП НОМЕР_2 прикордонного загону бойовими розпорядженнями командира НОМЕР_7 отбр не визначалися.
До пояснень третьою особою додані вищевказані витяги з бойових розпоряджень та бойових донесень, що підтверджують виконання прикордонною комендатурою швидкого реагування НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України протягом 2022 - 2025 років бойових завдань в районах ведення бойових дій.
Позивач вважає, що у зв'язку з передислокацією прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України в період 2022-2025 роки до інших населених пунктів для виконання бойових завдань, відповідач повинен виплатити їй підйомну допомогу, у зв'язку чим звернулась до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 16 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» від 03.04.2003 №661-IV (далі - Закон №661-IV) передбачено, що умови грошового забезпечення військовослужбовців та оплати праці працівників Державної прикордонної служби України визначаються законодавством
За приписами частин третьої, четвертої статті 25 Закону №661-IV військовослужбовці Державної прикордонної служби України користуються правовими і соціальними гарантіями відповідно до Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», цього Закону, інших актів законодавства. Соціальний захист працівників Державної прикордонної служби України забезпечується на загальних підставах відповідно до законодавства про працю, якщо інше не передбачено трудовим договором.
Відповідно до пункту третього статті 9-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців» від 20.12.1991 №2011-XI при переїзді військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, а також тих, хто перебуває на кадровій військовій службі та військовій службі за призовом осіб офіцерського складу, на нове місце військової служби в інший населений пункт, у зв'язку з призначенням на військову посаду, зарахуванням до військового навчального закладу, термін навчання в якому становить не менше шести місяців, або у зв'язку з передислокацією військової частини їм виплачується:
1) підйомна допомога в розмірі місячного грошового забезпечення на військовослужбовця і 50 відсотків місячного грошового забезпечення на кожного члена сім'ї військовослужбовця, який переїжджає з ним на нове місце військової служби;
2) добові, встановлені Кабінетом Міністрів України для працівників, які перебувають у відрядженні, за кожний день перебування в дорозі на військовослужбовця та кожного члена сім'ї військовослужбовця, який переїжджає разом з ним.
Механізм здійснення виплат, передбачених пунктом 3 статті 9-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом, а також тим, хто перебуває на кадровій військовій службі та військовій службі за призовом осіб офіцерського складу в Державній прикордонній службі України визначений Порядком здійснення деяких виплат військовослужбовцям Державної прикордонної служби України у разі переїзду на нове місце військової служби, затвердженим Наказом Міністерства внутрішніх справ України 19.08.2016 №848 (далі - Порядок №848).
Згідно з пунктом 2 Порядку №848 у разі переїзду військовослужбовців на нове місце військової служби в інший населений пункт у зв'язку з призначенням на військову посаду, зарахуванням на навчання до вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, закладів фахової передвищої військової освіти (далі - військові навчальні заклади) та навчальних центрів (навчальних підрозділів), термін навчання в яких становить не менше шести місяців, без збереження посади за попереднім місцем військової служби або у зв'язку з передислокацією Адміністрації Держприкордонслужби, розвідувального органу Адміністрації Держприкордонслужби, регіонального управління, органу охорони державного кордону, загону морської охорони, військового навчального закладу, навчального центру (навчального підрозділу), науково-дослідної установи, підрозділу спеціального призначення, органу забезпечення Державної прикордонної служби України (далі - органи Держприкордонслужби) або підрозділу органу Держприкордонслужби, їм виплачуються:
підйомна допомога в розмірі місячного грошового забезпечення на військовослужбовця і 50 відсотків місячного грошового забезпечення на кожного члена його сім'ї, який переїжджає з ним на нове місце військової служби;
добові, установлені постановою Кабінету Міністрів України від 02 лютого 2011 року №98 «Про суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів» за кожний день перебування в дорозі (далі - добові) на військовослужбовця та кожного члена його сім'ї, який переїжджає разом з ним.
Відповідно до пункту 3 Порядку №848 розмір підйомної допомоги військовослужбовцю та членам його сім'ї обчислюється, виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, установлених військовослужбовцю за новим місцем військової служби на дату, коли військовослужбовець набув право на отримання підйомної допомоги.
Право на отримання підйомної допомоги і добових для військовослужбовців виникає, зокрема, на дату прибуття до місця дислокації, оголошеного наказом начальника (командира) органу Держприкордонслужби,- для військовослужбовців, які переїхали на нове місце військової служби у складі органу Держприкордонслужби, підрозділу органу Держприкордонслужби в інший населений пункт.
Пунктом 4 Порядку №848 визначено, що виплата військовослужбовцям підйомної допомоги та добових здійснюється за новим місцем військової служби (місцем навчання) за їх рапортом на підставі наказу начальника (командира) органу Держприкордонслужби, а начальнику (командиру) - на підставі наказу начальника (командира) вищого рівня із зазначенням у ньому суми, належної до виплати підйомної допомоги.
У наказі зазначаються дата й номер наказу про призначення військовослужбовця на посаду (зарахування на навчання), дата, коли він приступив до виконання обов'язків за посадою (дата прибуття на нове місце дислокації органу Держприкордонслужби, підрозділу органу Держприкордонслужби), населений пункт (місце проживання), з якого вибув військовослужбовець, та населений пункт, до якого він прибув, інформація щодо переїзду членів його сім'ї, а також чи є дружина (чоловік) військовослужбовцем.
За положеннями пункту 6 Порядку №848 підйомна допомога та добові з урахуванням вимог пункту 1 цього Порядку виплачуються військовослужбовцям:
1) які переїхали на нове місце військової служби в інший населений пункт у зв'язку з призначенням на військову посаду.
2) які переїхали в інший населений пункт у зв'язку із зарахуванням на навчання до військових навчальних закладів, навчальних центрів (навчальних підрозділів), термін навчання в яких становить не менше шести місяців, без збереження посади за попереднім місцем військової служби;
3) які переїхали на нове місце військової служби в інший населений пункт у зв'язку з передислокацією органу Держприкордонслужби, підрозділу органу Держприкордонслужби (у такому випадку підйомна допомога виплачується не раніше дня видання наказу начальника (командира) органу Держприкордонслужби про виконання заходів з передислокації).
4) прийнятим на військову службу за контрактом, призваним на військову службу за призовом осіб офіцерського складу і призначеним на посади в органи Держприкордонслужби, що дислокуються поза пунктом їх постійного проживання до прийняття на військову службу, призову на військову службу відповідно.
5) які закінчили військові навчальні заклади з присвоєнням офіцерських звань і призначені на посади в інші населені пункти (поза місцем їх навчання);
6) призначеним після закінчення військових навчальних закладів, навчальних центрів (навчальних підрозділів), термін навчання в яких становить менше шести місяців, на посади в органи Держприкордонслужби, підрозділи органів Держприкордонслужби, розташовані в пункті дислокації таких закладів або інших населених пунктах (за винятком населених пунктів, де військовослужбовці проходили військову службу до направлення на навчання);
7) які після відрядження до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних закладів освіти для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі повернулися для подальшого проходження військової служби до Державної прикордонної служби України (далі - Держприкордонслужба) та призначені на посади в органи Держприкордонслужби, підрозділи органів Держприкордонслужби, дислоковані в інших населених пунктах, ніж ті, у яких вони займали посади під час такого відрядження;
8) призначеним на посади для подальшого проходження військової служби з пункту постійної дислокації органу Держприкордонслужби до підрозділу цього самого органу Держприкордонслужби або з одного підрозділу органу Держприкордонслужби в інший підрозділ такого органу Держприкордонслужби, що дислоковані в різних населених пунктах;
9) які призначені на посади в інший орган Держприкордонслужби, підрозділ органу Держприкордонслужби і прибули до нього в період його перебування поза пунктом постійної дислокації (у такому випадку підйомна допомога виплачується одноразово незалежно від подальшої зміни пункту тимчасової дислокації органу Держприкордонслужби, підрозділу органу Держприкордонслужби, у тому числі в разі повернення його до місця постійної дислокації);
10) які переїхали на нове місце військової служби з одного населеного пункту в інший у зв'язку з призначенням на посади в органи Держприкордонслужби, підрозділи органів Держприкордонслужби, яким не визначено пункту постійної дислокації (у такому випадку підйомна допомога виплачується одноразово незалежно від подальшої зміни пункту дислокації органу Держприкордонслужби, підрозділу органу Держприкордонслужби, у тому числі в разі повернення його до місця постійної дислокації);
11) у разі переїзду на нове місце військової служби в інший населений пункт у зв'язку із призначенням їх на посади в екіпажі кораблів, катерів, суден забезпечення, що будуються, переміщенням у складі екіпажів цих кораблів, катерів, суден забезпечення з пунктів будівництва до пунктів постійної дислокації та зміною дислокації кораблів, катерів, суден забезпечення у зв'язку з постановкою їх у ремонт;
12) інших військових формувань, прийнятим для подальшого проходження військової служби до Держприкордонслужби, у тому числі після закінчення військових навчальних закладів, та призначеним на посади в органи Держприкордонслужби, підрозділи органів Держприкордонслужби, дислоковані в інших населених пунктах, ніж ті, у яких вони проходили військову службу (навчалися);
13) які прибули після закінчення проходження військової служби або навчання за кордоном, після призначення їх на посади в орган Держприкордонслужби, підрозділ органу Держприкордонслужби, дислокований в іншому населеному пункті, ніж місце військової служби, з якого вони були направлені для проходження військової служби або навчання за кордоном.
Отже, підйомна допомога згідно Порядку №848 виплачуються, зокрема, військовослужбовцям, які переїхали на нове місце військової служби в інший населений пункт у зв'язку з передислокацією органу Держприкордонслужби, підрозділу органу Держприкордонслужби. І у такому випадку підйомна допомога виплачується не раніше дня видання наказу начальника (командира) органу Держприкордонслужби про виконання заходів з передислокації.
Відповідно до пунктів 13, 14 Порядку №848 виплата підйомної допомоги військовослужбовцю та членам його сім'ї здійснюється на підставі наказу начальника (командира) органу Держприкордонслужби, що готується підрозділом, на який покладено функції з питань соціального забезпечення персоналу цього органу Держприкордонслужби.
Виплата підйомної допомоги та добових здійснюється, якщо звернення щодо їх отримання надійшли протягом трьох років з дня виникнення права на їх отримання.
Позивач вважає, що проходячи військову службу у прикордонній комендатурі швидкого реагування НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України за місцем розташування: АДРЕСА_4 , та виїжджаючи протягом 2022 - 2025 років на бойові завдання, отримала право на виплату підйомної допомоги у зв'язку з передислокацією прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України.
Проте, матеріали справи не містять доказів дійсного переїзду ОСОБА_1 у інший населений пункт для несення служби за місцем передислокації прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України.
Також, суду не надано наказу начальника (командира) органу Держприкордонслужби про виконання заходів з передислокації прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України.
Натомість, з наданих суду пояснень відповідача, які підтверджені належними та допустимими доказами, а саме: витягами з бойових розпоряджень командира НОМЕР_7 отбр та витягами з підсумкових бойових донесень в/ч НОМЕР_8 , ОСОБА_1 у спірний період не здійснювала переїзд на нове місце військової служби в інший населений пункт, а виконувала бойові завдання у складі прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України.
Перебування особового складу прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_2 прикордонного загону в таких населених пунктах, як: АДРЕСА_3 було пов'язане виключно з виконанням бойових (спеціальних) завдань в районах ведення бойових дій, а не з переведенням на нове постійне місце служби.
Враховуючи вищевикладене, правові підстави для набуття у позивача права на отримання підйомної допомоги у даному випадку відсутні, оскільки вибуття на виконання бойового завдання та повернення до дислокації місця проходження військової служби не є тою підставою, з якою чинне законодавство пов'язує виникнення права на підйомну допомогу.
Таким чином, аналізуючи наведені вище вимоги законодавства та встановлені обставини справи, суд дійшов висновку, що НОМЕР_2 прикордонним загоном Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_3 ) не було допущено протиправної бездіяльності щодо не виплати ОСОБА_1 підйомної допомоги. Відповідач у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень і чинного законодавства.
При вирішенні справи суд враховує позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах "Проніна проти України" (пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Європейський суд з прав людини вказав, що пункт 1статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними залежно від характеру рішення. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (справа «Проніна проти України», рішення ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).
Очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд. Конвенція про захист прав людини та основоположних свобод зобов'язує суди умотивовувати свої рішення. Але дану вимогу не слід розуміти як таку, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент.
Відповідно до пункту 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Наведене дає підстави для висновку, що доводи скаржника у кожній справі мають оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості у рамках відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду. Деякі аргументи не можуть бути підставою для надання детальної відповіді на такі доводи.
Усі інші аргументи сторін вивчені судом, однак є такими, що не потребують детального аналізу у судовому рішенні, оскільки вищенаведених висновків суду не спростовують.
За приписами ч. 1 та ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_3 ) (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_5 ) (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Біленський О.О.