Рішення від 25.03.2026 по справі 520/29553/25

Харківський окружний адміністративний суд

61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2026 р. № 520/29553/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спірідонова М.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Дергачівської міської військової адміністрації Харківського району Харківської області (пл. Перемоги, буд. 5, м. Дергачі, Харківська обл., Харківський р-н, 62302) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом до Дергачівської міської військової адміністрації Харківського району Харківської області, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:

1. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України №252-з від 11.07.2025 року за заявою ОСОБА_1 №ЗВ-06.06.2025-204783 від 06.06.2025 року “Про відмову у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, що розміщується за адресою: АДРЕСА_2 ».

2. Визнати протиправним та скасувати розпорядження Дергачівської міської військової адміністрації Харківського району Харківської області №1089 від 15 липня 2025 року в особі її заступника начальника Мосейко С. “Про затвердження рішення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України від 11 липня 2025 року № 252-з “Про відмову в наданні компенсації за заявою про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна ОСОБА_1 (заява № ЗВ-06.06.2025204783 від 06.06.2025 року)».

3. Зобов'язати Дергачівську міську військову адміністрацію Харківського району Харківської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 №ЗВ-06.06.2025-204783 від 06.06.2025 року щодо надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф, що розташовується за адресою: АДРЕСА_2 та прийняти рішення за цією заявою з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

4. Покласти на Відповідача витрати зі сплати судового збору в розмірі 1937,92 грн.

В обґрунтування позову зазначено, що рішення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України №252-з від 11.07.2025 року за заявою ОСОБА_1 №ЗВ-06.06.2025-204783 від 06.06.2025 року “Про відмову у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, що розміщується за адресою: АДРЕСА_2 » та розпорядження Дергачівської міської військової адміністрації Харківського району Харківської області №1089 від 15 липня 2025 року в особі її заступника начальника Мосейко С. “Про затвердження рішення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України від 11 липня 2025 року № 252-з “Про відмову в наданні компенсації за заявою про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна ОСОБА_1 (заява № ЗВ-06.06.2025204783 від 06.06.2025 року)» є протиправними та такими, що порушують права позивача.

Ухвалою суду від 12.11.2025 року відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

В зв'язку із здійсненням діяльності Харківським окружним адміністративним судом з відправлення правосуддя в умовах ведення бойових дій на території Харківської міської територіальної громади, яка віднесена до переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточені (блокуванні) згідно Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 25.04.2022 № 75 (із змінами), розгляд справи було відтерміновано.

Крім того, на тривалість виготовлення процесуального документу вплинула обставина знаходження судді у щорічній відпустці.

Представником відповідача 28.11.2025 року надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог та зазначає, що в спірних правовідносинах діяв в межах чинного законодавства України.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України зазначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З огляду на вищезазначені приписи Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що відповідно з договором купівлі-продажу від 22.12.1990 року позивач - ОСОБА_1 , придбав житловий будинок, незакінчений будівництвом, розташований за адресою: АДРЕСА_2 .

Вулиця Жовтнева відповідно до рішення Слатинського селищного голови №21-ОД від 18.12.2015 року була перейменована на вул. Лопанську.

Згідно із рішенням виконкому Дергачівської міської ради народних депутатів №302/22 від 18.09.1990 року обов'язки забудовника було покладено на ОСОБА_1 .

Наказом №33 від 27.03.1991 року по совхозу «Слатінський» позивач був наділений земельною ділянкою розміром 0,9 га в АДРЕСА_3 у зв'язку з придбанням домоволодіння, що підтверджується копією рішення №26 від 13.02.1996 року Виконавчого комітету Слатинської селищної ради народних депутатів.

Довідкою Слатинського старостинського округу №7 вих.№1137 від 28.07.2021 р. підтверджується факт проживання позивача без відповідної реєстрації в АДРЕСА_2 .

Також судом встановлено, що Витягом з Державного земельного кадастру № HB-5300983072025 від 21.05.2025 року підтверджується факт формування земельної ділянки під об'єктом нерухомості та присвоєння такій ділянці кадастрового номеру №6322057300:00:002:0713 за адресою АДРЕСА_2 з цільовим призначенням 02.01 Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

Витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань підтверджується наявність кримінального провадження № 12025221230000367 за ч. 1 ст. 438 КК України стосовно того, що 12 квітня 2025 року внаслідок обстрілу з боку військовослужбовців РФ, тип зброї КАБ, було пошкоджено домоволодіння та майно за адресою: АДРЕСА_2 , заявник ОСОБА_1 .

Згідно з актом, складеним за результатами проведеного технічного обстеження пошкодженого об'єкту від 06.06.2025 року, виконаного ТОВ «ПРОМ БУДКОНСТРУКЦІЯ» (експерт ОСОБА_2 ) житловий будинок, розташований за вищевказаною адресою втратив економічну цінність, наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь та характер яких свідчить про небезпеку аварійного обвалення об'єкта (зруйновані об'єкти), рекомендовано виконання невідкладних робіт щодо демонтажу (ліквідації) об'єкту. Витягом з реєстру будівельної діяльності щодо інформації про технічне обстеження Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва № 09/06/03-ТО від 09.06.2025 р. за результатами проведеного технічного обстеження об'єкта, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 встановлено неможливість його експлуатації за своїм функціональним призначенням. Також відповідно звіту про проведення технічного обстеження від 09.06.2025 року виконаного ТОВ «ПРОМ-БУДКОНСТРУКЦІЯ» (експерт ОСОБА_2 ) житловий будинок, розташований за вищевказаною адресою втратив економічну цінність, наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь та характер яких свідчить про небезпеку аварійного обвалення об'єкта (зруйновані об'єкти), рекомендовано виконання невідкладних робіт щодо демонтажу (ліквідації) об'єкту протягом 2025 - 2026 року.

Отже будинок розташований за адресою: Харківська обл. Харківський район, селище Слатине: вул. Лопанська, буд. 26-А є знищеним та таким, що підлягає демонтажу.

Технічним паспортом від 23.05.2025 року та Витягом з Реєстру будівельної діяльності щодо інформації про технічні інвентаризації Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва підтверджено факт технічної інвентаризації домоволодіння за вищевказаною адресою.

Право власності позивача на домоволодіння розташоване за адресою: Харківська обл. Харківський район, селище Слатине: вул. Лопанська, буд. 26-А підтверджується витягом з державного реєстру речових прав № 430005665 від 05.06.2025 року. Підставою внесення відповідного запису до реєстру є Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 79276658 від 05.06.2025 р., ухвалене державним реєстратором Іващенко Олена Іванівна. Солоний Іванівна, Солоницівська селищна рада Харківського району Харківської області.

Для державної реєстрації заявником (позивачем) було подано: Витяг з Реєстру будівельної діяльності ЄДЕССБ, серія та номер: ГУ 161250527634, видавник: ЄДЕССБ, Документ отримано з ЄДЕССБ. Крім того, Позивачем було зареєстровано право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 6322057300:00:002:0713, на якій розташоване вищевказане домоволодіння, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав № 428688457 від 27.05.2025 року.

06.06.2025 року ОСОБА_1 через ЦНАП подав інформаційне повідомлення про факт повного знищення належного йому домоволодіння за вищевказаною адресою. Того ж дня ОСОБА_3 було подано заяву про № 20250606-101792 про виплату для відновлення майна (компенсацію за знищений об'єкт житлового нерухомого майна).

Акт комісійного обстеження відповідачем складено не було, про що вказується у відповіді на адвокатський запит вих.№01-17/1347 від 16.10.2025 року.

Рішенням Дергачівської міської військової адміністрації Харківського району Харківської області від 11.07.2025 року №252-з було відмовлено в задоволенні вищевказаної заяви позивача - наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, що розташовується за адресою: АДРЕСА_2 .

Підставою для відмови у виплаті компенсації слугувало те, що позивач надав комісії недостовірні дані - було встановлено, що право власності на момент знищення будинку у заявника було відсутнє.

Позивач, вбачаючи в зазначеному порушення своїх прав, звернувся за їх захистом до суду.

Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.

Згідно з ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» від 23 лютого 2023 року №2923-IX (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі Закон №2923-IX) визначає правові та організаційні засади надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, з дня набрання чинності Указом Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №2102-IX, а також правові засади створення та ведення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону №2923-IX отримувачами компенсації за пошкоджені/знищені об'єкти нерухомого майна (далі - отримувачі компенсації) є:

1) фізичні особи - громадяни України, які є:

а) власниками пошкоджених/знищених об'єктів нерухомого майна;

б) замовниками будівництва - у разі отримання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна, визначені підпунктом “б» пункту 6 частини першої статті 1 цього Закону, або за знищені об'єкти нерухомого майна, визначені підпунктом “б» пункту 4 частини першої статті 1 цього Закону;

в) власниками спеціального майнового права на неподільні житлові об'єкти незавершеного будівництва, майбутні об'єкти житлової нерухомості або особами, які сплатили часткову ціну такого об'єкта та на користь яких зареєстровано обтяження речових прав на такий об'єкт відповідно до Закону України “Про гарантування речових прав на об'єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому», - у разі отримання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна, визначені підпунктом “в» пункту 6 частини першої статті 1 цього Закону, або за знищені об'єкти нерухомого майна, визначені підпунктом “в» пункту 4 частини першої статті 1 цього Закону;

г) особами, які здійснили інвестування/фінансування будівництва об'єктів будівництва, щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт до набрання чинності Законом України “Про гарантування речових прав на об'єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому», - у разі отримання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна, визначені підпунктом “в» пункту 6 частини першої статті 1 цього Закону, або за знищені об'єкти нерухомого майна, визначені підпунктом “в» пункту 4 частини першої статті 1 цього Закону;

ґ) членами житлово-будівельних (житлових) кооперативів, які викупили квартиру, інше житлове приміщення в будівлі, будинок садибного типу, садовий або дачний будинок кооперативу, але не оформили право власності на нього, - у разі отримання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна, визначені підпунктами "а"-"в" пункту 6 частини першої статті 1 цього Закону, або за знищені об'єкти нерухомого майна, визначені пунктом 4 частини першої статті 1 цього Закону;

д) спадкоємцями осіб, визначених підпунктами “а»-“ґ» цього пункту;

2) об'єднання співвласників багатоквартирних будинків, управителі багатоквартирних будинків, житлово-будівельні (житлові) кооперативи, які здійснюють утримання відповідних будинків, особи, уповноважені співвласниками багатоквартирних будинків відповідно до Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку"(у разі якщо співвласники самостійно здійснюють утримання багатоквартирного будинку та в цьому будинку не створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, не призначено управителя, відсутній житлово-будівельний (житловий) кооператив, який здійснює його утримання), - у разі отримання компенсації за пошкоджене спільне майно багатоквартирного будинку.

Кабінетом Міністрів України в Порядку надання компенсації за пошкоджене/знищене майно можуть визначатися додаткові категорії осіб, яким може надаватися компенсація за пошкоджені/знищені об'єкти нерухомого майна.

Згідно зі статтею 10 Закону №2923-IX компенсація за пошкоджений об'єкт нерухомого майна надається шляхом:

1) виконання робіт, пов'язаних з будівництвом, на пошкодженому об'єкті нерухомого майна з метою його відновлення (у тому числі розроблення проектної документації на будівництво, проведення її експертизи, виконання будівельних робіт) та/або придбання будівельної продукції для виконання таких робіт;

2) надання грошових коштів шляхом їх перерахування на поточний рахунок отримувача компенсації із спеціальним режимом використання для виконання робіт, пов'язаних з будівництвом, на пошкодженому об'єкті нерухомого майна з метою його відновлення та/або придбання будівельної продукції для виконання таких робіт;

3) надання грошових коштів шляхом їх перерахування на поточний рахунок отримувача компенсації за придбану ним будівельну продукцію та/або виконані ним ремонтні роботи на пошкодженому об'єкті нерухомого майна за власні кошти.

Порядок надання компенсації за пошкоджений об'єкт нерухомого майна визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 квітня 2023 року №381 затверджено Порядок надання компенсації для відновлення окремих категорій об'єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації, з використанням електронної публічної послуги “єВідновлення» в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі Порядок №381), який визначає механізм надання компенсації для відновлення окремих категорій об'єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації, з використанням електронної публічної послуги “єВідновлення».

Відповідно до пункту 3 Порядку №381 отримувачем компенсації є фізична особа - громадянин України, яка досягла 18-річного віку та подала засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) або в інший спосіб, передбачений цим Порядком, заяву та є власником (співвласником) пошкодженого об'єкта, право власності якого підтверджено.

У разі коли власником об'єкта нерухомого майна є недієздатна/обмежено дієздатна особа або особа, яка не досягла 18-річного віку, отримувачем компенсації є один з її законних представників.

У разі коли недієздатна/обмежено дієздатна особа або особа, яка не досягла 18-річного віку, є співвласником об'єкта нерухомого майна, отримувачем компенсації є один із дієздатних співвласників (за наявності), який досяг 18-річного віку. Згоду співвласника об'єкта нерухомого майна, який є недієздатною/обмежено дієздатною особою або особою, яка не досягла 18-річного віку, на отримання компенсації надає один із законних представників такої особи.

Подання заяви у випадках, передбачених абзацами другим і третім цього пункту, здійснюється виключно в паперовій формі у порядку, передбаченому пунктом 13-1 цього Порядку.

Згідно з пунктом 6 Порядку №381 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) компенсація надається за умови, що:

об'єкт нерухомого майна був пошкоджений після набрання чинності Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 Про введення воєнного стану в Україні, затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 р. № 2102-IX Про затвердження Указу Президента України Про введення воєнного стану в Україні;

об'єкт нерухомого майна розташований на території України, крім територій активних бойових дій, територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, або тимчасово окупованих російською федерацією територій України, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких на дату подання заяви не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації.

відомості про право власності на пошкоджений об'єкт внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Компенсація надається в одній із таких форм:

компенсація для придбання будівельної продукції з метою виконання поточного чи капітального ремонту самостійно отримувачем компенсації або шляхом замовлення виконання відповідних робіт та послуг на об'єкті нерухомого майна (далі - компенсація для проведення ремонту);

компенсація за придбання будівельної продукції та виконання поточного чи капітального ремонту на об'єкті нерухомого майна за власні кошти заявника, коли на дату подання заявки ремонтні роботи були повністю чи частково проведені (далі - компенсація за виконаний ремонт).

У разі коли ремонтні роботи були частково проведені на дату подання заяви, отримувач компенсації має право подати заяву про надання компенсації за виконаний ремонт щодо завершеної частини ремонтних робіт, та заяву про компенсацію для проведення ремонту щодо тієї частини ремонтних робіт, яка не була проведена на дату подання заяви.

Відповідно до абзаців 1-3 пункту 7 Порядку №381 для розгляду питання надання компенсації виконавчими органами сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, військовими адміністраціями населеного пункту або військово-цивільними адміністраціями населеного пункту (далі - уповноважений орган) утворюється комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України (далі - комісія).

Комісія є консультативно-дорадчим органом, підзвітним та підконтрольним уповноваженому органу. Уповноважений орган забезпечує дотримання комісією вимог цього Порядку.

Положення про комісію, її персональний склад затверджуються уповноваженим органом.

Згідно з пунктом 8 Порядку №381 комісія відповідно до цього Порядку:

надає отримувачам компенсації вичерпну інформацію (інформацію щодо їх обов'язків, передбачених цим Порядком, повідомляє адресу веб-сайту (за наявності), на якому будуть розміщені рішення комісії та уповноваженого органу, або повідомляє, в який спосіб будуть опубліковані рішення тощо) та консультації з питань отримання компенсації, повідомляє про можливість звернутися на урядову “гарячу лінію» відповідно до пункту 26 цього Порядку;

розглядає заяви;

встановлює наявність/відсутність права та підстав для надання компенсації та пріоритетного права на отримання компенсації відповідно до пункту 5 цього Порядку;

проводить перевірку отримувача компенсації на відсутність (наявність) судимості за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених розділом I “Злочини проти основ національної безпеки України» Особливої частини Кримінального кодексу України, на підставі наданого заявником витягу (про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством України) з інформаційно-аналітичної системи “Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості»;

надсилає запити до структурного підрозділу апарату МВС, який забезпечує реалізацію пріоритетних напрямів інформатизації системи МВС та центральних органів виконавчої влади щодо перевірки отримувача компенсації на відсутність (наявність) судимості або вручення йому підозри про вчинення кримінальних правопорушень, передбачених розділом I “Злочини проти основ національної безпеки України» Особливої частини Кримінального кодексу України, про вчинення кримінального правопорушення, якщо заявник подав запит у паперовій формі без надання витягу з інформаційно-аналітичної системи “Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості»;

перевіряє наявність в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна відомостей щодо акта комісійного обстеження, виконаного відповідно до пункту 8-1, та/або звіту з технічного обстеження відповідно до пункту 9 Порядку виконання невідкладних робіт. У разі відсутності таких відомостей в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна комісія вживає заходів для проведення обстеження відповідно до законодавства шляхом звернення до уповноваженого органу або самостійно, якщо вона виконує функції комісії відповідно до Порядку виконання невідкладних робіт (крім випадків, коли заявник звертається за отриманням компенсації за виконаний ремонт);

ознайомлює отримувача компенсації з даними (переліком та обсягами робіт, які необхідно виконати для відновлення експлуатаційної придатності об'єкта), які будуть використані для заповнення чек-листа, форма якого наведена в додатку 2 (далі - чек-лист);

у разі, коли заявник звертається за отриманням компенсації для проведення ремонту, проставляє відмітку в чек-листі про наявність/відсутність пошкоджень несучих та огороджувальних конструкцій об'єкта, які можуть призвести до порушення вимог щодо його механічного опору та стійкості, та інформує заявника про необхідність і першочерговість використання компенсації для ремонту таких пошкоджень;

приймає рішення про зупинення/поновлення розгляду заяви, надання/відмову в наданні компенсації відповідно до цього Порядку;

виконує інші повноваження, що випливають з покладених на неї завдань.

Відповідно до абзаців 1-7 пункту 11 Порядку №381 комісія в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна:

отримує заяви для їх розгляду;

перевіряє надану інформацію в заяві та додані документи;

вносить відомості про зупинення/поновлення розгляду заяви із зазначенням інформації та/або документів, які заявник повинен додати, але в межах та відповідно до пункту 13 цього Порядку;

вносить результати комісійного обстеження у разі його проведення у випадках, передбачених абзацом сьомим пункту 8 цього Порядку, за рішенням цієї комісії;

вносить за кожним пошкодженим об'єктом чек-лист, результати фотофіксації пошкоджень об'єкта та визначає розмір компенсації;

вносить відомості про надання/відмову у наданні компенсації.

Згідно з пунктом 12 Порядку №381 за результатами розгляду заяви комісія приймає рішення про надання/відмову в наданні компенсації та передає це рішення на розгляд уповноваженого органу не пізніше п'яти робочих днів з дати прийняття такого рішення. У рішенні про відмову у наданні компенсації обов'язково зазначаються підстави для такої відмови.

Відповідно до пункту 13 Порядку №381 для отримання компенсації необхідно з урахуванням пункту 13-1 цього Порядку:

1) установити мобільний додаток Порталу Дія (Дія) на електронному носії, критерії якого підтримують його використання, та пройти електронну ідентифікацію та автентифікацію;

2) подати інформаційне повідомлення у разі, коли воно не було подано раніше, або обрати одне з інформаційних повідомлень у разі, коли раніше їх було подано кілька;

3) переконатися, що пошкоджений об'єкт внесений до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно або у разі відсутності такого запису провести його реєстрацію;

4) у разі подання заяви для отримання компенсації для проведення ремонтних робіт - відкрити поточний рахунок із спеціальним режимом використання для зарахування компенсації (далі - спеціальний рахунок) в одному з банків України, з яким Мінцифри укладено відповідний договір інформаційної взаємодії (далі - банк), та перевірити номер спеціального рахунка (за стандартом IBAN) для виплати компенсації, інформація щодо якого передана банком та який наявний у мобільному додатку Порталу Дія (Дія);

5) обрати у мобільному додатку Порталу Дія (Дія) електронну публічну послугу “єВідновлення»;

6) сформувати засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), заяву, яка повинна містити такі дані:

прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності);

дату народження;

контактні дані (номер телефону, адреса електронної пошти);

реєстраційний номер облікової картки платника податків;

у разі подання заяви для отримання компенсації для проведення ремонтних робіт - номер спеціального рахунка (за стандартом IBAN) отримувача компенсації для виплати компенсації, інформація щодо якого передана банком та який відображається у мобільному додатку Порталу Дія (Дія);

у разі подання заяви для отримання компенсації за виконаний ремонт - номер поточного рахунка (за стандартом IBAN) отримувача компенсації для виплати відшкодування;

місцезнаходження одного пошкодженого об'єкта з інформаційного повідомлення, що було подано відповідно до підпункту 2 цього пункту;

відомості про наявність пріоритетного права на отримання компенсації відповідно до пункту 5 цього Порядку;

відомості про проведення ремонтних робіт на пошкодженому об'єкті нерухомого майна.

У разі подання заяви законним представником зазначаються дані про законного представника та власника об'єкта нерухомого майна;

7) надати згоду співвласників об'єкта нерухомого майна на отримання компенсації заявником (у разі спільної власності на об'єкт нерухомого майна), що надається за вибором заявника:

в електронній формі - засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка порталу Дія (Дія);

у паперовій формі, справжність підпису співвласника на якій нотаріально засвідчена, - комісії;

8) вказати про відсутність обмежень, встановлених пунктом 4 цього Порядку;

8-1) згенерувати засобами Порталу Дія витяг з інформаційно-аналітичної системи “Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством України;

9) отримати засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), автоматичні повідомлення про реєстрацію поданої заяви та про початок її розгляду;

10) у разі отримання засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), відповідних повідомлень від комісії забезпечити подання запитуваної інформації.

Відомості, необхідні для формування заяви, можуть бути отримані шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами та публічними електронними реєстрами органів державної влади в установленому порядку.

Абзацами 1-2 пункту 14 Порядку №381 передбачено, що черговість прийнятих до розгляду заяв визначається автоматично програмними засобами Реєстру пошкодженого та знищеного майна у порядку надходження інформаційних повідомлень з урахуванням пріоритетного права, визначеного пунктом 5 цього Порядку. Строк розгляду заяви не повинен перевищувати 30 календарних днів з дня її подання до комісії та до внесення в Реєстр пошкодженого та знищеного майна рішення про надання/відмову в наданні компенсації.

З аналізу наведених норм вбачається, що з метою отримання компенсації за пошкоджене житло особа звертається із відповідною заявою, розгляд якої здійснює спеціально призначена комісія. Комісія, зокрема, перевіряє наявність в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна відомостей щодо акта комісійного обстеження, виконаного відповідно до пункту 8-1, та/або звіту з технічного обстеження відповідно до пункту 9 Порядку виконання невідкладних робіт. У разі відсутності таких відомостей в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна комісія вживає заходів для проведення обстеження відповідно до законодавства шляхом звернення до уповноваженого органу або самостійно, якщо вона виконує функції комісії відповідно до Порядку виконання невідкладних робіт (крім випадків, коли заявник звертається за отриманням компенсації за виконаний ремонт). Строк розгляду заяви не повинен перевищувати 30 календарних днів з дня її подання до комісії та до внесення в Реєстр пошкодженого та знищеного майна рішення про надання/відмову в наданні компенсації. В процесі розгляду заяви, комісія може прийняти рішення про зупинення/поновлення розгляду заяви, надання/відмову в наданні компенсації.

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для відмови у задоволенні заяви позивача та прийняття оскаржуваних рішень став факт реєстрації права власності позивача на знищене нерухоме майно внаслідок збройної агресії російської федерації після його фактичного знищення.

Відповідно до статті 8 Закону № 2923-ІХ Кабінетом Міністрів України постановою від 30.05.2023 № 600 “Про затвердження Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна» був затверджений Порядок № 600, який визначає механізм надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна та її використання відповідно до Закону України “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України».

Відповідно до пункту 2-1 Порядку № 600, подання особою, яка є власником знищеного об'єкта нерухомого майна, заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, визначеного згідно з підпунктом “а» пункту 4 частини першої статті 1 Закону, в електронній формі здійснюється з використанням засобів Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема мобільного додатка Порталу Дія (Дія), за умови, що право власності такої особи на зазначений знищений об'єкт нерухомого майна зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та підтверджено відповідними відомостями з нього.

Суд зазначає, що відповідно до положень підпункту ґ пункту 1 частини 1 статті 2 ЗУ “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України», отримувачами компенсації за пошкоджені/знищені об'єкти нерухомого майна (далі - отримувачі компенсації) є: фізичні особи - громадяни України, які є: членами житлово-будівельних (житлових) кооперативів, які викупили квартиру, інше житлове приміщення в будівлі, будинок садибного типу, садовий або дачний будинок кооперативу, але не оформили право власності на нього, - у разі отримання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна, визначені підпунктами "а"-"в" пункту 6 частини першої статті 1 цього Закону, або за знищені об'єкти нерухомого майна, визначені пунктом 4 частини першої статті 1 цього Закону.

До таких об'єктів нерухомого майна віднесено, зокрема: пошкоджені об'єкти нерухомого майна - об'єкти нерухомого майна, які розташовані в Україні та пошкоджені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та можуть бути відновлені шляхом поточного або капітального ремонту, реконструкції чи реставрації, відновлення яких є економічно доцільним: квартири, інші житлові приміщення в будівлі, будинки садибного типу, садові та дачні будинки.

Отже, враховуючи наведене вище, суд зазначає, що громадянин України, який є власником пошкодженого/знищеного нерухомого майна, яке розташоване в Україні та стало непридатним для використання за цільовим призначенням внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, відновлення якої є неможливим шляхом поточного або капітального ремонту, реконструкції, реставрації чи економічно недоцільним, має право на отримання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.

Як вже було встановлено судом вище, згідно з актом, складеним за результатами проведеного технічного обстеження пошкодженого об'єкту від 06.06.2025 року, виконаного ТОВ «ПРОМ БУДКОНСТРУКЦІЯ» (експерт ОСОБА_2 ) житловий будинок, розташований за вищевказаною адресою втратив економічну цінність, наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь та характер яких свідчить про небезпеку аварійного обвалення об'єкта (зруйновані об'єкти), рекомендовано виконання невідкладних робіт щодо демонтажу (ліквідації) об'єкту. Витягом з реєстру будівельної діяльності щодо інформації про технічне обстеження Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва № 09/06/03-ТО від 09.06.2025 р. за результатами проведеного технічного обстеження об'єкта, розташованого за адресою: Харківська обл. Харківський район, селище Слатине: вул. Лопанська, буд. 26-А встановлено неможливість його експлуатації за своїм функціональним призначенням. Також відповідно звіту про проведення технічного обстеження від 09.06.2025 року виконаного ТОВ «ПРОМ-БУДКОНСТРУКЦІЯ» (експерт ОСОБА_2 ) житловий будинок, розташований за вищевказаною адресою втратив економічну цінність, наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь та характер яких свідчить про небезпеку аварійного обвалення об'єкта (зруйновані об'єкти), рекомендовано виконання невідкладних робіт щодо демонтажу (ліквідації) об'єкту протягом 2025 - 2026 року.

Відповідно до положень пункту 4 частини 7 статті 4 Закону №2923-IX, до заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна додаються, зокрема, щодо знищеного об'єкта нерухомого майна членів житлово-будівельних (житлових) кооперативів, які викупили об'єкт нерухомого майна, визначений пунктом 4 частини першої статті 1 цього Закону, але не оформили право власності на нього, - копія документа, що підтверджує, що громадянин України є членом житлово-будівельного (житлового) кооперативу та викупив такий об'єкт, сплативши за нього повну вартість.

Також суд зазначає, що відповідно до положень статті 27 ЗУ “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно.

Суд зазначає, що відповідно з договором купівлі-продажу від 22.12.1990 року позивач - ОСОБА_1 , придбав житловий будинок, незакінчений будівництвом, розташований за адресою: АДРЕСА_2 .

Вулиця Жовтнева відповідно до рішення Слатинського селищного голови №21-ОД від 18.12.2015 року була перейменована на вул. Лопанську.

Згідно із рішенням виконкому Дергачівської міської ради народних депутатів №302/22 від 18.09.1990 року обов'язки забудовника було покладено на ОСОБА_1 .

Наказом №33 від 27.03.1991 року по совхозу «Слатінський» позивач був наділений земельною ділянкою розміром 0,9 га в АДРЕСА_3 у зв'язку з придбанням домоволодіння, що підтверджується копією рішення №26 від 13.02.1996 року Виконавчого комітету Слатинської селищної ради народних депутатів.

Довідкою Слатинського старостинського округу №7 вих.№1137 від 28.07.2021 р. підтверджується факт проживання позивача без відповідної реєстрації в АДРЕСА_2 .

Витягом з Державного земельного кадастру № HB-5300983072025 від 21.05.2025 року підтверджується факт формування земельної ділянки під об'єктом нерухомості та присвоєння такій ділянці кадастрового номеру №6322057300:00:002:0713 за адресою АДРЕСА_2 з цільовим призначенням 02.01 Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що право власності позивача на об'єкт знищеного/пошкодженого нерухомого майна, що розміщується за адресою: АДРЕСА_2 підтверджене належними доказами.

Згідно з абзацом першим частини третьої статті 6 Закону № 2923-ІХ строк розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації не повинен перевищувати 30 календарних днів з дня подання заяви.

Пунктами 1, 4 і 5 частини першої статті 6 вказаного Закону передбачено, що розгляд заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації включає:

встановлення наявності/відсутності підстав для отримання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна;

забезпечення проведення обстеження об'єкта (крім випадків його проведення до розгляду заяви);

прийняття рішення про надання/відмову у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.

Відповідно до частини шостої статті 6 Закону № 2923-ІХ підставами для відмови у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна є:

1) подання заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна особою, яка не може бути отримувачем компенсації відповідно до цього Закону або не має повноважень для подання заяви;

2) виявлення недостовірних даних, зазначених у заяві про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна;

3) подання заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна після спливу строку, визначеного частиною 1 статті 4 цього Закону.

Рішення про надання/відмову у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна підлягає затвердженню рішенням виконавчого органу ради, військової адміністрації населеного пункту або військово-цивільної адміністрації населеного пункту протягом п'яти календарних днів з дня прийняття Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації такого рішення (абзац перший частини сьомої статті 6 Закону № 2923-ІХ).

Суд зауважує, що такий вид нерухомого майна, як садовий будинок, відповідно до вищезазначених положень Закону №2923-IX передбачає можливість компенсації за його пошкодження/знищення за обставин відсутності оформлення права власності на нього, за наявності документів, що підтверджують, що громадянин України є членом житлово-будівельного (житлового) кооперативу та викупив такий об'єкт, сплативши за нього повну вартість.

Також суд зазначає, що відповідні документи надавались для оцінки разом із заявою про отримання компенсації.

За таких обставин, суд зазначає, що рішення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України №252-з від 11.07.2025 року за заявою ОСОБА_1 №ЗВ-06.06.2025-204783 від 06.06.2025 року “Про відмову у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, що розміщується за адресою: АДРЕСА_2 » та розпорядження Дергачівської міської військової адміністрації Харківського району Харківської області №1089 від 15 липня 2025 року в особі її заступника начальника Мосейко С. “Про затвердження рішення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України від 11 липня 2025 року № 252-з “Про відмову в наданні компенсації за заявою про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна ОСОБА_1 (заява № ЗВ-06.06.2025204783 від 06.06.2025 року)» є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

А отже задля належного захисту прав позивача відповідача слід зобов'язати повторно розглянути заяву ОСОБА_1 №ЗВ-06.06.2025-204783 від 06.06.2025 року щодо надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф, що розташовується за адресою: АДРЕСА_2 та прийняти рішення з урахуванням висновків суду податній справі.

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Згідно рішення Європейського суду з прав людини по справі "Серявін та інші проти України"(п.58) суд вказує, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Усі інші аргументи сторін вивчені судом, однак є такими, що не потребують детального аналізу у судовому рішенні, оскільки вищенаведених висновків суду не спростовують.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Дергачівської міської військової адміністрації Харківського району Харківської області (пл. Перемоги, буд. 5, м. Дергачі, Харківська обл., Харківський р-н, 62302) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.

Скасувати рішення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України №252-з від 11.07.2025 року за заявою ОСОБА_1 №ЗВ-06.06.2025-204783 від 06.06.2025 року “Про відмову у наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, що розміщується за адресою: АДРЕСА_2 ».

Скасувати розпорядження Дергачівської міської військової адміністрації Харківського району Харківської області №1089 від 15 липня 2025 року в особі її заступника начальника Мосейко С. “Про затвердження рішення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України від 11 липня 2025 року № 252-з “Про відмову в наданні компенсації за заявою про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна ОСОБА_1 (заява № ЗВ-06.06.2025204783 від 06.06.2025 року)».

Зобов'язати Дергачівську міську військову адміністрацію Харківського району Харківської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 №ЗВ-06.06.2025-204783 від 06.06.2025 року щодо надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф, що розташовується за адресою: АДРЕСА_2 та прийняти рішення, з урахуванням висновків суду податній справі.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Дергачівської міської військової адміністрації Харківського району Харківської області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у сумі 1937 (одна тисяча дев'ятсот тридцять сім) грн.. 92 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Спірідонов М.О.