Ухвала від 19.03.2026 по справі 520/31445/25

Харківський окружний адміністративний суд

61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

19 березня 2026 року Справа № 520/31445/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Садової М. І.,

за участю секретаря судових засідань Гурець Ю. Д.,

представника відповідача Славич А. М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в місті Харкові в приміщенні суду в залі суду у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фермерського господарства "Альянс" до Головного управління Державної податкової служби у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення,

УСТАНОВИВ:

Позивачем подано до суду адміністративний позов до Головного управління Державної податкової служби у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення.

23.12.2025 представником відповідача подано до суду заяву про залишення позову без розгляду у зв'язку із пропуском позивачем строку звернення до суд із цим позовом. Просить таку заяву задовольнити.

У судовому засіданні представник відповідача заяву підтримав та просить таку задовольнити.

У судове засідання інші учасники не з'явились, а відтак з урахуванням думки представника відповідача, суд вважає за можливе розглянути подану заяву у відсутності осіб, які не з'явились.

Дослідивши матеріали справи стосовно дотримання строку звернення до суду із цим позовом, суд прийшов наступного.

Відповідно до частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки (стаття 49 Кодексу адміністративного судочинства України).

За змістом частин першої та другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

При цьому, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.

Процесуальні строки дисциплінують суб'єктів адміністративного судочинства, роблять процес динамічним і прогнозованим. Без наявності строків на ту чи іншу процесуальну дію або без їх дотримання в адміністративному судочинстві виникнуть порушення прав сторін - учасників адміністративного процесу. Недотримання встановлених законом строків зумовлює чітко визначені юридичні наслідки.

За загальним правилом перебіг строку звернення до адміністративного суду починається з дня виникнення права на адміністративний позов, тобто коли особа дізналася або могла та повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Поряд з цим суд повинен гарантувати доступ до правосуддя особам, які вважають, що їх право порушене, і діяли добросовісно, але пропустили строк звернення до суду з поважних причин. У випадку пропуску строку звернення до суду, підставами для визнання поважними причин такого пропуску є лише наявність обставин, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.

Предметом оскарження у цій справі є податкове повідомлення-рішення від 07.08.2025 № 00393110701 в частині нарахування пені за зовнішньо-економічним контрактом.

Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду у справі № 160/11673/20 (постанова від 27.01.2022) сформував правовий висновок, що процесуальний строк звернення до суду з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення (рішення про застосування штрафних санкцій) у випадку, якщо платником податків не використовувалася процедура досудового вирішення спору (адміністративного оскарження) визначається частиною другою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України - становить шість місяців і обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Таким чином, строк звернення до суду з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення (без використання процедури досудового вирішення спору) становить шість місяців і обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Спеціальною нормою, яка встановлює порядок оскарження рішень контролюючих органів, є ст.56 Податкового кодексу України.

Відповідно до п.56.19 ст.56 Податкового кодексу України у разі коли до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.

Таким чином, в силу приписів п.56.19 ст.56 Податкового кодексу України позивач має звернутися із позовом до суду протягом одного місяця від наступного дня після закінчення процедури адміністративного оскарження.

Верховний Суд у постанові від 26.11.2020 у справі №500/2486/19 зазначив, що положення Податкового кодексу України поширюються на відносини щодо обрахунку строку звернення до суду з позовами про оскарження рішення контролюючого органу. При оскарженні рішення податкового органу слід застосовувати строки подання позову визначені у п.56.18, п.56.19 ст.56 ПК України, тобто один місяць, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження, у разі застосування процедури адміністративного оскарження.

З огляду на викладене, строк оскарження податкового повідомлення-рішення у разі застосування процедури адміністративного оскарження становить один місяць з дня отримання рішення про результати розгляду скарги, а отже позивач мав право звернутись до суду у строк дня отримання рішення про результати розгляду скарги.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 13.07.2023 р. у справі № 640/11466/21.

Суд установив, позивачем вживались заходи досудового врегулювання спору, адже подано до ДПС України скаргу стосовно оспорюваного рішення. Останнім прийнято рішення від 17.10.2025 та отримано позивачем 28.10.2025, про що стверджує позивача та доказів протилежного стороною відповідача не подано.

Отже строк звернення до суду із цим позовам становив один місяць з моменту отримання рішення за результатами розгляду скарги.

Відповідач у заяві наводить доводи про те, що адміністративний позов подано до суду 01.12.2025, що підтверджено відтиском штампу вхідної кореспонденції суду.

Разом із тим суд установив, що адміністративний позов здано на пошту 27.11.2025, що підтверджено відтиском штампу поштового зв'язку «Укрпошта» /а.с. 18/.

Згідно з ч. 9 ст. 120 КАС України строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення позовна заява, скарга, інші документи чи матеріали або грошові кошти здано на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв'язку.

З огляду на викладене суд дійшов переконання про те, що позивачем не пропущено місячний строк звернення до суду із цим позовом, адже рішення за результатами розгляду скарги отримано позивачем 28.10.2025, а позов подано до суду 27.11.2025, тобто у межах установленого законом місячного строку, а тому у заяві представника відповідача про залишення позову без розгляду у відповідності до ст. 123 КАС України необхідно відмовити.

19.03.2026 від позивача надійшла заява про залишення адміністративного позову без розгляду на підставі п. 5 ч. 1 ст. 240 КАС України.

У судовому засіданні представник відповідача не заперечив проти заяви сторони позивача про залишення адміністративного позову без розгляду.

Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо надійшла заява позивача про залишення позову без розгляду.

З огляду на викладене та враховуючи подану заяву, яка не порушує прав, свобод або інтересів інших учасників справи, суд дійшов висновку про залишення без розгляду позовної заяви в цій справі на підставі положень п. 5 ч. 1 ст. 240 КАС України, а заяву позивача задовольнити.

Керуючись ст. 229, 240, 243, 248, 256, 294, 295, 297 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

У заяві Головного управління Державної податкової служби у Харківській області від 23.12.2025 про залишення позову без розгляду в адміністративні справі за позовом фермерського господарства "Альянс" до Головного управління Державної податкової служби у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.

Заяву фермерського господарства "Альянс" від 19.03.2026 про залишення позову без розгляду в адміністративні справі за позовом фермерського господарства "Альянс" до Головного управління Державної податкової служби у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.

Ухвала може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Ухвала проголошена суддею 19.03.2026.

Повне судове рішення складено та підписано суддею 24.03.2026.

Суддя М. І. Садова