Рішення від 25.03.2026 по справі 440/12033/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/12033/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Головка А.Б., розглянув у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області , Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області , Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , у якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області від 26.05.2025 № 44;

- визнати протиправними дії та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 164150005324 від 15.08.2025 року щодо відмови в зарахуванні періодів роботи на посаді тракториста в ТОВ "Агрофірма "ім. Довженка" з 19.03.2009 по 09.01.2010, з 08.04.2010 по 30.11.2010, з 16.04.2011 по 24.12.2012, з 25.03.2013 по 16.12.2013, з 20.03.2014 по 30.12.2014, з 12.03.2015 по 14.12.2015, з 16.03.2016 по 16.01.2017, з 11.03.2017 по 04.12.2017, з 05.04.2018 по 30.01.2019, з 18.03.2019 по 06.12.2019, з 04.03.2020 по 09.12.2021, з 23.02.2022 по 14.07.2025 до стажу роботи, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 на посаді тракториста в ТОВ "Агрофірма "ім. Довженка" з 19.03.2009 по 09.01.2010, з 08.04.2010 по 30.11.2010, з 16.04.2011 по 24.12.2012, з 25.03.2013 по 16.12.2013, з 20.03.2014 по 30.12.2014, з 12.03.2015 по 14.12.2015, з 16.03.2016 по 16.01.2017, з 11.03.2017 по 04.12.2017, з 05.04.2018 по 30.01.2019, з 18.03.2019 по 06.12.2019, з 04.03.2020 по 09.12.2021, з 23.02.2022 по 14.07.2025 до стажу роботи, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";

- зобов'язати Комісію при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області зарахувати стаж роботи ОСОБА_1 на посаді тракториста за періоди роботи з 18.08.1987 по 30.09.1987, з 01.06.1990 по 31.03.1993, з 01.05.1993 по 22.04.2000.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що після досягнення ним 55 років та за наявності трудового стажу на посаді тракториста - машиніста в сфері сільського господарства понад 20 років він має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". У зв'язку з чим звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії, однак спірним рішенням відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком по причині відсутності необхідного стажу роботи на посаді тракториста, підтвердженого у встановленому законодавством порядку. Вважає дії відповідачу щодо відмови йому у призначенні пенсії безпідставними, оскільки управління безпідставно не врахувало йому у пільговий стаж періоди його роботи в КСП "Перемога", ТОВ "Агрофірма "ім. Довженка".

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 01.10.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/12033/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).

20.10.2025 до суду надійшов відзив на позовну, в якому представник Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог. В обґрунтування відзиву зазначав, що Комісією при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області прийнято рішення № 44 від 26.05.2025 року, яким відмовлено в підтвердженні періодів роботи позивача з 18.08.1987 по 31.12.1998 та з 01.04.2000 по 22.04.2000. Вважає, що спірне рішення прийнято на підставі повного та всебічного розгляду наданих документів та чинного законодавства.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

09.04.2025 ОСОБА_1 звернувся до пенсійного органу із заявою про підтвердження періоду роботи трактористом з 18.08.1987 по 22.04.2000.

Рішенням Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи від 26.05.2025 № 44: - пункт 1. підтверджено ОСОБА_1 період роботи, передбаченої пунктом 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за фактично відпрацьований час згідно відомостей по спеціальному стажу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування: з 01.01.1999 по 31.03.2000.; - пункт 2. відмовлено ОСОБА_1 в підтвердженні періодів роботи, передбаченої пунктом 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": з 18.08.1987 по 31.12.1998; з 01.04.2000 по 22.04.2000.

08.08.2025 ОСОБА_1 звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 15.08.2025 року № 164150005324 відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до підпункту 3 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку із відсутністю необхідної тривалості стажу роботи в якості тракториста, підтвердженого у встановленому законодавством порядку.

Позивач не погодився із вищевказаними рішенням відповідачів та звернувся до суду за захистом порушеного права.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та аргументам учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписом пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років /стаття 12 згаданого Закону/.

Згідно із пунктом "в" пункту першого статті 13 вказаного Закону на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

Аналогічні положення передбачені пунктом третім частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме: на пільгових умовах пенсія за віком призначається чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

На виконання зазначеного закону постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (надалі - Порядок №637).

Пунктами 1 та 2 Порядку №637 встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Відповідно до пункту 18 Порядок №637 за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

Пунктом 20 цього Порядку № 637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Додатково в довідці наводяться такі відомості, зокрема стосовно трактористів-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) - про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.

У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

Механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника визначено Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року №18-1 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за №1231/13105 (надалі Порядок № 18-1).

Пунктом 11 Порядку № 18-1 передбачено, що для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднаних управлінь, за місцем проживання (реєстрації) такі документи: 1) заяву про підтвердження стажу роботи; 2) документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01 липня 2004 року та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр); 3) трудову книжку; 4) документи, видані архівними установами, зокрема: довідку про заробітну плату; копії документів про проведення атестації робочих місць; копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідку про їх відсутність). У разі необхідності заявник може подавати інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

За змістом пунктів 1, 2 роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України № 7 від 20 січня 1992 року "Про порядок призначення пенсій на пільгових умовах трактористам-машиністам, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах і на інших підприємствах сільського господарства" відповідно до статті 13 (пункт "в") Закону України "Про пенсійне забезпечення" правом на пільгове пенсійне забезпечення користуються машиністи-трактористи, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах і на інших підприємствах сільського господарства.

До трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільськогосподарської продукції, відносяться працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідне посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах на протязі повного сезону сільськогосподарських робіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відробили повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи (на стаціонарних і причепних установках та агрегатах, по ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо) /пункт 1/.

Трактористи допоміжних сільських господарств, які не мають самостійного балансу і знаходяться в складі промислових, будівельних, транспортних та інших підприємств і організацій, мають право на пільгову пенсію при виконанні умов, передбачених пунктом 1 цього роз'яснення /пункт 2/.

Зі змісту довідки встановленої форми згідно додатку до цього роз'яснення слідує, що в ній повинно бути зазначено періоди роботи трактористом-машиністом та те, що він був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції на протязі повного польового періоду в рослинництві або на протязі календарного року в тваринництві, і вказано, що зазначені періоди зараховуються до стажу роботи, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення згідно з пунктом "в" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Виходячи з положень зазначених норм, визначальними обставинами для визначення пільгового стажу є встановлення фактів роботи позивача на посаді тракториста-машиніста та його безпосередньої зайнятості у виробництві сільськогосподарської продукції протягом повного польового періоду на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах.

Також, з викладених правових норм вбачається, що основним документом, який підтверджує наявність в особи відповідного стажу роботи, є трудова книжка, а за відсутності записів в ній - уточнюючі первинні документи.

Як слідує з матеріалів справи згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 працював в колгоспі "Перемога" трактористом з 18.08.1987; з 03.04.2000 у зв'язку з реорганізацією переведений трактористом у ЗАТ "Агрофірма "Перемога"; з 22.04.2000 звільнений за власним бажанням.

Трудовим архівом Шишацької селищної ради Полтавської області надані архівні довідки: - від 10.01.2025 року № 01-28/09 про кількість відпрацьованих позивачем людино-днів у період з 1987 по 2000; - від 10.01.2025 року № 01-28/11 про суми нарахованої заробітної плати позивачу у період з 1987 по 2000.

Таким чином, матеріалами справи підтверджується період роботи позивача на посаді тракториста з 18.08.1987 по 22.04.2000, а тому він повинен бути зарахований пенсійним органом до пільгового страхового стажу згідно з пунктом 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

З приводу підстав не зарахування до пільгового стажу періодів роботи позивача з 19.03.2009 по 09.01.2010, з 08.04.2010 по 30.11.2010, з 16.04.2011 по 24.12.2012, з 25.03.2013 по 16.12.2013, з 20.03.2014 по 30.12.2014, з 12.03.2015 по 14.12.2015, з 16.03.2016 по 16.01.2017, з 11.03.2017 по 04.12.2017, з 05.04.2018 по 30.01.2019, з 18.03.2019 по 06.12.2019, з 04.03.2020 по 09.12.2021, з 23.02.2022 по 14.07.2025, визначених у спірному рішенні, суд зазначає наступне.

Товариством з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Ім. Довженка" видана ОСОБА_1 довідка від 14.07.2025 року № 25/07-36 про те, що він працював повний робочий день у вказані періоди та був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції на протязі польового періоду в рослинництві. або на протязі календарного року в тваринництві, інших робіт не виконував за посадою механізатор, тракторист - машиніст сільськогосподарського виробництва.

Вказана довідка надана на підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, а тому суд відхиляє доводи про те, що періоди роботи, зазначені в довідці, не відповідають записам у трудовій книжці позивача.

При цьому, суд погоджується, що в довідці при розрахунку пільгового стажу помилково вказаний період з 19.10.2005 року по 10.12.2018 року.

З цього приводу суд зазначає, що у відповідності до розділів ІІІ, ІV Порядку № 22-1, відповідач наділений повноваженнями самостійно отримати необхідні документи, що відповідає принципу належного урядування і націлено на забезпечення органами Пенсійного фонду України реалізації громадянами їх конституційного права на пенсійне забезпечення.

Згідно зі статтею 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Зловживанням з боку пенсіонера в розумінні частини першої статті 103 Закону України "Про пенсійне забезпечення" є, зокрема, подання ним документів з явно неправильними відомостями.

Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що право особи на призначення пільгової пенсії має бути підтверджене як пенсіонером (особистими документами), так і підприємством, на якому особа працювала. Також і відповідальність за надання недостовірних пенсійних документів покладена на підприємство (організацію) та пенсіонера.

Таким чином, суд зазначає, що витребування та перевірка додаткових документів і довідок входить до кола повноважень пенсійного органу. Тобто, перекладання обов'язку доказування, надання відомостей тощо на позивача є неприйнятним. Бездіяльність пенсійного органу щодо перевірки зазначених у довідці відомостей не може бути підставою для обмеження права пенсіонера на отримання соціального захисту.

З огляду на наведене суд вважає за необхідне визнати протиправними та скасувати пункт 2 рішення Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи від 26.05.2025 № 44 та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 15.08.2025 №164150005324 про відмову в призначенні пенсії, а також зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 08.08.2025 року з урахуванням висновків суду, зарахувавши до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди його роботи з 18.08.1987 по 22.04.2000, з 19.03.2009 по 09.01.2010, з 08.04.2010 по 30.11.2010, з 16.04.2011 по 24.12.2012, з 25.03.2013 по 16.12.2013, з 20.03.2014 по 30.12.2014, з 12.03.2015 по 14.12.2015, з 16.03.2016 по 16.01.2017, з 11.03.2017 по 04.12.2017, з 05.04.2018 по 30.01.2019, з 18.03.2019 по 06.12.2019, з 04.03.2020 по 09.12.2021, з 23.02.2022 по 14.07.2025 згідно пункту 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Таким чином, позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково.

Відповідно до частини 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, 34, м. Полтава, 36000; код ЄДРПОУ 13967927), Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10, м. Хмельницький, 29013; код ЄДРПОУ 21318350) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати пункт 2 рішення Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи від 26.05.2025 № 44.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 15.08.2025 №164150005324 про відмову в призначенні пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 08.08.2025 року з урахуванням висновків суду, зарахувавши до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди його роботи з 18.08.1987 по 22.04.2000, з 19.03.2009 по 09.01.2010, з 08.04.2010 по 30.11.2010, з 16.04.2011 по 24.12.2012, з 25.03.2013 по 16.12.2013, з 20.03.2014 по 30.12.2014, з 12.03.2015 по 14.12.2015, з 16.03.2016 по 16.01.2017, з 11.03.2017 по 04.12.2017, з 05.04.2018 по 30.01.2019, з 18.03.2019 по 06.12.2019, з 04.03.2020 по 09.12.2021, з 23.02.2022 по 14.07.2025 згідно пункту 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя А.Б. Головко