20 січня 2026 р. № 400/12162/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за участю секретаря судового засідання Тарнавської О.О., представника позивача Златіної А.П. за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позов мотивований, тим, що відповідач протиправно поновив позивача на військовому обліку.
Відповідач подав до суду відзив, у якому просив у задоволенні позову відмовити та вказав, що позивач був взятий на військовий облік, оскільки для виключення з військового обліку позивач мав надати медичні документи, завірені міжрегіональною комісією.
Безпосередньо, повно, всебічно та об'єктивно дослідивши докази, що містяться у справі, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, суд установив такі обставини справи та відповідні їм правовідносини.
28.03.2023 ІНФОРМАЦІЯ_3 видав ОСОБА_1 тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , в якому наявні такі відомості:
придатність до проходження військової служби за станом здоров'я - 28.03.2023 ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статті 64-А гр. ІІ наказу МОУ № 402-2008;
призовною комісією ІНФОРМАЦІЯ_5 зарахований у запас за статтею 64А 27 ЗУ "Про ВО і ВС";
не підлягає повторному медичному пересвідченню;
взято на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_6 28.03.2023;
28.03.2023 виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_7 ст. 37 ЗУ "Про ВО і ВС".
У сформованому витягу з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (сформовано 09.05.2025) наявні відмості:
категорія обліку - не військовозобов'язаний;
ТЦК та СП - ІНФОРМАЦІЯ_8 ( АДРЕСА_1 );
дата ВЛК - 28.03.2023;
постанова ВЛК - непридатний з виключенням з військового обліку;
дата уточнення даних - 19.07.2024.
У "Розширених даних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів" станом 13.08.2025 наявні відомості:
категорія обліку - військовозобов'язаний;
ТЦК та СП - ІНФОРМАЦІЯ_8 ( АДРЕСА_1 );
дата взяття на облік - 07.06.2025;
постанова ВЛК - непридатний в мирний час, обмежено придатний у воєнний час;
дата ВЛК - 06.03.2015;
дата уточнення даних - 19.07.2024.
Позивач надіслав відповідачу заяву, у відповідь на яку отримав лист із наступним змістом: "…19.07.2024 року Вас було взято на військовий облік першим відділом ІНФОРМАЦІЯ_9 , як прибувшого з іншої місцевості, та на підставі довідки ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 , було виключено з військового обліку. Згідно зі змінами до деяких законодавчих актів України Вас було поновлено на військовому обліку так як для виключення з військового обліку за станом здоров'я необхідно надати медичні документи завірені завірені міжрегіональною військово-лікарською комісією відповідно до Наказу Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 "Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України".
Вирішуючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до частин першої-третьої статті 1 Закону України від 25.03.1992 № 2232-ХІІ "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон № 2232), захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Згідно з частиною п'ятою статті 33 Закону № 2232, військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (далі - Порядок № 1487), районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, серед іншого, виконують архівно-довідкову роботу з питань військового обліку; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до абзацу першого пункту 81 Порядку № 1487, взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 151 цього Порядку та підпункті 101 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 101 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.
Згідно з абзацами першим та другим пункту 15 Порядку № 1487, за умови запровадження інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, відповідно до Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", взяття на військовий облік, зняття з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відомості про яких наявні та актуалізовані (верифіковані) в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, за умови дотримання ними правил військового обліку здійснюється на підставі відомостей про декларування, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання осіб в електронній формі, надісланих органами, що здійснюють реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб (далі органи реєстрації через єдину інформаційну систему МВС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до статті 1 Закону України від 16.03.2017 № 1951-VIII "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (далі - Закон № 1951), Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Відповідно до частини 8 статті 5 Закону № 1951, органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи Служби зовнішньої розвідки України та розвідувального органу Міністерства оборони України.
Тобто, вказаний Закон визначає та покладає певні права та обов'язки на відповідача, у тому числі щодо внесення актуальних відомостей про особу до Реєстру.
Електронний кабінет - це персональний кабінет (захищений відокремлений веб-сервіс), за допомогою якого призовнику, військовозобов'язаному, резервісту, який пройшов електронну ідентифікацію, надається доступ до інформації про його персональні та службові дані, а також до послуг. Електронна ідентифікація особи здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису чи інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити особу (частина перша статті 141 Закону № 1951).
"Резерв+" є мобільним застосунком для уточнення облікових даних та отримання обмеженої інформації з "Оберіг" (Реєстру).
Отже, джерелом інформації, яку особа отримує із мобільного застосунку "Резерв+", та інформації, що міститься у військово-обліковому документі в електронній формі, є Реєстр.
Відповідно до пункту 3 частини шостої статті 37 Закону № 2232, виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які визнані непридатними до військової служби.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
Отже, виключенню з військового обліку у відповідних ТЦК підлягають громадяни України, які визнані непридатними до військової служби та до їх військово-облікового документа вносяться відповідні дані.
На час виключення позивача з військового обліку був чинним Порядок організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 № 921 (далі - Порядок № 921).
Відповідно до пункту 56 Порядку № 921, районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників і військовозобов'язаних у випадках, передбачених законодавством. Про взяття призовників і військовозобов'язаних на військовий облік, зняття та виключення з нього в їх військово-облікових документах проставляються відповідні відмітки.
Згідно із відомостями тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , відомості про виключення позивача із військового обліку були внесені до військово-облікового документа.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 21.05.2025 у справі № 280/2880/24 зауважив, що законодавець виокремлює поняття "зняття з військового обліку" та "виключення з військового обліку", при цьому, при знятті з військового обліку законом передбачено можливість повторного взяття військовозобов'язаного на такий облік. Отже, різними є як підстави, так і правові наслідки зняття або виключення з військового обліку. З аналізу положень Закону 2232-XII висновується, що громадяни, які підлягають виключенню з військового обліку, втрачають статус військовозобов'язаного, в той же час зняті з військового обліку продовжують перебувати в статусі військовозобов'язаних.
Позивача було виключено з військового обліку на підставі постанови військово-лікарської комісії, запис у Реєстрі був приведений у відповідність на підставі цієї постанови, про що свідчить витяг із застосунку "Резерв+" станом на 09.05.2025.
Суд вважає, що дії відповідача є протиправними, оскільки ані Законом № 2232, ані Порядком № 1487 не передбачено повторне взяття у 2025 році на військовий облік особи, яка була виключена з військового обліку у 2023 році в зв'язку з визнанням її непридатною до військової служби.
Відповідачу було відомо про те, що позивача було виключено з військового обліку саме з цієї підстави, оскільки відповідна інформація наявна в Реєстрі.
Крім того, суд врахував, що відповідач не надав жодного доказу на підтвердження того, що саме ІНФОРМАЦІЯ_10 (його відділи) мав право поновити позивача на військовому обліку, при тому, що місце проживання позивача зареєстровано у м. Миколаїв.
На підставі викладеного суд дійшов висновку про задоволення позову.
Суд вказує, що задовольняючи позовні вимоги, суд користується повноваженнями, передбаченими частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: самостійно визначає формулювання резолютивної частини рішення суду, з метою її більш ефективного виконання та надання повного захисту правам позивача.
Судові витрати (сплачена позивачем сума судового збору), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 задовольнити.
2. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про взяття ОСОБА_1 на військовий облік.
3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_11 виключити ОСОБА_1 з військового обліку як такого, який непридатний до військової служби на підставі постанови військово-лікарської комісії, яка оформлена довідкою від 28.03.2023 № 12/921.
4. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_11 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про виключення ОСОБА_1 з військового обліку.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень дев'яносто шість копійок), сплачений квитанцією від 11.11.2025.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.В. Птичкіна
Рішення складено в повному обсязі 24.03.2026.