Рішення від 24.03.2026 по справі 440/9520/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2026 р. № 440/9520/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Бульби Н.О., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 ,

доВійськової частини НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 ,

треті особиМіністерство оборони України, просп. Повітряних Сил, 6, м. Київ, 03049,

провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до адміністративного суду з позовною заявою про визнання протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо відмови у виплаті одноразової грошової допомоги у розмірі 1 млн грн на підставі постанови КМУ від 11.02.2025 № 153; зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 виплатити одноразову грошову допомогу у розмірі 1 млн грн на підставі постанови КМУ від 11.02.2025 № 153.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що проходив військову службу за контрактом. На момент підписання контракту досяг 18 річного віку,брав участь у бойових діях, на момент звільнення зі служби не досяг 25 річного віку, а тому подав заяву на виплату йому одноразової грошової допомоги у розмірі 1 млн грн на підставі постанови КМУ від 11.02.2025 № 153. Проте відповідач протиправно відмовив у виплаті, пославшись на те, що він був призваний на військову службу до введення воєнного стану, а тому підстави для виплати відсутні.

Ухвалою від 28.07.2025 Полтавський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі.

Ухвалою від 02.10.2025 передав адміністративну справу до Миколаївського окружного адміністративного суду.

Ухвалою від 03.11.2025 суд прийняв справу до свого провадження та призначив розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження.

Враховуючи воєнний стан та ведення бойових дій на території Миколаївської області, з метою безпеки учасників судового процесу, суд не призначав судового засідання, та розглянув справу без виклику сторін (в порядку письмового провадження).

Заперечень щодо розгляду справи в порядку письмового провадження від учасників провадження до суду не надходило.

Відповідач надіслав до суду відзив на позов, в якому проти задоволення позовних вимог заперечив повністю. Заперечення відповідача мотивовані тим, що постановою КМУ № 153 від 11.02.2025 визначено реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у ЗСУ, НГУ, ДПСУ. Передбачено, що громадянам України з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, які до набрання чинності цією постановою у віці до 25 років були прийняті або призвані на військову службу під час воєнного стану, введеного Указом Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 р. № 64, затвердженим Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 р. № 2102-IX, проходять військову службу та брали безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій, зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, на території держави-агресора (далі - бойові дії в районах ведення воєнних (бойових) дій), строком, що за сукупністю становить не менше шести місяців станом на дату набрання чинності цією постановою, виплачується одноразова грошова винагорода за тривалість проходження служби в бойових умовах (далі - винагорода) у розмірі 1 млн. гривень. Отже підстави для виплати одноразової грошової допомоги відсутні.

Третя особа надала пояснення, заперечує проти задоволення позову.

З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 10.08.2020 проходив військову службу за контрактом у ВЧ НОМЕР_1 .

Наказом командира ВЧ НОМЕР_1 від 22.03.2025 № 81 матроса ОСОБА_1 звільнено зі служби у запас.

13.05.2025 позивач звернувся до ВЧ НОМЕР_1 із рапортом щодо виплати йому одноразової грошової допомоги у розмірі 1 млн грн на підставі постанови КМУ від 11.02.2025 № 153.

Листом від 26.06.2025 ВЧ НОМЕР_2 відмовила у виплаті допомоги, посилаючись на те, що позивач був прийнятий на службу до введення воєнного стану. Тому підстави для виплати відсутні.

Зазначені дії і стали підставою для звернення до суду позивача за захиcтом своїх прав.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначення загальних засад проходження в Україні військової служби здійснюється Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі Закон 2232-ХІІ).

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону 2232-ХІІ Збройні Сили України та інші військові формування комплектуються військовослужбовцями шляхом: призову (направлення) громадян України на військову службу; прийняття громадян України на військову службу за контрактом.

Відповідно до постанови КМУ від 11 лютого 2025 року №153 «Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах, Національній гвардії та Державній прикордонній службі під час воєнного стану» (далі - Постанова № 153) та затверджено «Порядок реалізації експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах, Національній гвардії та Державній прикордонній службі під час воєнного стану» (далі Порядок).

Згідно з пунктом 3 Постанови №153 установлено, що учасниками експериментального проекту є: громадяни України віком від 18 до 25 років, які приймаються на військову службу за контрактом до Збройних Сил, Національної гвардії або Державної прикордонної служби на посади рядового складу; Збройні Сили; Національна гвардія; Державна прикордонна служба; Міністерство оборони; Міністерство внутрішніх справ; військові частини, визначені Генеральним штабом Збройних Сил, Головним управлінням Національної гвардії та Адміністрацією Державної прикордонної служби.

Відповідно до абзацу 2 пункту 4 Постанови №153 установлено, що особам рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, які до набрання чинності цією постановою у віці до 25 років були прийняті або призвані на військову службу під час воєнного стану, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 р. № 64, затвердженим Законом України Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 р. № 2102-IX, проходять військову службу та брали безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій, зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, на території держави-агресора (далі - бойові дії в районах ведення воєнних (бойових) дій), строком, що за сукупністю становить не менше шести місяців станом на дату набрання чинності цією постановою, виплачується одноразова грошова винагорода за тривалість проходження служби в бойових умовах (далі - винагорода) у розмірі 1 млн. гривень.

Отже, для нарахування одноразової грошової винагороди передбачена сукупність таких підстав: - громадяни України віком від 18 до 25 років, які приймаються на військову службу за контрактом; - були прийняті або призвані на військову службу під час воєнного стану, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 р. № 64; - проходять військову службу та брали безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій, зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, на території держави-агресор, строком, що за сукупністю становить не менше шести місяців станом на дату набрання чинності цією постановою.

Згідно з матеріалами справи, позивач у віці до 25 років підписав контракт та проходив військову службу у ВЧ НОМЕР_1 до 22.03.2025. Після звільнення зі служби позивач подав рапорт щодо отримання одноразової грошової винагороди відповідно до постанови КМУ № 153. До рапорту долучено копію паспорту, військового квитка, посвідчення УБД, копію грошового атестату та довідки з реквізитами.

Як встановлено судом, позивачем був підписаний контракт для проходження військової служби у 2020 році, до початку воєнного стану, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 р. № 64.

До рапорту не було долучено довідки щодо безпосередньої участі ОСОБА_1 у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій, зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, на території держави-агресор, строком, що за сукупністю становить не менше шести місяців станом на дату набрання чинності цією постановою.

Доказів, на підтвердження безпосередньої участі ОСОБА_1 у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій не менш як шість місяців, позивачем до суду також не надано.

Крім того, відповідно до п. 2 Порядку реалізації експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах, Національній гвардії та Державній прикордонній службі під час воєнного стану, затвердженого Постановою №153, під час воєнного стану в рамках реалізації експериментального проекту на військову службу за контрактом до Збройних Сил, Національної гвардії та Держприкордонслужби на посади рядового складу строком на один рік можуть бути прийняті громадяни України віком від 18 до 25 років.

Пунктом 4 Порядку передбачено, що громадяни України, зазначені в пункті 2 цього Порядку, укладають контракт, форма якого затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2025 року № 153 “Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах, Національній гвардії та Державній прикордонній службі під час воєнного стану».

З урахуванням викладеного, вимог, передбачених постановою № 153, позивачем не дотримано.

Враховуючи вищезазначене, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Судові витрати відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 24.03.2026.

Суддя Н.О. Бульба