Рішення від 25.03.2026 по справі 360/124/26

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

25 березня 2026 рокум. ДніпроСправа № 360/124/26

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом адвоката Єфімік Олени Олександрівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

20.01.2026 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов адвоката Єфімік Олени Олександрівни в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач), в якому представник позивача просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 07.01.2026 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 18.02.2022 року, на підставі положень підпункту 14-6.2 пункту 14-6 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та провести відповідний перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що ОСОБА_1 30.12.2025 подала заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з 18.02.2022 до Пенсійного фонду України через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України. Її заяву було направлено на розгляд до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. Рішенням відповідача відмовлено у перерахунку пенсії.

Представник позивача вважає, що з урахуванням положень підпункту 14-6.2 Закону № 1058-IV позивач має право на призначення пенсії з 18.02.2022.

Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду.

Ухвалою суду від 26.01.2026 відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

04.02.2026 від ГУПФУ в Донецькій області на адресу суду надійшов відзив на позов, в обґрунтування якого останній послався на те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області, як внутрішньо переміщена особа з 20.11.2024.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду по справі №360/721/25 від 11.06.2025 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 20.03.2025, зарахувавши до пільгового стажу ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1, періоду роботи з 28.06.1990 по 31.05.1998 респіраторником 2-го взводу 7-го воєнізованого гірничорятувального загону, та розглянути питання щодо призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до положень статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду по справі № 360/1689/25 від 11.11.2025 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити розрахунок та перерахунок розміру пенсії за віком Позивачці із врахуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з дати її призначення, тобто з 20.03.2025, із виплатою різниці суми недоотриманої пенсії.

На виконання вищезазначених рішень Луганського окружного адміністративного суду позивачці призначено пенсію за віком відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV з 20.03.2025.

30.12.2025 позивачка звернулася із заявою №20786 про «Допризначення у зв'язку з наданими додатковими документами» до якої долучена заява довільної форми про призначення пенсії з 18.02.2022.

Звернення опрацьовано за принципом екстериторіальності спеціалістом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та винесено рішення від 07.01.2026 № 104650021572 про відмову в перерахунку пенсії.

За результатом розгляду матеріалів електронної пенсійної справи та доданих до заяви документів встановлено, що неможливо призначити пенсію з 18.02.2022, оскільки пенсія за віком відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, призначена на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 11.06.2025 по справі № 360/721/25 з дня звернення за призначенням пенсії, а саме: з 20.03.2025.

Також на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 11.11.2025 по справі № 360/1689/25 позивачці проведено перерахунок пенсії із врахуванням норм ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» також з 20.03.2025.

З огляду на викладене Головне управління вважає прийняте рішення від 07.01.2026 №104650021572 про відмову позивачці в перерахунку пенсії, правомірним, обґрунтованим та таким, що відповідає нормам чинного законодавства України.

З урахуванням викладеного відповідач просив відмовити у задоволені позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 КАС України, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносин.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , що підтверджується копіями паспорта громадянина України, картки платника податків.

20.03.2025 позивач звернулась через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком.

Вказану заяву за принципом екстериторіальності було направлено на розгляд до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 28.03.2025 № 104650021572 позивачу відмовлено в призначенні пенсії.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 11.06.2025 у справі № 360/721/25, яке набрало законної сили 12.07.2025, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про відмову у призначенні пенсії від 28.03.2025 № 104650021572; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 20.03.2025, з урахуванням правових висновків суду, викладених у цьому рішенні, зарахувавши до пільгового стажу ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1, періоду роботи з 28.06.1990 по 31.05.1998 респіраторником 2-го взводу 7-го воєнізованого гірничорятувального загону, та розглянути питання щодо призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до положень статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

На виконання рішення суду від 11.06.2025 у справі № 360/721/25 позивачу було призначено пенсію за віком з 20.03.2025 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», про що свідчать протоколи за пенсійною справою ОСОБА_1 та не заперечується сторонами.

30.12.2025 ОСОБА_1 звернулася з заявою №20786 про «Допризначення у зв'язку з наданими додатковими документами» до якої долучена заява призначення пенсії з 18.02.2022.

Вказану заяву за принципом екстериторіальності було розглянуто Головним управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відмову у перерахунку пенсії від 07.01.2026 № 104650021572 відмовлено ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії згідно заяви від 30.12.2025 №20786. В обґрунтування спірного рішення відповідач послався на те, що за результатом розгляду матеріалів пенсійної справи та доданих до заяви документів неможливо призначити пенсію з 18.02.2022, оскільки Луганським окружним адміністративним судом винесено рішення від 11.06.2025 №360/721/25 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з 20.03.2025.

Вважаючи протиправним рішення органу Пенсійного фонду щодо відмови у перерахунку пенсії - не призначення пенсії з дати виникнення права на пенсію - з 18.02.2022, позивачка звернулася до суду з даним позовом.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Призначення, виплата та перерахунок призначеної пенсії регулюється Законами України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788), "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058).

Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 1788 громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Порядок звернення за призначенням пенсії, строки призначення та виплати пенсії, припинення та поновлення виплати пенсії передбачені статтями 44, 45, 49 Закону № 1058.

Частиною першою статті 114 Закону № 1058 передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Згідно з матеріалами справи страховий стаж позивачки станом на 18.02.2022 становив 29 років 1 місяць 11 днів, з них 7 років 11 місяців 4 дні на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 1.

Таким чином, позивачка набула право на пенсію за віком після досягнення 50 років.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону № 1058 пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Відповідно до підпункту 14-6.2. пункту 14-6 розділу XV Закону № 1058 тимчасово, у період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, для осіб, які проживають/проживали на території, на якій ведуться (велися) бойові дії, та/або на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, у разі якщо звернення за призначенням пенсії відбулося в період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, за умови що передбачений частиною першою статті 45 цього Закону строк звернення за призначенням відповідної пенсії не сплив станом на 24 лютого 2022 року, пенсія за віком призначається: - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку.

Згідно з паспортом серії НОМЕР_2 , виданим 08.07.2005 Свердловським МВ УМВС України в Луганській області, дата народження позивачки ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України 28 лютого 2025 року № 376, Довжанський район є тимчасово окупованим з 07.04.2014.

Тобто 17.02.2022 позивачці виповнилося 50 років, набутий страховий стаж станом на 17.02.2022 згідно із трудовою книжкою, відомостями ОК-5 та розрахунком стажу «РС-право» становив 29 років 1 місяць 11 днів, з них 7 років 11 місяців 4 дні на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 1, позивачка проживала на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, передбачений частиною першою статті 45 Закону № 1058 строк звернення за призначенням пенсії не сплив станом на 24 лютого 2022 року та звернення за призначенням пенсії відбулося в період дії воєнного стану в Україні, тому пенсія позивачці має бути призначена з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку - з 18.02.2022.

Згідно з даними пенсійної справи ОСОБА_1 датою призначення пенсії є 20.03.2025.

За таких обставин, органом Пенсійного фонду неправомірно призначено позивачу пенсію з 20.03.2025.

Посилання відповідача на неможливість призначити позивачу пенсію з 18.02.2022, оскільки Луганським окружним адміністративним судом винесено рішення від 11.06.2025 № 360/721/25 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з 20.03.2025, суд вважає безпідставним, оскільки вказаним рішенням суду зобов'язано відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 20.03.2025, з урахуванням правових висновків суду, зарахувавши до пільгового стажу спірні періоди роботи.

При цьому відповідач повинен був призначити пенсію позивачці з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку - з 18.02.2022, в силу положень підпункту 14-6.2. пункту 14-6 розділу XV Закону № 1058.

Однак, з надуманих підстав відповідач порушив вказані норми матеріального закону.

Суд зауважує, що ані в рішенні від 11.06.2025 по №360/721/25, ані в рішенні від 11.11.2025 по № 360/1689/25 судами не надавалась оцінка саме даті, з якої слід призначити позивачу пенсію.

У відповідності до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За таких обстави суд дійшов висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відмову у перерахунку пенсії від 07.01.2026 № 104650021572 було прийнято відповідачем з порушенням принципів, визначених ч. 2 ст. 2 КАС України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Тож за встановлених обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд керуються таким.

Ухвалою суду від 26.01.2026 позивачу відстрочено сплату судового збору в сумі 1064,96 грн до ухвалення судового рішення у справі.

Відповідно до частини другої статті 133 КАС України визначено якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

У зв'язку з задоволенням позовних вимог у повному обсязі, суд дійшов висновку, що судовий збір у розмірі 1064,96 грн слід стягнути до Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань ГУПФУ в Донецькій області.

Керуючись статтями 2, 9, 72, 77, 90, 94, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити повністю позов адвоката Єфімік Олени Олександрівни в інтересах ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код за ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: Донецька обл., місто Слов'янськ, площа Соборна, будинок 3) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 07.01.2026 № 104650021572 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах з дати виникнення права на пенсію, тобто з 18.02.2022, з виплатою заборгованості з урахуванням фактично виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до Державного бюджету України судовий збір у сумі 1064,96 грн (одна тисяча шістдесят чотири грн 96 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Суддя І.О. Свергун