Рішення від 25.03.2026 по справі 340/402/26

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/402/26

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: Головне управління ДПС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ ВП 43995486)

відповідач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

про стягнення податкового боргу, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Кіровоградській області звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу.

Позов мотивовано тим, що відповідач має податковий борг у розмірі 41107, 27 грн., з яких: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, - 2865,72 грн.; транспортний податок - 6250 грн.; податок на доходи фізичних осіб у вигляді мінімального податкового зобов'язання - 20169, 31 грн.; податок на доходи фізичних осіб - 8497, 49 грн., військовий збір - 3324, 75 грн. Оскільки цей податковий борг відповідач добровільно не погасив, позивач просить суд стягнути його до відповідних бюджетів.

Ухвалою судді від 03.02.2026 року у справі за цим позовом відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін, відповідачу встановлено порядок та строк для подання відзиву на позов. Ухвала направлена на адресу відповідача, яка вказана у позовній заяві та значиться в Єдиному державному демографічному реєстрі як його місце проживання, але повернута поштою через відсутність адресата. За правилами ч.6 ст.251 КАС України ця ухвала вважається врученою відповідачу.

Від відповідача відзив на позовну заяву до суду не надходив.

Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

За базами даних ДПС ОСОБА_1 є платником податку на майно, як власник об'єктів нерухомого та рухомого майна, які є об'єктами оподаткування.

Так, відповідач є власником квартири по АДРЕСА_2 .

ГУ ДПС у Кіровоградській області на підставі пункту 266.7 статті 266 ПК України обчислило суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за цей об'єкт житлової нерухомості та склало податкові повідомлення-рішення форми "Ф" №0390719-2408-1123-UA350402100000014072 від 01.11.2023 року на суму 1411, 15 грн. за 2022 рік, №0382209-2408-1123-UA350402100000014072 від 24.05.2024 року на суму 1454,57 грн. за 2023 рік.

Ці податкові повідомлення-рішення направлені відповідачу на його податкову адресу у порядку, визначеному статтею 42 ПК України, а тому вважаються належним чином врученим. Відповідач податкові повідомлення-рішення не оскаржив, а визначені ними суми грошового зобов'язання у строк, установлений п.266.10 ст.266 ПК України, не сплатив. Також він не звертався до контролюючого органу для проведення звірки даних, використаних для розрахунку сум податку.

Крім того, ОСОБА_1 у 2023 році був платником транспортного податку, оскільки мав власний легковий автомобіль марки BMW X5, 2022 року випуску.

ГУ ДПС у Кіровоградській області на підставі статті 267 ПК України нарахувало йому транспортний податок за цей автомобіль за 2023 рік у розмірі 6250 грн., про що прийняло податкове повідомлення-рішення форми "Ф" №0600862-2408-1123 від 15.06.2024 року.

Це податкове повідомлення-рішення направлене відповідачу на його податкову адресу у порядку, визначеному статтею 42 ПК України, а тому вважається належним чином врученим. Відповідач податкове повідомлення-рішення не оскаржив, а визначену ним суму грошового зобов'язання у строк, установлений пп. 267.8.1 п.267.8 ст.267 ПК України, не сплатив. Також він не звертався до контролюючого органу для проведення звірки даних, використаних для розрахунку сум податку.

ОСОБА_1 є власником 4 земельних ділянок, розташованих на території Вершино-Кам'янської сільської територіальної громади Кіровоградської області, які віднесені до сільськогосподарських угідь.

ГУ ДПС у Кіровоградській області на підставі ст.38-1, п.170.14 ст.170 ПК України визначило відповідачу суми податкового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у вигляді мінімального податкового зобов'язання щодо цих земельних ділянок, про що направило йому податкові повідомлення-рішення форми "МПЗФ" №623621-24/11-23 від 14.03.2025 року на суму 9758, 26 грн. за 2022 рік, №653403-24/11-23 від 14.03.2025 року на суму 10411,04 грн. за 2023 рік.

Ці податкові повідомлення-рішення направлені відповідачу на його податкову адресу у порядку, визначеному статтею 42 ПК України, а тому вважаються належним чином врученимт. Відповідач податкові повідомлення-рішення не оскаржив, а визначені ними суми грошового зобов'язання у строк, установлений пп.170.14.6 п.170.14 ст.170 ПК України, не сплатив. Також він не звертався до контролюючого органу для проведення звірки даних, використаних для розрахунку сум податку.

У листопаді 2024 року посадова особа ГУ ДПС у Кіровоградській області провела документальну позапланову невиїзну перевірку ОСОБА_1 з питань дотриманням вимог податкового законодавства при оподаткуванні доходів, отриманих у вигляді спадщини за 2019 рік, за результатами якої складено акт №16933/11-28-24-05/3233028432 від 25.11.2024 року.

На підставі цього акту ГУ ДПС у Кіровоградській області, керуючись пп.54.3.2 п.54.3 ст.54 ПК України, прийняло щодо ОСОБА_1 такі податкові повідомлення-рішення:

- форми "Р" №000/19323/2405 від 26.12.2024 року, яким йому збільшене грошове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на 11332, 49 грн.,

- форми "Р" №000/19324/2405 від 26.12.2024 року, яким йому збільшене грошове зобов'язання з військового збору на 3399,75 грн.

Акт перевірки та податкові повідомлення-рішення направлені відповідачу на його податкову адресу у порядку, визначеному статтею 42 ПК України, а тому вважаються належним чином врученими. Відповідач податкові повідомлення-рішення не оскаржив, а визначені ними суми грошового зобов'язання у строк, установлений п.57.3 ст.57 ПК України, не сплатив.

Воднораз, на сплату грошових зобов'язань спрямовано кошти, які обліковувалися в ІКП як переплата, внаслідок чого податковий борг з податку на доходи фізичних осіб зменшився на 2835 грн. і склав 8497, 49 грн., а податковий борг з військового збору зменшився на 75 грн. і склав 3324, 75 грн.

ГУ ДПС у Кіровоградській у зв'язку з виникненням у відповідача податкового боргу надіслало йому податкову вимогу форми "Ф" №0002406-1303-1128 від 15.05.2024 року про його обов'язок погасити податковий борг. Ця податкова вимога направлена відповідачу на його податкову адресу у порядку, визначеному статтею 42 ПК України, а тому вважаються належним чином врученим.

Узгоджені грошові зобов'язання, нараховані позивачем у вказаних податкових повідомленнях-рішеннях, та сума непогашеної пені заявлені до стягнення у цій справі як податковий борг.

При вирішенні спору суд виходить з того, що порядок визначення суми податкових зобов'язань та погашення податкового боргу платників податків регулюється Податковим кодексом України (надалі - ПК України).

За визначеннями, наданими у статті 14 ПК України:

- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України;

- мінімальне податкове зобов'язання - мінімальна величина податкового зобов'язання із сплати податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов'язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, розрахована відповідно до цього Кодексу. Сума мінімальних податкових зобов'язань, визначених щодо кожної із земельних ділянок, право користування якими належить одній юридичній або фізичній особі, у тому числі фізичній особі - підприємцю, є загальним мінімальним податковим зобов'язанням;

- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня;

- податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом;

- погашення податкового боргу - зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.

Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Підпунктами 20.1.19, 20.1.34 пункту 20 статті 20 ПК України установлено, що контролюючі органи мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до пункту 54.5 статті 54 ПК України якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.

Згідно з пунктами 57.2, 57.3 статті 57 ПК України у разі коли відповідно до цього Кодексу або інших законів України контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків з причин, не пов'язаних з порушенням податкового законодавства, та надсилає (вручає) податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум платнику податку, такий платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені в цьому Кодексі та в статті 297 Митного кодексу України, а якщо такі строки не визначено, - протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення про таке нарахування.

У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Пунктами 87.1, 87.11 статті 87 ПК України передбачено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Сплату грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснено також: а) за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника).

Орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Відповідно до пункту 41.4 статті 41 ПК України органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.

Згідно з пунктами 95.1, 95.2 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

У ході судового розгляду справи доведено наявність у відповідача податкового боргу, заявленого до стягнення. Доказів його погашення суду не надано.

Відповідно до пунктів 10.2, 10.5 статті 10 ПК України податок на майно відноситься до місцевих податків. Зарахування місцевих податків та зборів до відповідних місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.

Згідно з пунктами 19 частини 1 статті 64, частини 2 статті 67 Бюджетного кодексу України місцеві податки та збори, що сплачуються (перераховуються) згідно з Податковим кодексом України, відносяться до доходів загального фонду місцевих бюджетів та зараховуються до бюджетів місцевого самоврядування.

Пунктами 9.1, 9.3 статті 9 ПК України передбачено, що податок на доходи фізичних осіб належить до загальнодержавних податків. Зарахування загальнодержавних податків та зборів до державного і місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.

Нормативи розподілу коштів податку на доходи фізичних осіб між відповідними бюджетами визначені статтями 29, 64, 64-1, 66 Бюджетного кодексу України.

Згідно з пунктом 1-2 частини 2 статті 29 Бюджетного кодексу України до доходів загального фонду Державного бюджету України належить військовий збір, що сплачується (перераховується) згідно з пунктом 16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України.

Тож позов про стягнення з відповідача податкового боргу в дохід відповідних бюджетів слід задовольнити.

Судові витрати сторони не понесли.

Керуючись статтями 9, 77, 78, 90, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління ДПС у Кіровоградській області задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід місцевого бюджету податковий борг з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкт житлової нерухомості в сумі 2865, 72 грн. (код КДБ 18010200).

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід місцевого бюджету податковий борг з транспортного податку в сумі 6250 грн. (код КДБ 18011000).

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід місцевого бюджету податковий борг з податку на доходи фізичних осіб у вигляді мінімального податкового зобов'язання в сумі 20169, 30 грн. (код КДБ 11011300).

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід державного та місцевих бюджетів податковий борг з податку на доходи фізичних осіб в сумі 8497, 49 грн. (код КДБ 11010500).

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід державного бюджету податковий борг з військового збору в сумі 3324, 75 грн. (код КДБ 11011001).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ