Рішення від 24.03.2026 по справі 640/20819/22

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2026 року Справа №640/20819/22

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Войтович І. І., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СПАРК-ШВЕЙНЕ ОБЛАДНАННЯ" до Київської митниці про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2022 року Товариство з обмеженою відповідальністю "СПАРК-ШВЕЙНЕ ОБЛАДНАННЯ" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовом до Київської митниці Державної митної служби України, у якому просило суд:

- визнати протиправною бездіяльність Київської митниці Державної митної служби України щодо повернення ТОВ «Спарк-Швейне Обладнання» товарів, а саме: голки «DB*K5*12 RG» - 2000 шт, голки DBXK5 14 RG» - 500 шт, голки «UY128 11 SES» - 5000 шт., голки «TVX5 14 RG» - 500 шт; ножиці «LDH - 101 XL» - 480 шт, ножиці «ТС - 805В» - 240 шт; блоки керування «R3 - 1632» - 10 шт, блоки керування «А5 - 16616» - 5 шт, блоки керування «V5 - 2901» - 1 шт; блоки керування «R3 - 1632» - 10 шт, кабель - 20 шт; - пристосування (адаптери) «S123» - 83 шт, пристосування (адаптери) «S124» - 56 шт; рукавиці швейні - 10 шт; натяжні ролики - 5 шт; частини до швейного обладнання «JC - Т001 » - 5 шт, частини до швейного обладнання «JC - Т002» - 5 шт, частини до швейного обладнання «JC -S0234» - 5 шт, частини до швейного обладнання «JC - S0250» - 5 наборів, частини до швейного обладнання «JC -S0255» -10 шт, частини до швейного обладнання « 1900А 40*30» - 10 наборів, частини до швейного обладнання «DY126 30ММ» - 10 наборів» вилучених згідно протоколу про порушення митних правил від 21.05.2021 №0987/10000/21;

- зобов'язати Київську митницю Державної митної служби України повернути позивачу товари, а саме: голки «DB*K5* 12 RG» - 2000 шт, голки DBXK5 14 RG» - 500 шт, голки «UY128 11 SES» - 5000 шт., голки «TVX5 14 RG» - 500 шт; ножиці «LDH - 101 XL» - 480 шт, ножиці «ТС - 805В» - 240 шт; блоки керування «R3 - 1632» - 10 шт, блоки керування «А5 - 16616» - 5 шт, блоки керування «V5 - 2901» - 1 шт; блоки керування «R3 - 1632» - 10 шт, кабель - 20 шт; - пристосування (адаптери) «S123» - 83 шт, пристосування (адаптери) «S124» - 56 шт; рукавиці швейні - 10 шт; натяжні ролики - 5 шт; частини до швейного обладнання «JC - Т001» - 5 шт, частини до швейного обладнання «JC - Т002» - 5 шт, частини до швейного обладнання «JC - S0234» - 5 шт, частини до швейного обладнання «JC -S0250» - 5 наборів, частини до швейного обладнання «JC -S0255» -10 шт, частини до швейного обладнання « 1900А 40*30» -10 наборів, частини до швейного обладнання «DY126 30ММ» - 10 наборів» вилучених згідно протоколу про порушення митних правил від 21.05.2021 №0987/10000/21 без їх митного оформлення та без стягнення витрат за зберігання на складі митниці.

В обґрунтування позову позивач вказує, що судами першої та апеляційної інстанції у справі №760/28690/21 було встановлено відсутність в діях складу адміністративного правопорушення, отже останній вважається таким, що не вчиняв будь-яких порушень митних правил. Таким чином, відповідачем безпідставно не повернуто позивачеві без проведення так званих «митних формальностей», на підставі остаточної постанови Київського апеляційного суду, вилучений у нього товар згідно протоколу про порушення митних правил, а отже вказане правопорушення прав та інтересів останнього підлягає судовому захисту.

05.12.2022, ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва, прийнято до провадження позовну заяву та відкрито провадження у справі.

На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13 грудня 2022 року №2825-ІХ, дана справа надіслана до Київського окружного адміністративного суду за належністю.

17.01.2023 вказані матеріали адміністративного позову отримані Київським окружним адміністративним судом та протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями, 17.01.2023 справа розподілена судді Войтович І.І.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.01.2023 прийнято справу до свого провадження, визначено здійснювати розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач проти позову заперечував з підстав, викладених у відзиві на адміністративний позов, в якому зазначив, що вилучені митницею товари на підставі протоколу про порушення митних правил №0987/10000/21 від 21.05.2021 підлягають поверненню позивачу лише після здійснення митного оформлення і сплати митних платежів.

Розглянувши подані документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, відзив, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

17.05.2021, з метою митного оформлення та випуску у вільний обіг товарів «напівавтоматичні швейні машини, промислові автоматичні швейні машини та машини для розрізання тканин», що надійшли на адресу ТОВ «СПАРК-ШВЕЙНЕ ОБЛАДНАННЯ» (ЄДРПОУ 35860885), агентом з митного оформлення ТОВ «ЛАМАН ШИПІНГ» (ЄДРПОУ 40551877) - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - Декларант) до відділу митного оформлення № 1 митного поста «Ліски» Київської митниці Держмитслужби (м. Київ, вул. Довбуша, 22) подано митну декларацію типу ІМ/40/ДЕ № UA100080/2021/587303.

В рамках виконання митних процедур, згенерованих автоматизованою системою управління ризиками (АСУР), з 16 год. 30 хв. 20.05.2021 до 09 год. 30 хв. 21.05.2021, уповноваженою посадовою особою митниці проведено митний огляд товарів з метою перевірки відповідності кількості та опису товарів і транспортних засобів даним, зазначеним у вказаній вище митній декларації, про що складено відповідний акт № UA100080/2021/587303.

За результатами проведеного митного огляду товарів встановлено наявність товарів, відомості про які відсутні в товаросупровідних документах та в митній декларації типу ІМ/40/ДЕ від 17.05.2021 № UA100080/2021/587303

- голки: «DB*K5*12 RG» - 2000 шт., «DBXK5 14 RG» - 500 шт., «UY128 11 SES» - 5000 шт., «TVX5 14 RG» - 500 шт.;

- ножиці: «LDH - 101 XL» - 480 шт., «ТС - 805В» - 240 шт.;

- блоки керування: «R3 - 1632» - 10 шт., «A5 - 16616» - 5 шт., «V5 - 2901» - 1 шт.;

- кабель - 20 шт.;

- пристосування (адаптери) «S123» - 83 шт., «S124» - 56 шт.;

- рукавиці швейні - 10 шт.;

- натяжні ролики - 5 шт.;

- частини до швейного обладнання: «JC - T001» - 5 шт., «JC - T002» - 5 шт.,

- «JC -S0234» - 5 шт., «JC -S0250» - 5 наб., «JC -S0255» - 10 шт.,

- « 1900А 40*30» - 10 наб., «DY126 30MM» - 10 наб.

Виходячи з відомостей листа компанії «JACK SEWING MACHINE CO., LTD» від 20.05.2021, заявлене до митного контролю та оформлення швейне обладнання було укомплектоване додатковими запасними частинами, які входять в індивідуальну комплектацію обладнання.

При цьому, будь-яких відомостей про вказані вище запасні частини Декларантом не були заявлені в комплектації обладнання.

Відповідно до положень п. 2 Розділу ІІ Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 № 651, у разі поміщення товарів у митний режим імпорту, в графі 31 «Вантажні місця та опис товарів - Маркування та кількість - Номери контейнерів - Кількість та розпізнавальні особливості», серед інших, зазначаються відомості про найменування та звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар (комплектність або завершеність (зібраний/незібраний), кількісний та якісний склад, основні властивості товару (призначення, розмір, розфасування, пакування тощо).

Згідно ч.1 ст.257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою точних відомостей про товари.

Відповідно до Митного кодексу України (підпункти 5 а, 5 б, 5 г ст.257), декларант зобов'язаний вносити до митної декларації відомості про товари, його найменування, кількість, торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар, а також код товару згідно з УКТЗЕД.

Згідно ст. 266 МК України декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого Митним кодексом України; надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату.

Відповідно до ч. 2 ст. 266 МК України перед подачею митної декларації декларант має право з дозволу митного органу здійснювати фізичний огляд товарів з метою перевірки їх відповідності опису (відомостям), зазначеному у товаросупровідних документах, брати проби та зразки товарів.

Статтею 266 Митного кодексу України передбачено, що особа, уповноважена на декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення від імені декларанта, має такі самі обов'язки, права і несе таку саму відповідальність, що й декларант. Крім того, у разі самостійного декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення декларантом передбачену цим Кодексом відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант.

Проте, Декларант не виконала вимоги ст. 257, ст. 266 Митного кодексу України та не заявила за встановленою формою точних та достовірних відомостей про товари «голки: «DB*K5*12 RG» - 2000 шт., «DBXK5 14 RG» - 500 шт., «UY128 11 SES» - 5000 шт., «TVX5 14 RG» - 500 шт.; ножиці: «LDH - 101 XL» - 480 шт., «ТС - 805В» - 240 шт.; блоки керування: «R3 - 1632» - 10 шт., «A5 - 16616» - 5 шт., «V5 - 2901» - 1 шт.; кабель - 20 шт.; пристосування (адаптери) «S123» - 83 шт., «S124» - 56 шт.; рукавиці швейні - 10 шт.; натяжні ролики - 5 шт.; частини до швейного обладнання: «JC - T001» - 5 шт., «JC - T002» - 5 шт., «JC -S0234» - 5 шт., «JC -S0250» - 5 наб., «JC -S0255» - 10 шт., « 1900А 40*30» - 10 наб., «DY126 30MM» - 10 наб.», які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.

Відповідно до ч. 2 ст. 459 МКУ - суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.

Посадова особа підприємства - керівник та інші працівники підприємства (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за виконання вимог, встановлених законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України з питань митної справи.

Отже, в діях ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) наявні ознаки порушення митних правил, передбачених ст. 472 Митного кодексу України.

Так, за результатом чого щодо ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідачем було винесено протокол про порушення митних правил №0987/10000/21 від 21.05.2021.

В подальшому, до Солом'янського районного суду м. Києва від Київської митниці Держмитслужби надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності громадянки України ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), - агента з митного оформлення ТОВ «ЛАМАН ШИПІНГ» (ЄДРПОУ 40551877, Україна, 65082, м. Одеса, Військовий узвіз, буд. 12, кв. (офіс) 401), за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 472 Митного кодексу України.

Постановою Солом'янського районного суду м. Києва від 24.06.2022 у справі № 760/28690/21 провадження в справі про притягнення громадянки України ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), - агента з митного оформлення ТОВ «ЛАМАН ШИПІНГ» (ЄДРПОУ 40551877, Україна, 65082, м. Одеса, Військовий узвіз, буд. 12, кв. (офіс) 401) до адміністративної відповідальності за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 472 Митного кодексу України, - закрито за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.

Та вирішено, вилучені на підставі ст. 511 Митного кодексу України згідно з протоколом про порушення митних правил № 0987/10000/21 від 21.05.2022 товари, а саме: голки «DB*K5*12 RG» - 2000 шт, голки DBXK5 14 RG» - 500 шт, голки «UY128 11 SES» - 5000 шт., голки «TVX5 14 RG» - 500 шт; ножиці «LDH - 101 XL» - 480 шт, ножиці «ТС - 805В» - 240 шт; блоки керування «R3 - 1632» - 10 шт, блоки керування «A5 - 16616» - 5 шт, блоки керування «V5 - 2901» - 1 шт; блоки керування «R3 - 1632» - 10 шт, кабель - 20 шт; пристосування (адаптери) «S123» - 83 шт; пристосування (адаптери) «S124» - 56 шт; рукавиці швейні - 10 шт; натяжні ролики - 5 шт; частини до швейного обладнання «JC - T001» - 5 шт, частини до швейного обладнання «JC - T002» - 5 шт; частини до швейного обладнання «JC -S0234» - 5 шт, частини до швейного обладнання «JC -S0250» - 5 наборів; частини до швейного обладнання «JC -S0255» - 10 шт; частини до швейного обладнання « 1900А 40*30» - 10 наборів; частини до швейного обладнання «DY126 30MM» - 10 наборів», повернути власнику (уповноваженій ним особі).

Постановою Київського апеляційного суду від 03.08.2022 у справі № 760/28690/21 апеляційну скаргу представника Київської митниці Державної митної служби України Глущенко Н.В. - залишено без задоволення, а постанову Солом'янського районного суду м. Києва від 24 червня 2022 року щодо ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) - залишено без змін.

09.09.2022 року позивач звернувся до відповідача із листом щодо повернення товарів вилучених згідно з протоколом про порушення митних правил №0987/10000/21 від 21.05.2021.

Листом відповідач повідомив, що товари, вилучені згідно з протоколом про порушення митних правил, можуть бути видані уповноваженим ним особам лише після завершення всіх митних формальностей.

Вважаючи бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, які виникли між сторонами спору, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч.1 ст.41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним (частина четверта статті 41 Конституції).

За змістом п. 59 ч. 1 ст.4 МК України транспортні засоби комерційного призначення - будь-яке судно (у тому числі самохідні та несамохідні ліхтери та баржі, а також судна на підводних крилах), судно на повітряній подушці, повітряне судно, автотранспортний засіб (моторні транспортні засоби, причепи, напівпричепи) чи рухомий склад залізниці, що використовуються в міжнародних перевезеннях для платного транспортування осіб або для платного чи безоплатного промислового чи комерційного транспортування товарів разом з їхніми звичайними запасними частинами, приладдям та устаткуванням, а також мастилами та паливом, що містяться в їхніх звичайних баках упродовж їхнього транспортування разом із транспортними засобами комерційного призначення.

Частиною 1 ст. 7 МК України передбачено, що встановлені порядок і умови переміщення товарів через митний кордон України, їх митний контроль та митне оформлення, застосування механізмів тарифного і нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, справляння митних платежів, ведення митної статистики, обмін митною інформацією, ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, здійснення відповідно до закону державного контролю нехарчової продукції при її ввезенні на митну територію України, запобігання та протидія контрабанді, боротьба з порушеннями митних правил, організація і забезпечення діяльності митних органів та інші заходи, спрямовані на реалізацію державної митної політики, становлять митну справу.

Відповідно до ч.1 ст.8 МК України митна справа здійснюється на основі принципів: 1) виключної юрисдикції України на її митній території; 2) виключних повноважень митних органів України щодо здійснення митної справи; 3) законності та презумпції невинуватості; 4) єдиного порядку переміщення товарів, транспортних засобів через митний кордон України; 5) спрощення законної торгівлі; 6) визнання рівності та правомірності інтересів усіх суб'єктів господарювання незалежно від форми власності; 7) додержання прав та охоронюваних законом інтересів осіб; 8) заохочення доброчесності; 9) гласності та прозорості; 10) відповідальності всіх учасників відносин, що регулюються цим Кодексом.

Згідно з ч.3 ст.528 МК України у разі, якщо за результатами перевірки законності та обґрунтованості постанови суду у справі про порушення митних правил ця постанова буде скасована, а справа закрита, або адміністративне стягнення за порушення митних правил буде змінено, конфісковані товари, транспортні засоби, сума штрафу або її відповідна частина повертаються особі, яка притягалася до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, або її представникові. Якщо конфісковані товари, транспортні засоби неможливо повернути в натурі, повертається їхня вартість за вирахуванням сум належних митних платежів за ставками, що діяли на день конфіскації. Повернення грошових коштів, зазначених у цій частині, здійснюється органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, з державного бюджету.

За змістом ст.242 МК України товари, що зберігаються на складах митних органів під митним контролем, можуть бути видані їх власникам або уповноваженим ними особам, до яких протягом строку зберігання перейшло право власності на ці товари або право володіння ними, лише після митного оформлення зазначених товарів, відшкодування витрат митних органів на їх зберігання та сплати відповідних митних платежів.

Частина 3 статті 243 МК України передбачає, що якщо за рішенням суду по справі до особи, яка вчинила порушення митних правил, не буде застосовано стягнення у вигляді конфіскації товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу, або провадження у справі про порушення митних правил буде припинено, ці товари, транспортні засоби можуть бути видані власникові або уповноваженій ним особі лише після здійснення їх митного оформлення зі сплатою відповідних митних платежів, якщо таке оформлення не було попередньо здійснено, а митні платежі не сплачувалися.

Відповідно до ч.1 ст.248 МК України митне оформлення розпочинається з моменту подання митному органу декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації.

Згідно з ч.1 ст.257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Зокрема, як вбачається з матеріалів справи, Постановою Київського апеляційного суду від 03.08.2022 у справі № 760/28690/21 апеляційну скаргу представника Київської митниці Державної митної служби України Глущенко Н.В. - залишено без задоволення, а постанову Солом'янського районного суду м. Києва від 24 червня 2022 року щодо ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) - залишено без змін, яким, провадження по справі відносно ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), - агента з митного оформлення ТОВ «ЛАМАН ШИПІНГ» (ЄДРПОУ 40551877, Україна, 65082, м. Одеса, Військовий узвіз, буд. 12, кв. (офіс) 401), за скоєння адміністративного правопорушення у зв'язку з відсутністю складу правопорушення закрито. Зобов'язано вилучені речі повернути.

Таким чином, судом не встановлено в діях ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), - агента з митного оформлення ТОВ «ЛАМАН ШИПІНГ» (ЄДРПОУ 40551877, Україна, 65082, м. Одеса, Військовий узвіз, буд. 12, кв. (офіс) 401) складу правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України.

За змістом ч.1 ст.512 МК України тимчасове вилучення товарів, транспортних засобів та документів, зазначених у частині першій статті 511 цього Кодексу, може бути оскаржено в порядку, встановленому главою 4 цього Кодексу та іншими законами України.

Ч.1 ст.511 МК України передбачає, що товари - безпосередні предмети порушення митних правил та відповідні документи, необхідні як докази у справі про порушення митних правил, можуть тимчасово вилучатися.

При цьому, втручання держави в право особи на мирне володіння своїм майном повинно здійснюватися з дотриманням принципу «пропорційності» (principle of proportionality) «справедливої рівноваги (балансу)» (fair balance) між інтересами держави (суспільства), пов'язаними з втручанням, та інтересами особи, яка так чи інакше страждає від втручання.

Згідно з ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином, аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи у їх сукупності, суд дійшов висновку, що не повернення тимчасово вилучених за протоколом про порушення митних правил речей, за фактичної відсутності вини у вчиненому правопорушенні, має наслідком порушення права власності позивача на належне йому майно, що полягає в позбавленні такого майна особи без належних правових підстав, а тому бездіяльність Київської митниці Державної митної служби України є протиправною, та з метою поновлення порушеного права позивача необхідно визнати протиправною бездіяльність Київської митниці Державної митної служби України щодо повернення ТОВ «Спарк-Швейне Обладнання» товарів, а саме: голки «DB*K5*12 RG» - 2000 шт, голки DBXK5 14 RG» - 500 шт, голки «UY128 11 SES» - 5000 шт., голки «TVX5 14 RG» - 500 шт; ножиці «LDH - 101 XL» - 480 шт, ножиці «ТС - 805В» - 240 шт; блоки керування «R3 - 1632» - 10 шт, блоки керування «А5 - 16616» - 5 шт, блоки керування «V5 - 2901» - 1 шт; блоки керування «R3 - 1632» - 10 шт, кабель - 20 шт; - пристосування (адаптери) «S123» - 83 шт, пристосування (адаптери) «S124» - 56 шт; рукавиці швейні - 10 шт; натяжні ролики - 5 шт; частини до швейного обладнання «JC - Т001 » - 5 шт, частини до швейного обладнання «JC - Т002» - 5 шт, частини до швейного обладнання «JC -S0234» - 5 шт, частини до швейного обладнання «JC - S0250» - 5 наборів, частини до швейного обладнання «JC -S0255» -10 шт, частини до швейного обладнання « 1900А 40*30» - 10 наборів, частини до швейного обладнання «DY126 30ММ» - 10 наборів» вилучених згідно протоколу про порушення митних правил від 21.05.2021 №0987/10000/21 та зобов'язати Київську митницю Державної митної служби України повернути позивачу товари, а саме: голки «DB*K5* 12 RG» - 2000 шт, голки DBXK5 14 RG» - 500 шт, голки «UY128 11 SES» - 5000 шт., голки «TVX5 14 RG» - 500 шт; ножиці «LDH - 101 XL» - 480 шт, ножиці «ТС - 805В» - 240 шт; блоки керування «R3 - 1632» - 10 шт, блоки керування «А5 - 16616» - 5 шт, блоки керування «V5 - 2901» - 1 шт; блоки керування «R3 - 1632» - 10 шт, кабель - 20 шт; - пристосування (адаптери) «S123» - 83 шт, пристосування (адаптери) «S124» - 56 шт; рукавиці швейні - 10 шт; натяжні ролики - 5 шт; частини до швейного обладнання «JC - Т001» - 5 шт, частини до швейного обладнання «JC - Т002» - 5 шт, частини до швейного обладнання «JC - S0234» - 5 шт, частини до швейного обладнання «JC -S0250» - 5 наборів, частини до швейного обладнання «JC -S0255» -10 шт, частини до швейного обладнання « 1900А 40*30» -10 наборів, частини до швейного обладнання «DY126 30ММ» - 10 наборів» вилучених згідно протоколу про порушення митних правил від 21.05.2021 №0987/10000/21 без їх митного оформлення та без стягнення витрат за зберігання на складі митниці.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному.

Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання стосовно розподілу судових витрат, суд враховує наступне.

Відповідно до частини восьмої статті 139 КАС України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Враховуючи висновки суду, сплачений позивачем судовий збір за подання позовної заяви до суду у загальному розмірі 2 481,00 грн, що підтверджується платіжним дорученням від 14.11.2022 № 2834, положення ч. 1 ст. 139 КАС України, понесені позивачем судові витрати підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Київської митниці.

Докази понесення позивачем інших витрат, пов'язаних із розглядом справи у матеріалах справи відсутні.

Керуючись статтями 2, 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Київської митниці Державної митної служби України щодо повернення ТОВ «Спарк-Швейне Обладнання» товарів, а саме: голки «DB*K5*12 RG» - 2000 шт, голки DBXK5 14 RG» - 500 шт, голки «UY128 11 SES» - 5000 шт., голки «TVX5 14 RG» - 500 шт; ножиці «LDH - 101 XL» - 480 шт, ножиці «ТС - 805В» - 240 шт; блоки керування «R3 - 1632» - 10 шт, блоки керування «А5 - 16616» - 5 шт, блоки керування «V5 - 2901» - 1 шт; блоки керування «R3 - 1632» - 10 шт, кабель - 20 шт; - пристосування (адаптери) «S123» - 83 шт, пристосування (адаптери) «S124» - 56 шт; рукавиці швейні - 10 шт; натяжні ролики - 5 шт; частини до швейного обладнання «JC - Т001 » - 5 шт, частини до швейного обладнання «JC - Т002» - 5 шт, частини до швейного обладнання «JC -S0234» - 5 шт, частини до швейного обладнання «JC - S0250» - 5 наборів, частини до швейного обладнання «JC -S0255» -10 шт, частини до швейного обладнання « 1900А 40*30» - 10 наборів, частини до швейного обладнання «DY126 30ММ» - 10 наборів» вилучених згідно протоколу про порушення митних правил від 21.05.2021 №0987/10000/21.

Зобов'язати Київську митницю Державної митної служби України повернути позивачу товари, а саме: голки «DB*K5* 12 RG» - 2000 шт, голки DBXK5 14 RG» - 500 шт, голки «UY128 11 SES» - 5000 шт., голки «TVX5 14 RG» - 500 шт; ножиці «LDH - 101 XL» - 480 шт, ножиці «ТС - 805В» - 240 шт; блоки керування «R3 - 1632» - 10 шт, блоки керування «А5 - 16616» - 5 шт, блоки керування «V5 - 2901» - 1 шт; блоки керування «R3 - 1632» - 10 шт, кабель - 20 шт; - пристосування (адаптери) «S123» - 83 шт, пристосування (адаптери) «S124» - 56 шт; рукавиці швейні - 10 шт; натяжні ролики - 5 шт; частини до швейного обладнання «JC - Т001» - 5 шт, частини до швейного обладнання «JC - Т002» - 5 шт, частини до швейного обладнання «JC - S0234» - 5 шт, частини до швейного обладнання «JC -S0250» - 5 наборів, частини до швейного обладнання «JC -S0255» -10 шт, частини до швейного обладнання « 1900А 40*30» -10 наборів, частини до швейного обладнання «DY126 30ММ» - 10 наборів» вилучених згідно протоколу про порушення митних правил від 21.05.2021 №0987/10000/21 без їх митного оформлення та без стягнення витрат за зберігання на складі митниці.

Стягнути з Київської митниці (місцезнаходження: 03124, м.Київ, бул. Гавела Вацлава, буд. 8-А, код ЄДРПОУ: 43997555) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "СПАРК-ШВЕЙНЕ ОБЛАДНАННЯ" (місцезнаходження: 03150, м. Київ, вул. Казиміра Малевича, буд. 86, літ. Г, офіс 1, код ЄДРПОУ: 35860885) судовий збір у розмірі 2481,00 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна гривня 00 коп.).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Войтович І. І.