24 березня 2026 року Київ справа №320/53807/24
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Скрипки І.М., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся через підсистему «Електронний суд» до Київського окружного адміністративного суду із позовом до військової частини НОМЕР_1 , у якому просив:
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати йому одноразової грошової допомоги після укладення першого контракту про проходження військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб офіцерського складу;
зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати і виплатити на користь ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу після укладення першого контракту про проходження військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб офіцерського складу в розмірі, що дорівнює десяти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2024 року у сумі 30 280,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що одноразова грошова допомога після укладення першого контракту належить до одноразових додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, надання якої гарантовано громадянам, що вперше укладають контракт на проходження військової служби та спрямоване на стимулювання громадян до вступу на військову службу. Виключними умовами отримання одноразової грошової допомоги є підписання контракту після того, як постанова Кабінету Міністрів України № 740 набрала чинності, тобто з 01.01.2018 та підписання такого контракту вперше.
Позивач наголошує, що підстави та мотиви відмови у нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги наведені відповідачем у листі, є необґрунтованими та протиправними, оскільки виплата одноразової грошової допомоги у зв'язку з підписанням першого контракту військовослужбовцям, які прийняті на військову службу за контрактом під час дії воєнного стану, не ставиться у залежність від строку укладення такого контракту до оголошення рішення про демобілізацію.
Ухвалою суду від 30.05.2025 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач проти задоволення позову заперечив, зазначивши, що у цьому випадку не виконуються вимоги абзацу 4 пункту 1 розділу ХХІІ Порядку № 260, оскільки у змісті контракту не передбачено конкретний строк військової служби, закріплено скасувальну обставину з настанням якої припиняється дія контракту, у зв'язку з чим немає підстав для задоволення рапорту ОСОБА_1 для включення до наказу про виплату відповідної одноразової грошової допомоги за укладення першого контракту.
Розглянувши подані документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
30.10.2023 між молодшим лейтенантом, командиром взводу забезпечення роти забезпечення НОМЕР_2 батальйону резерву Сил територіальної оборони Збройних Сил України ОСОБА_1 та Міністерством оборони України укладено контракт про проходження військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб офіцерського складу.
Відповідно до пункту 3 цього контракту, зазначений контракт є строковим і діє до оголошення рішення про демобілізацію.
На підставі наказу командувача Сил територіальної оборони Збройних Сил України (по особовому складу) №19 від 15.01.2024 молодшого лейтенанта, командира взводу забезпечення роти забезпечення військової частини НОМЕР_3 ОСОБА_1 було звільнено із займаних посад і призначено до Сил територіальної оборони Збройних Сил України на посаду офіцера відділу підготовки персоналу управління підготовки військової частини НОМЕР_1 .
Згідно наказу командира військової частини НОМЕР_3 № 30 від 30.01.2024 ОСОБА_1 виключено із списків особового складу і направлено для подальшого проходження служби до військової частини НОМЕР_1 .
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 31.01.2024 № 35 молодший лейтенант ОСОБА_1 призначений на посаду офіцера відділу підготовки персоналу управління підготовки військової частини НОМЕР_1 , який прибув з військової частини НОМЕР_3 , з 31.01.2024 зарахований до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 на всі види забезпечення і вважається таким, що приступив до виконання службових обов'язків за посадою.
Позивач зазначає, що 11.09.2024 він звернувся до командира військової частини НОМЕР_1 з рапортом про виплату йому одноразової грошової допомоги після укладення першого контракту відповідно до підпункту 8 пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України № 740 від 30.08.2017.
Листом від 26.09.2024 військова частина НОМЕР_1 відмовила позивачу в нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги після укладення першого контракту з мотивів того, що контракт про проходження військової служби укладено на строк «до оголошення демобілізації», а виплата здійснюється у разі укладення особою першого контракту терміном, який зазначено в пункті 1, крім випадків, перелічених в пункті 4 Розділу ХХІІ Порядку № 260.
Вважаючи протиправною відмову відповідача, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить із такого.
Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За положеннями частини другої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 (Закон №2011-ХІІ) до складу грошового забезпечення входять, зокрема одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно із абзацом 1-2 частини четвертої статті 9 Закону №2011-XII грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності. Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Відповідно до підпункту 8 пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 від 30.08.2017 (Постанова №704) визначено виплачувати одноразову грошову допомогу військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу після укладення ними першого контракту в таких розмірах:
особам рядового складу - вісім розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року;
особам сержантського і старшинського (молодшого начальницького) складу - дев'ять розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року;
особам офіцерського (середнього, старшого та вищого начальницького) складу - десять розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.
При цьому, пунктами 2, 3 Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).
Тобто, безпосередньо Законом №2011-XII та Постановою № 704 визначено, що виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, до яких законодавцем віднесено і позивача, здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони України.
У свою чергу, наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260, затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі - Порядок №260), який визначає механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам.
Згідно з пунктом 1 розділу ХХІІ Порядку №260 одноразова грошова допомога військовослужбовцям після укладення ними першого контракту виплачується:
особам, які приймаються на посади рядового складу строком на 3 роки;
особам, які приймаються на посади сержантського і старшинського складу строком від 3 до 5 років; особам, які приймаються на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу строком від 1 до 5 років;
особам, які підписали контракт строком на 5 років, із числа військовослужбовців, призначених на посади осіб сержантського і старшинського складу, осіб офіцерського складу після закінчення вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти (підготовка яких здійснюється за державним замовленням), за умови вступу до виконання обов'язків за цими посадами.
Пунктом 3 розділу ХХІІ Порядку №260 визначено, що виплата одноразової грошової допомоги здійснюється за рапортом військовослужбовця після набрання чинності першим контрактом, призначення на посаду та вступу до виконання обов'язків за посадою на підставі наказу командира. При цьому, військовослужбовцям, що уклали перший контракт про проходження військової служби під час навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, військових коледжах або навчальних частинах (центрах), одноразова грошова допомога виплачується після закінчення навчання у цих навчальних закладах у військових частинах, до яких їх призначено для подальшого проходження військової служби.
За приписами пункту 4 розділу ХХІІ Порядку №260 одноразова грошова допомога не виплачується:
особам рядового складу, які в період проходження військової служби за контрактом уклали контракт про проходження військової служби на посадах сержантського та старшинського складу;
особам сержантського та старшинського складу, яких у період проходження військової служби за контрактом прийнято на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу;
особам офіцерського складу, які в період проходження кадрової військової служби в добровільному порядку виявили бажання проходити військову службу за контрактом;
у разі продовження військової служби за новим контрактом;
у разі повторного прийняття на військову службу за контрактом осіб, звільнених з військової служби за контрактом;
у разі підписання контракту для проходження військової служби у Збройних Силах України особами, звільненими з військової служби за контрактом, з інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також зі служби в правоохоронних органах.
Отже, виплата одноразової грошової допомоги здійснюється за рапортом військовослужбовця після набрання чинності першим контрактом, укладеним особою строком не меншим, ніж зазначено в пункті 1 розділу ХХІІ Порядку № 260, та за відсутності підстав для відмови у її виплаті, визначених пунктом 4 розділу ХХІІ Порядку № 260.
Як встановлено вище, з ОСОБА_1 укладено перший контракт строком до оголошення рішення про демобілізацію.
Суд зазначає, що сторонами визнається факт звернення позивача із рапортом щодо виплати одноразової грошової допомоги після укладення першого контракту, що, в силу положень частини першої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, не підлягає доказуванню.
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_3 № 30 від 30.01.2024 ОСОБА_1 виключено із списків особового складу і направлено для подальшого проходження служби до військової частини НОМЕР_1 . У цьому наказі відсутні відомості про виплату позивачу одноразової грошової допомоги при укладенні першого контракту.
У відзиві на позов представник відповідача, заперечуючи право позивача на отримання такої допомоги, вказував, що чинне законодавство не передбачає виплату одноразової грошової допомоги за контрактом у випадку укладення його на строк до оголошення демобілізації.
Суд визнає необґрунтованими такі мотиви, оскільки виплата одноразової грошової допомоги у зв'язку з підписанням першого контракту військовослужбовцям, які прийняті на військову службу за контрактом під час дії воєнного стану, не поставлена у залежність від оголошення рішення про демобілізацію.
Суд зазначає, що військовослужбовець може реалізувати право на отримання одноразової грошової допомоги у будь-який момент під час проходження військової служби за контрактом, шляхом подання відповідного рапорту. Рішення по суті рапорту приймає командир військової частини за місцем служби військовослужбовця.
Зважаючи на викладене вище, відповідач протиправно відмовив позивачу у здійсненні нарахування та виплаті одноразової допомоги після укладення першого контракту відповідно до підпункту 8 пункту 6 Постанови № 704.
Щодо визначення розрахункової величини для обрахунку одноразової грошової допомоги, суд зазначає наступне.
За нормами підпункту 8 пункту 6 Постанови №704 одноразова грошова допомога особам офіцерського (середнього, старшого та вищого начальницького) складу виплачується у розмірі десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.
Позивачем укладений контракт на походження військової служби з Міністерством оборони України 30.10.2023.
Як наслідок, з 30.10.2023, тобто після укладення позивачем першого контракту у нього виникло право на одноразову грошову допомогу відповідно до підпункту 8 пункту 6 Постанови №704.
У свою чергу, пунктом 3 розділу ХХІІ Порядку №260 визначено, що виплата одноразової грошової допомоги здійснюється за рапортом військовослужбовця після набрання чинності першим контрактом.
Отже, у відповідача на виконання підпункту 8 пункту 6 Постанови №704, виник обов'язок виплатити позивачу одноразову грошову допомогу з розрахунку десять розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року. При цьому, хоча контракт набрав чинності 11.11.2023, однак позивач призначений на посаду офіцера відділу підготовки персоналу управління підготовки військової частини НОМЕР_1 з 15.01.2024, а з 31.01.2024 прийняв посаду і вступив до виконання службових обов'язків за посадою у відповідності до наказу командира військової частини НОМЕР_1 №35 від 31.01.2024, а підставою для нарахування та виплати відповідачем такої доплати є рапорт позивача, що поданий у 2024 році, суд погоджується із доводами позивача про те, що виплата одноразової грошової допомоги повинна розраховуватися, виходячи із десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про державний бюджет України на 2024 рік» на 01.01.2024.
Таким чином, позов належить задовольнити шляхом зобов'язання військової частини НОМЕР_1 здійснити нарахування та виплату позивачу одноразової допомоги після укладення першого контракту відповідно до підпункту 8 пункту 6 Постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» у розмірі десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» на 1 січня календарного року.
За правилами частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
За положеннями частини другої цієї ж статті 77 в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, враховуючи наведене у сукупності, позовна заява підлягає задоволенню.
Враховуючи те, що позивач звільнений від сплати судового збору, розподіл судових витрат у відповідності до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.
Керуючись статтями 9, 72, 77, 90, 120, 139, 241-246, 255, 258, 262, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги після укладення першого контракту про проходження військової служби, відповідно до підпункту 8 пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ; місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_5 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) одноразової грошової допомоги після укладення першого контракту про проходження військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб офіцерського складу у розмірі десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» на 1 січня календарного року, у сумі 30 280,00 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Скрипка І.М.