Рішення від 09.03.2026 по справі 320/36692/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2026 року справа №320/36692/23

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши у м. Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» про стягнення фінансових санкцій,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулося Головне управління ДПС у Волинській області із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» в якому просить суд стягнути з ТОВ «Альянс-Логістик» заборгованість по фінансових санкціях в сумі 638 858,16 гривень до місцевого бюджету за наступними реквізитами: Банк Казначейство України (ЕАП) н/p UA808999980314010561000003550, МФО 899998, отримувач коштів ГУК у Волин.обл/м.Луцьк/21081500, ідентифікаційний код одержувача 38009371, код виду сплати 135.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 15.06.2022 по 20.06.2022 на підставі наказу від 15.06.2022 №751-п та направлень від 15.06.2022 №1375, №1396, №1398, №1390, №1376, №1397, №1391, №1393, №1387, №1389, №1392, №1395, №1394 ГУ ДПС у Волинській області проведено фактичну перевірку місця зберігання алкогольних напоїв ТОВ «АЛЬЯНС-ЛОГІСТИК» що знаходиться за адресою: Волинська обл., м. Луцьк, вул. Карбишева, 2 (част. Буд. Блоку скл. «Е-2». Під час перевірки податковим органом складено акт від 20.06.2022 №03/2225/09-01/42933160, яким встановлено факт порушення відповідачем вимог:

- ст. 11 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (із змінами та доповненнями) та Постанови Кабінету міністрів України від 27.12.2010 №1251 «Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах» - факт зберігання алкогольних напоїв 8-ми найменувань в кількості 7623 одиниць на суму 319 429,08 грн без марок акцизного податку встановленого зразка;

-п.226.9 ст. 226 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI (із змінами та доповненнями).

ГУ ДПС у Волинській області України на підставі акту перевірки прийнято рішення від 14.12.2022 №000367-09 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі: 638 858,16 грн - реалізація тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду (суддя Шевченко А.В.) відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу №320/36692/23 передано для розгляду судді ОСОБА_1

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду справу прийнято до провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

У зв'язку зі звільненням судді ОСОБА_1 з посади судді, дану справу передано на повторний автоматизований розподіл справи між суддями.

Протоколом автоматизованого розподілу судових справ між суддями головуючим суддею визначено суддю Лиска I.Г., а справу передано на розгляд останньому.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду дану справу прийнято до провадження.

Відповідач правом на надання відзиву не скористався, жодних заяв чи клопотань до суду не надав.

Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами. Згідно з ч.2 ст.175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Працівниками Головного управління ДПС у Волинській області з 15.06.2022 по 20.06.2022 було проведено фактичну перевірку місця зберігання алкогольних напоїв, що знаходиться за адресою: Волинська обл., м. Луцьк, вул. Карбишева, 2 (част. буд. блоку скл. «E-2»), де здійснює торгівельну діяльність ТОВ «Альянс-Логіетик».

Перевірка здійснена на підставі наказу ГУ ДПС у Волинській області від 15.06.2022р. №751-п та направлень на фактичну перевірку від 15.06.2022 р. 2022 №1375, №1396, №1398, №1390, №1376, №1397, №1391, №1393, №1387, №1389, №1392, №1395, №1394.

Актом перевірки №03/2225/09-01/42933160 від 20.06.22 р. встановлено порушення вимог:

??- вимог п. 226.9 ст. 226 Податкового кодексу України;

??- ст. 11 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв. тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» та п.20 Положення про виготовлення, зберігання, продаж - марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1251 (із змінами та доповненнями) - факт зберігання алкогольних напоїв 8-ми найменувань в кількості 7623 одиниць на суму 319 429,08 грн. без марок акцизного податку встановленого зразка.

15.06.2022р. перевіркою маркування акцизними марками наявних у місці зберігання алкогольних напоїв виявлено алкогольні напої, а саме вина 8-ми найменувань, виробництва згідно етикетки ТОВ «Котовський винзавод» (ЄДРПОУ 30827073, м. Одеса, вул. Сонячна, 5, адреса виробництва Одеська обл., м. Котовськ, вул. 50-річчя Жовтня, 220), які були марковані акцизними марками з порушенням вимог чинного законодавства, а саме сума акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції на акцизній марці не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.

На акцизних марках, що були наклеєні на винній продукції ємністю 1,0 л та 10,0 л була зазначена сума акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції 0,010 грн, яка не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку та місткості тари, які визначені Податковим кодексом України (п.п. 215.3.1 п. 215.3. ст.215 для вин з доданням етилового спирту ставка акцизного податку 8,42 грн. за 1 літр).

Відповідно до абзацу 20 частини другої статті 17 Закону України від 19 грудня 1995 року №481 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» за виробництво, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку передбачені штрафні санкції в розмірі 200 відсотків вартості товару, але не менше 17 000,00 гривень. Перевіркою встановлено факт зберігання алкогольних напоїв 8-ми найменувань в кількості 7623 одиниць на суму 319 429,08 грн. без марок акцизного податку встановленого зразка. Відповідно 200 відсотків вартості товару становить 638 858,16 грн.

Штрафна санкція за факт зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка рішенням від 14.12.2022 №000367-09 була застосована в розмірі 638 858,16 грн.

ТОВ «Альянс-Логістик» не погоджуючись із винесеним рішенням від 14.12.2022 №000367-09 подало скаргу (вих №212 від 02.02.2023), в якій просило визнати рішення протиправним та скасувати його.

За результатами розгляду скарги Державна податкова служба України прийнято рішення від 05.04.2023 №8363/6/00-00-06-03.02.06 про залишення скарги без розгляду, а рішення від 14.12.2022 №000367-09 - без змін.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон України 481/95-BP від 19.12.1995 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (з наступними змінами та доповненнями).

Відповідно до абзацу 3 частини четвертої статті 11 Закону № 481/95-ВР передбачено, що алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

За визначеннями підпунктів 14.1.107, 14.1.109 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) марка акцизного податку - це спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів; маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів - це наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою чи пачку (упаковку) тютюнового виробу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.

Пунктом 226.3 статті 226 ПК України передбачено, що виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1251 затверджено «Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів». Пунктом 24 вказаного Положення передбачено, що ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України маркованих з порушенням вимог цього Порядку алкогольних напоїв та тютюнових виробів забороняється.

За приписами статті 15 Закону №481/95-ВР роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через своє зареєстроване постійне представництво) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Частиною першою статті 17 Закону №481/95-ВР встановлено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Відповідно до частини другої статті 17 Закону № 481/95-ВР до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, або з використанням тари, що не відповідає вимогам, визначеним частиною першою статті 11 цього Закону, - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17 000 гривень.

Перевіркою встановлено факт зберігання алкогольних напоїв 8-ми найменувань в кількості 7623 одиниць на суму 319 429,08 грн. без марок акцизного податку встановленого зразка. Відповідно 200 відсотків вартості товару становить 638 858,16 грн.

Штрафна санкція за факт зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка рішенням від 14.12.2022 №000367-09 була застосована в розмірі 638 858,16 грн.

Відповідно до вимог п. 226.9 ст. 226 Податкового кодексу України вироблені в Україні алкогольні напої марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції вважаються такими, що немарковані.

Відповідно до пунктів 5, 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 №790 (з наступними змінами та доповненнями), однією з підстав для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є акт перевірки додержання суб'єктом господарювання встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства. Рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (ДФС та її територіальні органи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.

Пунктами 10, 11 цього ж Порядку передбачено, що у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до бюджету згідно із законодавством.

Таким чином, оскільки рішення про застосування фінансових санкцій від 14.12.2022 №000367-09 у встановленому порядку відповідачем не оскаржувалось та не скасоване, відповідач добровільно фінансові санкції не сплатив, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь місцевого бюджету заборгованості у розмірі 638 858,16 грн підлягають задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.с.9,14,73-78,90,143,242-246,250,255 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задовольнити.

Стягнути з ТОВ «Альянс-Логістик» заборгованість по фінансових санкціях в сумі 638 858,16 гривень до місцевого бюджету за наступними реквізитами: Банк Казначейство України (ЕАП) н/p UA808999980314010561000003550, МФО 899998, отримувач коштів ГУК у Волин.обл/м.Луцьк/21081500, ідентифікаційний код одержувача 38009371, код виду сплати 135.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Лиска І.Г.