Рішення від 24.03.2026 по справі 300/9391/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" березня 2026 р. справа №300/9391/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Тимощука О.Л. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "3Д ЛЯНДІЯ" до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області, Державної податкової служби України, про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання до вчинення дій,

ВСТАНОВИВ:

Табахарнюк Олександр Ярославович (далі, також - представник позивача), який діє в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю "3Д ЛЯНДІЯ" (далі, також - позивач, ТОВ "3Д ЛЯНДІЯ") звернувся в суд із позовною заявою до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області (далі, також - відповідач 1, Головне управління ДПС в Івано-Франківській області), Державної податкової служби України (далі, також - відповідач 2, ДПС України), в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС в Івано-Франківській області від 17.10.2025 №2999 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ "3Д ЛЯНДІЯ" (код ЄДРПОУ 45608194) за індивідуальним податковим номером 456081909158;

- зобов'язати Державну податкову службу України поновити реєстрацію платника податку на додану вартість ТОВ "3Д ЛЯНДІЯ" (код ЄДРПОУ 45608194) з моменту її анулювання, шляхом внесення відповідного запису до Реєстру платників податку на додану вартість із поновленням реєстраційного ліміту, облікових даних, записів, стану розрахунків інтегрованої картки та збереженням податкових показників в системі електронного адміністрування податку на додану вартість позивача, які були наявні до прийняття рішення від 17.10.2025 №2999 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.

В обґрунтування позовних вимог представник позивач зазначив, що 01.05.2024 позивач здійснив реєстрацію платника податку на додану вартість (далі, також - ПДВ) за індивідуальним податковим номером платника ПДВ 456081909158 і з дня реєстрації здійснював господарську діяльність, у тому числі як платник ПДВ. Однак, за доводами представника позивача, відповідач 1 надіслав на адресу позивача повідомлення від 17.10.2025 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість на підставі рішення від 17.10.2025 №2999 (далі, також - оскаржуване рішення) з підстав неподання протягом 12 календарних місяців податкової звітності з ПДВ, зазначивши як підставу підпункт "г" пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України (далі, також - ПК України), яким передбачено, що "особа, зареєстрована як платник податку, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає контролюючому органу декларації з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту". При цьому, представник позивача наголошує, що у період з 17.10.2024 по 17.10.2025 позивачем здійснювалася господарська діяльність, як платника ПДВ - мало місце придбання послуг у вигляді оренди приміщень, що підтверджується податковою накладною (далі, також - ПН), зареєстрованою 08.07.2025 на підставі укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "Імік" (далі, також - ТОВ "Імік") і позивачем Договору №4 від 10 червня 2025 року. Представник позивача переконаний, що відповідач 1, при прийнятті оскаржуваного рішення, не врахував норму пункту 198.6 статті 198 ПК України якою передбачено, що податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної/розрахунку коригування. Таким чином, представник позивача вважає, що наявність факту придбання послуги за договором оренди у липні 2025 року дозволяло ТОВ "3Д ЛЯНДІЯ" здійснити коригування податкових накладних на протязі 365 днів від дня складання ПН в Єдиному реєстрі податкових накладних. З огляду на викладене, представник позивача стверджує, що відповідач 1 безпідставно дійшов до висновку про відсутність факту постачання/придбання товарів/послуг у період з 17.10.2024 по 17.10.2025, оскільки наявні за вказаний період придбання товарів/послуг підтверджується наданими до матеріалів справи документами.

Таким чином, вважаючи протиправним рішення Головного управління ДПС в Івано-Франківській області від 17.10.2025 №2999 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ "3Д ЛЯНДІЯ" (код ЄДРПОУ 45608194) за індивідуальним податковим номером 456081909158, позивач, через уповноваженого представника, звернувся до суду з цією позовною заявою.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.01.2026 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу десятиденний строк з дня вручення ухвали для усунення виявлених суддею недоліків шляхом подання документа про сплату судового збору в розмірі 6056 (шість тисяч п'ятдесят шість) гривень 00 копійок (а.с.15-16).

На виконання вищезазначеної ухвали суду, представник позивача сформував у підсистемі "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи заяву від 13.01.2026, до якої долучив квитанцію про сплату судового збору (а.с.18-20).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.01.2026 відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку, визначеному статтею 262 КАС України (а.с.21-23).

Відповідач 2 скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який разом із додатками надійшов через підсистему "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи 30.01.2026 (а.с.29-39). ДПС України не погоджується з позовними вимогами, вважає їх безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню, з огляду на таке.

Мотивуючи свою позицію відповідач 2 вказує, що у пункті 2 оскаржуваного рішення вказано, що платник ТОВ "3Д ЛЯНДІЯ" подавав податкові декларації з ПДВ за податкові періоди з 01.09.2024 по 31.08.2025 з показниками, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів (послуг) здійснених з метою формування сум податкових зобов'язань та податкового кредиту. ДПС України наголошує, що згідно з даними Єдиного реєстру податкових накладних (далі, також - ЄРПН) за період з 01.09.2024 по 31.08.2025 платником ТОВ "3Д ЛЯНДІЯ" не зареєстровано в ЄРПН податкові накладні щодо постачання товарів (послуг), в ЄРПН за вказаний період, не зареєстровано ПН/РК щодо придбання ТОВ "3Д ЛЯНДІЯ" товарів (послуг). Відповідач 2 звертає увагу, що позивач в позовній заяві зазначає, що платником в липні 2025 року здійснено придбання послуг за договором оренди, разом з цим фактично постачальник ТОВ "Імін" ПН від 08.07.2025 №1 щодо постачання послуг оренди ТОВ "3Д ЛЯНДІЯ" зареєстровано в ЄРПН 26.11.2025 за реєстраційним №9369409286, тобто після прийняття Головним управління ДПС в Івано-Франківській області оскаржуваного рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ ТОВ "3Д ЛЯНДІЯ".

Відповідач 1 також скористався правом на подання відзиву на позовну заяву від 02.02.2026 №1438/5/09-19-05-01-19, який, разом із додатками, подано до канцелярії суду 02.02.2026 (а.с.40-53). Головне управління ДПС в Івано-Франківській області вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, з огляду на таке.

За доводами відповідача 1, відповідно до довідки Головного управління ДПС в Івано-Франківській області від 08.10.2025 №698/09-19-04-01/45608194 про результати аналізу даних АІС "Податковий блок" щодо подання та/або неподання платником ПДВ до податкового органу декларації з податку на додану вартість ТОВ "3Д ЛЯНДІЯ" протягом 12 послідовних податкових місяців, з вересня 2024 року по серпень 2025 року, подавало до органу державної податкової служби декларації з податку на додану вартість, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту. Таким чином, як зазначає Головне управління ДПС в Івано-Франківській області, на підставі вказаної довідки останнє 17.10.2025 прийняло рішення №2999 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ "ЗД ЛЯНДІЯ" відповідно до підпункту "г" пункту 184.1 статті 184 ПК України.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження, дослідивши в сукупності позовну заяву, відзиви на позов та докази, наявні в матеріалах цієї адміністративної справи, встановив такі обставини.

Як зазначає представник позивача у позовній заяві та не заперечують відповідачі, ТОВ "3Д ЛЯНДІЯ" 01.05.2024 здійснило реєстрацію платника податку на додану вартість за індивідуальним податковим номером платника ПДВ 456081909158.

Згідно з довідкою Головного управління ДПС в Івано-Франківській області від 08.10.2025 №689/09-19-04-01/45608194 про результати аналізу даних АІС "Податковий блок" щодо подання та/або неподання платником ПДВ до податкового органу декларації з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців, відповідач 1, в результаті подання позивачем протягом 12 послідовних податкових місяців органу податкової служби декларації з податку на додану вартість, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту, дійшов до висновку, про те, що ТОВ "3Д ЛЯНДІЯ" підлягає виключенню з реєстру платників ПДВ відповідно до підпункту "г" пункту 184.1 статі 184 ПК України (а.с.53).

Далі, Головне управління ДПС в Івано-Франківській області прийняло рішення від 17.10.2025 №2999 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість щодо ТОВ "3Д ЛЯНДІЯ" (код 45608194) (а.с.52).

Листом Головного управління ДПС в Івано-Франківській області від 22.10.2025 №15332/6/09-19-04-01-06, ТОВ "3Д ЛЯНДІЯ" повідомлено про те, що відповідно до підпункту "г" пункту 184.1 статті 184 ПК України реєстрацію платника ТОВ "3Д ЛЯНДІЯ" анульовано (а.с.49-50).

Вважаючи протиправним рішення Головного управління ДПС в Івано Франківській області від 17.10.2025 №2999 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ "3Д ЛЯНДІЯ" (код ЄДРПОУ45608194) за індивідуальним податковим номером 456081909158, позивач звернулася до суду з метою захисту свого порушеного права.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з таких підстав та мотивів.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України.

Відповідно до пункту 180.1 статті 180 ПК України для цілей оподаткування платником податку є, зокрема, будь-яка особа, яка провадить або планує провадити господарську діяльність і реєструється за своїм добровільним рішенням як платник податку у порядку, визначеному статтею 183 цього розділу.

Процедура анулювання реєстрації платника податку на додану вартість регулюється розділом V Податкового кодексу України та Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 №1130 (далі, також - Порядок №1130).

Згідно із пунктом 184.1 статті 184 ПК України реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо: а) будь-яка особа, зареєстрована як платник податку протягом попередніх 12 місяців, подала заяву про анулювання реєстрації, якщо загальна вартість оподатковуваних товарів/послуг, що надаються такою особою, за останні 12 календарних місяців була меншою від суми, визначеної статтею 181 цього Кодексу, за умови сплати суми податкових зобов'язань у випадках, визначених цим розділом; б) будь-яка особа, зареєстрована як платник податку, прийняла рішення про припинення та затвердила ліквідаційний баланс, передавальний акт або розподільчий баланс відповідно до законодавства за умови сплати суми податкових зобов'язань із податку у випадках, визначених цим розділом; в) будь-яка особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку, умова сплати якого не передбачає сплати податку на додану вартість; г) особа, зареєстрована як платник податку, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає контролюючому органу декларації з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту; ґ) установчі документи будь-якої особи, зареєстрованої як платник податку, визнані рішенням суду недійсними; д) господарським судом винесено ухвалу про ліквідацію юридичної особи - банкрута; е) платник податку ліквідується за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб'єкта господарювання) або особу звільнено від сплати податку чи її податкову реєстрацію анульовано (скасовано, визнано недійсною) за рішенням суду; є) фізична особа, зареєстрована як платник податку, померла, її оголошено померлою, визнано недієздатною або безвісно відсутньою, обмежено її цивільну дієздатність; з) припинено дію договору про спільну діяльність, договору управління майном, угоди про розподіл продукції (для платників податку, зазначених у підпунктах 4,5 і 8 пункту 180.1 статті 180 цього Кодексу) або закінчився строк, на який утворено особу, зареєстровану як платник податку.

Пунктом 184.2 статті 184 ПК України визначено, що анулювання реєстрації на підставі, визначеній у підпункті "а" пункту 184.1 цієї статті, здійснюється за заявою платника податку, а на підставах, визначених у підпунктах "б"-"з" пункту 184.1 цієї статті, може здійснюватися за заявою платника податку або за самостійним рішенням відповідного контролюючого органу.

Постановою Кабінету Міністрів України №1130 від 14.11.2014 затверджено Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, яким визначається порядок: реєстрації платників податку на додану вартість; анулювання реєстрації платників податку на додану вартість; ведення реєстру платників податку на додану вартість (далі - Реєстр); присвоєння індивідуального податкового номера платника податку на додану вартість; оприлюднення даних з Реєстру; перереєстрації платників податку на додану вартість; ведення документації при реєстрації / анулюванні реєстрації платників податку на додану вартість; формування і надання витягів та довідок з Реєстру.

Підпунктом "г" пункту 5.1. Положення №1130 встановлено, що реєстрація діє до дати анулювання, яке відбувається у випадках, визначених пунктом 184.1 статті 184 розділу V Кодексу, якщо: особа, зареєстрована як платник ПДВ, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає до контролюючого органу декларації з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту.

Відповідно до пункту 5.2 Положення №1130 при розгляді питання анулювання реєстрації згідно з підпунктом "г" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу (підпункт "г" пункту 5.1 цього розділу) 12 місяців визначаються із урахуванням того, що: не враховується місяць, в якому проведено реєстрацію особи платником ПДВ, якщо особа зареєстрована платником ПДВ з дня іншого ніж перший день календарного місяця; включаються останні 12 послідовних податкових місяців, за які подані податкові декларації (у разі подання декларацій) або сплив строк подання податкових декларацій (у разі неподання декларацій) до отримання чи складання контролюючим органом документа, який є підставою для анулювання реєстрації.

Анулювання реєстрації здійснюється шляхом виключення платника ПДВ з Реєстру.

Пунктом 5.5 Положення №1130 визначено, що анулювання реєстрації за самостійним рішенням контролюючого органу може бути здійснене на підставах, визначених у підпунктах "б"-"з" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу (підпункти "б"-"з" пункту 5.1 цього розділу).

Контролюючі органи здійснюють постійний моніторинг платників ПДВ, включених до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у разі існування відповідних підстав.

Рішення про анулювання реєстрації за самостійним рішенням контролюючого органу приймаються за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей). Такими документами є, зокрема: довідка про подання/неподання платником ПДВ контролюючому органу декларації з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців та/або реєстр (перелік) податкових декларацій (податкових розрахунків) особи за 12 послідовних податкових місяців, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту у таких деклараціях (податкових розрахунках) протягом 12 послідовних податкових місяців (підстава - підпункт "г" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу).

Відповідно до пункту 5.6 Положення №1130 за наявності зазначених підтвердних документів (відомостей) контролюючий орган за місцем перебування на обліку платника податків приймає рішення про анулювання реєстрації особи - платника ПДВ незалежно від здійснення контролюючим органом документальних та камеральних перевірок такої особи і їх результатів, а також обов'язку такої особи бути зареєстрованою та/або нараховувати чи сплачувати податок на додану вартість відповідно до законодавства.

Контролюючий орган, який прийняв самостійне рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ, зобов'язаний письмово повідомити особу протягом трьох робочих днів після дня анулювання такої реєстрації.

Рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ за самостійним рішенням контролюючого органу оформляється за формою №6-РПДВ (додаток 5). Таке рішення складається у двох примірниках комісією, утвореною відповідно до розпорядження контролюючого органу, та підписується керівником (заступником керівника або уповноваженою особою) контролюючого органу. У рішенні про анулювання реєстрації платника ПДВ обов'язково вказуються підстави (одна або декілька) для такого анулювання з посиланням на відповідні норми Кодексу.

Дата підписання рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ вважається днем прийняття такого рішення. Рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у день підписання реєструються у журналі обліку рішень про анулювання реєстрації платників ПДВ за формою №6-РЖ (додаток 6). Номер рішення відповідає порядковому номеру запису в цьому журналі. Один примірник рішення зберігається в контролюючому органі, який прийняв рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ. Документи чи копії документів, на підставі яких контролюючий орган прийняв рішення про анулювання реєстрації, мають бути додані до цього примірника рішення.

Із аналізу наведеного вище по тексту судового рішення слідує, що обов'язковою умовою для прийняття контролюючим органом рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ є відсутність у такого платника фактичної господарської діяльності, що проявляється у неукладанні ним правочинів, які підлягають оподаткуванню ПДВ, що, у свою чергу, призводить до неподання податкових декларацій або подання декларацій із нульовими показниками.

У той же час, слід врахувати, що конструкція підпункту "г" пункту 184.1 статті 184 ПК України передбачає наявність пасивної поведінки суб'єкта господарювання щодо ведення протягом 12 послідовних податкових місяців господарської діяльності.

Аналогічний правовий висновок міститься в постанові Верховного Суду від 30.11.2022 року по справі №380/8687/20.

Тобто, анулювання реєстрації платника податку за рішенням податкового органу на підставі підпункту "г" пункту 184.1 статті 184 ПК України можливе за таких умов: неподання платником податку на додану вартість декларацій з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців та/або подання такої декларації з податку на додану вартість з показниками про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту.

Такі обставини мають підтверджуватись як самими деклараціями з податку на додану вартість, так і довідкою про подання/неподання платником ПДВ контролюючому органу декларації з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців та/або реєстром (переліком) податкових декларацій (податкових розрахунків) особи за 12 послідовних податкових місяців, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту у таких деклараціях.

Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права висловлений Верховним Судом у постановах від 05.11.2018 у справі №820/2294/16, від 16.04.2020 у справі №826/876/17.

Відповідно до пункту 5.2 Положення №1130 встановлено, що при розгляді питання анулювання реєстрації згідно із підпунктом "г" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу (підпункт "г" пункту 5.1 цього розділу) 12 місяців визначаються із урахуванням того, що включаються останні 12 послідовних податкових місяців, за які подані податкові декларації (у разі подання декларацій) або сплив строк подання податкових декларацій (у разі неподання декларацій) до отримання чи складання контролюючим органом документа, який є підставою для анулювання реєстрації.

Отже, для анулювання реєстрації платником ПДВ визначальним є факт подання декларацій за останні 12 послідовних податкових місяців, які свідчить про відсутність постачання/придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту, до складання контролюючим органом документа, який є підставою для анулювання реєстрації. Суд зазначає, що склад наведеного правопорушення передбачає встановлення факту відсутності здійснення позивачем як суб'єктом господарювання господарської діяльності, а саме постачання/придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту.

Повертаючись до фактичних обставин справи, суд зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, оскаржуване рішення прийняте з підстав того, що платник податку на додану вартість протягом 12 податкових місяців подає контролюючому органу декларації з податку на додану вартість (податковий розрахунок), яка свідчить про відсутність постачання/придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту, що підтверджено довідкою відділу аналітичної роботи управління оподаткування юридичних осіб від 08.10.2025 №689/09-19-04-01/45608194 про результати перевірки подання та/або неподання платником ПДВ до податкового органу декларацій з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців.

Платник подавав за податковий період з вересня 2024 року по серпень 2025 року податкові декларації з податку на додану вартість з показниками, що свідчать про відсутність постачання/придбання товарів здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту, та має за останні 12 календарних місяців обсяги оподатковуваних операцій 0,00 грн.

Так в матеріалах справи наявна вищевказана довідка від 08.10.2025 №689/09-19-04-01/45608194 про подання та/або неподання платником ПДВ до податкового органу декларацій з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців, якою підтверджується, що з вересня 2024 року по серпень 2025 року позивачем подані декларації з ПДВ з відсутнім обсягом поставок та/або придбання (а.с.53).

При цьому суд звертає увагу на те, що подання до податкового органу декларацій з податку на додану вартість з обсягом оподатковуваних операцій 0,00 грн. в період з вересня 2024 року по серпень 2025 року позивачем не заперечується.

Позивач не надав суду доказів подання до контролюючого органу уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, за вказані періоди.

Як вже було зазначено вище, відповідно до підпункту "г" пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України, реєстрація платника ПДВ діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо особа, зареєстрована як платник податку, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає контролюючому органу декларації з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту.

Аналіз наведеної норми права дає можливість дійти висновку, що обов'язковою умовою для прийняття контролюючим органом рішення щодо анулювання реєстрації платника податків є не здійснення платником податків господарської діяльності щодо укладання правочинів, які оподатковуються ПДВ, що тягне за собою не подання відповідних декларацій або їх подання з нульовими відомостями.

В той же час, необхідно враховувати, що конструкція вказаної правової норми передбачає наявність пасивної поведінки суб'єкта господарювання щодо ведення протягом 12 послідовних податкових місяців господарської діяльності.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 19 жовтня 2022 року у справі № 380/8769/20.

Оскільки матеріалами справи підтверджується подання позивачем протягом 12 послідовних податкових місяців податкових декларацій, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту, враховуючи відсутність будь-яких доказів здійснення такої діяльності у встановленому законом порядку, податковий орган мав передбачені підпунктом "г" пункту 184.1 статті 184 ПК України підстави для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.

Щодо доводів позивача про те, що протягом цього періоду останній проводив господарські операції, а саме мало місце придбання послуг у вигляді оренди приміщень, що підтверджується ПН, зареєстрованою 08.07.2025 на підставі укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "Імік" і позивачем Договору №4 від 10 червня 2025 року, суд зазначає таке.

По-перше, суд констатує, що позивач долучив до матеріалів справи ПН №1 від 08.07.2025 (а.с.9), при цьому, не долучив до матеріалів справи а ні копію квитанції про здійснення реєстрації ПН, а ні копію Договору №4 від 10.06.2025.

По-друге, відомості про отримання сум податкового кредиту по цій операції в деклараціях за період з вересня 2024 по серпень 2025 року позивач не зазначав.

При цьому, суд враховує правову позицію Верховного Суду у постанові по справі №160/23059/24 від 19 червня 2025 року: "Посилання Позивача на неврахуванням судом апеляційної інстанції факту того, що на виконання раніше взятих на себе зобов'язань ТОВ "ОККО-БІЗНЕС", за договором купівлі-продажу нафтопродуктів №30ТЛ-4985/18 від 18 грудня 2018 року, маючи статус платника ПДВ, здійснювало постачання товарів (нафтопродуктів) Позивачу, складало та надсилало для реєстрації до ЄРПН податкові накладні, що підтверджується копіями відповідних накладних та квитанцій Суд вважає безпідставними з огляду на те, що Позивачем відповідні операції у податковій звітності відображено не було, що ним й не заперечується.

При цьому в частині доводів Позивача щодо наявності у нього права сформувати податковий кредит/зобов'язання за вказаними протягом часу, передбаченого пунктом 198.6 статті 198 ПК України, Суд звертає увагу на те, що наявність відповідного права без його реалізації шляхом вчинення певних, чітко передбачених положеннями податкового законодавства дій, за обставин цієї справи, жодним чином не спростовує наявність передумов, які відповідно до положень підпункту "г" пункту 184.1 статті 184 ПК України свідчать про існування підстав для анулювання реєстрації платника ПДВ.".

На підставі викладеного суд вважає, що Головне управління ДПС в Івано-Франківській області діяло у межах повноважень та у спосіб, що визначені чинним законодавства України, а позовні вимоги Позивача не обґрунтовані та не підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

У силу статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відтак, з урахуванням зазначеного вище по тексту судового рішення, суд, на підставі наданих доказів та системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку про те, що позовні вимоги ТОВ "3ДЛЯНДІЯ" задоволенню не підлягають.

Враховуючи висновок суду про необґрунтованість позову, в силу вимог статті 139 КАС України витрати позивача, пов'язані з розглядом даної справи, розподілу не підлягають.

На підставі статті 1291 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "ЗД ЛЯНДІЯ", адреса: вул. Сагайдачного Гетьмана, буд. 48 В, офіс 1, м. Івано-Франківськ, 76006, код ЄДРПОУ - 45608194;

відповідач 1: Головне управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області, адреса: вул. Незалежності, буд. 20, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ - 43968084;

відповідач 2: Державна податкова служба України, адреса: Львівська пл., 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ - 43005393.

Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.