25 березня 2026 року Справа № 280/2458/26 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Сіпака А.В., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення про відмову у призначенні
пенсії за інвалідністю Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 09.10.2025 р. ОСОБА_1 ;
зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій
області повторно розглянути заяву від 09.10.2025 та зарахувати до страхового стажу періоди роботи та навчання: з 1984 р. по 1988 р. період навчання в Донецькому технікумі фізичної культури і спорту, період роботи з серпня 1988 р. по червень 1992 р. - робота в середній школі № 1 у м. Волноваха Донецької області та період роботи з 08.03.1992 по 2004 рік - період підприємницької діяльності.
Відповідно до п.п.3, 5, 6 ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Перевіривши матеріали адміністративного позову, судом встановлено, що позовна заява подана без додержання вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 КАС України, з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 9 частини 5 статті 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Суд зазначає, що пункт 9 частини 5 статті 160 КАС України вказує на невичерпний перелік інформації, яка може бути висвітлена в адміністративному позові задля правильного вирішення спору.
Відповідно до частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Позов в адміністративному процесі - це письмово оформлена і адресована суду письмова вимога, яка складається з вимоги процесуального характеру (відкрити провадження по справі) і вимоги матеріального характеру (захистити невизнане, оспорюване чи порушене право).
При цьому складовими частинами позову є предмет позову та підстави позову.
Предмет позову - це матеріально-правові вимоги позивача до відповідача, направлені на захист порушеного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу.
Підстави позову - це факти, які обґрунтовують вимогу про захист права чи законного інтересу. Тобто це обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, які об'єктивуються у поданих доказах. Під підставами позову слід розуміти обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, а не самі по собі посилання позивача на певну норму закону. До підстав позову входять лише юридичні факти, тобто ті, з якими норми матеріального права пов'язують виникнення, зміну чи припинення прав та обов'язків суб'єктів спірного матеріального правовідношення, та які у своїй сукупності дають право особі звернутися до суду з вимогами до іншої особи.
Так, позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 09.10.2025 про відмову у призначенні пенсії за інвалідністю.
При цьому, позивачем надано лист Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 09.10.2025, в якому повідомлено позивача про те, що 18.03.2025 позивач звернувся з заявою № 1178 про призначення пенсії за
інвалідністю відповідно Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про
загальнообов?язкове державне пенсійне страхування». Заява опрацьована за принципом екстериторіальності, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та Головне управління в Дніпропетровській області розглянуло заяву та прийняло рішення про призначення пенсії. Страховий стаж з 01.01.1999 обчислено за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов?язкового державного соціального страхування. Отже для врахування необхідного стажу, позивач має надати додатково необхідні документи.
Суддя наголошує, що в рамках адміністративного судочинства:
дії - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;
бездіяльність - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов'язків згідно із законодавством України;
рішення - нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).
Тобто, лист Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 09.10.2025 не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні п.19 ч.1 ст.4, п.1 ч.1 ст.19 КАС України, враховуючи, що 15.12.2023 року набрав чинність Закон України “Про адміністративну процедуру».
З огляду на вищевикладене, в порядку усунення недоліків позовної заяви позивачу слід надати уточнену позовну заяву, в якій конкретизувати прохальну частину позову.
Разом із цим, суддя звертає увагу позивача, що обставини, викладені у позовній заяві в обґрунтування позовних вимог, не відповідають дійсності. Так, позивач вказує, що відповідач прийняв рішення у формі листа, яким відмовив у призначені пенсії.
Натомість, зі змісту листа Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 09.10.2025 вбачається, що за принципом екстериторіальності, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та Головне управління в Дніпропетровській області розглянуло заяву позивача, та прийняло рішення про призначення пенсії.
Таким чином, позивачу слід звернути увагу на суб'єктивний склад сторін та виклад обставин, яким обґрунтовує свої позовні вимоги у відповідності наданих до позовної заяви доказів.
Відповідно до ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Зважаючи на викладене, позовна заява підлягає залишенню без руху, з встановленням строку для усунення її недоліків.
Керуючись ст.ст.160, 161, 169, 243, 248, 256 КАС України, суддя,
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без руху.
Позивачу усунути недоліки позовної заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали суду, у строк, що не перевищує десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити позивачу, що в разі неусунення недоліків позовна заява вважатиметься неподаною та буде повернута.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати позивачу.
Ухвала про залишення позовної заяви без руху набирає законної сили з моменту її підписання. Заперечення на ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя А.В. Сіпака