24 березня 2026 року Справа № 640/22995/21 ЗП/280/1046/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чернової Ж.М. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою Центрально-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці до Товариства з обмеженою відповідальністю "АТП 044" про застосування заходів реагування
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Управління Держпраці у Житомирській області (далі - позивач) з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "АТП 044" (далі - відповідач), в якому просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ТОВ "АТП 044", а саме заборонити виконання робіт підвищеної небезпеки, експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки в частині АЗС та АГЗП: Житомирська область, Хорошівський район, с.Топорище, вул.Житомирська, 181-А, до усунення порушень зазначених в акті перевірки від 17.06.2021 №1122/09-82.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 серпня 2021 року у справі №640/22995/21 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX (далі - Закон № 2825-IX) ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя. Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України Про внесення зміни до пункту 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду щодо забезпечення розгляду адміністративних справ, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена ч. 1 ст. 27, ч. 3 ст. 276, ст.ст. 289-1, 289-4 КАС України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.
14 квітня 2025 року матеріали адміністративної справи №640/22995/21 надійшли до Запорізького окружного адміністративного суду.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.04.2025 зазначену справу передано на розгляд головуючому судді Черновій Ж.М.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 21 квітня 2025 року прийнято до провадження адміністративну справу №640/22995/21 (ЗП/280/1046/25) та продовжено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 09 лютого 2026 року замінено позивача в адміністративній справі №640/22995/21 (ЗП/280/1046/25) з Управління Держпраці у Житомирській області (код ЄДРПОУ 39790560) на його правонаступника - Центрально-Західне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці (10008, м. Житомир, вул. Шевченка, буд. 18-А, код ЄДРПОУ 44791105). Зобов'язано Центрально-Західне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці надати суду інформацію щодо актуальності даного адміністративного позову та усунення/неусунення порушень, зазначених в акті перевірки від 17.06.2021 №1122/09-82.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 23 лютого 2026 року клопотання Центрально-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці про зобов'язання провести позаплановий захід державного нагляду (контролю) та зупинення провадження у справі - задоволено. Зобов'язано Центрально-Західне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці провести позаплановий захід державного нагляду (контролю) з метою перевірки стану усунення Товариством з обмеженою відповідальністю «АТП 044» (об'єкт: Житомирська область, с. Топорище, вул. Житомирська, 181-А) порушень вимог законодавства, зазначених у приписі № 1122/09-82 від 17.06.2021. Зупинено провадження у справі №640/22995/21 (ЗП/280/1046/25) до виконання Центрально-Західним міжрегіональним управлінням Державної служби з питань праці ухвали суду та подання до суду акта перевірки за результатами проведеного заходу державного нагляду (контролю).
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 24 березня 2026 року поновлено провадження в адміністративній справі №640/22995/21.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що згідно направлення на проведення перевірки від 16.06.2021 №1122/09 та на підставі розпорядчого документа на виконання якого проводиться захід державного нагляду (контролю) - наказу від 16.06.2021 №1296, посадовими особами Управління Держпраці у Житомирській області було проведено позапланову перевірку в частині виконання доручення Прем'єр-міністра України від 11.03.2021 №10033/1/1-21 ТОВ "АТП 044" на предмет дотримання законодавства у сферах охорони праці, та промислової безпеки під час виконання робіт підвищеної небезпеки, експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки / з питань оформлення трудових відносин, за результатами перевірки оформлено акт від 17.06.2021 №1122/09-82. За результатами перевірки виявлено ряд порушень, які створюють ризик настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності та загрозу життю працівників підприємства. Враховуючи викладене, просить задовольнити позовні вимоги.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, встановив наступні обставини.
У період з 16.06.2021 по 17.06.2021 на підставі наказу від 16.06.2021 №1296, направлення на проведення заходу державного нагляду (контролю) від 16.06.2021 №1122/09 посадовими особами Управління Держпраці у Житомирській області було проведено позапланову перевірку ТОВ "АТП 044" (код ЄДРПОУ 42841850) за адресою об'єкта: Житомирська область, Хорошівський район, с.Топорище, вул.Житомирська, 181-А в присутності оператора АЗС ОСОБА_1 на предмет дотримання вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки під час виконання робіт підвишеної небезпеки та експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки / з питань оформлення трудових відносин.
За результатами перевірки складений акт від 17.06.2021 №1122/09-82, у якому зафіксовані порушення, а саме:
1) стаття 13 Закону України «Про охорону праці», п.7.3.8. НПАОП 40.1-1.21-98 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів - не проведено заміри параметрів вибухозахисту (ширина і довжина щілини, значення надмірного тиску та ін.) вибухозахищеного електрообладнання АЗС і АГЗП;
2) стаття 21 Закону України «Про охорону праці» - роботодавець не отримав дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки: зберігання горючих рідин на АЗС та АГЗП, маса яких дорівнює або перевищує значення нормативів порогових мас, що визначені постановою КМУ від 11.07.2002 №956 «Про ідентифікацію та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки», газонебезпечні роботи та роботи у вибухопожежонебезпечних та пожежонебезпечних зонах. Роботодавець не отримав дозвіл на експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки АЗС та АГЗП, пов'язаного з зберіганням вибухопожежонебезпечних речовин, маса яких дорівнює або перевищує нормативи порогових мас, що визначені постановою КМУ від 11.07.2002 №956 Про ідентифікацію та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки, обладнання та захисні системи, призначені для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, зазначені у додатку 1 до Технічного регламенту обладнання та захисних систем, призначених для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, затвердженого постановою КМУ від 28.12.2016 №1055;
3) стаття 13 Закону України «Про охорону праці», п.7.3.11, п.8.7.3 НПАОП 40.1-1.21-98 Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів - не проведені електровиміри по АГЗП та АЗС;
4) стаття 13 Закону України «Про охорону праці», п.2.2.; 2.3 НПАОП 0.00-7.12-13 Вимоги до роботодавців стосовно забезпечення безпечного виконання робіт у потенційно вибухонебезпечних середовищах - не проведено технічне опосвідчення (дефектоскопію) підземних резервуарів (4 одиниці) АЗС;
5) стаття 13 Закону України «Про охорону праці», п.1.13, п.1.14 розділу 6 Правил безпеки системи газопостачання НПАОП 0.00-1.76-15 - не проведена періодична перевірка (один раз на 6 місяців параметрів настроювання та регулювання запобіжноскидних клапанів АГЗП). Ризик настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності - неконтрольоване газодинамічне явище в зоні досяжності працюючої особи;
6) стаття 13 Закону України «Про охорону праці», п.2.3. НПАОП 0.00-7.12-13 Вимоги до роботодавців стосовно забезпечення безпечного виконання робіт у потенційно вибухонебезпечних середовищах; п.1 розділ 4; п.4.1, розділ 8 НПАОП 0.00-1.81-18 Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском - відсутній паспорт резервуару АГЗП, з даними про проведення технічного огляду. Ризик настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності - неконтрольоване газодинамічне явище в зоні досяжності працюючої особи;
7) стаття 13 Закону України «Про охорону праці», п.2.2 НПАОП 0.00-7.12-13 Вимоги до роботодавців стосовно забезпечення безпечного виконання робіт у потенційно вибухонебезпечних середовищах, п.4.10.5 НПАОП 40.1-1.32-01 Правила будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок - датчик освітення «день-ніч» АГЗП, який знаходиться у вибухонебезпечній зоні 2, звичайного виконання. Ризик настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності - неконтрольоване газодинамічне явище в зоні досяжності працюючої особи;
8) стаття 18 Закону України «Про охорону праці», п.4.1, 3.17 НПАОП 0.00-4.12-05 Про затвердження Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці - працівники АЗС не пройшли спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці;
9) стаття 13 Закону України «Про охорону праці», п.2 розділу НПАОП 0.00-7.11-12 Загальні вимоги стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників - в операторській відсутній набір інструкцій з охорони праці;
10) стаття 9 Закону України №2245, п.3 Про ідентифікацію та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 11.07.2002 №956 - не проведено індентифікацію АЗС, як об'єкта підвищеної небезпеки;
11) стаття 10 Закону України Про об'єкти підвищеної небезпеки, п.1.3 Порядок декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 11.07.2002 №956 - суб'єкт господарювання не організував розроблення і складання декларації безпеки об'єкта підвищеної небезпеки (за результатами проведення ідентифікації АЗС, як потенційного небезпечного об'єкту);
12) стаття 13 Закону України «Про охорону праці», п.1.17 розділ 6 Правил безпеки систем газопостачання НПАОП 0.00-1.76-15 - гумотканні рукави (3 одиниці) АГЗП не пройшли гідравлічне випробування тиском, що становить 1, 25 номінального. Ризик настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності - неконтрольоване газодинамічне явище в зоні досяжності працюючої особи;
13) стаття 13 Закону України «Про охорону праці», п.1 гл.1 розділ 7 НПАОП 0.00-1.8118 Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском - на електроконтактному манометрі, що встановлений на АГЗП, відсутнє клеймо або бирка, що підтверджували б проведення повірки;
14) стаття 18 Закону України «Про охорону праці», п.6.1, 3.16 НПАОП 0.00-4.12-05 Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці - не пред'явлений журнал реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці;
15) стаття 13 Закону України «Про охорону праці», п.2.2.20 НПАОП 40.1-1.21-98 Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів - в приміщенні щитової знаходяться сторонні речі;
16) стаття 13 Закону України «Про охорону праці», п.2.16 НПАОП 0.00-7.12-13 Вимоги до роботодавців стосовно забезпечення безпечного виконання робіт у потенційно вибухонебезпечних середовищах - працівники АЗС не забезпечені захисним одягом і спеціальним взуттям, виготовленим з матеріалу, що не створює електростатичного заряду.
Приписом від 17.06.2021 №1122/09-82 про усунення виявлених порушень законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, зобов'язано генерального директора ТОВ "АТП 044" Прозорова А.С. усунути зафіксовані в акті від 17.06.2021 №1122/09-82 порушення.
Управлінням Держпраці у Житомирській області здійснювалася спроба проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо перевірки виконання припису, що підтверджується службовою запискою, проте, проведення зазначеного заходу виявилося неможливим з причин відсутності об'єкта відвідування або уповноваженої ним особи за місцезнаходженням, у зв'язку з чим посадовими особами Управлінням Держпраці у Житомирській області було складено акт про неможливість проведення заходу державного нагляду (контролю) від 03.08.2021 №1465/09-82.
З огляду на встановлені порушення, позивач звернувся до суду з позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до ТОВ "АТП 044", а саме заборонити виконання робіт підвищеної небезпеки, експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки в частині АЗС та АГЗП: Житомирська область, Хорошівський район, с.Топорище, вул.Житомирська, 181-А, до усунення порушень зазначених в акті перевірки від 17.06.2021 №1122/09-82.
На виконання ухвали Запорізького окружного адміністративного суду від 23 лютого 2026 року посадовими особами Центрально Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці було вжито заходів щодо проведення відповідного позапланового заходу державного нагляду (контролю) за місцезнаходженням об'єкта відповідача, проте, проведення такого заходу фактично виявилося неможливим з причин відсутності об'єкта відвідування або уповноваженої ним особи за місцезнаходженням, у зв'язку з чим посадовими особами Міжрегіонального управління складено акт про неможливість проведення заходу державного контролю №ЦЗ/ЖТ/4338/АА№023913/НП від 05.03.2026.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.
Відповідно пункту 1 Положення по Державну службу України з питань праці, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №96 від 11.11.2015, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб. Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи (п. 7 Положення).
Відпвоідно до ч.1 Положення про Управління Держпраці у Житомирській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 №84, Управління Держпраці у Житомирській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їц підплрядковуються.
Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» №877-Vвід 05 квітня 2007 року.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" № 877-V від 05 квітня 2007 року (далі - Закон №877-V) визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
За визначенням, наведеним у статті 1 Закону України "Про охорону праці" №2694-XII від 14 жовтня 1992 року (далі - Закон №2694-XII) охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.
Статтею 38 Закону №2694-XII встановлено, що державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють:
центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці;
центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки;
центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки;
центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Органи державного нагляду за охороною праці не залежать від будь-яких господарських органів, суб'єктів підприємництва, об'єднань громадян, політичних формувань, місцевих державних адміністрацій і органів місцевого самоврядування, їм не підзвітні і не підконтрольні.
Діяльність органів державного нагляду за охороною праці регулюється цим Законом, законами України "Про використання ядерної енергії і радіаційну безпеку", "Про пожежну безпеку", "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", іншими нормативно-правовими актами та положеннями про ці органи, що затверджуються Президентом України.
Серед прав, визначених статтею 39 Закону №2694-XII, за посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, закріплене право безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.
За приписами частини 1 статті 4 Закону №877-V, державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини 4 статті 4 Закону №877-V, виключно законами встановлюються:
органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності;
види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю);
повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг;
вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності;
спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю);
санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Відповідно до частини 11 статті 4 Закону №877-V- плановий чи позаплановий захід щодо суб'єкта господарювання - юридичної особи має здійснюватися у присутності керівника або особи, уповноваженої керівником. Плановий чи позаплановий захід щодо фізичної особи - підприємця має здійснюватися за його присутності або за присутності уповноваженої ним особи.
Частиною 1 статті 7 Закону №877-V передбачено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою (частина 2 статті 7 Закону України №877-V).
За приписами частини 6 статті 7 Закону України №877-V, за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
Згідно з частиною 7 статті 7 Закону №877-V визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Суд установлено, що 17.06.2021 за результатами проведеної перевірки складено акт, у якому зафіксовано порушення законодавства з охорони праці та промислової безпеки.
Статтею 4 Закону № 2694-XII визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, перш за все, на принципі пріоритету життя і здоров'я працівників, а також повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно зі статтею 13 Закону № 2694-XII - роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. З цією метою роботодавець, зокрема, створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання; забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці.
Згідно із статтею 39 Закону України №2694-XII посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право: забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Частиною 5 статті 4 Закону України №877-V встановлено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
На момент розгляду справи відповідачем не надано доказів усунення порушень законодавства з охорони праці та промислової безпеки. Відзиву на позовну заяву не подано, доводи позивача не спростовані.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Відповідно до приписів статті 139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
Позовні вимоги Центрально-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці (10008, м. Житомир, вул. Шевченка, буд. 18-А, код ЄДРПОУ 44791105) до Товариства з обмеженою відповідальністю "АТП 044" (02094, м.Київ, вул.Гната Хоткевича, буд.34, код ЄДРПОУ 42841850) про застосування заходів реагування - задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю "АТП 044", а саме заборонити виконання робіт підвищеної небезпеки, експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки в частині АЗС та АГЗП: Житомирська область, Хорошівський район, с.Топорище, вул.Житомирська, 181-А, до усунення порушень зазначених в акті перевірки від 17.06.2021 №1122/09-82.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ж.М. Чернова