Провадження № 2/734/152/26 Справа № 734/4332/25
іменем України
16 березня 2026 року селище Козелець
Козелецький районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді - Домашенка Ю.М.,
секретар судового засідання - Легкобит І.В.,
за участі:
прокурора - Крупини Л.В.,
представника відповідача - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом керівника Козелецької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Остерської міської ради Чернігівського району Чернігівської області до ОСОБА_2 про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за землю,
встановив:
Керівник Козелецької окружної прокуратури звернувся до суду в інтересах держави в особі Остерської міської ради Чернігівського району Чернігівської області з позовом до ОСОБА_2 про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за землю.
Позовні вимоги мотивує тим, що ОСОБА_2 на праві приватної власності належить нежитлове приміщення, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , на земельній ділянці з кадастровим номером 7422010400:01:003:0023 площею 0.3813 га. Відповідач набув права власності на комплекс нежитлових приміщень ковбасного цеху 24.10.2019, однак договір оренди земельної ділянки з вищевказаним кадастровим номером між ним і Остерською міською радою Чернігівського району Чернігівської області укладено 20.05.2024. Право оренди зареєстровано 31.05.2024. Тобто Відповідач протягом тривалого часу (з 24.10.2019 по 30.05.2024) користувався земельною ділянкою комунальної власності без оформленого договору оренди на неї з Остерською міською радою та державної реєстрації такого права в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Позивач просить стягнути з Відповідача безпідставно збережені кошти в розмірі орендної плати за землю в сумі 149639.67 грн і понесені судові витрати.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, згідно з яким позовні вимоги не визнав виходячи з такого. Остерською міською радою створено Комісію щодо визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, до складу якої Відповідач не був включений, лише запрошений, що свідчить про порушення порядку нарахування коштів. Розрахунок суми безпідставно збережених коштів від 07.03.2025 обчислено за період, під час якого Відповідач не був власником земельної ділянки, отже, він не є суб'єктом сплати земельного податку. Також не підлягає сплаті орендна плата, адже така має встановлюватися в договорі оренди. Остерська міська рада мала б винести рішення, згідно з яким передати Відповідачу земельну ділянку. До 22.03.2024 міська рада мала чинний договір оренди вищевказаної земельної ділянки, укладений із ОСОБА_3 , лише 22.03.2024 була передана Відповідачу в оренду строком на 10 років, тобто предмет позову не відповідає фактичним обставинам справи. Позивачем не надано рішення міської ради про ставки орендної плати на 2019-2024 роки. Витяги з технічної документації з нормативної грошової оцінки є неналежними доказами, оскільки створені з порушенням порядку формування витягів (інформація про НГО земельної ділянки сформована в ручному режимі, хоча підлягає автоматичному формуванню). На підставі абз. 1-4 п.п. 69.14 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ Відповідач з 01.01.2022 по 31.12.2022 звільнений від сплати земельного податку та орендної плати за земельну ділянку комунальної власності, що розташована на території активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України (Остерська міська територіальна громада включена до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, перелік затверджений Наказом Міністерства розвитку громад та територій України 28.02.2025 № 376).
Козелецька окружна прокуратура подала відповідь на відзив, згідно з якою Відповідач був запрошений і присутній на засіданні комісії 07.03.2025, отримав акт про визначення збитків власнику землі, повідомлення міської ради про необхідність сплати збитків, однак такі ним були проігноровані, безпідставно збережені кошти в добровільному порядку не відшкодовані. Невключення Відповідача до складу комісії не свідчить про порушення його прав. Відсутність державної реєстрації речового права на спірну земельну ділянку не впливає на обставини виникнення та наявність права комунальної власності на відповідну земельну ділянку і не є підставою для звільнення Відповідача від обов'язку сплачувати за фактичне користування земельною ділянкою комунальної власності, на якій розташований комплекс нежитлових будівель ковбасного цеху. Відповідач, будучи власником нерухомого майна, що розташоване на спірній земельній ділянці, є користувачем останньої, тому має ініціювати укладення договору оренди земельної ділянки комунальної власності з міською радою. Розрахунок суми безпідставно збережених коштів від 07.03.2025 обчислено з 24.10.2019 по 30.05.2024, тобто у період, коли Відповідач мав сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою, адже на нього покладений відповідний обов'язок. Остерською міською радою не приймалось рішення щодо встановлення ставок орендної плати на 2019-2024 роки, тому таку встановлено відповідно до пп. 288.5.1 п.288.5 ст.288 ПК України (в розмірі 3 % від НГО землі). Дія договору оренди земельної ділянки, укладеного між ОСОБА_3 та Остерською міською радою, припинилася 24.08.2012 у зв?язку із закінченням строку, на який його було укладено. Надалі договір сторонами не пролонгувався. У зв'язку з набуттям ОСОБА_2 права власності на комплекс нежитлових приміщень ковбасного цеху, розташованого на спірній земельній ділянці, належній Остерській міській раді, Відповідач став фактичним користувачем спірної земельної ділянки, внаслідок чого в нього виник ряд обов'язків: укласти договір оренди землі, оформити речові права на земельну ділянку, сплачувати за користування земельною ділянкою, на якій розташоване нерухоме майно. Чинним законодавством встановлено, що належними доказами на обґрунтування НГО земельної ділянки можуть бути: технічна документація на спірну земельну ділянку, виготовлена компетентним органом для оформлення договору оренди, довідка з Державного земельного кадастру, витяг з Державного земельного кадастру, а також висновок судової експертизи про встановлення нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, які містять інформацію щодо предмета спору. Отже, витяги із технічної документації з НГО земельних ділянок на 2019-2023 роки, видані уповноваженим органом, - ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області, є належними та допустимими доказами. У зв'язку з використанням Відповідачем земельної ділянки без укладеного договору оренди не підлягають застосуванню положення Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» № 3050-ІХ від 11.04.2023 щодо звільнення від сплати орендної плати за земельну ділянку комунальної власності. До того ж, Відповідачем не надано доказів, які б підтверджували відсутність підстав для стягнення з нього безпідставно збережених коштів.
Позивач подав відповідь на відзив, згідно з якою Відповідач був присутній на засіданні комісії 07.03.2025, ознайомлювався з матеріалами такої, висловлював заперечення та обґрунтування. Доводи Відповідача щодо неприйняття рішення Остерською міською радою про передачу земельної ділянки спростовуються чинним законодавством, згідно з яким не встановлено обов'язку міської ради звертатися до власника нерухомого майна щодо укладення договору оренди земельної ділянки під таким майном. Сплаті Відповідачем підлягає лише орендна плата, адже вона - єдина можлива форма здійснення плати за землю для нього як землекористувача. Земельний податок не підлягає сплаті, оскільки Відповідач не є власником чи постійним користувачем земельної ділянки. Доводи Відповідача щодо дії договору оренди, укладеного між попереднім орендарем та міською радою, спростовуються тим, що договір укладався строком на 4 роки 11 місяців, і його дія припинилася 24.08.2012. Міською радою не приймалось рішення щодо встановлення ставок орендної плати на 2019-2024 роки, тож розмір доходу Відповідача розраховано як розмір плати за земельну ділянку у формі орендної плати в розмірі 3 % від НГО землі відповідно до чинного законодавства. Витяги з технічної документації про НГО земельної ділянки видані уповноваженим органом - Головним управлінням Держгеокадастру у Чернігівській області, що унеможливлює порушення порядку їх формування. Відповідач не може бути звільнений від сплати оренди за 2022 рік, оскільки користувався земельною ділянкою без належної правової підстави (договору оренди землі), положення абз. 1-4 п.п. 69.14 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ не застосовуються на спірні правовідносини.
Представник Позивача подав клопотання про розгляд справи без його участі. У судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримала, а представник Відповідача заперечив проти їх задоволення.
Заслухавши учасників справи, дослідивши докази, суд дійшов такого висновку.
Згідно з договором оренди землі від 24.09.2007, зареєстрованим у Козелецькому районному відділі Чернігівської регіональної філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України», в Державному реєстрі земель за № 040785400014, укладеним між Остерською міською радою (Орендодавець) та ОСОБА_3 (Орендар), в оренду передалась земельна ділянка житлової та громадської забудови загальною площею 0.3813 га, на якій розміщені об'єкти нерухомого майна - комплекс нежитлових будівель ковбасного цеху, що належить на праві власності Орендарю. Договір укладено на 4 роки 11 місяців із переважним правом Орендаря поновлення його на новий строк (п. 8 Договору). До Договору додаються: план-схема земельної ділянки, кадастровий план зони обмежень, акт прийому-передачі земельної ділянки від 24.09.2007.
Відповідно до рішення Остерської міської ради Козелецького району Чернігівської області (перша сесія шостого скликання) від 26.11.2010 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Остер, розроблену ДП УДНДІПМ «ДІПРОМІСТО», введено в дію з 01.01.2011, Державній податковій інспекції та Управлінню земельних ресурсів у Козелецькому районі з 01.01.2011 керуватись в роботі новою грошовою оцінкою тощо.
Згідно з договором купівлі-продажу від 24.10.2019, посвідченим приватним нотаріусом Козелецького районного нотаріального округу Чернігівської області Приходько-Лещенко С.І., зареєстрованим в реєстрі за № 602, укладеним між ОСОБА_3 (Продавець) і ОСОБА_2 (Покупець), Продавець продав (передав у власність), а Покупець купив (прийняв у власність) від Продавця комплекс нежитлових будівель ковбасного цеху загальною площею 531.2 кв. м.
Згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна № 437195110 від 28.07.2025 комплекс нежитлових приміщень ковбасного цеху загальною площею 531.2 кв. м, розташований за адресою: АДРЕСА_2 , належить на праві приватної власності ОСОБА_2 на підставі договору купівлі-продажу (серія, номер 602, виданий 24.10.2019). Підстава внесення запису - рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 49330561 від 24.10.2019, приватний нотаріус Козелецького районного нотаріального округу Чернігівської області Приходько-Лещенко С.І.
Відповідно до додатку до рішення чотирнадцятої сесії Остерської міської ради восьмого скликання «Про перейменування вулиць та провулків в населених пунктах на території Остерської міської ради» від 07.04.2023 № 127-14/VIII вул. ОСОБА_4 ( АДРЕСА_3 .
Згідно з договором оренди землі від 20.05.2024, укладеним між Остерською міською радою (Орендодавець) і ОСОБА_2 (Орендар), Орендодавець надав, а Орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку (житлової та громадської забудови) загальною площею 0.3813 га, кадастровий номер 7422010400:01:003:0023, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , на якій знаходиться об'єкт нерухомого майна - комплекс нежитлових будівель ковбасного цеху, що належить на праві власності Орендарю. Строк дії Договору - 10 років із переважним правом Орендаря на його поновлення. До Договору додається акт прийому-передачі земельної ділянки.
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна № 437194603 від 28.07.2025 земельна ділянка загальною площею 0.3813 га з кадастровим номером 7422010400:01:003:0023 належить на праві власності органу місцевого самоврядування Остерській міській раді, код ЄДРПОУ: 04061754. Іншим речовим правом є право оренди земельної ділянки. Орендодавцем є Остерська міська рада, Орендарем - ОСОБА_2 . Дата укладання договору - 20.05.2024, строк дії - 10 років з правом пролонгації, 20.05.2034.
Згідно з витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-0001515682025 від 29.07.2025 земельна ділянка площею 0.3813 га з кадастровим номером 7422010400:01:003:0023, розташована за адресою: АДРЕСА_2 , належить до земель промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення. Вид цільового призначення - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, включаючи об'єкти оброблення відходів, зокрема, з енергогенеруючим блоком. Нормативна грошова оцінка - 969602.28 грн станом на 28.07.2025. Належить Остерській міській раді. Орендує ОСОБА_2 . Дата державної реєстрації речового права оренди - 20.05.2024, строк дії - 20.04.2034. До витягу додаються: кадастровий план земельної ділянки, координати поворотних точок меж земельної ділянки, експлікація земельних угідь. Витяг сформований за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру.
Згідно з рішенням першого пленарного засідання позачергової п'ятої сесії восьмого скликання Остерської міської ради № 01-01-05/VIII від 25.06.2021 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Остер Остерської міської ради Козелецького району Чернігівської області, введено в дію з 01.01.2022, рішення першої сесії шостого скликання Остерської міської ради від 26.11.2010 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Остер» втрачає чинність з дати введення нової нормативної грошової оцінки земель м. Остер Чернігівської області тощо.
Відповідно до рішення другого пленарного засідання позачергової п'ятої сесії восьмого скликання Остерської міської ради Козелецького району Чернігівської області № 29-02-05/VIII від 14.07.2021 створено комісію щодо визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам на території Остерської міської територіальної громади, затверджено її склад, Положення про комісію тощо.
Згідно з додатком до вищевказаного рішення у склад комісії щодо визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам на території Остерської міської територіальної громади входять ОСОБА_5 , заступник Остерського міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, голова комісії, Лепська Л.А., голова постійної комісії з питань регулювання земельних відносин, розвитку території, заступник голови комісії, Семененко Н.В., начальник Фінансового відділу Остерської міської ради, секретар комісії, Крамар О.М., спеціаліст відділу містобудування, архітектури, земельних відносин та благоустрою Остерської міської ради, ОСОБА_6 , в.о. начальника відділу - головного бухгалтера відділу бухгалтерської служби Остерської міської ради, Філімонова Н.М., депутат Остерської міської ради, староста старостинського округу, на території якого знаходиться земельна ділянка. До основного складу комісії за протокольним рішенням комісії включаються власники землі або землекористувачі, яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які заподіяли збитки.
Комісія з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам створена з метою визначення розміру збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам з метою їх подальшого відшкодування (п. 1.1 Положення про комісію щодо визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам на території Остерської міської територіальної громади).
Основним завданням Комісії є визначення розміру збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних внаслідок неодержання доходів, у тому числі і орендної плати, зокрема: використання земельної ділянки без оформлення документів, що посвідчують право на земельну ділянку відповідно до закону (пп. г п. 1.3 Положення).
Розмір збитків при використанні земель без оформлення правовстановлюючого документу, що посвідчує право оренди (користування) земельною ділянкою визначається: для землевласників, підприємств, установ та організацій, що належать до державної та комунальної власності, громадських організацій інвалідів України, їх підприємств, установ та організацій, релігійних організацій України - у розмірі земельного податку, визначеного вимогами розділу XIII Податкового кодексу України; для інших землекористувачів - у розмірі орендної плати, встановленої рішенням міської ради для відповідної категорії землекористувачів на момент фактичного використання земельної ділянки (п. 5.3 Положення).
До Положення додаються: акт про визначення розміру збитків, форма повідомлення.
Відповідно до рішення вісімнадцятої сесії Остерської міської ради восьмого скликання № 82-18/VIII від 29.09.2023 внесено зміни до рішення Остерської міської ради від 14.07.2021 № 29-02-05/VIII «Про створення комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам», затверджено додаток про склад комісії в новій редакції.
Так, оновлений склад комісії: ОСОБА_5 , заступник Остерського міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, голова комісії, Лепська Л.А., голова постійної комісії з питань регулювання земельних відносин, розвитку території, заступник голови комісії, Золотаревська В.Г., начальник Фінансового відділу Остерської міської ради, секретар комісії, Крамар О.М., спеціаліст відділу містобудування, архітектури, земельних відносин та благоустрою Остерської міської ради, Бакоцька Н.В., начальник відділу - головний бухгалтер відділу бухгалтерської служби Остерської міської ради, Філімонова Н.М., депутат Остерської міської ради, староста старостинського округу, на території якого знаходиться земельна ділянка. До основного складу комісії за протокольним рішенням комісії включаються власники землі або землекористувачі, яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які заподіяли збитки (додаток до вищевказаного рішення).
Згідно з рішенням двадцять третьої сесії Остерської міської ради восьмого скликання № 102-23/VIII від 22.03.2024 припинено ОСОБА_3 право оренди земельної ділянки загальною площею 0.3813 га, кадастровий номер 7422010400:01:003:0023 в АДРЕСА_3 бригади ( ОСОБА_4 ), 107 та розірвано договір оренди землі від 24.09.2007 у зв'язку із закінченням строку дії договору та переходом права власності на будівлі до іншого власника. Передано громадянину ОСОБА_2 земельну ділянку площею 0.3813 га, кадастровий номер 7422010400:01:003:0023 в АДРЕСА_3 ( ОСОБА_4 ), НОМЕР_1 в оренду строком на 10 років для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за рахунок земель комунальної власності.
Згідно з витягом із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 21.01.2025 НГО земельної ділянки з кадастровим номером 7422010400:01:003:0023 за 2019 рік становила 454659.83 грн.
Відповідно до витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок № 1150 від 15.04.2024 НГО вищевказаної ділянки за 2020 рік становила 454659.83 грн.
Згідно з витягом із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок № 1151 від 15.04.2024 НГО вищевказаної ділянки за 2021 рік становила 500125.81 грн.
Відповідно до витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок № 1146 від 15.04.2024 НГО вищевказаної ділянки за 2022 рік становила 1492824.59 грн.
Згідно з витягом із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок № 1145 від 15.04.2024 НГО вищевказаної ділянки за 2023 рік становила 1716748.28 грн.
Вищевказані витяги сформував завідувач сектору № 1 відділу № 5 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області.
Відповідно до витягу № НВ-7400104092024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 31.01.2024 НГО вищевказаної ділянки за 2023 рік становила 1804302.44 грн.
Відповідно до розрахунку суми безпідставно збережених коштів у розмірі несплаченої орендної плати за землю від 07.03.2025 нормативна грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 0.3813 га з кадастровим номером 7422010400:01:003:0023 на 2024 рік становила 1804302.44 грн, орендна ставка (ставка земельного податку) - 3 % від НГО земельної ділянки, сума земельного податку на 2024 - 54129.07 грн, сума, що підлягає стягненню за 2024, - 22208.29 грн. НГО земельної ділянки на 2023 - 1716748.28 грн, ставка земельного податку - 3 % від НГО земельної ділянки, сума земельного податку на 2023 - 51502.45 грн, сума коштів, що підлягає стягненню за 2023, - 51502.45 грн. НГО земельної ділянки на 2022 - 1492824.59 грн, орендна ставка (ставка земельного податку) - 3 % від НГО земельної ділянки, сума земельного податку на 2022 - 44784.74 грн, сума коштів, що підлягає стягненню за 2022, - 44784.74 грн. НГО земельної ділянки на 2021 - 500125.81 грн, орендна ставка (ставка земельного податку) - 3 % від НГО земельної ділянки, сума земельного податку на 2021 - 15003.77 грн, сума коштів, що підлягає стягненню за 2021, - 15003.77 грн. НГО земельної ділянки за 2020 - 454659.83 грн, орендна ставка (ставка земельного податку) - 3 % від НГО земельної ділянки, сума земельного податку на 2020 - 13639.79 грн, сума коштів, що підлягає стягненню за 2020, - 13639.79 грн. НГО земельної ділянки за 2019 - 454659.83 грн, орендна ставка (ставка земельного податку) - 3 % від НГО земельної ділянки, сума земельного податку на 2019 - 13639.79 грн, сума коштів, що підлягає стягненню за 2019, - 2500.63 грн. Загальна сума безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за землю, яка підлягає стягненню з ОСОБА_2 , становить 149639.67 грн.
Згідно з протоколом № 1 засідання комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам на території Остерської міської ради вищевказаний склад комісії та ОСОБА_2 прийнято рішення встановити суму безпідставно збережених коштів у розмірі несплаченої орендної плати за землю, які підлягають стягненню з гр. ОСОБА_2 за використання земельної ділянки площею 0.3813 га, кадастровий номер 7422010400:01:003:0023 без правовстановлюючих документів на землю за адресою: АДРЕСА_1 з 24.10.2019 по 30.05.2024. Загальна сума становить 149639.67 грн.
Відповідно до рішення двадцять дев'ятої сесії восьмого скликання Остерської міської ради № 10-29/VIII від 15.04.2025 затверджено
Акт про визначення розміру збитків землекористувачем ОСОБА_2 .
Згідно з Актом про визначення розміру збитків від 03.04.2025 розмір збитків, завданих місцевому бюджету за фактичне використання ОСОБА_2 з 2019 по 2024 земельної ділянки площею 0.3813 га з кадастровим номером 7422010400:01:003:0023, розташованої за адресою: АДРЕСА_3 бригади ( ОСОБА_4 ), 107, складає 149639.67 грн. НГО 1 кв. м земельної ділянки: 2019 - 119.24 грн, 2020 - 118.24 грн, 2021 - 131.16 грн, 2022 - 391.51 грн, 2023 - 450.24 грн, 2024 - 473.20 грн. Встановлений розмір орендної ставки - 3 % від НГО земельної ділянки.
Відповідно до ст. 7 Конституції України в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.
Згідно зі ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» № 280/97-ВР від 21.05.1997 місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Згідно з п. «б» ч. 1 ст. 80 Земельного кодексу України № 2768-III від 25.10.2001 суб'єктами права власності на землю є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.
Землі, які належать на праві власності територіальним громадам, є комунальною власністю (ч. 1 ст. 83 ЗК України).
За змістом ст. 122-124 ЗК України міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Відповідно до ст. 206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про оренду землі» № 161-XIV від 06.10.1998 оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЗУ «Про оренду землі» відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 93 ЗК України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам, іноземцям і особам без громадянства, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.
Згідно зі ст. 116, 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Встановлено, що договір купівлі-продажу комплексу нежитлових будівель ковбасного цеху загальною площею 531.2 кв. м, розташованих за адресою: АДРЕСА_1 , Відповідач уклав 24.10.2019. Договір оренди спірної земельної ділянки Відповідач уклав лише 20.05.2024, державна реєстрація здійснена 31.05.2024, тобто з 24.10.2019 по 30.05.2024 Відповідач використовував земельну ділянку комунальної власності загальною площею 0,3813 га, з кадастровим номером 7422010400:01:003:0023, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , без правовстановлюючих документів.
Положеннями ст. 377 ЦК України та ст. 120 ЗК України передбачено, що до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
Тобто виникнення права власності на об'єкт нерухомості не є підставою для автоматичного виникнення права власності чи укладення (продовження, поновлення) договору оренди земельної ділянки, що випливає з положень ст. 377 ЦК України і ст. 120 ЗК України. Законодавством в такому випадку передбачено лише перехід права користування.
Згідно з п. 2.10 Постанови Пленуму ВГСУ від 17.05.2011 № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин», правочин, за яким переходить право власності на житлові будинки, будівлі, споруди, тягне за собою перехід права на земельну ділянку, на якій знаходиться відповідне нерухоме майно. При цьому новий власник не звільняється від необхідності оформлення права на земельну ділянку відповідно до законодавства.
Відповідно до ч. 2 ст. 16 ЗУ «Про оренду землі» укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами земельних торгів.
Оскільки Відповідач не є власником або постійним землекористувачем спірної земельної ділянки, єдиною можливою формою здійснення плати за землю для нього як землекористувача є орендна плата.
Згідно з п. «в» ч. 1 ст. 96 ЗК України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (пп. 14.1.148 п. 14.1 с. 14 Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010).
Земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (пп. 14.1.72 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
Відповідно до ст. 21 ЗУ «Про оренду землі», пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПК України орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки (пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України).
Згідно з п. 274.1 ст. 274 ПК України ставка податку за земельні ділянки, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки.
Отже, максимальна ставка земельного податку в розмірі 3%, визначена вищевказаною нормою, водночас є мінімальним розміром орендної плати, яка повинна справлятись до місцевого бюджету за користування земельною ділянкою.
Відповідно до п. 289.1 ст. 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
У судовому засіданні встановлено, що нормативно грошова оцінка спірної земельної ділянки за:
-2019 рік становила 454659.83 грн, орендна ставка (3 % від НГО) - 2500.63 грн;
-2020 рік становила 454659.83 грн, орендна ставка (3 % від НГО) - 13639.79 грн;
-2021 рік становила 500125.81 грн, орендна ставка (3 % від НГО) - 15003.77 грн;
-2022 рік становила 1492824.59 грн, орендна ставка (3 % від НГО) - 44784.74 грн;
-2023 рік становила 1716748.28 грн, орендна ставка (3 % від НГО) - 51502.45 грн;
-2024 рік становила 1804302.44 грн, орендна ставка (3 % від НГО) - 22208.29 грн.
Загальна сума орендної плати за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 7422010400:01:003:0023, які Відповідачем безпідставно не сплачено з 24.10.2019 по 30.05.2024 на користь Позивача становить 149639.67 грн.
Отже, Відповідач зберіг кошти, не сплачуючи орендну плату за користування земельною ділянкою за відсутності укладеного договору, внаслідок чого збільшив вартість власного майна, а Позивач втратив належне йому майно (кошти від орендної плати), тобто відбувся факт безпідставного збереження саме коштів у розмірі орендної плати Відповідачем за рахунок Позивача.
До моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі ч. 1 ст. 1212 ЦК України.
Вказаний правовий висновок міститься в постанові Великої Палати Верховного суду України від 04.12.2019 у справі № 917/1739/17.
Згідно з ч. 2 ст. 22 ЦК України № 435-IV від 16.01.2003 збитками є доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Ч. 1 ст. 1116 ЦК України встановлено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків (ч. 2 ст. 152 ЗК України).
Відповідно до п. «ґ» ч. 3 ст. 152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом відшкодування заподіяних збитків.
Згідно з п. «д» ст. 156 ЗК України власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 157 ЗК України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 1-3 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 р № 284, власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок. Розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними (військовими) адміністраціями, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад. До складу комісій включаються представники Київської, Севастопольської міських, районних державних (військових) адміністрацій, виконавчих органів сільських, селищних, міських рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники фінансових органів, уповноважених органів містобудування та архітектури, а також за згодою представники територіальних органів Держекоінспекції, Держгеокадастру.
Відповідно до абз. 7 п. 3 Порядку відшкодуванню підлягають інші збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані.
Неодержаний доход - це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян.
Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 23.04.2025 у справі № 629/4628/16-ц.
Стосовно доводів Відповідача щодо невключення його в склад комісії щодо визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, суд зазначає, що Відповідач був присутній на її засіданні висловлював свою думку з порядку денного. Рішення членами комісії прийнято одноголосно. Саме собою не включення Відповідача до складу комісії жодним чином не вплинуло на порушення його прав.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 20 ЗУ «Про оцінку земель» за результатами бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Згідно з положеннями ч. 5 ст. 23 ЗУ «Про оцінку земель» витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.
Видача витягу є адміністративною послугою, яка надається відповідним управлінням Держгеокадастру на виконання приписів Закону України від 06.09.2012 року № 520-VI «Про адміністративні послуги» та постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2011 № 835 «Деякі питання надання Державною службою геодезії, картографії та кадастру та її територіальними органами адміністративних послуг».
Відомості Державного земельного кадастру надаються державними кадастровими реєстраторами у формі: 1) витягу з Державного земельного кадастру про об'єкт Державного земельного кадастру; 2) довідки, що містить узагальнену інформацію про землі (території), за формою згідно з додатком 41; 3) викопіювання з картографічної основи Державного земельного кадастру, кадастрової карти (плану); 4) копій документів, що створюються під час ведення Державного земельного кадастру. Витяги, довідки, викопіювання та копії документів, що створюються під час ведення Державного земельного кадастру, в паперовій та електронній формі відповідно до Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» мають однакову юридичну силу (п. 162 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051).
Тож, належними доказами на обґрунтування оцінки землі можуть бути довідка, витяг з Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки, яка є об'єктом плати за землю, та технічна документація на земельну ділянку, виготовлена компетентним органом.
Отже, витяги із технічної документації з нормативно грошової оцінки земельних ділянок за 2019-2023 роки, видані уповноваженим органом, - ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області, є належними та допустимими доказами.
У зв'язку з використанням Відповідачем земельної ділянки без укладеного договору оренди, не підлягають застосуванню положення Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» в частині звільнення від сплати орендної плати за земельну ділянку комунальної власності.
З огляду на викладене, ураховуючи, що Відповідач зберіг кошти, не сплачуючи орендну плату за користування земельною ділянкою комунальної власності за відсутності укладеного договору оренди, внаслідок чого збільшив вартість власного майна, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України у зв?язку із задоволенням позову в повному обсязі з Відповідача на користь Позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2422.40 грн.
Керуючись ст. 15, 16, 22, 1212 ЦК України, ст. 116, 124, 125, 206 ЗК України, ст. 16 Закону України «Про оренду землі», ст. 13, 76 - 81, 83, 89, 95, 263, 352, 354 ЦПК України,
ухвалив:
Позов керівника Козелецької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Остерської міської ради Чернігівського району Чернігівської області до ОСОБА_2 про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за землю - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , на користь Остерської міської ради Чернігівського району Чернігівської області (рахунок UA678999980334199815000025635, ГУК у Черніг.обл/тг м. Остер/18010900, код отримувача 37972475) безпідставно збережені кошти у розмірі орендної плати за землю в сумі 149639 гривень 67 копійок.
Стягнути з ОСОБА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , на користь Чернігівської обласної прокуратури (рахунок UA248201720343140001000006008, банк - Державна казначейська служба України м. Київ, отримувач - Чернігівська обласна прокуратура, код ЄДРПОУ 02910114) понесені витрати на сплату судового збору у сумі 2422 гривні 40 копійок.
Рішення може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 25.03.2026.
Відомості про учасників справи:
Козелецька окружна прокуратура (Чернігівська область, Чернігівський район, с-ще Козелець, вул. Євгена Лоскота, 1, ЄДРПОУ: 0291011421).
Позивач: Остерська міська рада (Чернігівська область, Чернігівський район, м. Остер, вул. Незалежності, 21, ЄДРПОУ: 04061754).
Відповідач: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП: НОМЕР_2 ).
Суддя Юрій ДОМАШЕНКО