Справа № 171/340/26
3/215/743/26
24 березня 2026 року суддя Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Науменко Я.О., розглянувши матеріали, які надійшли з Апостолівського районного суду Дніпропетровської області від Військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, місце проходження військової служби - військова частина НОМЕР_1 , мотопіхотний батальйон, кухар взводу матеріального забезпечення, військове звання солдат; зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 та проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,
10.03.2026 за підсудністю з Дніпровського апеляційного суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення А4844 №23 від 08.02.2026 та матеріали, що до нього долучені, 07 лютого 2026 року близько 15:00 під час перевірки особового складу взводу матеріального забезпечення мотопіхотного батальйону військової частини НОМЕР_1 , у місці тимчасового розташування (відомості не підлягають розголошенню), було виявлено кухаря зазначеного взводу - солдата ОСОБА_1 , яка порушувала встановлений у Збройних Силах України порядок проходження військової служби в умовах особливого періоду. Зокрема, у неї були наявні явні ознаки алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з ротової порожнини, нечітке мовлення, порушення координації рухів (невпевнена хода), а також неохайний зовнішній вигляд. На підставі наказу командира військової частини НОМЕР_1 , з метою встановлення стану алкогольного сп'яніння, було залучено начальника медичного пункту 4 батальйону ТрО військової частини НОМЕР_2 - капітана медичної служби ОСОБА_2 , який мав провести огляд із використанням газоаналізатора «Алкофор 105» (серійний номер В2107300574) для визначення вмісту алкоголю у видихуваному повітрі. Однак ОСОБА_1 у присутності свідків від проходження зазначеного огляду відмовилась, у зв'язку з чим було складено відповідний акт про відмову від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння. Своїми діями ОСОБА_1 вчинила правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
ОСОБА_1 до суду не з'явилась, зловживаючи своїм правом на участь у розгляді справи, будучи належним чином повідомленою про дату, час та місце слухання справи, за допомогою направленням їй смс-повідомлення. Клопотань про відкладення розгляду справи на адресу суду вона не направляла.
У відповідності до ст. 268 КУпАП присутність правопорушниці під час розгляду даної категорії справ не є обов'язковою за умови належного сповіщення останньої про день, час та місце проведення судового засідання.
З огляду на те, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, будучи обізнаною про складання щодо неї протоколу про адміністративне правопорушення, не вжила заходів для явки до суду, не подала письмових заперечень проти протоколу або заяв про відкладення судового розгляду, при цьому присутність такої особи не є обов'язковою, в розумінні ч. 2 ст. 268 КУпАП, суддя вважає за можливим розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 ..
Дослідивши матеріали адміністративної справи, вважаю доведеною винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення і наявність в її діях складу правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, що підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення А4844 №23 від 08.02.2026 (а.с. 3-3 на звороті), актом №6 огляду на стан алкогольного сп'яніння від 07.02.2026 де результат обстеження: відмова ОСОБА_1 (а.с.2), у графі «Пояснення особи» протоколу про адміністративне правопорушення зазначено, що 07.02.2026 року близько 15:00 заступник командира мотопіхотного батальйону військової частини НОМЕР_1 з психологічної підтримки персоналу майор ОСОБА_3 запропонував їй пройти огляд (тестування) з метою встановлення стану алкогольного сп'яніння, від проходження якого вона відмовилась. Додаткові пояснення надавати відмовилась (а.с.3 на звороті), службовою характеристикою солдата ОСОБА_1 (а.с.14), копією військового квитка ОСОБА_1 (а.с.7-12).
Згідно зі ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст.4 Дисциплінарного статуту ЗСУ військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця: додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів; бути пильним, зберігати державну таємницю; додержуватися визначених статутами Збройних Сил України правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.
Відповідно до вимог ч.1 ст.172-20 КУпАП відповідальність за вказане адміністративне правопорушення настає за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Згідно з ч.3 ст.172-20 КУпАП відповідальність за вказане адміністративне правопорушення настає за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Об'єктивна сторона цього правопорушення, передбачає декілька альтернативних дій, які вчиняються суб'єктом правопорушення, зокрема:
- розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів;
- поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння;
- відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння. Кваліфікуючою ознакою ч. 3 ст. 172-20 КУпАП є вчинення правопорушення особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення або в умовах особливого періоду.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 ЗУ "Про оборону України", особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливим періодом визначається період, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України 64/2022 від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан з 24.02.2022, який був продовжений Указом Президента України 478/2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом № 4757-IX від 14.01.2026.
Обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність не встановлені.
При накладенні на ОСОБА_1 адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу винної, яка є військовослужбовцем, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, і вважає за необхідне накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17 000,00 грн.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 172-20 ч. 3, 277, 283, 284 КУпАП, суддя
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян,що складає 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень на користь держави. (Отримувач коштів: ГУК у Тернiв.р.м.Кр.Р/Терн.р/21081100, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37988155, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП): Р/Р отримувача (IBAN):UA098999980313060106000004651, Код класифікації доходів бюджету: 21081100).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , судовий збір у сумі 665,60 грн. на користь держави. (Рахунок для сплати судового збору. Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, одержувач коштів (код за ЄДРПОУ) 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету 22030106).
Роз'яснити правопорушнику, що у разі несплати штрафу в установлений ст. 307 КУпАП строк, постанова буде надіслана для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем його проживання. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення відповідно до вимог ст. 308 КУпАП з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, прокурором та потерпілим, протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.