Справа № 501/77/26
Номер провадження 3/501/143/26
23 березня 2026 року, м. Чорноморськ
Чорноморський міський суд Одеської області у складі:
головуючого судді - Яковця Є.О.,
за участю:
секретаря судового засідання - Середи М.Ю.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали, що надійшли з ВП № 1 Одеського РУП № 2 ГУНП в Одеській області про притягнення до відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,
18 грудня 2025 року о 19:40 год водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом - мопедом Yamaha, без реєстраційного номера, по вул. Перемоги, 47, в с-щі Олександрівці Одеського р-ну Одеської обл. з ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота) та в порушення п. 2.5 Правил дорожнього руху від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, зокрема на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціального технічного засобу - алкотестера Drager та в закладі охорони здоров'я, відмовилася.
З цих підстав щодо ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення серія ААД № 931478 від 18 грудня 2025 року за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 , якому були роз'яснені його права, передбачені ст. ст. 59, 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, вину у вчиненні правопорушення, яке йому поставлено в провину, не визнав та пояснив суду, що 18 грудня 2025 року о 19:40 год він керував мопедом Yamaha по вул. Перемоги, 47, в с-щі Олександрівці Одеського р-ну Одеської обл. Був тверезий, алкогольних напоїв не вживав, тому ознак сп'яніння у нього не було. Його зупинили працівники поліції, повідомили, що відчувають від нього запах алкоголю та запропонували пройти огляд на стан сп'яніння, на що він погодився. Однак йому повідомили, що якщо він відмовиться від огляду під відеозапис, то тоді у нього не заберуть мопед. Він погодився і працівник поліції під відеозапис запропонував йому пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою алктоестера Drager, на що він відмовився. Після чого відмовився пройти огляд у медичному закладі. Також під відеозапис повідомив, що вживав алкогольні напої.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частиною 1 статті 130 КУпАП передбачена відповідальність, зокрема, за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Суд дійшов висновку, що було вчинено правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, і ОСОБА_1 винний в його вчиненні, що підтверджується наступними доказами:
- протокол про адміністративне правопорушення, в якому зазначені обставини правопорушення, посвідчення водія не вилучено, ОСОБА_1 надав пояснення: «Вживав спиртні напої (шейк), після чого керував мопедом Yamaha, на медичний огляд їхати відмовився, з порушенням згодний»;
- рапорт поліцейського про виявлення правопорушення;
- направлення на огляд водія транспортного засобу щодо ОСОБА_1 ,в якому зазначені виявлені у нього ознаки алкогольного сп'яніння, в графі про результати огляду запис відсутній (вписано прочерк);
- копія постанови від 18 грудня 2025 року про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за ч. 2 ст. 126 КУпАП;
- відомості з бази даних ІПНП «Цунамі» про відсутність реєстрації мопеда Yamaha та відсутність відомостей про отримання ОСОБА_1 посвідчення водія;
- витяг з бази даних Національної поліції України щодо ОСОБА_1 ;
- рапорт про надання дозволу на зняття та видачу відеозапису з портативного відеореєстратора;
- оптичний диск з одним відеозаписом, на якому зафіксовані наступні обставини: 19:58:53 - водій стоїть поруч з мопедом, представляється: ОСОБА_1 ; 19:59:05 - водій підтверджує, що керував мопедом, що його зупинили поліцейські, оскільки мопед не зареєстрований; 19:59:16 - поліцейський повідомляє водію, що від нього відчувається запах алкоголю з порожнини рота та запитує, що він вживав зі спиртних напоїв, на що водій відповідає, що вживав «Шейк»; 19:59:25 - поліцейський запитує у водія, чи буде він їхати на медичний огляд, на що водій відповідає, що ні; 19:59:28 - поліцейський запитує у водія, чи буде він продувати прилад Drager, на що водій відповідає, що ні; 19:59:34 - поліцейський повідомляє водію, що щодо нього буде складено протокол за ст. 130 КУпАП, пункт 2.5 ПДР.
Переглянутим відеозаписом підтверджено, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом. Зокрема, на відеозаписі він підтверджує цю обставину. Про керування транспортним засобом він також вказав у своїх поясненнях у протоколі. В судовому засіданні він підтвердив, що вписав ці пояснення у протокол власноручно. Також пояснив безпосередньо суду, що керував транспортним засобом.
Вважаючи факт керування транспортним засобом доведеним, суд виходить з того, що частиною 1 статті 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані. В той же час, згідно з ч. 2 ст. 266 КУпАП обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення матеріали відеозапису, здійсненого під час проведення огляду особи, яка керувала транспортним засобом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Тобто обов'язковим є відеофіксування лише проведення огляду водія на стан сп'яніння. Обставини ж керування транспортним засобом можуть підтверджуватися будь-якими доказами.
Також відеозаписом підтверджено, що ОСОБА_1 не заперечував наявності у нього ознак алкогольного сп'яніння та повідомив, що вживав алкогольні напої.
Дослідженими судом доказами також підтверджено, що поліцейський виявив у ОСОБА_1 ознаки алкогольного сп'яніння, та повідомив які саме. Після цього на пропозицію поліцейського пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки за допомогою спеціального технічного засобу та у закладі охорони здоров'я, ОСОБА_1 відмовився.
Ці обставини підтверджені також іншими доказами, які додані до протоколу.
Суд відхиляє доводи ОСОБА_1 про те, що він відмовився від проходження огляду під тиском поліцейського. Зокрема, зазначені пояснення ОСОБА_1 не підтверджуються іншими доказами у справі і спростовуються переглянутим відеозаписом. Суд також бере до уваги, що ОСОБА_1 не оскаржував дії поліцейського, а повідомив про них лише під час розгляду цієї справи. Також ОСОБА_1 не просив про витребування жодних доказів з цього приводу.
Таким чином, оцінивши надані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху і вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП - відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Враховуючи характер та ступінь суспільної небезпеки вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, відсутність обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, суд вважає наявними підстави для застосування до нього адміністративного стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Щодо застосування адміністративного стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами до ОСОБА_1 , який не має такого права, суд зазначає таке.
У Постанові Об'єднаної палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду, від 4 вересня 2023 року у справі № 702/301/20, ОП ККС ВС зазначила, що особі, яку визнано винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого відповідною частиною статей 286, 286-1 КК України, суд може призначити додаткове покарання у вигляді позбавлення права керувати транспортними засобами незалежно від того, чи мала така особа на момент вчинення кримінального правопорушення отримане у передбаченому законом порядку посвідчення на право керування транспортними засобами.
Об'єднана палата вважає, що правова природа додаткового покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами не зводиться виключно до вилучення посвідчення водія та не вичерпується такою дією, а застосовується на певний період, тривалість якого визначається судом відповідно до санкції відповідної частини статей 286, 286-1 КК, і полягає у забороні керувати транспортними засобами.
Так, внаслідок порушення особою, незалежно від наявності чи відсутності у неї посвідчення подія, правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту створюється реальна небезпека для життя і здоров'я інших осіб та спричиняється відповідна шкода, а тому додаткове покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами в окремих випадках є необхідним з метою попередження спричинення такою особою шкоди здоров'ю чи навіть смерті іншим особам через порушення нею правил дорожнього руху в майбутньому, а також для дієвого впливу на сприйняття суспільством, у тому числі іншими водіями.
При цьому, слід звернути увагу на підвищену суспільну небезпечність дій осіб, які керують транспортними засобами, не маючи достатніх теоретичних і практичних знань та не отримавши у передбаченому законом порядку посвідчення водія, оскільки вірогідність настання дорожньо-транспортної пригоди у такому випаду є значно вищою, а тому попереджувальна мета додаткового покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами у такому випадку набуває особливого значення.
З огляду на викладене, суд вважає можливим застосувати до водія адміністративне стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, оскільки суд накладає адміністративне стягнення на ОСОБА_1 ,то з нього також підлягає стягненню судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 283, 284, 294 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 грн, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
У разі несплати штрафу через п'ятнадцять днів з дня вручення порушнику постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, а в разі розстрочки виконання постанови в частині сплати штрафу - у разі несплати відповідної частини штрафу, а також ненадання порушником до суду у строк визначений судом документу про оплату відповідної частини штрафу, - постанову про накладення штрафу відповідно до статті 308 КУпАП надіслати для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби з метою стягнення подвійного розміру штрафу - 34000,00 грн (в разі розстрочки виконання постанови в частині сплати штрафу - з урахуванням раніше сплачених порушником сум) та витрат на облік зазначених правопорушень.
Реквізити для сплати штрафу: найменування - Одеська область; отримувач - ГУК в Од. обл./м.Чорноморськ/21081300; банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.); код ЄДРПОУ - 37607526; код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача - UA848999980313080149000015001; код класифікації доходів бюджету - 21081300; призначення платежу - адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, платник ___.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн.
Реквізити для сплати судового збору: ГУК в Од.обл./м.Чорноморськ/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37607526; банк отримувача Казначейство України(ел. адм. подат.); код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача - UA778999980313151206000015750; код класифікації доходів бюджету - 22030101; призначення платежу - *101;РНОКПП; ПІБ, судовий збір, Чорноморський міський суд Одеської області.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Чорноморський міський суд Одеської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова підлягає виконанню протягом трьох місяців з дня винесення. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги. У разі відстрочки, розстрочки виконання постанови відповідно до статті 301 КУпАП перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки, розстрочки.
Суддя
Постанова набрала законної сили «__»___________202_ р.