23 березня 2026 року м. ЧернівціСправа № 926/379/26
Господарський суд Чернівецької області у складі судді Ярошенко В.П., за участю секретаря судового засідання Глевчук В.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом:
Керівника Чернівецької окружної прокуратури (58002, м. Чернівці, вул. 28 червня, 69, код ЄДРПОУ 0291012023)
в інтересах держави в особі: Сторожинецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області (59000, Чернівецька область, Чернівецький район, м. Сторожинець, вул. Чернівецька, буд. 6А, код ЄДРПОУ 04062179)
до Фермерського господарства "Козеріг-2010" (59032, Чернівецька область, Чернівецький район, с. Ропча, вул. Польова, буд. 4, код ЄДРПОУ 36755130)
про стягнення заборгованості з орендної плати за землю в сумі 99419,61 грн
за участю представників сторін:
прокурор - Кацап-Бацала Ю.М. (в залі суду);
позивач - не з'явився;
відповідач - не з'явився.
І. Дії та аргументи Прокурора.
Керівник Чернівецької окружної прокуратури (58002, м. Чернівці, вул. 28 червня, 69, код ЄДРПОУ 0291012023) звернувся в інтересах держави в особі: Сторожинецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області (59000, Чернівецька область, Чернівецький район, м. Сторожинець, вул. Чернівецька, буд. 6А, код ЄДРПОУ 04062179) до Господарського суду Чернівецької області із позовною заявою до Фермерського господарства "Козеріг-2010" (59032, Чернівецька область, Чернівецький район, с. Ропча, вул. Польова, буд. 4, код ЄДРПОУ 36755130) про стягнення заборгованості за договором оренди землі №13/2019 від 07.05.2019 в сумі 99419,61 грн.
Позов мотивується тим, що всупереч умовам договору оренди землі від 07.05.2019 Відповідачем постійно порушувалися умови вищевказаного договору та строки внесення орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 7324588000:02:004:0319, а Позивач жодних заходів реагування не вживав.
Враховуючи вищевикладене Прокурор зазначив, що відповідач у встановлений Договором строк свого обов'язку зі сплати орендної плати не виконав і допустив прострочення виконання грошового зобов'язання, тому його дії є порушенням договірних зобов'язань, і він вважається таким, що прострочив виконання своїх зобов'язаннь, внаслідок чого станом на 26.01.2026 утворилась заборгованість в розмірі - 99419,61 грн.
І.І. Дії та аргументи Позивача.
18.02.2026 через систему "Електронний суд" надійшла заява відповідно до якої позивач вказав, що позовні вимоги підтримує та просить суд задвольнити їх в повному обсязі, крім того просив розглянути справу без участі представника Сторожинецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області.
І.ІІ. Дії та аргументи Відповідача.
Відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позов.
ІІ. Процесуальні дії та рішення суду.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.01.2026, справу передано на розгляд судді Ярошенко В. П.
Ухвалою суду від 30.01.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Розгляд справи по суті призначено на 18.02.2026.
В судовому засіданні 18.02.2026 постановлено протокольну ухвалу, якою відкладено розгляд справи по суті на 23.03.2026.
У зв'яку з тим, що до суду повернулося рекомендоване повідомлення про не вручення ухвали суду з відміткою пошти "адресат відсутній за вказаною адресою" та для здійснення всіх можливих заходів щодо повідомлення відповідача про дату час та місце розгляду справи, зобов'язав відповідального працівника опублікувати на офіційному сайті суду оголошення про виклик до суду відповідача.
18.02.2026 через систему "Електронний суд" надійшла заява за вх. № 752 відповідно до якої позивач просив розглянути справу без участі представника позивача та просив суд задвольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві.
Враховуючи вищевикладене, розгляд справи у відповідності до ч.9 ст.165 ГПК України здійснений за наявними матеріалами справи.
Судом проголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.
ІІІ. Установлені судом обставини.
07.05.2019 між Ропчанською сільською радою (правонаступником якої являється Сторожинецька міська рада) та Фермерським господарством "Козеріг-2010" укладено договір оренди землі, згідно якого Фермерському господарству "Козеріг-2010" (скорочена назва ФГ "Козеріг") надано в оренду земельну ділянку для іншого сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 7324588000:02:004:0319, площею 0,5310 га, яка розташована в селі Роча Сторожинецького району на хуторі Глиняк вулиця Польова,4.
Відповідно до пункту 1 Договору - Орендодавець надає на підставі рішення XXX сесії УІІ скликання Ропчанської сільської ради від 05.03.2019 року за № 45-30/2019, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для іншого сільськогосподарського призначення, яка знаходиться в селі Ропча Сторожинецького району Чернівецької області на хуторі Глиняк вулиця Польова 4.
Згідно з пунктами 2, 4, 6 Договору земельна ділянка площею 0,5310 га з кадастровим номером 7324588000:02:004:0319 передається в оренду терміном на 10 років під 3% від нормативно-грошової оцінки земель. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 657399,98 грн.
Відповідно до пунктів 8, 9, 10 Договору орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі в розмірі 19721,99 гривень на рік. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється автоматично з урахуванням індексу інфляції автоматично встановленого за рік, що минув (без окремої угоди сторін). Орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати не пізніше 10 числа наступного за звітним місяця.
Згідно пункту 25 Договору Орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Судом встановлено, що Відповідач не виконав взяті на себе зобов'язання згідно з Договором (п.п. 8, 9), у зв'язку з чим допустив тривалу (з січня 2020 року до 01.04.2025 року) заборгованість з орендної плати за землю в сумі - 99 419,61 грн.
Згідно пункту 10 Договору - Орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати не пізніше 10 числа наступного за звітнім місяця.
Отже, розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем і орендарем (п.288.4 ст.288 Податкового кодексу).
14.08.2025, 09.09.2025 та 21.11.2025 на адресу Сторожинецької міської ради прокуратурою направлені листи №№ 52/6-1101 вих-25, 52/6-1223 вих-25 та 52/6-1577 вих-25, якими повідомлено про порушення земельного законодавства та запропоновано надати інформації про вжиття органом місцевого самоврядування заходів щодо стягнення в судовому порядку з Фермерського господарства «Козеріг-2010» заборгованості з орендної плати за землю. Вказаними листами Позивачу надано можливість відреагувати на стверджувані порушення інтересів держави (зокрема, шляхом вчинення дій до виправлення ситуації, а саме подання позову).
Згідно листів Сторожинецької міської ради №2423 від 11.06.2025, № 3038 від 27.08.2025, №3333 від 10.10.2025, №3728 від 08.12.2025, №3900 від 26.12.2025, №173 від 26.01.2026) Фермерським господарством "Козеріг- 2010" допускається систематична несплата орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 7324588000:02:004:0319, на якій наявне нерухоме майно.
Крім того Сторожинецькою міською радою на адресу відповідача надсилалися претензії про сплату заборгованості з доданими розрахунками такої заборгованості № 2194 від 03.06.2025, № 2997 від 21.08.2025, № 3328 від 09.10.2025, № 3166 від 11.09.2025, на які відповідь не надходила.
Станом на 26.01.2026 заборгованість Фермерського господарства "Козеріг-2010" з орендної плати за землю становить 99 419,61 грн.
Таким чином тривала несплата Відповідачем орендної плати за землю спричиняє ненадходження до бюджету Сторожинецької міської ради коштів, призводить до невиконання доходної частини бюджету територіальної громади та є істотним порушенням умов Договору.
Враховуючи вищевикладене, суд висновує, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
ІV. Оцінка установлених обставин та норм діючого законодавства.
І. Щодо прокурорського представництва.
Питання представництва інтересів держави прокурором у суді урегульовано у статті 23 Закону України "Про прокуратуру".
Ця стаття визначає, що представництво прокурором держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом (частина 1); прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження (частина 3); наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді; прокурор здійснює представництво інтересів держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва; прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це відповідного суб'єкта владних повноважень (абзаци перший - третій частини 4).
У свою чергу, частиною 3 статті 53 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а за абзацом другим частини 5 цієї ж статті у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.
Відповідно до положень частини четвертої статті 53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує: у чому полягає порушення інтересів держави; необхідність їх захист; визначені законом підстави для звернення до суду прокурора; зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Отже, з огляду на викладене, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Якщо прокурору відомо причини такого незвернення, він обов'язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові, але якщо з відповіді компетентного органу на звернення прокурора такі причини з'ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим.
Таким чином, з огляду на вказані правові положення, суд вважає, що:
- Прокурор у справі має обґрунтувати та довести підстави для представництва, у тому числі повноважність Позивача представляти інтереси держави у спірних правовідносинах та його бездіяльність у виконанні наявних повноважень;
- бездіяльність Позивача наявна у тому випадку, коли він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не зверталися до суду з відповідним позовом у розумний строк;
- розумність строку повинна визначатися судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту, а також таких чинників, як значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об'єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.
У спорі Прокурор визначив Позивача у якості органу, який мав здійснювати захист інтересів держави, а тому суд надає оцінку повноважності відповідного представництва.
Система, засади організації та діяльності, а також правового статусу місцевого самоврядування в Україні визначені положеннями Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
За змістом частини 1 статті 10 Закону про місцеве самоврядування сільська рада є органом місцевого самоврядування, що представляє відповідну територіальну громаду, здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування.
Статтею 18-1 того ж Закону орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.
Водночас у відповідності до пункту 34 частини 1 статті 26 Закону про місцеве самоврядування до повноважень сільської ради належить вирішення питань регулювання земельних відносин.
Отже, Сторожинецька міська рада є органом, уповноваженим державою здійснювати функції у спірних праввідносинах, як орган, який наділений повноваженнями щодо розпорядження землями комунальної власності та реалізації повноважень щодо ефективного використання бюджетних коштів.
В свою чергу, Фермерське господарство «Козеріг-2010» не вносячи орендної плати, створює перешкоди суб'єкту владних повноважень для реалізації програми соціально - економічного розвитку громади, оскільки плата за землю є одним з основних джерел доходу до місцевого бюджету.
Такі обставини безумовно порушують інтереси територіальної громади, як складової держави, оскільки бюджет недоотримує кошти, однак вищезазначене залишилось поза увагою органу місцевого самоврядування - Сторожинецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області, який є представницьким органом та повинен вживати ефективних заходів до забезпечення захисту інтересів громади. Радою не вжито заходів до захисту інтересів громади шляхом реалізації наданих законом повноважень як органом місцевого самоврядування.
Інтерес держави полягає у міцному та самодостатньому місцевому самоврядуванні кожної територіальної громади, а держава в свою чергу гарантує наділення органів місцевого самоврядування певними державними повноваженнями та надає можливість населенню управляти власними справами, спільно приймати рішення і діяти з метою їх реалізації.
Згідно з правовою позицією Верховного Суду України, сформованою за наслідками розгляду справи №6-824 цс 16 (постанова від 11.05.2016) дотримання належного економічного регулювання земельних правовідносин, забезпечення надходжень платежів з орендної плати до місцевих бюджетів у законодавчо визначених межах шляхом їх вірного правового регулювання безпосередньо належить до інтересів держави.
Невиплата плати за землю суттєво ослаблює доходну частину місцевого бюджету та порушує державний інтерес у сфері земельних правовідносин, а уповноважений орган не вживає заходів щодо захисту порушеного права держави, що свідчить про неналежне здійснення таким органом владних повноважень та його бездіяльності.
Так, 14.08.2025, 09.09.2025 та 21.11.2025 на адресу Сторожинецької міської ради прокуратурою направлені листи №№ 52/6-1101 вих-25, 52/6-1223 вих-25 та 52/6-1577 вих-25, якими повідомлено про порушення земельного законодавства та запропоновано надати інформації про вжиття органом місцевого самоврядування заходів щодо стягнення в судовому порядку з Фермерського господарства «Козеріг-2010» заборгованості з орендної плати за землю. Вказаними листами Позивачу надано можливість відреагувати на стверджувані порушення інтересів держави (зокрема, шляхом вчинення дій до виправлення ситуації, а саме подання позову).
З листів Сторожинецької міської ради № 3038 від 27.08.2025 та № 3900 від 26.12.2025, №173 від 26.01.2026 вбачається, що органом місцевого самоврядування заходи спрямовані на стягнення заборгованості в судовому порядку не вживалися.
В даних листах висловлено прохання щодо вжиття Чернівецькою окружною прокуратурою заходів представницького характеру з метою захисту прав та інтересів держави і стягнення заборгованості з орендної плати.
Вказані обставини свідчать про самоусунення уповноваженого органу місцевого самоврядування від реалізації функції захисту порушених інтересів держави, як наслідок наявність передбачених ч.З ст.23 Закону України "Про прокуратуру" підстав для їх представництва.
Таким чином суд вважає, що прокурор дотримався порядку, передбаченого ст.23 Закону України "Про прокуратуру", при направленні вказаного позову до суду.
ІІ. Щодо заборгованості з орендної плати.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди.
Згідно з частиною 1 статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Згідно зі ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до статті 2 цього Закону України відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Статтею 13 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Однією з істотних умов договору оренди є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (стаття 15 Закону України "Про оренду землі").
Відповідно до статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою, згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно зі статтею 24 Закону України "Про оренду землі" орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, своєчасного внесення орендної плати.
Згідно ч.2 ст. 26 Закону, контроль за виконанням умов договорів оренди нерухомого та рухомого майна покладається на орендодавців майна.
Пунктом 14.1.136 статті 14 Податкового кодексу України передбачено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Відповідно до статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, і платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Статтею 93 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Відповідно до вимог статті 96 Земельного кодексу України, землекористувач зобов'язаний своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Статтею 530 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно зі статтями 525 та 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Так, відповідач неналежним чином виконував свої зобов'язання щодо сплати орендної плати за земельну ділянку за договором оренди, що є порушенням статей 24, 25 Закону України "Про оренду землі" та статей 288, 289 Податкового кодексу України та призвело до виникнення заборгованості за період з січня 2020 року до 01.04.2025 року у розмірі 99419,61 грн.
Факт прострочення відповідачем виконання своїх зобов'язань зі сплати орендних платежів підтверджується матеріалами справи та відповідачем не спростовується.
Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги щодо стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати в сумі 99419,61 грн є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
V. Висновки суду з предмету судового розгляду.
На підставі викладеного, за результатами оцінки доказів, обставин справи та вказаних правових положень, суд вважає, що Фермерське господарство "Козеріг-2010" допустило порушення умов договору оренди в частині сплати орендної плати, отже позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
VI. Розподіл судових витрат.
Судовими витратами у справі є витрати Прокурора, які здійснені Чернівецькою обласною прокуратурою, на сплату судового збору відповідно до платіжної інструкції № 81 від 28.01.2026 у сумі 3328,00 грн, які відповідно до приписів статті 129 ГПК України підлягають стягненню з Відповідача.
На підставі вказаних правових норм та керуючись статтями 123, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Фермерського господарства "Козеріг-2010" (59032, Чернівецька область, Чернівецький район, с. Ропча, вул. Польова, буд. 4, код ЄДРПОУ 36755130) заборгованість з орендної плати за землю в сумі 99419,61 грн на користь держави в особі Сторожинецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області (59000, Чернівецька область, Чернівецький район, м. Сторожинець, вул. Чернівецька, 6-А, код ЄДРПОУ 04062179, р/р НОМЕР_1 , в Чернівецьку ГУК/Сторожинецька ТГ).
3. Стягнути з Фермерського господарства "Козеріг-2010" (59032, Чернівецька область, Чернівецький район, с. Ропча, вул. Польова, буд. 4, код ЄДРПОУ 36755130) на користь Чернівецької обласної прокуратури (58002, Чернівецька область, м. Чернівці, вул. М. Кордуби, 21, код ЄДРПОУ 02910120, банк платника ДКСУ м. Київ, МФО 820172, р/р UA378201720343110001000004946, класифікація видатків бюджету - 2800) - 3328,00 грн судового збору.
4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано - 25.03.2026.
Суддя Вікторія ЯРОШЕНКО
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://cv.arbitr.gov.ua/sud5027/.