ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
25.03.2026Справа № 910/18166/20 (918/1061/25)
За позовом Рівненської міської ради
до Дочірнього підприємства "Укрбурштин" Публічного акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Українські поліметали"
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Головне управління ДПС у Рівненській області
про стягнення несплаченої суми орендної плати
в межах справи № 910/18166/20
Суддя Івченко А.М.
Представники: не викликались
В провадженні Господарського суду м. Києва знаходиться справа № 910/18166/20 про банкрутство Дочірнього підприємства "Укрбурштин" Публічного акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Українські поліметали".
Рівненська міська рада звернулася до Господарського суду Рівненської області з позовом про стягнення несплаченої суми орендної плати.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 17.11.2025 справу № 918/1061/25 передано до Господарського суду міста Києва в межах справи № 910/18166/20.
Протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 15.12.2025, справу № 918/1061/25 передано судді Івченко А.М.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 12.01.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання); роз'яснено учасникам справи, що відповідно до частини 7 статті 252 Господарського процесуального кодексу України клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву; запропоновано відповідачу у строк протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали про відкриття провадження надати суду: - відзив на позов, складений з урахуванням вимог ст. 165 ГПК України, з викладенням мотивів повного або часткового відхилення вимог позивача з посиланням на чинне законодавство та докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення, якщо такі докази не надані позивачем; - докази направлення відзиву позивачу; запропоновано позивачу у строк протягом п'яти днів з дня отримання відзиву на позов надати суду відповідь на відзив на позов, а також докази направлення відповіді на відзив відповідачу; визначено відповідачу строк для подання заперечень на відповідь на відзив (якщо така буде подана) - протягом п'яти днів з дня отримання відповіді на відзив; попереджено відповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи (ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України). При цьому, якщо докази не можуть бути подані разом з відзивом з об'єктивних причин, відповідач повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу (ч. 3, 4 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України); залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Головне управління ДПС у Рівненській області; запропоновано третій особі надати пояснення.
26.01.2026 від третьої особи надійшли пояснення.
Позивач, відповідач та третя особа були повідомлені про відкриття провадження у справі відповідно до вимог чинного законодавства.
Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Приписами статті 248 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачено, що суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що між Рівненською міською радою та ДП «Укрбурштин» ПАТ «Державна акціонерна компанія «Українські поліметали» укладено договір оренди землі від 12 лютого 2009 року № 040958300042 (далі-Договір) щодо передачі в оренду земельної ділянки площею 1 964 м2 (частка в земельній ділянці площею 6 185 м2) на вул. Київській, 94 для обслуговування частини виробничих приміщень.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 18 квітня 2002 року становила: кадастровий номер земельної ділянки 5610100000:01:035:0041 - 423 218, 21 (чотириста двадцять три тисячі двісті вісімнадцять) гривень 21 коп.,- розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 03-20/98-1 від 26 червня 2008 року.
Відповідно до пункту 9 Договору за оренду земельної ділянки Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 3% від нормативної грошової оцінки.
Договір оренди земельної ділянки погоджений сторонами та укладено строком на 50 років.
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Згідно з Законом України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
У відповідності до ч. 3 та ч.5 ст.201 Земельного кодексу України, нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо. Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України. Відповідно до п.271.1.1. ст.271 Податкового кодексу України, базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
У відповідності з ч.1-2 ст.18 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Рішенням Рівненської міської ради від 04.07.2013 року №3122 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Рівного» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Рівного та введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста Рівного з 1 січня 2014 року.
Нормативна грошова оцінка земель міста Рівного підлягала щорічній індексації відповідно до вимог діючого законодавства.
Платників орендної плати за земельні ділянки при поданні податкових декларацій до органів державної податкової служби м. Рівного зобов'язано було застосовувати починаючи з 1 січня 2014 року, нормативну грошову оцінку земель міста Рівного, яка затверджена цим рішенням, без внесення змін до договорів оренди землі (п.6 рішення Рівненської міської ради від 04.07.2013 року №3122).
Рішенням Рівненської міської ради від 2 липня 2020 року №7565 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Рівного» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Рівного та введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста Рівного з 1 січня 2021 року.
Відповідно до ч.1-2 ст.21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Землекористувачів повідомлялось про зміну нормативної грошової оцінки за земельні ділянки у м. Рівному через засоби масової інформації (оголошення у тижневику «Сім днів» (№28 (1383) від 9 липня 2020 року), а також на офіційному сайті Рівненської міської ради та її виконавчого комітету.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 29 березня 2023 року у справі № 910/18166/20 (918/562/22) внесено зміни до Договору, а саме "п. 5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 18 серпня 2021 року становить: кадастровий номер земельної ділянки 5610100000:01:035:0041 - 7 549 207,14 грн (сім мільйонів п'ятсот сорок дев'ять тисяч двісті сім гривень 14 копійок), - витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 1017/304-21 від 19 серпня 2021 року, виданий Відділом № 1 Управління у місті Рівне та Рівненському районі Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області, в тому числі нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 1 964 м2 становить 2 397 193,67 (два мільйони триста дев'яносто сім тисяч сто дев'яносто три гривні 67 копійок).
Абзац 1 п. 9. За оренду земельної ділянки Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 71 915,81 грн (сімдесят одна тисяча дев'ятсот п'ятнадцять гривень 81 копійка), що становить 3,0% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 1 964 м2 - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку № 03- 04/777, виданий Управлінням земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради, відповідно до протоколу № 5 від 07 вересня 2021 року засідання контрольної комісії Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки.
Пунктом 289.1 статті 289 Податкового кодексу України визначено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошові оцінка земельних ділянок, з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель (пункт 289.3 статті 289 ПКУ).
Розрахунок розміру орендної плати несплаченої орендарем відповідно до умов договору оренди земельної ділянки.
Інформація про коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за кожен рік оприлюднюється у медіа та на офіційному сайті Держгеокадастру України.
Відтак коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки становив за 2021 рік - 1,1; за 2022 рік- 1,15; за 2023 - 1,051; за 2024 - 1,051.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки за кадастровим номером 5610100000:01:035:0041 станом на 2021 рік становила: 7 549 207,14 гри (сім мільйонів п'ятсот сорок дев'ять тисяч двісті сім гривень 14 копійок), що підтверджується витягом із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 19.08.2021 № 1017/304-21, а також рішенням Господарського суду міста Києва від 29 березня 2023 року у справі № 910/18166/20 (918/562/22) про внесення змін до Договору.
Отже, нормативна грошова оцінка земельної ділянки (площею 1964 м2 умовної частки із земельної ділянки площею 6185 м2): - за 2021 рік становить 7 549 207, 14/6185*1964 м2= 2 397 193,67 грн.
- за 2022 рік становить 2 636 913,04 грн., (2 397 193,67*1,1), а орендна плата 79 107, 39 грн. (2 636 913,04*3%);
- за 2023 рік становить 3 032 449, 99 грн. (2 636 913,04*1,1*1,15), а орендна плата 90 973,50 грн. (З 032 449, 99*3%);
- за 2024 рік становить 3 187 104, 94 грн. (З 032 449,99*1,1*1,15*1,051), а орендна плата 95 613, 15 грн. (3 187 104, 94*3%).
Відповідно до листа Головного управління ДПС у Рівненській області від 18.09.2025 №6181/5/17-00-04-01-05 повідомлено, що згідно інформації, яка міститься в базах даних ДПС, ДП «Укрбурштин» ПАТ «Державна акціонерна компанія «Українські поліметали» (Код ЄДРПОУ 13970836) податкові декларації з плати за землю за 2022-2024 роки не подані, відповідно орендна плата за користування земельними ділянками на території Рівненської міської ради не справляється.
Нормативне регулювання визначення розміру орендної плати за оренду земельних ділянок державної або комунальної власності відбувається за імперативно встановленою формулою множення нормативної грошової оцінки на коефіцієнт, який погоджується сторонами в договорі, але у законодавчо встановлених межах. Розмір нормативної грошової оцінки згідно з наведеними вище законодавчими нормами встановлюється відповідним органом місцевого самоврядування.
Орендодавець у випадку зміни розміру орендної плати у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної чи комунальної власності вправі вимагати від орендаря сплати орендної плати у зміненому розмірі, в тому числі і шляхам звернення до суду з позовом про стягнення спірної суми.
Отже загальна сума орендної плати, несплаченої орендарем відповідно до нової нормативної грошової оцінки становить: 265 694,04 грн. (за 2022 рік - 79 107,39 грн., за 2023 рік - 90 973, 50 грн., за 2024 рік - 95 613,15 грн.).
На підставі вищевикладеного, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 76 Господарського процесуального кодексу України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
На підставі ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення вимог в повному обсязі.
За таких обставин, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача у порядку ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись Кодексом України з процедур банкрутство, ст. 74, 76-80, 129, 236 - 242 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Дочірнього підприємства «Укрбурштин» ПАТ «Державна акціонерна компанія «Українські поліметали» (код ЄДРПОУ 13970836, 01042, м. Київ, вул. Джона Маккейна, 39, офіс 13) на користь Рівненської міської ради (код ЄДРПОУ 34847334, м. Рівне, вул. Соборна 12А, 33028) 265 694, 04 грн орендної плати несплаченої орендарем відповідно до умов договору оренди земельної ділянки (договір оренди земельної ділянки від 19 січня 2009 року (запис в Державному реєстрі земель від 12 лютого 2009 року № 040958300042) за 2022, 2023 та 2024 роки на рахунок (UА298999980334179812000017527, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код ЄДРПО 38012494, отримувач ГУК у Рівн.обл/ Рівнен.міс.тг/18010600 та судовий збір у розмірі 3985,41 грн.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
4. Копію рішення направити учасникам провадження у справі про банкрутство.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено: 25.03.2026
Суддя А.М.Івченко