Ухвала від 25.03.2026 по справі 202/2555/26

Справа № 202/2555/26

Провадження № 2-а/202/42/2026

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про передання справи за підсудністю

25 березня 2026 року м. Дніпро

Суддя Індустріального районного суду міста Дніпра Михальченко А.О., дослідивши у змішаній (паперовій та електронній) формі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новогродівської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області, третя особа, яка не заявила самостійних вимог щодо предмету спору - Департамент соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

24.03.2026 через підсистему «Електронний суд» ОСОБА_1 звернулася до Індустірального районного суду міста Дніпра з адміністративним позовом у якому просить суд визнати протиправним та скасувати розпорядження начальника Новогродівської міської військової адміністрації Дробота Костянтина Генадійовича № 6ва-рк від 19 лютого 2026 року про застосування дисциплінарного стягнення у вигляді догани до начальника Новогродівського міського управління соціального захисту населення ОСОБА_1 .

Відповідно до ст.171 ч.1 п.4 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Статтею 20 КАС України передбачено розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів, відповідно до якого визначено які адміністративні справи підлягають розгляду місцевими загальними судами як адміністративними судами, а які - окружними адміністративними судами.

Так, згідно ч.1 ст.20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:

1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;

2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо:

оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій;

уточнення списку виборців;

оскарження дій чи бездіяльності суб'єктів у сфері медіа, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників суб'єктів у сфері медіа, що порушують законодавство про вибори та референдум;

оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;

3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо:

примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства;

примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України;

затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;

продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;

затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні, або особами без громадянства;

затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;

4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;

5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років";

6) адміністративні справи за позовними заявами територіального центру комплектування та соціальної підтримки з приводу тимчасового обмеження громадян України у праві керування транспортним засобом під час мобілізації.

Приписами ч. 2 ст.20 КАС України унормовано, що окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частинами першою та третьою цієї статті.

Таким чином, відповідно до КАС України предмет розгляду цієї справи не відноситься до юрисдикції місцевого загального суду як адміністративного суду.

З огляду на вказане, адміністративні справи щодо спорів фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності підсудні окружним адміністративним судам, відповідно до ч.2 ст.20 КАС України.

За зареєстрованим місцем проживання позивача ОСОБА_1 та місцезнаходженням відповідача діє відповідний окружний адміністративний суд - Донецькій окружний адміністративний суд.

Індустріальний районний суд міста Дніпра є місцевим загальним судом, до юрисдикції якого віднесено вирішення адміністративних справ, визначених виключно у ч.1 ст.20 КАС України.

Прийняття судом рішення з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 КАС України, є підставою для скасування такого рішення апеляційною інстанцією відповідно до ст.318 КАС України.

КАС України не містить положень, які б регулювали дії судді під час отримання суддею позовної заяви поданої з порушенням правил предметної підсудності, однак, суд приймає до уваги те, що п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України передбачено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Відповідно до ч. 6 ст. 7 КАС України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

Враховуючи вищевикладене, суддя доходить висновку, що при встановленні порушень позивачем правил предметної підсудності, необхідно застосувати до спірних відносин аналогію правил ст. 29 КАС України та передати цю адміністративну справу на розгляд до належного адміністративного суду, яким є Донецький окружний адміністративний суд.

Керуючись ст. ст.20, 29 КАС України, ст.129 Конституції України, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративну справу № 202/2555/26 за позовом ОСОБА_1 до Новогродівської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області, третя особа, яка не заявила самостійних вимог щодо предмету спору - Департамент соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій та скасування рішення передати за предметною підсудністю до Донецького окружного адміністративного суду у змішаній (паперовій та електронній) формі, відповідно до розділу ІХ Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

На ухвалу суду може бути подана апеляційна скарга протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повний текст ухвали суддя склала 25.03.2026

Суддя Анастасія МИХАЛЬЧЕНКО