Ширяївський районний суд Одеської області
24.03.2026 Справа №: 518/1087/25 Провадження № 1-кп/518/25/2026
24 березня 2026 року
Ширяївський районний суд Одеської області у складі:
Головуючого судді ОСОБА_1 ,
секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
за участю прокурора ОСОБА_3 ,
обвинуваченої ОСОБА_4 ,
захисника обвинуваченої ОСОБА_5 ,
представника потерпілих осіб ОСОБА_6 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Ширяєве кримінальне провадження № 12025160000000174 від 11.02.2025 року за обвинуваченням ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Дубоссари, Республіки Молдова, громадянки України, яка зареєстрована та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 270 КК України, -
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,в період часу з 29.01.2021 по 11.02.2025 включно, фактично займала посаду завідувача відділенням стаціонарного догляду для постійного проживання комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» Чогодарівської сільської ради.
При цьому ОСОБА_4 , будучи підлеглою директора комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» Чогодарівської сільської ради була відповідальною за пожежну безпеку та дотримання правил пожежної безпеки, підтримання протипожежного режиму у адміністративних та інших приміщеннях комунальної установи, дотримання підлеглими працівниками та іншими особами протипожежного режиму у приміщеннях установи, підтримання у справному стані первинних засобів пожежогасіння (вогнегасників, пожежного інвентарю тощо) та засобів протипожежного захисту.
Згідно ст. 55 Кодексу цивільного захисту України, діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств, установ та організацій. Забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
Загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд, регламентуються «Правилами пожежної безпеки України», які затверджені Наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417.
Згідно п. п. З, 4, 5 розділу І «Правил пожежної безпеки України», забезпечення пожежної безпеки в організаціях, на підприємствах, установах здійснюється згідно з Правилами пожежної безпеки.
Пожежна безпека в закладах та установах забезпечується шляхом проведення організаційних і практичних заходів та використання технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки учасників навчально-виховного процесу, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж.
Забезпечення пожежної безпеки в закладах та установах покладається на їх власників або уповноважені ними органи, керівників (ректори, директори, начальники, завідувачі) (далі - керівники навчальних закладів та установ), керівників структурних підрозділів (факультети, кафедри, лабораторії, навчальні кабінети, цехи, склади, бібліотеки, архіви, майстерні тощо) відповідно до законодавства.
Відповідно до Розділу II Правил пожежної безпеки в Україні, діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств та об'єктів.
Пунктом 4 розділу II Правил пожежної безпеки в Україні встановлюється, що для кожного приміщення об'єкта мають бути розроблені та затверджені керівником об'єкта або уповноваженою ним посадовою особою інструкції про заходи пожежної безпеки.
Згідно пунктів 15, 20 розділу II Правил пожежної безпеки в Україні встановлено, що усі працівники при прийнятті на роботу на робочому місці повинні проходити інструктажі з питань пожежної безпеки. Приступати до роботи особам, які не пройшли навчання, протипожежного інструктажу і перевірки знань з питань пожежної безпеки, забороняється.
Також, вказаними Правилами передбачено, що на кожному об'єкті відповідним документом (наказом, інструкцією тощо) повинен бути встановлений протипожежний режим; працівники об'єкта мають бути ознайомлені з цими вимогами на інструктажах або під час проходження пожежно-технічного мінімуму; для кожного приміщення об'єкта мають бути розроблені та затверджені керівником об'єкта або уповноваженою ним посадовою особою інструкції про заходи пожежної безпеки. Ці інструкції мають вивчатися під час проведення протипожежних інструктажів, проходження навчання за програмою пожежно-технічного мінімуму, а також в системі виробничого навчання і вивішуватися на видимих місцях.
Крім того, відповідно до вказаних Правил, для працівників охорони (сторожів, вахтерів, вартових) повинно бути розроблено інструкцію, в якій необхідно визначити їхні обов'язки щодо контролю за додержанням протипожежного режиму, огляду території і приміщень, порядок дій в разі виявлення пожежі, спрацювання систем протипожежного захисту, а також вказати, хто з посадових осіб об'єкта має бути викликаний у нічний час у разі пожежі. Усі працівники при прийнятті на роботу на робочому місці повинні
проходити інструктажі з питань пожежної безпеки. Приступати до роботи особам, які не пройшли навчання, протипожежного інструктажу і перевірки знань з питань пожежної безпеки, забороняється. Також, відповідно до п. 7 ч. 2 ст. 21 Кодексу цивільного захисту України громадяни України зобов'язані виконувати правила пожежної безпеки.
Згідно пункту 3 розділу II Правил пожежної безпеки в Україні встановлено, що кожному об'єкті відповідним документом (наказом, інструкцією тощо) повинен бути встановлений протипожежний режим, який включає:порядок утримання шляхів евакуації; визначення спеціальних місць для куріння; порядок застосування відкритого вогню; порядок використання побутових нагрівальних приладів; порядок проведення тимчасових пожежонебезпечних робіт; правила проїзду та стоянки транспортних засобів; місця для зберігання і допустиму кількість сировини, напівфабрикатів та готової продукції, що можуть одночасно знаходитися у приміщеннях і на території;порядок прибирання горючого пилу й відходів, зберігання промасленого спецодягу та ганчір'я, очищення елементів вентиляційних систем від горючих відкладень;порядок відключення від мережі електроживлення обладнання та вентиляційних систем у разі пожежі;порядок огляду й зачинення приміщень після закінчення роботи; порядок проходження посадовими особами навчання й перевірки знань з питань пожежної безпеки, а також проведення з працівниками протипожежних інструктажів та занять з пожежно-технічного мінімуму з призначенням відповідальних за їх проведення;порядок організації експлуатації і обслуговування наявних засобів протипожежного захисту; порядок проведення планово-попереджувальних ремонтів та оглядів електроустановок, опалювального, вентиляційного, технологічного та іншого інженерного обладнання;порядок збирання членів пожежно-рятувального підрозділу добровільної пожежної охорони та посадових осіб, відповідальних за пожежну безпеку, у разі виникнення пожежі, виклику вночі, у вихідні й святкові дні; порядок дій у разі виникнення пожежі; порядок і способи оповіщення людей, виклику пожежно-рятувальних підрозділів, зупинки технологічного устаткування, вимкнення ліфтів, підйомників, вентиляційних установок, електроспоживачів, застосування засобів пожежогасіння; послідовність евакуації людей та матеріальних цінностей з урахуванням дотримання техніки безпеки. При розробленні інструкцій дій у разі виникнення і виявлення) пожежі необхідно використовувати розділ VIII цих Правил.
Працівники об'єкта мають бути ознайомлені з цими вимогами на інструктажах або під час проходження пожежно-технічного мінімуму.
Відповідно до пункту 2.5. глави 2 розділу III Правил пожежної безпеки в Україні встановлено, що у будинках, крім будинків V ступеня вогнестійкості, дерев'яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) повинні оброблятися засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності.
Відповідно до пункту 2.9. розділу III Правил пожежної безпеки в Україні встановлено для всіх будівель і приміщень виробничого, складського призначення повинні бути визначені категорія щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки відповідно до вимог ДСТУ Б В. 1.1-36:2016 «Визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою», а також клас зони згідно з «Правилами будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок», у тому числі для зовнішніх виробничих і складських дільниць, які необхідно позначати на вхідних дверях до приміщення, а також у межах зон усередині приміщень та ззовні.
Відповідно до пункту 1.20. розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні встановлено, що замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання мають проводитись 1 раз на 2 роки, якщо інші терміни не обумовлені ПТЕ.
Відповідно до пунктів 1.1., 1.3., 1.4. розділу V Правил пожежної безпеки в Україні встановлено, що усі системи протипожежного захисту (далі - СПЗ) мають бути справними і утримуватися в постійній готовності до виконання роботи. Несправності, які впливають на їх працездатність, повинні усуватися негайно, інші несправності усуваються в передбачені регламентом терміни, при цьому необхідно робити записи у відповідних журналах.
Якщо для захисту окремих пожежонебезпечних ділянок у приміщеннях, які згідно з нормативними документами не підлягають обов'язковому оснащенню автоматичними системами пожежогасіння, застосовують автономні системи пожежогасіння, ці приміщення можуть забезпечуватися первинними засобами пожежогасіння на 50 % їх норм належності для цих приміщень.
Проектування, монтування, експлуатування і технічне обслуговування автономних систем пожежогасіння слід здійснювати відповідно до чинних нормативних документів та технічної документації підприємств - виготовлювачів.
Підтримання експлуатаційної придатності (технічне обслуговування) СПЗ здійснюється відповідно до вимог технічної документації підприємств - виготовлювачів та затверджених регламентів робіт з технічного обслуговування.
Відповідно до пункту 3.11. розділу V Правил пожежної безпеки в Україні встановлено, що для розміщення первинних засобів пожежогасіння у виробничих, складських, допоміжних приміщеннях, будинках, спорудах, а також на території підприємств повинні встановлюватися спеціальні пожежні щити (стенди).
Пожежні щити (стенди) повинні встановлюватись на території об'єкта площею більше 200 м-2 з розрахунку один щит (стенд) на 5000 м-2 захищуваної площі.
До комплекту засобів пожежогасіння, які розміщуються на пожежному щиті, що знаходиться на території об'єкта, входять: вогнегасники - 3 шт., ящик із піском - 1 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу або повсті розміром 2 х 2 м - 1 шт., гаки - 3 шт., лопати - 2 шт., ломи - 2 шт., сокири - 2 шт.
На пожежних щитах (стендах), що встановлюються в приміщенні, споруді, установці об'єкта повинні розміщуватися ті первинні засоби гасіння пожежі, вогнегасна здатність яких відповідає класу пожежі за пожежним навантаженням, наявним у просторі, що захищається.
Пожежні щити повинні бути пофарбовані в червоний або білий колір. По периметру пожежного щита, пофарбованого в білий колір, наноситься окантовка червоного кольору шириною від ЗО до 100 мм. Засоби пожежогасіння, вогнегасники та пожежний інструмент повинні бути пофарбовані в червоний колір.
Склади пиломатеріалів, тари та волокнистих матеріалів потрібно забезпечувати необхідною (понаднормовою) кількістю пожежних щитів з набором первинних засобів пожежогасіння згідно з місцевими умовами.
Ширяївським районним сектором Головного управління ДСНС України в Одеській області з 28.01.2021 по 12.02.2021 проведено позапланову перевірку додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» Чогодарівської сільської ради.
За результатами перевірки 12.02.2021 складено акт № 4 про порушення законодавства у сфері пожежної безпеки, з яким ознайомлено під підписв.о. директора комунальної установи ОСОБА_7 , із зазначенням наступних порушень: працівників комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» Чогодарівської сільської ради засобами колективного та індивідуального захисту не забезпечено;установки пожежної сигналізації в комунальній установі «Центр надання соціальних послуг» Чогодарівської сільської ради не обслуговуються;для всіх будівель і приміщень виробничого, складського призначення комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» Чогодарівської сільської ради не визначені категорія щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки відповідно до вимог ДСТУ Б В. 1.1-36:2016 «Визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою», а також клас зони згідно з «Правилами будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок» (далі - НПАОП 40.1-1.32-01), у тому числі для зовнішніх виробничих і складських дільниць, які необхідно позначати на вхідних дверях до приміщення, а також у межах зон усередині приміщень та ззовні;територія комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» Чогодарівської сільської ради не забезпечена зовнішнім протипожежним водопостачанням (необхідною кількістю води для цілей зовнішнього пожежогасіння) гідранти, водойми; територія комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» Чогодарівської сільської ради, а також споруди, приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки, Форма та колір» (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026- 76 «ССБТ»;протипожежний режим в комунальній установі «Центр надання соціальних послуг» Чогодарівської сільської ради не встановлено; не проведено в комунальній установі «Центр надання соціальних послуг» Чогодарівської сільської ради заміри опору ізоляції електричних мереж;відповідальна особа за протипожежний стан комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» Чогодарівської сільської ради не пройшла спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум).
За результатами установлених порушень Ширяївським районним сектором Головного управління ДСНС України в Одеській області, керівництву комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» Чогодарівської сільської ради винесено припис № 3 від 12.02.2021 про усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту, з метою їх усунення.
Разом з тим, завідуюча відділенням стаціонарного догляду для постійного проживання комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» Чогодарівської сільської ради ОСОБА_8 , в період з 29.01.2021 по 11.02.2015 включно, будучи відповідальною за підтримання пожежної безпеки у зазначеній установі, відповідно до її функціональних обов'язків, знаючи про наявні не усунені порушення правил пожежної безпеки у приміщеннях комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» Чогодарівської сільської ради, розташованої Одеська область, Ширяївський район, с. Малігонове, вул. Центральна, буд. № 48, у тому числі - зазначених у вище наведеному акті № 4 від 12.02.2021 Ширяївського районного сектору Головного управління ДСНС України в Одеській області, могла та повинна була усвідомлювати, що результатом її дій та бездіяльності стосовно не усунення порушень правил пожежної безпеки може стати виникнення пожежі, яка призведе до заподіяння шкоди здоров'ю людей, загибелі людей та майна, але легковажно розраховуючи на усунення (ненастання) таких наслідків, не вжила належних та вичерпних заходів, які вона могла вчинити відповідно до наявних повноважень, і можливостей, а також безпосередньо особисто не вчинила дій для фактичного усунення та/чи вжиття відповідних заходів щодо усунення порушень правил пожежної безпеки, підтримання у справному стані первинних засобів пожежогасіння (вогнегасників, пожежного інвентарю тощо) та засобів протипожежного захисту.
Також, ОСОБА_9 могла та повинна була усвідомлювати, що стан приміщень будівлі комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» Чогодарівської сільської ради, розташованої Одеська область, Ширяївський район, с. Малігонове, вул. Центральна, буд. № 48 не відповідав вимогам Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України 30.12.2014 № 1417, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 №252/26697 (далі - ППБУ), в частинах: п. 2 розділ II «Правил пожежної безпеки України» - керівником установи не призначено відповідальних за пожежну безпеку будівлі та приміщень;п. З розділ II «Правил пожежної безпеки України» - не встановлено наказом чи інструкцією протипожежний режим на об'єкті;п. 4 розділ II «Правил пожежної безпеки України» - в приміщеннях або групі приміщень однакового призначення будівлі відсутні інструкції про заходи пожежної безпеки;п. 8 розділ II «Правил пожежної безпеки України» - в приміщеннях будівлі відсутні знаки безпеки, які повинні відповідати ДСТУ ЕИ 180 7010:2019 «Графічні символи»;п. 16 розділ II «Правил пожежної безпеки України» - посадові особи та працівники не пройшли навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки;п.п. 2.8. п. 2 розділу III «Правил пожежної безпеки України» - не здійснена щорічна перевірка стану вогнезахисного покриву дерев'яних конструкцій будівлі;п.п. 2.9 п. 2 розділ III «Правил пожежної безпеки України» - в приміщеннях будівлі не визначено категорії щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки відповідно до вимог ДСТУ Б В. 1.1-36:2016 «Визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою»;п.п. 1.20 п. 1 розділ IV «Правил пожежної безпеки України» - не здійснена перевірка стану електромереж та приладів захисту електромережі будівлі;п.п. 1.1 п. 1 розділ V «Правил пожежної безпеки України» - наявна система пожежної сигналізації в приміщеннях будівлі не працювала;п.п. 1.2 п. 1 розділ V «Правил пожежної безпеки України» - частина будівлі не обладнана установками автоматичної пожежної сигналізації;п.п. 3.11, 3.12 п. З розділ V «Правил пожежної безпеки України» - частково розукомлектований пожежний щит наявний в приміщені котельні, повністю розукомлектований пожежний щит наявний в будівлі, на пожежних щитах відсутні маркувальні позначки.
Надалі, 11.02.2025, приблизно о 20:05, у приміщенні кімнати № 6 комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» Чогодарівської сільської ради, розташованої Одеська область, Ширяївський район, с. Малігонове, вул. Центральна, буд. №48, виникла пожежа, осередок якої знаходився в приміщенні кімнати № 6, в районі розташування ліжка, що розташовувалось вздовж південної стіни, в південно-східному куті даної кімнати.
Як наслідок допущених завідуючою відділенням стаціонарного догляду для постійного проживання комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» Чогодарівської сільської ради ОСОБА_4 , порушень встановлених законодавством вимог пожежної безпеки, тобто положень, які встановлюють норми і правила щодо запобігання виникненню пожежі, незважаючи на створення своїми діями та бездіяльністю суспільної небезпеки, у зв'язку із можливістю виникнення пожежі, яка призведе до заподіяння шкоди здоров'ю людей, спричинить загибель людей, не усунення порушень вимог пожежної безпеки, які повинні та могли бути усуненні, незабезпечення нею пожежної безпеки, у комунальній установі, виникла пожежа, яка розпочалась в приміщенні кімнати № 6, та яка не була своєчасно локалізована та ліквідована відповідними засобами пожежогасіння через їх відсутність в місці її виникнення, відбулось її швидке розповсюдження, не увімкнена система оповіщення про пожежу через її несправність у зв'язку з чим потерпілі, не змогли вчасно евакуюватись та покинути приміщення будівлі, що в свою чергу призвело до настання суспільно небезпечних наслідків, а саме:
загибелі 3 людей: ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , смерть якого настала внаслідок отруєння продуктами горіння; ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , смерть якого настала внаслідок отруєння продуктами горіння; ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , смерть якого настала внаслідок отруєння продуктами горіння;
спричинення шкоди здоров'ю - тілесних ушкоджень різного ступеню тяжкості 17 людям, а саме: ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , спричинено тілесні ушкодження у вигляді: отруєння продуктами горіння, легкого ступеню; ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , спричинено тілесні ушкодження у вигляді: отруєння продуктами горіння легкого ступеню, легкого ступеню, рана правого плеча; ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , спричинено тілесні ушкодження у вигляді: отруєння продуктами горіння; ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , спричинено тілесні ушкодження у вигляді: отруєння продуктами горіння, середнього ступеню важкості; ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , спричинено тілесні ушкодження у вигляді: отруєння продуктами горіння; ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , спричинено тілесні ушкодження у вигляді: отруєння продуктами горіння; ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , спричинено тілесні ушкодження у вигляді: отруєння продуктами горіння; ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , спричинено тілесні ушкодження у вигляді: отруєння продуктами горіння; ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , спричинено тілесні ушкодження у вигляді: отруєння продуктами горіння, середнього ступеню тяжкості; ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , спричинено тілесні ушкодження у вигляді: отруєння продуктами горіння, середнього ступеню тяжкості; ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , спричинено тілесні ушкодження у вигляді: отруєння продуктами горіння; ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , спричинено тілесні ушкодження у вигляді: отруєння продуктами горіння легкого ступеню, легкого ступеню, різана рана лівого стегна; ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , спричинено тілесні ушкодження у вигляді: отруєння продуктами горіння; ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , спричинено тілесні ушкодження у вигляді: отруєння продуктами горіння, середнього ступеню тяжкості; ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , спричинено тілесні ушкодження у вигляді: отруєння продуктами горіння та різаних ран лівої кисті; ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_19 , спричинено тілесні ушкодження у вигляді: отруєння продуктами горіння; ОСОБА_29 , ІНФОРМАЦІЯ_20 , спричинено тілесні ушкодження у вигляді: отруєння продуктами горіння;
майнової шкоди у зв'язку з тим, що пожежею спричинено пошкодження будівлі комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» Чогодарівської сільської ради, розташованої Одеська область, Ширяївський район, с. Малігонове, вул. Центральна, буд. №48, загальною первісною вартістю 388 440,00 гривень.
З урахуванням викладеного, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в період часу з 29.01.2021 по 11.02.2025 року включно, будучи завідувачем відділенням стаціонарного догляду для постійного проживання комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» Чогодарівської сільської ради, порушила встановлені законодавством вимоги пожежної безпеки, що спричинило виникнення 11.02.2025 приблизно о 20:05 годині пожежі у приміщенні кімнати № 6 комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» Чогодарівської сільської ради, розташованої за адресою: Одеська область, Ширяївський район, с. Малігонове, вул. Центральна, буд. № 48, якою заподіяно шкоду здоров'ю сімнадцяти осіб та спричинено загибель трьох осіб.
Допитана в судовому засіданні обвинувачена ОСОБА_4 свою вину у вчиненні інкримінованого їй кримінального правопорушення визнала повністю та показала, що, дійсно, у вказані час, місце та спосіб вчинила, зазначене в обвинувальному акті кримінальне правопорушення, у вчиненому щиро розкаялась, просила суд суворо її не карати.
Оскільки учасники судового провадження вважали недоцільним дослідження доказів щодо тих обставин, які ніким не оспорювалися і судом встановлено, що вони правильно розуміють зміст цих обставин, немає сумнівів у добровільності їх позиції, а наслідки позбавлення права оскаржувати ці обставини в апеляційному порядку їм зрозумілі, судовий розгляд кримінального провадження проведено у відповідності до вимог ч. 3 ст. 349 КПК України.
Суд, дійшов висновку, що дії обвинуваченої ОСОБА_4 вірно кваліфіковані за ч. 2 ст. 270 КК України, як порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки, що спричинило виникнення пожежі, якою заподіяно шкоду здоров'ю людей га спричинено загибель людей.
Відповідно до частини 1 статті 1 КК України цей кодекс має своїм завданням правове забезпечення охорони прав і свобод людини і громадянина, власності, громадського порядку та громадської безпеки, довкілля, конституційного устрою України від злочинних посягань, забезпечення миру і безпеки людства, а також запобігання злочинам.
При ухваленні вироку відносно обвинуваченої ОСОБА_4 суд вважає за необхідне відповідно до положень ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» застосувати як джерело права Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини.
Так, у рішеннях «Коробов проти України» від 21 жовтня 2011 року, «Ірландія проти Сполученого Королівства» від 18 січня 1978 року Європейський суд з прав людини зазначає, що при оцінці доказів суд, як правило, застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом». Проте така доведеність може випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростованих презумпцій факту.
Вирішуючи питання про обрання міри покарання обвинуваченій ОСОБА_4 суд, відповідно до ст. 65 КК України, враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особу винної та обставини, що пом'якшують та обтяжують його покарання.
Згідно ст. 50 КК України, покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженими, так і іншими особами.
Обставинами, що пом'якшують покарання ОСОБА_4 суд визнає є щире каяття та активне сприяння розкриттю кримінального правопорушення.
Обставини, що обтяжують покарання ОСОБА_4 судом не встановлені.
Згідно висновку досудової доповіді відносно ОСОБА_4 орган пробації на підставі інформації, що характеризує особистість обвинуваченої, її спосіб життя, середній рівень ризику вчинення повторного кримінального правопорушення, вважає, що виправлення обвинуваченої без позбавлення або обмеження волі на певний строк можливе та не становить високої небезпеки для суспільства. У разі, якщо суд дійде висновку про можливість звільнення ОСОБА_4 від відбування покарання з випробуванням, орган пробації вважає доцільним покласти на правопорушника обов'язки передбачені ст. 76 ч. 1 КК України.
Виходячи з положень ст. 65 КК України особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень. Це покарання має відповідати принципам справедливості, співмірності, індивідуалізації. Для вибору такого покарання суд повинен урахувати ступінь тяжкості злочину, конкретні обставини його вчинення, форму вини, наслідки цього діяння, дані про особу, обставини, що впливають на покарання, ставлення до своїх дій, інші обставини кримінального провадження, які впливають на забезпечення відповідності покарання характеру та тяжкості вчиненого кримінального правопорушення.
Статті 65-73 КК є кримінально-правовими нормами, які визначають загальні засади та правила призначення покарання.
Питання призначення покарання визначає форму реалізації кримінальної відповідальності в кожному конкретному випадку з огляду на суспільну небезпечність і характер злочину, обставини справи, особу винного, а також обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання, тощо.
Вирішення цих питань належить до дискреційних повноважень суду, що розглядає кримінальне провадження по суті, який і повинен з урахуванням усіх перелічених вище обставин визначити вид і розмір покарання та ухвалити рішення.
Обвинувачена ОСОБА_4 є такою, що раніше не притягувалась до кримінальної відповідальності, на обліках у лікаря-нарколога, у лікаря-психіатра не перебуває, є інвалідом 3 групи, є особою зрілого віку, за місцем проживання характеризується позитивно.
З огляду на наявність обставин, що пом'якшують покарання та відсутність обставин, що обтяжують покарання обвинуваченої, суд дійшов до висновку, про призначення покарання у виді позбавлення волі, в межах санкції частини 2 статті 270 КК України.
Відповідно до ч. 2 ст 55 КК України, позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю як додаткове покарання може бути призначене й у випадках, коли воно не передбачене в санкції статті (санкції частини статті) Особливої частини цього Кодексу за умови, що з урахуванням характеру кримінального правопорушення, вчиненого за посадою або у зв'язку із заняттям певною діяльністю, особи засудженого та інших обставин справи суд визнає за неможливе збереження за ним права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.
У випадку, коли додаткове покарання у вигляді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю не передбачене у санкції статті Особливої частини КК, суд може призначити його з покликанням на положення ч. 2 ст. 55 КК лише за умови, що з урахуванням характеру кримінального правопорушення, вчиненого за посадою або у зв'язку із заняттям певною діяльністю, особи засудженого та інших обставин справи суд визнає за неможливе збереження за ним права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.
Аналізуючи дані про особу обвинуваченої ОСОБА_4 , з урахуванням характеру кримінального правопорушення, вчиненого з обійманням посади пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих і адміністративно-господарських функцій, а також пов'язаної із забезпеченням пожежної безпеки на підприємствах, суд вважає необхідним призначити ОСОБА_4 додаткове покарання у виді позбавлення права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих і адміністративно-господарських функцій, а також посади, пов'язані із забезпечення пожежної безпеки на підприємствах, установах, організаціях всіх форм власності строком на 3 (три) роки.
Крім того, з урахуванням характеристики особи обвинуваченої ОСОБА_4 , її критичного ставлення до скоєного, що свідчить про її намір стати на шлях виправлення та перевиховання, та дають підстави вважати, що можливість соціальної реабілітації не втрачена, і виправлення обвинуваченої можливе без реального відбування покарання, враховуючи думку прокурора та представника потерпілих осіб, щодо призначення обвинуваченій покарання із застосуванням ст. ст. 75, 76 КК України, суд приходить до висновку про можливість застосування відносно обвинуваченої положень ст. 75 КК України, звільнивши останню від відбування основного покарання з максимально передбаченим іспитовим строком, з покладенням на неї обов'язків, передбачених ст. 76 КК України, що буде необхідним і достатнім для виправлення обвинуваченої та попередження нових кримінальних правопорушень.
Цивільний позов у кримінальному проваджені не заявлявся.
Питання речових доказів у кримінальному проваджені вирішити, згідно положень ст. 100 КПК України.
Керуючись ст. ст. 381-382, ст. ст. 368-371, 373-374, 376 КПК України, суд, -
Визнати ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 винною у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 270 КК України, і призначити їй покарання у вигляді 5 (п'яти) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади та займатись діяльністю пов'язаною з виконанням організаційно-розпорядчих і адміністративно-господарських функцій, а також посади, пов'язані із забезпечення пожежної безпеки на підприємствах, установах, організаціях всіх форм власності на строк 3 (три) роки.
В порядку ст. 75 КК України, звільнити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від відбування основного призначеного покарання з випробуванням з іспитовим строком на 3 (три) роки.
Згідно ст. 76 КК України, у зв'язку зі звільненням від відбування основного призначеного покарання з іспитовим строком, покласти на ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 наступні обов'язки: не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації; періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання.
Стягнути з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави 73 556 гривень 32 копійки в рахунок відшкодування процесуальних витрат на залучення експертів.
Речові докази у кримінальному проваджені - залишити в матеріалах кримінального провадження..
Вирок не може бути оскаржений в апеляційному порядку з підстав заперечення обставин, які ніким не оспорювалися під час судового розгляду і дослідження яких було судом визнано недоцільним, відповідно до положень частини третьої статті 349 КПК України. З інших підстав вирок може бути оскаржений до апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Вирок, якщо інше не передбачено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.
Відповідно до ч. 6 ст. 376 КПК України копію вироку після його проголошення негайно вручити обвинуваченому та прокурору, інші учасники судового провадження копію вироку мають право отримати в суді.
Суддя ОСОБА_30