Номер провадження: 11-кп/813/1275/26
Справа № 521/11185/25
Головуючий у першій інстанції ОСОБА_1
Доповідач ОСОБА_2
24.02.2026 року м. Одеса
Одеський апеляційний суд у складі:
головуючого - судді ОСОБА_2 ,
суддів: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
за участю: секретаря судового засідання - ОСОБА_5 ,
прокурора - ОСОБА_6 ,
захисника - ОСОБА_7 ,
обвинуваченого - ОСОБА_8 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу прокурора відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_6 на вирок Хаджибейського районного суду м. Одеси від 31.10.2025 у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за №72025161050000016 від 26.06.2025 року відносно:
ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Очакова Миколаївської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , офіційно неодруженого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , громадянина України, раніше не судимого,
обвинуваченого у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 204, ч. 1 ст. 204, ч. 1 ст. 209 КК України,
встановив:
Зміст оскарженого судового рішення і встановлених обставин судом 1-ої інстанції.
Вироком Хаджибейського районного суду м. Одеси від 31.10.2025року ОСОБА_8 визнано винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 204, ч. 1 ст. 204, ч. 1 ст. 209 КК України та йому призначено покарання:
- за ч. 1 ст. 204 КК України - у виді штрафу в розмірі 7059 (сім тисяч п'ятдесят дев'ять) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 120003 (сто двадцять тисяч три) гривні з конфіскацією та знищенням незаконно виготовлених товарів;
- за ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 204 КК України - у виді штрафу в розмірі 8824 (вісім тисяч вісімсот двадцять чотири) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 150008 (сто п'ятдесят тисяч вісім) гривень з конфіскацією та знищенням незаконно виготовлених товарів;
- за ч. 1 ст. 209 КК України - у виді позбавлення волі строком на 5 (п'ять) років з позбавленням права обіймати посади в юридичних особах будь-яких організаційно-правових форм, діяльність яких пов'язана із виготовленням, зберіганням, придбанням, збутом, транспортуванням підакцизних товарів строком на строк 2 (два) роки, без конфіскації майна
На підставі ст. 70 КК України за сукупністю вчинених кримінальних правопорушень шляхом часткового складання призначених покарань, визначено ОСОБА_8 покарання у вигляді штрафу в розмірі 8824 (вісім тисяч вісімсот двадцять чотири) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 150008 (сто п'ятдесят тисяч вісім) гривень з конфіскацією та знищенням незаконно виготовлених товарів та позбавлення волі строком на 5 (п'ять) років, з позбавленням права обіймати посади в юридичних особах, будь яких, організаційно-правових форм, діяльність яких пов'язана із виготовленням, зберіганням, придбанням, збутом, транспортуванням підакцизних товарів строком на 2 (два) роки, без конфіскації майна.
Покарання у вигляді штрафу виконувати самостійно.
На підставі ст. 75 КК України звільнено ОСОБА_8 від відбування призначеного основного покарання у виді 5 (п'яти) років позбавлення волі з випробуванням з визначенням іспитового строку тривалістю 2 (два) роки, якщо він протягом визначеного іспитового строку не вчинить нового кримінального правопорушення і виконає покладені на нього обов'язки.
Строк випробування ОСОБА_8 , а саме іспитовий строк, обчислювати з моменту проголошення вироку, тобто з 31 жовтня 2025 року.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 76 КК України покладено на ОСОБА_8 протягом визначеного іспитового строку, такі обов'язки:
- періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації;
- повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання.
Арешти, накладені ухвалами слідчого судді Київського районного суду м. Одеси від 07.04.2025,28.05.2025, від 18.06.2025 року - скасовано.
Після набрання вироком законної сили речові докази, відповідно до постанов детектива від 07.04.2025, від 14.04.25 року, від 06.03.2025 року, від 21.05.2025 року, від 18.06.2025 знищено, а саме:
-2 (дві) пачки сигарет «Marlboro» без марок акцизного податку;
-40 (сорок) пачок сигарет «Marlboro» без марок акцизного податку;
-тютюнові вироби без марок акцизного податку наступних найменувань: «Ritm» у кількості 2069 пачок; «Marlboro» у кількості 3587 пачок; «Прима» у кількості 1177 пачок; «Parliament» у кількості 1900 пачок; «Camel» у кількості 980 пачок; «Kent» у кількості 4600 пачок; «King» у кількості 1640 пачок; «Cansas» у кількості 1420 пачок; «Urta» у кількості 1090 пачок; «Marshal» у кількості 4850 пачок; «Brut» у кількості 2970 пачок; «Palermo» у кількості 1110 пачок; «Desert» у кількості 1070 пачок; «Rothmans» у кількості 3430 пачок; «Compliment» у кількості 2530 пачок; «Winston» у кількості 3280 пачок; «Astra» у кількості 761 пачок; «Oris» у кількості 980 пачок; «Lifa» у кількості 610 пачок; «Lucky Strike» у кількості 620 пачок; «Dubao» у кількості 750 пачок; «Bond» у кількості 250 пачок; «ТТ» у кількості 220 пачок; «BL» у кількості 470 пачок; «Serbetli» у кількості 48 пачок; «Perfect» у кількості 9 пачок; «ОК» у кількості 390 пачок; Розсипом у кількості 4 коробів;
-тютюнові вироби «Parliament» з марками акцизного податку з ознаками підроблення у кількості 190 пачок;
-тютюнові вироби без марок акцизного податку України наступних найменувань: «Kent» у кількості 960 пачок; «Marshal» у кількості 1320 пачок; «Compliment» у кількості 2520 пачок; «Ritm» у кількості 850 пачок; «Marlboro» у кількості 570 пачок; «Camel» у кількості 590 пачок; «Desert» у кількості 900 пачок; «Urta» у кількості 790 пачок; «Kansas» у кількості 570 пачок; «Lifa» у кількості 1110 пачок; «Parliament» у кількості 410 пачок; «Winston» у кількості 350 пачок; «Bond» у кількості 50 пачок; «Solo» у кількості 320 пачок; «Brut» у кількості 250 пачок; «Lucky Strike» у кількості 70 пачок; «Neo» у кількості 1141 пакету по 20 стіків (для пристрою Glo); - знищити;
-дві упаковки сигарет «Magnus» без марок акцизного податку по 200 шт. в кожній; упаковка сигарет «SOL MENTHOL» без марок акцизного податку, в якій міститься 10 пачок; електронна сигарета «Lost Mary BM3590» без марок акцизного податку.
Повернуто:
- камера зовнішнього відеоспостереження, - повернути власнику;
- мобільний термінал «Techo BD4a», s/n LSN7 із паролем логічного захисту « НОМЕР_1 », - повернути власнику;
- мобільний термінал «Xiaomi Redmi 9», s/n НОМЕР_2 , повернути власнику;
- транспортний засіб марки «BMW 535I», VIN « НОМЕР_3 », д.н.з. « НОМЕР_4 »; свідоцтво про реєстрацію т.з. НОМЕР_5 ; ключі від т.з. «BMW 535I»; державний номерний знак « НОМЕР_4 », - вважати повернутими ОСОБА_9 ;
- транспортний засіб марки «BMW M5», VIN « НОМЕР_6 », д.н.з. « НОМЕР_7 », державний номерний знак « НОМЕР_8 » - повернути ОСОБА_10 або його уповноваженому представнику;
- транспортний засіб марки «BMW 535D», VIN « НОМЕР_9 », д.н.з. « НОМЕР_10 » з ключем до нього, який належить ОСОБА_11 , повернути власнику.
- транспортний засіб марки «BMW 550E XDRIVE», д.н.з. « НОМЕР_11 », VIN « НОМЕР_12 », - повернути ОСОБА_8 .
На підставі ст. 96-1, ст. 96-2 КК України застосовано у кримінальному провадженні спеціальну конфіскацію, та конфісковано у власність держави речові докази визнані постановами детектива від 21.05.2025 року, 06.03.2025 року, 14.04.2025 року, а саме:
- грошові кошти у сумі 560 доларів США та 6325 гривень;
- мобільний телефон «Iphone 13 ProMax»;
- наліпки поштового оператора ТОВ «Нова пошта» на 8 арк.;
- грошові кошти в загальній сумі 60000 грн.: 35 купюр номіналом по 1000 грн., 50 купюр номіналом по 500 грн.;
- засіб радіо - електронної боротьби (РЕБ), s/n C2500214;
- ноутбук марки «Asus», номер моделі X7564, S/n: G6NOCX00430522 із зарядним пристроєм;
- друкувальна машинка «Xprinter», S/n: 45084H208180209;
- ТТН ТОВ «Нова Пошта» та пусті рулони наліпок.
Вироком також вирішення питання щодо процесуальних витрат.
Оскарженим вироком ОСОБА_8 визнано винним у тому, що він всупереч вимогам Податкового кодексу України, Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» та Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 2 березня 2015 року № 222-VIII, вчинив кримінальні правопорушення, передбачені . 2 ст. 28 ч. 1 ст. 204, ч. 1 ст. 204, ч. 1 ст. 209 КК України за наступних обставин.
Відповідно до ч. 1 ст. 128 Господарського кодексу України, Громадянин визнається суб'єктом господарювання у разі здійснення ним підприємницької діяльності за умови державної реєстрації його як підприємця без статусу юридичної особи відповідно до статті 58 цього Кодексу.
Згідно з п. 215.1 ст. 215 Податкового кодексу України до підакцизних товарів належать, зокрема, тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну. Відповідно до підпункту 14.1.252 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України до тютюнових виробів відносяться в тому числі - рідини, що використовуються в електронних сигаретах.
Пунктом 226.11 статті 226 Податкового кодексу України визначено, що ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, забороняються.
Пунктом 24 «Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах», передбачено, що ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України маркованих з порушенням вимог цього Порядку алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, забороняється.
Так, на початку 2023 року, більш точну дату та час встановити не виявилось за можливе, ОСОБА_8 , керуючись прагненням до наживи, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, тобто діючи з прямим умислом, всупереч вимогам Податкового кодексу України, Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» та Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 2 березня 2015 року № 222-VIII, іншого законодавства України, перебуваючи у межах міста Одеси, з корисливих мотивів, вирішив здійснити незаконне придбання з метою збуту, транспортування з метою збуту, зберігання з цією метою, а також збут незаконно виготовлених тютюнових виробів в межах території України.
При цьому, розуміючи, що реалізувати злочинний умисел та виконати всі етапи злочинного плану самотужки не вдасться та існує значний ризик бути викритим, ОСОБА_8 , з метою придбання, транспортування, зберігання та збут незаконно виготовлених тютюнових виробів в межах України на початку 2023 року (більш точну дату та час встановити не виявилось за можливе) вступив у злочинну змову з Особою, матеріали стосовно якої виділено в окреме провадження з яким домовився про спільне вчинення вказаного злочину.
Так, ОСОБА_8 посягаючи на систему оподаткування, порядок обігу підакцизних товарів, не будучи зареєстрованим, як суб'єкт підприємницької діяльності в органах державної влади та не маючи відповідної державної ліцензії на оптову та роздрібну торгівлю підакцизними товарами, діючи умисно, керуючись корисливим мотивом та переслідуючи мету особистого незаконного збагачення у період часу з початку 2023 по 20.05.2025, діючи за попередньою змовою з Особою, матеріали стосовно якої виділено в окреме провадження здійснив незаконне придбання з метою збуту, транспортування з метою збуту, зберігання з цією метою та збут незаконно виготовлених тютюнових виробів за наступних обставин.
З метою реалізації свого умислу, 24.07.2021 ОСОБА_8 перебуваючи у невстановленому місці створив загальнодоступну спільноту у месенджері «Telegram» під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та обліковий запис адміністратора (менеджера) каналу за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_5 », з метою подальшого збуту населенню незаконно виготовлених підакцизних товарів.
У цей же самий час задля ефективної реалізації підакцизних товарів, Особа, матеріали стосовно якої виділено в окреме провадження зареєструвала обліковий запис у мобільному застосунку «Telegram» « ОСОБА_12 », що використовувався для отримання та відправлення замовлень від потенційних покупців незаконно виготовлених підакцизних товарів.
Так, ОСОБА_8 діючи за попередньою змовою з Особою, матеріали стосовно якої виділено в окреме провадження, з метою збуту незаконно виготовлених підакцизних товарів, перебуваючи у м. Одесі (точне місце слідством не встановлено) у період часу з 17.02.2023 по 05.03.2025 розміщували за вищезазначеними посиланнями оголошення про продаж незаконно виготовлених тютюнових виробів, оновлювали інформацію щодо актуального асортименту продукції, цін на неї у гривневому еквіваленті, що пропонувалась до продажу.
Використовуючи акаунт вищевказаного загальнодоступного каналу у месенджері «Telegram» за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_5 », отримували замовлення від населення на незаконно виготовлені тютюнові вироби, надавали реквізити власних банківських карток для розрахунку та здійснювали збут тютюнових виробів шляхом відправлення через кур'єрські служби доставки ТОВ «Нова пошта» (код ЄДРПОУ 31316718).
З метою конспірації своєї протиправної діяльності та унеможливлення викриття правоохоронними органами протиправної діяльності, мінімізуючи спілкування за допомогою відкритого телефонного зв'язку, ОСОБА_8 та Особа, матеріали стосовно якої виділено в окреме провадження для спілкування та листування під час отримання замовлень на незаконно виготовлені тютюнові вироби використовували месенджер «Telegram» для дотримання умов конспірації під час вчинення злочину.
З метою приховування кримінального правопорушення ОСОБА_8 та Особа, матеріали стосовно якої виділено в окреме провадження, під час збуту незаконно виготовлених тютюнових виробів шляхом відправлення через кур'єрські служби доставки використовували вигадані реквізити відправника/отримувача із зазначенням наступних мобільних номерів телефону: НОМЕР_13 , НОМЕР_14 , НОМЕР_15 та НОМЕР_16 .
В подальшому, ОСОБА_8 діючи за попередньою змовою з Особою матеріали стосовно якої виділені в окреме провадження у період часу з початку 2024 року (більш точної дати та часу встановити не надалось можливим) підшукали підходяще приміщення для зберігання з метою збуту незаконно виготовлених тютюнових виробів за адресою: АДРЕСА_3 , що розташоване на земельній ділянці за кадастровим номером 5123755800:02:008:0355.
Реалізовуючи виконання спільного протиправного умислу ОСОБА_8 та Особа матеріали стосовно якої виділені в окреме провадження з початку 2024 року, але не пізніше 05 березня 2025 року, у невстановлений спосіб та час здійснили придбання у невстановленому місці та особи незаконно виготовлені підакцизні товари - тютюнові вироби у невстановленій кількості різних найменувань, таких торгових марок, як: «Cansas», «Kent», «Rothmans», «Lucky Strike», «Brut», «Compliment», «Dubao», «King», «Winston», «Palermo», «Desert», «Lifa», «Parliament», «Marshal», «Ritm», «Urta», «Marlboro», «Прима», «Camel», «Oris», «Bond», «TT», «Serbetli», «Perfect», «BL», «OK», які вони транспортували у невстановлений спосіб та час до вищезазначеного місця незаконного зберігання за адресою: АДРЕСА_3 , що розташоване на земельній ділянці за кадастровим номером 5123755800:02:008:0355.
Придбані незаконно виготовлені підакцизні товари у вищезазначений період часу ОСОБА_8 та Особа матеріали стосовно якої виділені в окреме провадження зберігали з метою подальшого збуту у пристосованому раніше приміщенні, розташованому за адресою: АДРЕСА_3 , що розташоване на земельній ділянці за кадастровим номером 5123755800:02:008:0355.
Реалізуючи спільний протиправний умисел, направлений на збут незаконно виготовлених підакцизних товарів, у період з 05.02.2025 по 21.02.2025. ОСОБА_8 та Особа матеріали стосовно якої виділені в окреме провадження здійснили збут ОСОБА_13 незаконно виготовлених тютюнових виробів - сигарет у загальній кількості 70 пачок, шляхом поштового відправлення через відділення ТОВ «Нова пошта» № 69, що розташоване у м. Одеса із використанням різних даних відправника та мобільного номеру телефону НОМЕР_16 .
Так, в ході обшуку проведеного у період з 05.03.2025 по 06.03.2025 за адресою: АДРЕСА_3 , що розташовані на земельній ділянці за кадастровим номером 5123755800:02:008:0355 виявлено та вилучено сигарети марки «Ritm» у кількості 2069 пачок; «Marlboro» у кількості 3587 пачок; «Прима» у кількості 1177 пачок; «Parliament» у кількості 1900 пачок; «Camel» у кількості 980 пачок; «Kent» у кількості 4600 пачок; «King» у кількості 1640 пачок; «Cansas» у кількості 1420 пачок; «Urta» у кількості 1090 пачок; «Marshal» у кількості 4850 пачок; «Brut» у кількості 2970 пачок; «Palermo» у кількості 1110 пачок; «Desert» у кількості 1070 пачок; «Rothmans» у кількості 3430 пачок; «Compliment» у кількості 2530 пачок; «Winston» у кількості 3280 пачок; «Astra» у кількості 761 пачок; «Oris» у кількості 980 пачок; «Lifa» у кількості 610 пачок; «Lucky Strike» у кількості 620 пачок; «Dubao» у кількості 750 пачок; «Bond» у кількості 250 пачок; «TT» у кількості 220 пачок; «BL» у кількості 470 пачок; «Serbetli» у кількості 48 пачок; «Perfect» у кількості 9 пачок; «OK» у кількості 390 пачок; розсипом у кількості 4 коробів.
Придбані, а також вилучені під час обшуку тютюнові вироби, не відповідають вимогам статті 12 Закону Украйни «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення», п. 5 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах. Крім того, відповідно до п. 24 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України маркованих з порушенням вимог цього Порядку алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, забороняється.
Таким чином, ОСОБА_8 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 204 КК України, як незаконне придбання з метою збуту, зберігання з цією метою, збут та транспортування з метою збуту незаконно виготовлених тютюнових виробів, вчинених за попередньою змовою групою осіб.
В подальшому, враховуючи, що діяльність Особи матеріали стосовно якої виділені в окреме провадження була викрита та припинена правоохоронними органами, ОСОБА_8 на початку травня 2025 року (більш точної дати та часу не встановлено), діючи самостійно та одноособово продовжив свій злочинний умисел направлений на подальше незаконне придбання з метою збуту, зберігання з цією метою, збут та транспортування з метою збуту незаконно виготовлених тютюнових виробів.
З метою реалізації злочинного умислу ОСОБА_8 продовжив використовувати раніше створену ним загальнодоступну спільноту у месенджері «Telegram» під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та обліковий запис адміністратора (менеджера) каналу за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_5 », з метою подальшого збуту населенню незаконно виготовлених підакцизних товарів.
В подальшому, ОСОБА_8 на початку травня 2025 (більш точної дати та часу встановити не надалось можливим) підшукав підходяще приміщення для зберігання з метою збуту незаконно виготовлених тютюнових виробів за адресою: АДРЕСА_4 .
Надалі, продовжуючи протиправний умисел, у період часу з початку травня 2025 року (більш точної дати та час не встановлено), але не пізніше 20.05.2025 , ОСОБА_8 здійснив придбання тютюнових виробів у невстановленій кількості різних найменувань, у тому числі «Kent», «Marshal», «Compliment», «Ritm», «Marlboro», «Camel», «Desert», «Urta», «Kansas», «Lifa», «Parliament», «Winston», «Bond», «Solo», «Brut», «Lucky Strike», «Neo», які він транспортував у невстановлений спосіб та час до місця незаконного зберігання за адресою: м. Одеса, вулиця Північна, будинок 118.
Вказані тютюнові вироби ОСОБА_8 придбав без марок акцизного податку України та без будь-яких документів, сертифікатів відповідності, свідоцтва про походження товару, документів щодо імпорту та сплати відповідних митних платежів, що вказує на їх незаконне виготовлення.
Реалізуючи спільний протиправний умисел, направлений на збут незаконно виготовлених підакцизних товарів, ОСОБА_8 13.04.2025 здійснив збут 40 пачок сигарет марки «Marlboro» на загальну суму 1680 гривень ОСОБА_14 , який діяв на підставі постанови прокурора про контроль за вчиненням злочину у формі контрольованої закупки. Грошові кошти за придбані тютюнові вироби перераховані на банківську карту ОСОБА_8 .
Продовжуючи свій злочинний умисел ОСОБА_8 , у період з 17.02.2023 по 20.05.2025 рр. збув незаконно виготовленні тютюнові вироби, а саме сигарети марки «Compliment», «Palermo», «Lifa», «Urta», «Marlboro» на адресу ОСОБА_15 у загальній кількості понад 200 пачок сигарет та отримав оплату на власні банківські картки.
Разом з цим, у вказаний період часу ОСОБА_8 збув незаконно виготовленні тютюнові вироби, а саме сигарети марки «Camel», «Marshal», «Lucky Strike», «Palermo», «Marlboro» на адресу ОСОБА_16 у загальній кількості 230 пачок сигарет.
Так, 20.05.2025 під час проведення обшуку за місцем зберігання ОСОБА_8 незаконно виготовлених тютюнових виробів за адресою: АДРЕСА_4 , виявлено та вилучено сигарети марки «Parliament» у кількості 600 пачок; «Kent» у кількості 960 пачок; «Marshal» у кількості 1320 пачок; «Compliment» у кількості 2520 пачок; «Ritm» у кількості 850 пачок; «Marlboro» у кількості 570 пачок; «Camel» у кількості 590 пачок; «Desert» у кількості 900 пачок; «Urta» у кількості 790 пачок; «Kansas» у кількості 570 пачок; «Lifa» у кількості 1110 пачок; «Winston» у кількості 350 пачок; «Bond» у кількості 50 пачок; «Solo» у кількості 320 пачок; «Brut» у кількості 250 пачок; «Lucky Strike» у кількості 70 пачок; «Neo» у кількості 1141 од.
Придбані в ході проведення контролю за вчиненням злочину, а також вилучені під час проведення обшуків тютюнові вироби не відповідають вимогам ст. 65, 67 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», та ст. 12 Закону Украйни «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення».
Таким чином ОСОБА_8 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 204 КК України,- незаконне придбання з метою збуту, зберігання з цією метою, транспортування з метою збуту та збут незаконно виготовлених тютюнових виробів.
Так, ОСОБА_8 у період з 17.02.2023 по 20.05.2025 здійснив незаконне придбання з метою збуту, зберігання з цією метою, а також збут та транспортування з метою збуту незаконно виготовлених тютюнових виробів в межах території України.
За період своєї протиправної діяльності ОСОБА_8 за період 2023-2025 років реалізовано на адресу ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_13 , ОСОБА_16 , а також інших невстановлених осіб тютюнові вироби різних найменувань у загальній кількості не менше 200 коробів по 500 пачок сигарет у кожному.
Від збуту у вказаний період часу незаконно виготовлених тютюнових виробів різних найменувань ОСОБА_8 отримано дохід у загальній сумі 7 752 254,62 грн.
Для реалізації свого злочинного плану, направленого на легалізацію коштів отриманих від злочинної діяльності ОСОБА_8 використовуючи власні банківські рахунки, а саме: рахунок № НОМЕР_17 відкритий в АТ КБ «Приватбанк» та рахунок НОМЕР_18 відкритий АТ «Райффайзен Банк» систематично отримував на вказані банківські рахунки грошові кошти від інших суб'єктів господарювання фізичних осіб - підприємців, юридичних осіб, фізичних осіб, зарахування коштів через термінали самообслуговування та каси банку, розташованих в різних регіонах України. Від збуту у вказаний період часу незаконно виготовлених тютюнових виробів різних найменувань ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_19 , отримано дохід у загальній сумі 7 752 254,62 грн, а саме за період: з 17.02.2023 по 31.12.2023- 1 539 284,2 грн; з 01.01.2024 по 31.12.2024 - 5 287 424,42 грн; з 01.01.2025 по 20.05.2025 - 925 546,00 грн.
Таким чином за період з 17.02.2023 по 20.05.2025 ОСОБА_8 здійснив набуття та володіння майном, а саме грошовими коштами розміщеними на банківських рахунках у загальній сумі 7 752 254,62 грн з метою їх подальшої легалізації, шляхом здійснення фінансових операцій, переміщення та зміни форми такого майна, будучи обізнаним, що вказані кошти повністю одержано злочинним шляхом від збуту незаконно виготовлених підакцизних товарів.
В подальшому ОСОБА_8 вчинив дії, спрямовані на приховання незаконного походження таких коштів шляхом проведення фінансових операцій та зміни форми такого майна.
Так, у період часу з 17.02.2023 по 20.05.2025 перебуваючи у невстановленому слідством місці ОСОБА_8 здійснив фінансові операції з перерахування безготівкових коштів, одержаних злочинним шляхом, з особистих банківських рахунків на банківські рахунки інших фізичних осіб на загальну суму 2 538 216,43 грн.
Окрім цього у період часу з 17.02.2023 по 20.05.2025 перебуваючи у невстановленому слідством місці ОСОБА_8 здійснив фінансові операції з оплати товарів та послуг шляхом перерахування безготівкових коштів, одержаних злочинним шляхом, з особистих банківських рахунків у загальній сумі 2 264 030,91 грн.
Також, у період часу з 17.02.2023 по 20.05.2025 перебуваючи у невстановленому слідством місці ОСОБА_8 здійснив зняття готівкових коштів через банкомати та каси відділення банків безготівкових коштів, одержаних злочинним шляхом, з особистих банківських рахунків на загальну суму 1 760 491 грн.
Відповідно до відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми доходів, нарахованих фізичній особі податковим агентом, та/або суми доходів, отриманих cамозайнятими особами, а також суму річного доходу, задекларованого фізичною особою в податковій декларації про майновий стан і доходи, ОСОБА_8 , РНОКПП НОМЕР_19 за період з 17.02.2023 по 20.05.2025 року отримав доходи у розмірі 2 052,26 грн.
Інформація щодо нарахування (виплати) доходу громадянину ОСОБА_8 від продажу нерухомого майна, згідно з даними Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, відсутня.
Відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань ОСОБА_8 не зареєстрований на теперішній час як фізична особа - підприємець.
Згідно з п. 1 ст. 5 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 6 грудня 2019 року №631-IX у редакції, чинній з 28.04.2020, до легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, належать будь-які дії, пов'язані із вчиненням фінансової операції чи правочину з доходами, одержаними злочинним шляхом, а також вчиненням дій, спрямованих на приховання чи маскування незаконного походження таких доходів, чи володіння ними, прав на такі доходи, джерел їх походження, місцезнаходження, переміщення, зміну їх форми (перетворення), а так само набуттям, володінням або використанням доходів, одержаних злочинним шляхом.
Доходами, одержаними злочинним шляхом, згідно з п. п. 23 п. 1 ст. 1 Закону, визнаються будь-які активи, одержані прямо чи опосередковано внаслідок вчинення злочину, зокрема валютні цінності, рухоме та нерухоме майно, майнові та немайнові права, незалежно від їх вартості.
Активи - кошти, у тому числі електронні гроші, інше майно, майнові та немайнові права (п.п. 2) п. 1 ст. 1 Закону).
Видаткова фінансова операція - фінансова операція, яка призводить до зменшення активів на рахунку клієнта - власника активів (п.п. 10) п.1 ст. 1 Закону).
Згідно з пп. 13 п. 1 ст. 1 Закону, віртуальний актив - цифрове вираження вартості, яким можна торгувати у цифровому форматі або переказувати і яке може використовуватись для платіжних або інвестиційних цілей.
Згідно з висновком аналітичного дослідження № 51/0/23.13-02-15-25 від 24.06.2025, проведеного Управлінням аналізу інформації та управління ризиками Територіального управління БЕБ в Одеській області, встановлено вчинення фінансових операцій з активами (коштами), щодо яких існують об'єктивні підстави вважати, що такі кошти здобуті протиправним шляхом за період з 17.02.2023 по 20.05.2025 у загальній сумі 7 752 254,62 грн., а також їх переміщення, зміну форми (перетворення) такого майна (коштів), володіння таким майном (коштами) на загальну суму 6 562 738,34 грн.
Таким чином, ОСОБА_8 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 209 КК України, - набуття, володіння, використання, розпорядження майном, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, у тому числі здійснення фінансових операцій, зміна форми (перетворення) такого майна, вчинення дій, спрямованих на приховування походження такого майна, вчинених особою, яка знала, що таке майно прямо та повністю одержано злочинним шляхом.
Вимоги апеляційної скарги та узагальнені доводи особи, яка її подала.
Не оспорюючи доведеність вини ОСОБА_8 у вчинені кримінальних правопорушень, правильності кваліфікації його дій, прокурор ОСОБА_6 подав апеляційну скаргу.
В обґрунтування своїх вимог, посилається на те, що з матеріалів кримінального провадження вбачається, що ОСОБА_8 для реалізації свого протиправного умислу направленого на придбання з метою збуту, транспортування з цією метою та збут незаконно виготовлених тютюнових виробів використовував наступні транспортні засоби: «BMW», д.н.з. « НОМЕР_20 », «BMW М5», д.н.з. « НОМЕР_7 », «BMW S50E», д.н.з. « НОМЕР_11 » та «BMW 535I», д.н.з. « НОМЕР_21 ».
Викладені обставини, а саме використання вищезазначених транспортних засобів, як засобів вчинення кримінального правопорушення, підтверджуються розсекреченими матеріалами негласних (слідчих) розшукових дій.
Крім цього, використання вищезазначених транспортних засобів, як засобів вчинення кримінального правопорушення відповідає встановленим обставинам в ході судового розгляду, зокрема добровільно наданими показами обвинуваченим ОСОБА_8 .
Просить вирок скасувати в частині вирішення питання долі речових доказів з підстав неправильного застосування закону України про кримінальну відповідальність та істотного порушення вимог кримінального процесуального закону.
Ухвалити в цій частині новий вирок, яким застосувати спеціальну конфіскацію на підставі ст. 96-1, 96-2 КК України, ч. 9 ст. 100 КПК України та конфіскувати у власність держави транспортні засоби марки «BMW», д.н.з. « НОМЕР_20 », «BMW М5», д.н.з. « НОМЕР_7 », «BMW S50E», д.н.з. « НОМЕР_11 » та «BMW 535I», д.н.з. « НОМЕР_21 ».
В іншій частині вирок залишити без змін.
Обвинувачений ОСОБА_8 подав заперечення на апеляційну скаргу прокурора у яких зазначив, що в обвинувальному акті повинні знайти своє відображення, серед іншого, виклад фактичних обставин кримінального правопорушення, які прокурор вважає встановленими, та правова кваліфікація кримінального правопорушення з посиланням на положення закону і статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність та формулювання обвинувачення (п. 5 ч. 2 ст. 291 КПК) та обставини, які підлягають доказуванню в кримінальному провадженні.
Суд першої інстанції обґрунтовано керувався викладеним в обвинувальному акті формулюванням обвинувачення та встановленими, з огляду на приписи ст. 337 КПК фактичними обставинами, відповідно до яких ОСОБА_8 не ставилось в провину використання автомобілів як засобів вчинення кримінального правопорушення.
Вказана позиція узгоджується з усталеною практикою Верховного Суду України.
Просить апеляційну скаргу прокурора залишити без задоволення, а вирок залишити без змін.
Позиції учасників апеляційного провадження
Заслухавши: суддю-доповідача, пояснення прокурора, який підтримав апеляційну скаргу, думку обвинуваченого та його захисника, які заперечували проти задоволення апеляційної скарги прокурора, дослідивши матеріали провадження та перевіривши доводи апеляційної скарги. апеляційний суд доходить таких висновків.
Мотиви суду апеляційної інстанції
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 404 КПК України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Згідно ч. 1 ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Відповідно до ст. 370 КПК України, судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим. Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі об'єктивно з'ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до статті 94 цього Кодексу. Вмотивованим є рішення, в якому наведені належні і достатні мотиви та підстави його ухвалення.
У апеляційній скарзі прокурора не оспорюються фактичні обставини вчинення обвинуваченим ОСОБА_8 кримінального правопорушення, встановлених судом першої інстанції та доведеність його вини у вчинені кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 204, ч. 1 ст. 204, ч. 1 ст. 209 КК України, у зв'язку з чим апеляційний суд не переглядає вирок у цій частині.
Щодо доводів прокурора з приводу вирішення питання долі речового доказу, то колегія суддів дійшла такого висновку.
Питання вирішення долі речових доказів у кримінальному провадженні регламентоване ст. 100 КПК України.
Згідно з п. 3 ч. 9 ст. 100 КПК України питання про спеціальну конфіскацію та долю речових доказів і документів, які були надані суду, вирішується судом під час ухвалення судового рішення, яким закінчується кримінальне провадження. При цьому майно, що було предметом кримінального правопорушення, пов'язаного з незаконним обігом, та/або вилучене з обігу, передається відповідним установам або знищується.
Відповідно до ч. 1 ст. 96-1 КК України спеціальна конфіскація полягає у примусовому безоплатному вилученні за рішенням суду у власність держави грошей, цінностей та іншого майна у випадках, визначених цим Кодексом, за умови вчинення умисного кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого Особливою частиною цього Кодексу, за які передбачено основне покарання у виді позбавлення волі або штрафу понад три тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Згідно ч. 2 цієї ж статті спеціальна конфіскація застосовується на підставі обвинувального вироку суду.
Статтею 96-2 кримінального закону регламентовані випадки застосування спеціальної конфіскації. Згідно з п. 3 ч. 1 цієї ж статті спеціальна конфіскація застосовується у разі, якщо гроші, цінності та інше майно були предметом кримінального правопорушення, крім тих, що повертаються власнику (законному володільцю), а у разі, коли його не встановлено, - переходять у власність держави.
Зі змісту положень п. 6 ч. 1 ст. 91 КПК вбачається, що у кримінальному провадженні підлягають доказуванню, серед іншого, обставини, які підтверджують, що майно, яке підлягає спеціальній конфіскації, є предметом кримінального правопорушення або підшукане, виготовлене, пристосоване або використане як засіб чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення.
Суд відмічає, що обставини, передбачені ст. 91 КПК, встановлюються судом першої інстанції на підставі відомостей, відображених в обвинувальному акті, а також відповідних доказів, наданих сторонами в ході судового розгляду.
Зокрема, в обвинувальному акті повинні знайти своє відображення, серед іншого, виклад фактичних обставин кримінального правопорушення, які прокурор вважає встановленими, та правова кваліфікація кримінального правопорушення з посиланням на положення закону і статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність та формулювання обвинувачення (п. 5 ч. 2 ст. 291 КПК) та обставини, які підлягають доказуванню в кримінальному провадженні.
Всупереч положенням ст. 91, 92 КПК України прокурором, який затверджував обвинувальний акт і підтримував державне обвинувачення під час розгляду провадження в суді не надавалися докази того, що вказані транспортні засоби є знаряддям вчинення кримінальних правопорушень, як про те вказує в апеляційній скарзі прокурор.
Колегія суддів зазначає, що місцевий суд правомірно не застосував до транспортних засобів марки «BMW», д.н.з. « НОМЕР_20 », «BMW М5», д.н.з. « НОМЕР_7 », «BMW S50E», д.н.з. « НОМЕР_11 » та «BMW 535I», д.н.з. « НОМЕР_21 » спеціальної конфіскації, обґрунтовано керувався викладеним в обвинувальному акті формулюванням обвинувачення та встановленими, з огляду на приписи ст. 337 КПК фактичними обставинами, відповідно до яких не ставилось в провину використання автомобілів, як засобу вчинення кримінального правопорушення.
Такий висновок узгоджується з усталеною практикою Верховного Суду (постанова від 26.08.2024 року у справі №529/1318/23, від 15.09.2025 року у справі №766/5361/24, від 24.11.2020 року у справі №153/112/20, від 02 червня 2020 року у справі №748/1457/19).
Крім того слід зазначити, що транспортні засоби «ВМW», д.н.з. « НОМЕР_22 », «BMW MS», .н.3. « НОМЕР_23 » та «BMW 5351», д.н.з. « НОМЕР_24 » також не підлягають конфіскації, оскільки взагалі не належать ОСОБА_8 .
Конвенцією, зокрема ст. 1 Першого протоколу до неї (1952 р.) передбачено право кожної фізичної чи юридичної особи безперешкодно користуватися своїм майном, не допускається позбавлення особи її власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права, визнано право держави на здійснення контролю за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів. Гарантії здійснення права власності та його захисту закріплено й у вітчизняному законодавстві.
Так, відповідно до ч. 4 ст. 41 Конституції України, ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого майнового права та інтересу.
Згідно з положеннями ч. 4 ст. 96-2 КК України спеціально конфіскаціє не застосовується до майна, що повертається власнику (законному володільцю), який не знав і не міг знати про його незаконне використання.
Відповідно до вимог ч. 5 ст. 96-2 КК України передбачено, що спеціальна конфіскація не застосовується до грошей, цінностей та іншого майна, зазначених у цій статті, які згідно із законом підлягають поверненню власнику (законному володільцю).
Оскільки зазначені транспортні засоби не належать обвинуваченому, власники не знали про їх використання, а прокурором не надано доказів, які б підтверджували обізнаність власників майна про використання транспортних засобів при вчиненні кримінальних правопорушень, вони не підлягають спеціальній конфіскації, а тому районний суд прийшов до обґрунтованого висновку про відсутність правових підстав для спеціальної конфіскації.
Такий висновок узгоджується з постановою Верховного Суду від 09.04.2020 у справі №676/2199/19.
Отже, доводи апеляційної скарги прокурора щодо безпідставного незастосування судом першої інстанції спеціальної конфіскації транспортних засобів, є безпідставними. Кримінальне провадження розглянуто місцевим судом відповідно до вимог ст. 337 КПК у їх взаємозв'язку із положеннями статей 91, 291 цього Кодексу і місцевим судом обґрунтовано не встановлено належних підстав до застосування приписів статей 96-1, 96-2 КК щодо транспортних засобів та автомобілів, які не належать ОСОБА_8 та відповідно до приписів ч. 4, 5 ст. 96-2 КК України також не підлягають конфіскації.
З огляду на викладене, за результатами перевірки доводів апеляційної скарги та матеріалів кримінального провадження, колегією суддів не встановлено неправильного застосування закону про кримінальну відповідальність, яке були б підставою для зміни вироку першої інстанції або ставили б під сумнів законність та його обґрунтованість, а тому підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.
Відповідно до положень п. 1 ч. 1 ст. 407 КПК України, за наслідками апеляційного розгляду за скаргою на вирок суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити вирок без змін.
Аналізуючи сукупність усіх обставин справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга прокурора підлягає залишенню без задоволення, а вирок суду першої інстанції залишенню без змін.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 404, 405, 407 - 409, 412, 413, 419, 424, 532, 615 КПК України, апеляційний суд,
ухвалив:
Апеляційну скаргу прокурора відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_6 - залишити без задоволення.
Вирок Хаджибейського районного суду м. Одеси від 31.10.2025 у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за №72025161050000016 від 26.06.2025, яким ОСОБА_8 засуджено за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 204, ч. 1 ст. 204, ч. 1 ст. 209 КК України - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржений до Верховного Суду протягом трьох місяців з дня її проголошення.
Судді Одеського апеляційного суду:
ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4