Постанова від 24.03.2026 по справі 280/4199/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2026 року

м. Київ

справа № 280/4199/25

адміністративне провадження № К/990/47090/25

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Рибачука А.І.

суддів: Бучик А.Ю., Коваленко Н.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами в суді касаційної інстанції адміністративну справу №280/4199/25

за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - ГУ ПФУ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, провадження у якій відкрито

за касаційною скаргою ОСОБА_1

на постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 16.10.2025, ухвалену судом у складі колегії суддів: головуючої судді - Головко О.В., суддів: Ясенової Т.І., Суховарова А.В.,

ВСТАНОВИВ:

І. РУХ СПРАВИ

1. 22.05.2025 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просив:

визнати протиправними дії ГУ ПФУ щодо відмови йому в перерахунку та виплаті з 01.02.2023 пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII), на підставі довідки від 03.09.2024 №1332/с про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі також - ТЦК СП), відповідно до вимог статей 43, 63 Закону №2262-XII та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - постанова №704);

зобов'язати ГУ ПФУ перерахувати та виплатити йому з 01.02.2023 пенсію за вислугу років, на підставі довідки від 03.09.2024 №1332/с про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, виданої ТЦК СП, відповідно до вимог статей 43, 63 Закону №2262-XII та постанови №704, з урахуванням раніше проведених виплат та здійснити виплату різниці між нарахованим і фактично виплаченим розміром пенсії з 01.02.2023 по день проведення перерахунку.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що у зв'язку зі зміною у 2023 році розміру прожиткового мінімуму, який застосовується як розрахункова величина для визначення розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, ТЦК СП видало йому довідку від 03.09.2024 №1332/с про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, яку він разом із заявою про перерахунок пенсії надіслав до ГУ ПФУ, однак зазначений територіальний орган Пенсійного фонду України, всупереч вимог статей 43, 63 Закону №2262-XII та постанови №704, протиправно відмовив йому в здійсненні перерахунку.

2. Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 21.07.2025 позов ОСОБА_1 задоволено частково:

визнано протиправними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії з 01.02.2023 на підставі довідки від 03.09.2024 №1332/с про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;

зобов'язано відповідача перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі довідки від 03.09.2024 №1332/с про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше проведених виплат;

в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

3. Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 16.10.2025 апеляційну скаргу ГУ ПФУ залишено без задоволення, рішення суду першої інстанції змінено та додано в абзаці третьому резолютивної частини рішення після слів та цифр «з 01.02.2023» слова та цифри «по 19.05.2023», в іншій частині рішення суду першої інстанції залишено без змін.

4. 17.11.2025 до Верховного Суду надійшла касаційна скарга ОСОБА_1 , у якій, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення ним норм процесуального права, скаржник просить скасувати постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 16.10.2025 та залишити в силі рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21.07.2025.

5. Верховний Суд ухвалою від 15.12.2025 відкрив касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою та витребував матеріали справи із суду першої інстанції.

ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

6. У справі, яка розглядається суди встановили, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону №2262-XII.

На виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.06.2024 у справі №280/3585/24 ТЦК СП видав ОСОБА_1 довідку від 03.09.2024 №1332/с про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, яку позивач разом із заявою про перерахунок пенсії подав до ГУ ПФУ.

ГУ ПФУ листом від 27.01.2025 №1417-815/К-02/8-0800/25 повідомило позивачеві, що після визнання протиправними та нечинними пунктів 1-2 постанови Кабінету міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - постанова №103) будь-яких рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій Уряду не приймав, зміни до постанови № 704, у частині збільшення розмірів посадових окладів та окладів за військове звання, що зазначені у наданій позивачем довідці, до теперішнього часу не внесено, тож підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні.

Вважаючи протиправними дії ГУ ПФУ щодо відмови в перерахунку пенсії за вислугу років, ОСОБА_1 звернулась до суду з цим позовом.

ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

7. Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704, є прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про правомірність видачі ТЦК СП оновленої довідки про складові грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023, та, відповідно, про наявність в ГУ ПФУ обов'язку здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі зазначеної довідки.

Стосовно позовних вимог в частині зобов'язання ГУ ПФУ здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром пенсії з 01.02.2023 по день проведення перерахунку, суд першої інстанції зауважив, що такі позовні вимоги заявлені позивачем на майбутнє, а тому задоволенню не підлягають.

8. Змінюючи рішення суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог, суд апеляційної інстанції вказав на те, що перерахунок пенсії позивача має бути здійснено по 19.05.2023, до дати набрання чинності (20.05.2023) постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481 «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704» (далі - постанова №481), якою внесено зміни до пункту 4 постанови № 704 та встановлено для визначення розмірів посадових окладів і окладів за військовими (спеціальними) званнями розрахункову величину у фіксованому розмірі - 1762,00 грн.

IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ

9. Касаційна скарга позивача обґрунтована посиланням на те, що судом апеляційної інстанції неправильно застосовані норми статей 43, 51, 63 Закону №2262-ХІІ та постанови №704, оскільки апеляційний суд, змінюючи рішення суду першої інстанції та встановлюючи строк по який має бути здійснений перерахунок пенсії позивача, не врахував, що виплату пенсії не може бути обмежено будь-яким кінцевим терміном.

V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

10. Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи із меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), колегія суддів зазначає таке.

11. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

12. Згідно із частиною п'ятою статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

13. Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон №2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

14. За змістом частини третьої статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

15. Таким чином, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

16. Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбачених цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

17. Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок №45), згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

18. Пунктом 3 Порядку № 45, зокрема, передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

19. Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку свідчить про те, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

20. Постановою № 704 встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

20. Відповідно до пункту 2 Постанови № 704 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

21. Постановою №704, серед іншого, було також врегульовано питання застосування базової розрахункової величини для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців (пункт 4 постанови №704).

22. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ГУ ПФУ як на підставу для відмови в перерахунку позивачеві пенсії за вислугу років послалось на невнесення Урядом змін до постанови №704 в частині визначення розрахункової величини для обрахунку розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, у зв'язку з чим колегія суддів зазначає таке.

23. Питання застосування положень пункту 4 постанови №704 неодноразово було предметом розгляду у Верховному Суді, зокрема, в його постановах від 02.08.2022 у справі №440/6017/21, від 22.11.2024 у справі №380/9113/23 сформовано правовий висновок про те, що положення пункту 4 постанови №704 в питанні визначення посадового окладу та окладу за військове звання підлягає застосуванню в частині, що не суперечить актам вищої юридичної сили, зокрема, законам про Державний бюджет України, у зв'язку з чим для визначення розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням використовується розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений відповідним законом про Державний бюджет України на 1 січня відповідного року (через його збільшення на відповідний рік).

24. Аналогічний підхід до тлумачення положень пункту 4 постанови №704, в редакції постанови №481, був застосований судовою палатою з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду під час розгляду справи №520/5814/24, яка у своїй постанові від 17.02.2026 вкотре наголосила, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, у зв'язку з чим під час обчислення розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням має застосовуватися пункт 4 постанови № 704 в первісній редакції, яка передбачала використання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня календарного року, а не редакція, змінена постановою № 481, якою визначено фіксовану розрахункову величину - 1762,00 грн.

25. Застосовуючи наведені вище правові висновки Верховного Суду до спірних правовідносин, які виникли у справі, яка переглядається, колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції дійшов законного та обґрунтованого висновку стосовно протиправності дій відповідача щодо відмови в перерахунку позивачеві пенсії на підставі довідки ТЦК СП від 03.09.2024 №1332/с про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 та, відповідно, про наявність підстав для зобов'язання ГУ ПФУ здійснити відповідний перерахунок.

26. При цьому, зважаючи на те, що внесені постановою №481 зміни до постанови №704 не підлягають застосуванню до правовідносин, що склались у цій справі, суд апеляційної інстанції дійшов помилкового висновку щодо необхідності обмеження перерахунку пенсії позивача періодом з 01.02.2023 по 19.05.2023, мотивуючи своє рішення набранням чинності (20.05.2023) постановою №481 та, як наслідок, безпідставно змінив законне та обґрунтоване рішення суду першої інстанції.

27. Відповідно до статті 352 КАС України суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.

28. За вказаних обставин, касаційну скаргу слід задовольнити, оскаржувану постанову суду апеляційної інстанції - скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

29. Частиною шостою статті 139 КАС України визначено, що якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

30. З огляду на те, що позивач звільнений від сплати судового збору, а матеріали справи не містять доказів понесення ним інших витрат, пов'язаних із розглядом справи, судові витрати новому розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 345, 349, 352, 355, 356, 359 КАС України, Верховний Суд,

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 16.10.2025 у справі №280/4199/25 скасувати.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21.07.2025 у справі №280/4199/25 залишити в силі.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач А.І. Рибачук

судді А.Ю. Бучик

Н.В. Коваленко