Рішення від 24.03.2026 по справі 380/7826/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2026 рокусправа № 380/7826/25 м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд, головуючий суддя Гавдик З.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 380/7826/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Львів-Агротех» до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Львів-Агротех» звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України, в якому просить:

- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області від 06.01.2025 № 12319005/36738948 про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю «Львів-Агротех» у реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної № 38 від 07.03.2024;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «Львів-Агротех», податкову накладну № 38 від 07.03.2024 датою того операційного дня, коли ці накладна була направлена засобами електронного зв'язку для реєстрації в ЄРПН.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області від 06.01.2025 № 12319005/36738948 позивачу було відмовлено у реєстрації податкової накладної від 07.03.2024 № 38 в Єдиному реєстрі податкових накладних

Основним видом економічної діяльності позивача є оптова торгівля сільськогосподарськими машинами та устаткуванням, КВЕД 46.61, що підтверджується відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. У ході здійснення господарської діяльності 05 березня 2024 між позивачем та Фермерським господарством «КАПІТОН НИФОНТА ІГНАТОВИЧА» був укладений договір купівлі-продажу № 0503/23 133. Згідно пунктів 1.1, 1.2 Договору купівлі-продажу № 0503/23-133 від 05.03.2024 та специфікації № 1 від 05.03.2024 до договору купівлі-продажу № 0503/23-133 від 05.03.2024 позивач (за договором Продавець) зобов'язується передати у власність ФГ «КАПІТОН НИФОНТА ІГНАТОВИЧА» (за договором Покупець) трактор колісний SHIFENG SF404C (6230700163, Y230700365) код УКТЗЕД - 8701921080, вартістю 274060,00 грн, у т. ч. ПДВ - 45676,67 грн.

Згідно із пунктами 2.1 та 2.2 Договору купівлі-продажу № 0503/23-133 від 05.03.2024 ФГ «КАПІТОН НИФОНТА ІГНАТОВИЧА» шляхом оплати рахунку № 126 від 05.03.2024 перерахував позивачу повну вартість Товару в сумі 274040,00 грн, у т. ч. ПДВ - 45 676,67 грн, що підтверджується платіжними інструкціями № 63 від 07.03.2024, № 39 від 20.03.2024, № 5693 від 21.03.2024, виписками з особового рахунку від 07.03.2024, від 20.03.2024 та від 21.03.2024 07 березня 2024 відповідно до розділу 3 договору купівлі-продажу № 0503/23-133 від 05.03.2024 позивач передав, а ФГ «КАПІТОН НИФОНТА ІГНАТОВИЧА» отримало товар, що підтверджується видатковою накладною № 376 від 07.03.2024 та актом приймання-передачі № б/н від 07.03.2024.

07.03.2024 позивач склав та подав для реєстрації податкову накладну № 38 по першій із подій передачі товару.

29.03.2024 за результатами автоматизованого моніторингу позивачеві надіслано квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податків (додаток 1 Порядку) та запропоновано надати пояснення та копії документів достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

20.12.2024 позивач направив пояснення № 131 від 20.12.2024 та копії документів, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній № 38 від 07.03.2024 та суть господарської операції між позивачем та його контрагентом ФГ «КАПІТОН НИФОНТА ІГНАТОВИЧА».

26.12.2024 Комісією регіонального рівня надіслано повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12265531/36738948, яким запропоновано надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування: копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній/ розрахунку коригування: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційних описів, у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити);- первинних документів щодо постачання придбання, товарів, послуг, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. Додаткова інформація: не вказана.

30.12.2024 позивач подав до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Податкового кодексу України та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» Повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування з додатковими поясненнями № 141 від 30.12.2024 та 57 додаток.

06.01.2025 Комісія регіонального рівня, яка приймає рішення про реєстрацію або про відмову у реєстрації ПН/РК у ЄРПН, прийняла рішення № 12319005/36738948, яким відмовила позивачу у реєстрації в ЄРПН податкової накладної № 38 від 07.03.2024

Відповідача-1, проти позову заперечив з підстав, що ним правомірно відмовлено у реєстрації спірної податкової накладної, складеної позивачем, оскільки на підтвердження фактичного здійснення господарських операцій, платник повинен мати відповідні первинні документи, які мають бути належно оформленими, містити всі необхідні реквізити, бути підписані уповноваженими особами та, які в сукупності з встановленими обставинами справи, зокрема, і щодо можливостей здійснення господарюючими суб'єктами відповідних операцій з урахуванням часу, місця знаходження майна, обсягу матеріальних та трудових ресурсів, економічно необхідних для виконання умов, обумовлених договорами, мають свідчити про беззаперечний факт реального вчинення господарських операцій, що і є підставою для формування платником податкового обліку.

На думку відповідача-1, таких документів не подано, відповідно спірне рішення є правомірним.

Відповідач-2, відзиву проти позову не подав, хоча належним чином був повідомлений про розгляд справи.

12.05.2025 позивачем було подано відповідь на відзив, в якому зазначає, що в позовній заяві та підтверджується наданими суду копіями повідомленням про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 30.12.2024, квитанцією №1 від 30.12.2024, та Документами довільного формату від 30.12.2024 № 1- №57 позивачем подано, а відповідачем-1 отримано всі документи, підтверджуючі зміст операції, у зв'язку з виконанням якої реєструється податкова накладна № 38 від 07.03.2024. Отже, твердження відповідача-1, що «Позивач не скористався можливістю надання додаткових пояснень оскільки не було надано необхідних підтверджуючих документів», не відповідає фактичним обставинам справи.

Згідно із п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою від 23.04.2025 відкрито спрощеного позовного провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Судом встановлені наступні обставини:

07.03.2024 позивачем складено податкову накладну №38 на загальну суму коштів 274060,00, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість 45676,67 грн.

29.03.2024 через Автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДПС України було надіслано квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної № 38 від 07.03.2024, згідно якої реєстрація податкової накладної № 38 від 07.03.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, з підстав:

«Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 07.03.2024 №38 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=.1341%, "Рпоточ"=3335193.4 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.»

20.12.2024 позивачем було подано Пояснення № 131 від 20.12.2024 та копії документів, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній № 38 від 07.03.2024 в кількості 53 додатки, а саме:

- Пояснювальна записка №131 від 20.12.2024.

- Копія витягу з Єдиного державного реєстр на 15.01.2024.

- Копія свідоцтва платника ПДВ №100320020 від 21.10.2009.

- Копія довідки від 04.12.2023 №031-11-3-3-344.

- Копія наказу №12 від 25.12.2023 про затвердження штатного розпису.

- Копія податкової накладної № 38 від 07.03.2024.

- Копії договору оренди нежитлових будівель №10/01-22-2 від 10.01.2022, акту прийому- передач від 10.01.2022 до договору оренди нежитлових будівель №10/01-22-2 від 10.01.2022.

- Копія акту здачі-прийнятгя виконаних робіт від 31.03.2024 до договору №10/01-22-2.

- Колія договору оренди земельної ділянки 02-01-24 від 02.01.2024.

- Копія акту прийому-передачі земельної ділянки до договору 02-01-24 від 02.01.2024.

- Копія акту здачі-прийнятгя виконаних робіт від 31.03.2024 до договору №02-01-24.

- Копія договору оренди складських приміщень передачі приміщень до договору б-н від 01.01.2024 та копія акту прийому-передачі приміщень до договору б-н від 01.01.2024.

- Копія акту здачі-прийняття виконаних робіт від 31.03.2024 до договору б-н.

- Копії договору купівлі-продажу № 0503/23-133 від 05.03.2024, Специфікації №1 до Договору купівлі-продажу №0503/23-133 від 05.03.2024.

- Копія рахунку № 126 від 05.03.2024.

- Копія платіжної інструкції № 63 від 07.03.2024.

- Копія виписки з банку від 07.03.2024.

- Копія платіжної інструкції № 39 від 20.03.2024.

- Копія виписки з банку від 20.03.2024р.

- Копія платіжної інструкції № 5693 від 21.03.2024

- Копія виписки з банку від 21.03.2024.

- Копії видаткової накладної № 376 від 07.06.2024 та акту прийому-передачі № б-н від 07.03.2024.

- Копія Контракту № SН17-01-2022 від 17.01.2022.

- Копія Додатку №30 під 12.07.2023р. до Контракту № SН17-01-2022 від 17.01.2022.

- Копія митної декларації 23UА100060424940U5 від 18.10.2023.

- Копія інвойсу № SFS23107-3 від 04.08.2023.

- Копія пакувального листа до інвойсу № SFS23107-3 від 04.08.2023.

- Копія Договору про надання послуг №С1-0109 від 01.09.2022.

- Копія Акту №СІ-12 від 31.10.2023.

- Копія платіжної інструкції №1814 віл 02.11.2023.

- Копія виписки з банку від 02.11.2023.

- Копія Договору №04/07/22 від 04.07.2022.

- Копії рахунку №UFIMO127590 від 21.09.2023.

- Копія акту здачі-приймання виконаних робіт від 21.09.2023 до Договору №04/07/22.

- Копія платіжної інструкції в іноземній валюті №110 від 22.09.2023.

- Копія виписки з банку в іноземній валюті від 22.09.2023.

- Копія Договору №2685 від 19.01.2022.

- Копія Договору №2685 від 19.01.2022 (сторінки 5-8).

- Копія Договору №2685 під І9.01.2022 (сторінки 9-13).

- Копія акту здачі-приймання викопаних робіт №UAIMO384013 від 28.09.2023 до Договору №2685.

- Копія платіжної інструкції №1666 від 28.09.2023.

- Копія виписки з банку від 28.09.2023.

- Копія Договору ПТ-0110/23 від 07.08.2023.

- Копія акту надання послуг № 1774 від 19.10.2023.

- Копія платіжної інструкції №1756 від 20.10.2023.

- Копія виписки з банку від 20.10.2023.

- Копія Договору транспортного експедирування № ТЕ-310823-01 від 31.08.2023 (сторінки 1-4).

- Копія Договору транспортного експедирування № ТЕ-310823-01 від 31.08.2023 (сторінки 5-8).

- Копія Договору транспортного експедирування № ТЕ-310823-01 від 31.08.2023 (сторінки 9-11).

- Копія акту здачі-прийняття робіт (надання послуг) № 4492 від 03.11.2023 б-н від 03.11.2023

- Копія товарно-транспортної накладної №б-н від 03.11.2023

- Копія платіжної інструкції № 1859 від 09.11.2023

- Копія виписки з банку від 09.11.2023.

26.12.2024 Головою комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних надіслано Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв'язку із необхідністю надання додаткових пояснень, а саме: «первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити). Далі в графі (документи які не надано, позначити) позначено: «Первинних документів щодо: постачання, придбання, товарів, послуг, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків».

30.12.2024 позивач подав до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Податкового кодексу України та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» Повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування з додатковими поясненнями № 141 від 30.12.2024 та 57 додаток, а саме:

- додаткові пояснення №141 від 30.12.2024;

- копія повідомлення про надання додаткових пояснень №12265531-36738948 від 26.12.2024;

- копія податкової накладної №38 від 07.03.2024;

- копія договору купівлі -продажу, специфікації до договору купівлі продажу №0503-23-133 від 05.03.2024;

- копія рахунку №126 від 05.03.2024;

- копія платіжної інструкції №63 від 07.03.2024;

- копія виписки з банку від 07.03.2024;

- копія платіжної інструкції №39 від 20.03.2024;

- копія виписки з банку від 20.03.2024;

- копія платіжної інструкції №5693 від 21.03.2024;

- копія виписки з банку від 21.03.2024;

- копія видаткової накладної та акту прийому-передачі №376 від 07.03.2024;

- копія контракту №SH17-01-2022 від 17.01.2022;

- копія додатку до контракту №SH17-01-2022 від 17.01.2022 №30 від 12.07.2023;

- копія платіжної інструкції в іноземній валюті №129 від 13.11.2023;

- копія SWIFT Reference №231113/001138163 від 13.11.2023;

- копія митної декларації 23UA100060424940U5 від 18.10.2023;

- копія інвойсу SFS23107-3 від 04.08.2023;

- копія пакувального листа до інвойсу SFS23107-3 від 04.08.2023 від 04.08.2023;

- копія прибуткової накладної №286 від 18.10.2023;

- копія договору №С1-0109 від 01.09.2022;

- копія акту С1-12 від 31.10.2023;

- копія платіжної інструкції №1814 від 02.11.2023;

- копія виписки з банку від 02.11.2023;

- копія договору №04-7-22 від 04.07.2022;

- копія рахунку UFIM0127590 від 21.09.2023;

- копія акту здачі-приймання виконаних робіт послуг від 21.09.2023;

- копія платіжної інструкції в іноземній валюті №110 від 22.09.2023;

- копія виписки з банку в іноземній валюті від 22.09.2023;

- копія договору №2685 від 19.01.2022;

- копія договору (сторінки 5-8) №2685 від 19.01.2022;

- копія договору (сторінки 9-13) №2685 від 19.01.2022;

- копія акту виконаних робіт №UAIMO384013 від 28.09.2023;

- копія платіжної інструкції №1666 від 28.09.2023;

- копія виписки з банку від 28.09.2023;

- копія договору №ПТ-011023 від 07.08.2023;

- копія акту про надання послуг №1774 від 19.10.2023;

- копія платіжної інструкції №1756 від 20.10.2023;

- копія виписки з банку від 20.10.2023;

- копія договору №ТЕ-310823-01 від 31.08.2023;

- копія договору (сторінки 5-8) №ТЕ-310823-01 від 31.08.2023;

- копія договору (сторінки 9-11) №ТЕ-310823-01 від 31.08.2023;

- копія акту здачі-прийняття робіт №4492 від 03.11.2023;

- копія товаро-транспортної накладної від 03.11.2023;

- копія платіжної інструкції №1859 від 09.11.2023;

- копія виписки від 09.11.2023;

- копія витягу з Єдиного державного реєстру №332660467853 від 15.01.2024;

- копія свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ №100320020 від 21.10.2009;

- копія довідки банку №031-11-3-3-344 від 04.12.2023;

- копія наказу про затвердження штатного розпису №20-к-тр від 28.10.2024;

- копія договору оренди нежитлових будівель №10-01-22-2 від 10.01.2022;

- копія акту приймання - передачі до договору оренди 10-01-22-2 від 10.01.2022 від 10.01.2022;

- копія акту виконаних робіт згідно із договором 10-01-22-2 від 10.01.2022 від 31.03.2024;

- копія договору оренди земельної ділянки та акту прийому-передачі №02-01-24 від 02.01.2024;

- копія акту виконаних робіт до договору 02-01-24;

- копія договору оренди складських приміщень та акту прийому -передачі від 01.01.2024;

- копія акту виконаних робіт згідно із договором оренди б-н від 01.01.2024 від 31.03.2024.

06.01.2025 Головою комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення №12319005/36738948 про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з:

«ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку».

Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач вважає спірне рішенн'я протиправним та таким, що не відповідають фактичним обставинам справи та вимогам законодавства.

Судом враховуються аргументи наведені позивачем про протиправність спірних рішень з наступних підстав згідно встановлених судом обставин та вимог законодавства:

Згідно із п. 201.1 ст. 201 ПК України (в редакції на час спірних правовідносин), на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно із п. 201.16. ст. 201 ПК України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно із п.10 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165 (в редакції на час спірних правовідносин), У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Згідно із п. 11 цього ж Порядку, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.

Згідно із п. 44 цього ж Порядку, комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).

Згідно із п. 4 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затвердженого Наказом Кабінету Міністрів України від 12.12.2019 за №520 (в редакції на час спірних правовідносин), у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Згідно із п. 5 цього ж Порядку, платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:

договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

У разі, коли у квитанції до податкової накладної / розрахунку коригування зазначено код товару/ послуги згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності / умовним кодом товару / Державним класифікатором продукції та послуг, операція за яким стала підставою для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів виключно до такої операції.

Подання письмових пояснень та копій документів до розрахунків коригування, у яких передбачено зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, має право ініціювати отримувач (покупець), для чого:

отримувач (покупець) надсилає такі пояснення та копії документів постачальнику (продавцю) через електронний кабінет в електронній формі з накладенням кваліфікованого електронного підпису;

постачальник (продавець) подає такі пояснення та копії документів з накладенням кваліфікованого електронного підпису до контролюючого органу;

отримувачу (покупцю) надходить в електронний кабінет інформація щодо дати подання пояснень та копій документів постачальником (продавцем) і результату розгляду комісією регіонального рівня таких пояснень та копій документів.

Згідно із п. 6 цього ж Порядку, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою складання податкової накладної / розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Згідно із п. 7 цього ж Порядку, письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

Згідно із п. 8 цього ж Порядку, ДПС розміщує та постійно оновлює на своєму офіційному вебпорталі відомості щодо засобів електронного зв'язку, за допомогою яких можуть подаватися письмові пояснення та копії документів.

Згідно із п. 9 цього ж Порядку, Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Згідно із п. 10 цього ж Порядку, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Згідно із п. 11 цього ж Порядку, рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.

Згідно із п. 12 цього ж Порядку, рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Суд зазначає, що чинними нормативно-правовими актами визначено вичерпний перелік підстав, які можуть слугувати підставою для прийняття рішення про відмову у реєстрації податкових накладних.

При цьому, як підтверджується змістом пункту 5 Порядку №520, передбачений цим пунктом перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, не є вичерпним.

Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу.

Суб'єкти владних повноважень, ухвалюючи рішення, якими, зокрема, обмежується права платника податків, повинні уникати надмірного формалізму. Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючих органів щодо легальності відповідної операції за наслідками якої складено податкову накладну, яку подано для реєстрації якої в ЄРПН і, хоч і є визначеним у Порядку № 520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб'єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу. Саме за результатами детального дослідження змісту документів (в тому числі договору), наданих на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, можливим є формування висновків щодо можливості чи неможливості реєстрації є ЄРПН податкової накладної, реєстрація якої була зупинена згідно із відповідною квитанцією.

Суд дійшов висновку, що наданий позивачем на виконання вимог Порядку № 520 обсяг документів був достатній для цілей реєстрації відповідних податкових накладних, а підстав для відмови в реєстрації податкових накладних у контролюючого органу не було, оскільки при розгляді таких спорів, крім іншого, має бути встановлено настання обставини, яка обумовлює обов'язок платника податків скласти податкову накладу та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно із підпунктами «а»-«б» п. 187.1 ст. 187 ПК України, Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.

Суд зазначає, що загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт 1 Критеріїв оцінки, без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.

Надані позивачем відповідачу пояснення та додатки до них, первинні документи, на думку суду є належними та достатніми для підтвердження здійснення саме тієї господарської операції за наслідками якої складену спірну податкову накладну.

Обов'язок податкового органу для цілей визначення наявності підстав для реєстрації податкової накладеної зводиться до встановлення належного та достатнього підтвердження поданими документами даних податкової накладної.

Суд зазначає, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів. При цьому, у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган повинен вимагати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов'язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях, чого відповідачем-1 зроблено не було.

Суд звертає увагу, що у випадку неконкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної та/або повідомленні про необхідність подання додаткових пояснень та документів платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.

Відповідачами не надано суду належних та допустимих доказів того, що подані позивачем документи для реєстрації податкової накладної не підтверджують зазначені у ній дані та є не достатніми для прийняття рішення про реєстрацію в ЄРПН. Надані позивачем документи місять крім іншого, кількісні та вартісні показники господарських операцій, які є достатніми для реєстрації відповідної податкової накладної. При цьому, у згаданому вище повідомленні, зауважень щодо документів, що підтверджують саме господарські операції за наслідками якої складено спірну податкову накладну, податковий орган не зазначив.

У межах розгляду даної справи судом також не надається оцінка реальності здійснення господарських операцій позивачем, враховуючи те, що предметом розгляду є правомірність реєстрації податкової накладної по першій із події, наявності первинних документів, що зумовлюють та є підставою для виконання обов'язку платником податків відповідних дій щодо реєстрації податкової накладної. Як зазначено вище, змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України. Виключно в разі проведення відповідної документальної перевірки податковий орган має право досліджувати первинні документи щодо реальності господарських операції та в разі виявлених порушень податкового законодавства платником податків приймати відповідні рішення, як передбачено нормами Податкового кодексу України.

Отже, зважаючи на наявність достатніх документів для спростування сумнівів про ризиковість платника податку та ризиковість здійснених операцій, та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, відповідач - 1 не мав правових підстав для відмови у реєстрації спірної податкової накладної №38 від 07.03.2024.

Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності. Спірне рішення податкового органу не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості актів індивідуальної дії, та породжує його неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень.

Таким чином, позовна вимога про визнання протиправним та скасування спірного рішення, про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, підлягає задоволенню.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкову накладну датою її подання на реєстрацію, суд зазначає наступне.

Згідно із п 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінетом Міністрів України від 29.12.2010 за № 1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 р. № 341) (в редакції на час спірних правовідносин), податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);

неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Згідно із п. 20 цього ж Порядку, внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.

Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Враховуючи встановлені під час розгляду справи обставини та наведені норми права, беручи до уваги те, що спірне рішення про відмову у реєстрації податкової накладної визнане протиправним та скасовано, з метою повного та всебічного захисту прав позивача, виникає необхідність зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати спірну податкову накладну датою її подання на реєстрацію.

Відтак позовні вимоги в цій частині також підлягають задоволенню.

Вказана позиція суду по суті узгоджується із позицією Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі № 500/2237/20 від 07.12.2022.

Також суд враховує положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

Згідно із ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 262-263, 293, 295, КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Львів-Агротех» (81120, Львівська обл., Пустомитівський р-н, сільрада Сороко-Львівська, автодорога Київ-Чоп, під'їзд до м. Львова) до Головного управління ДПС у Львівській області (79026, м. Львів, вул. Стрийська, 35), Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська пл. 8) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії, - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області: № 12319005/36738948 від 06.01.2025 про відмову у реєстрації податкової накладної № 38 від 07.03.2024.

Зобов'язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8, ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну, яка подана Товариством з обмеженою відповідальністю «Львів-Агротех» (81120, Львівська обл., Пустомитівський р-н, сільрада Сороко-Львівська, автодорога Київ-Чоп, під'їзд до м. Львова, ЄДРПОУ 36738948) № 38 від 07.03.2024, датою її подання.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Львів-Агротех» (81120, Львівська обл., Пустомитівський р-н, сільрада Сороко-Львівська, автодорога Київ-Чоп, під'їзд до м. Львова, ЄДРПОУ 36738948) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області 79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35, ЄДРПОУ 43968090) судові витрати у виді судового збору в сумі 2422,40 грн.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Львів-Агротех» (81120, Львівська обл., Пустомитівський р-н, сільрада Сороко-Львівська, автодорога Київ-Чоп, під'їзд до м. Львова, ЄДРПОУ 36738948) за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України 04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8, ЄДРПОУ 43005393) судові витрати у виді судового збору в сумі 2422,40 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 295 - 297 КАС України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

СуддяГавдик Зіновій Володимирович