Постанова від 24.03.2026 по справі 500/5521/25

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2026 рокуЛьвівСправа № 500/5521/25 пров. № А/857/5541/26

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Обрізка І.М.,

суддів Іщук Л.П., Пліша М.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Тернопільській області на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2025 року (головуючий суддя Чепенюк О.В., м. Тернопіль) по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агронова 2014» до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Агронова 2014» (далі - ТОВ, позивач) звернулось з позовом до Головного управління ДПС у Тернопільській області (далі - ГУ ДПС у Тернопільській області, відповідач), в якому просило:

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Тернопільській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) від 12.08.2025 №45580 про відповідність ТОВ критеріям ризиковості платника податку;

- зобов'язати ГУ ДПС у Тернопільській області виключити ТОВ з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2025 позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Комісії ГУ ДПС у Тернопільській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН від 12.08.2025 за №545580 про відповідність ТОВ «Агронова 2014» критеріям ризиковості платника податку.

Зобов'язано ГУ ДПС у Тернопільській області виключити ТОВ «Агронова 2014» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Тернопільській області на користь позивача судовий збір у сумі 3028,00 грн.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції ГУ ДПС у Тернопільській області оскаржило його в апеляційному порядку, просить таке скасувати, та прийняти нове яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

В апеляційній скарзі зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 затверджено «Порядок з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів (надалі - Порядок №1165).

Абзацом 7 пункту 2 Порядку №1165 встановлено, що ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/ розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту «а» або «б» пункту 185.1 статті 185, підпункту «а» або «б» пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 ПК України за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов'язку.

Абзацами 2-8 пункту 6 Порядку №1165 передбачено таке.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

У рішенні зазначається підстава та інформація, за якою встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 у відповідних полях рішення зазначаються детальна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД / Державним класифікатором / умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У рішенні про відповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1 комісія регіонального рівня зазначає наявну інформацію, що свідчить про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, виявлену під час моніторингу господарських операцій, відображених у податкових накладних / розрахунках коригування, поданих для реєстрації в Реєстрі, у тому числі податкових накладних / розрахунках коригування, реєстрацію яких зупинено.

У Додатку 1 до Порядку №1165 визначено критерії для встановлення відповідності платника податку критеріям ризиковості, а саме:

- платника податку на додану вартість зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах;

- платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах;

- платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією, наданою такими особами;

- платника податку зареєстровано (перереєстровано) та ним проваджено фінансово-господарську діяльність без відома і згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією, наданою такими засновниками та/або керівниками;

- платник податку - юридична особа не має відкритих рахунків у банку/небанківського надавача платіжних послуг, крім рахунків у Казначействі (крім бюджетних установ).

- платником податку не подано контролюючому органу податкової звітності з податку на додану вартість за два останніх звітних (податкових) періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), з урахуванням вимог підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу;

- платником податку на прибуток підприємств не подано контролюючому органу фінансової звітності за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Кодексу, з урахуванням вимог підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу;

- у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній / розрахунку коригування.

Довідник кодів податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, визначається ДПС та затверджується відповідним наказом, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті ДПС.

З метою реалізації вимог абзацу другого пункту 8 додатка 1 до Порядку №1165 (зі змінами) Державною податковою службою наказом від 11.01.2023 №17 затверджено Довідник кодів податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку (надалі - Довідник кодів).

Так, вказаним Довідником встановлено податкову інформацію за наявності якої у платника контролюючий орган має право прийняти рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.

Платник податку включається до переліку ризикових платників на підставі пункту 8 Додатку 1 до Порядку №1165 у випадку, коли у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній / розрахунку коригування.

Підставою для розгляду питання про відповідність ТОВ критеріям ризиковості платника податку була доповідна записка від відділу моніторингу операцій та ризиків, роботи з ризиками управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків №493/19-00-18-01-05 від 15.07.2025 щодо можливих ризиків порушення податкового законодавства ТОВ .

Проведеним аналізом відділу моніторингу операцій та ризиків, роботи з ризиками управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків фінансово-господарської діяльності вищевказаного суб'єкта господарювання було встановлено, що враховуючи показники середньої урожайності по Тернопільській області за даними Держстату за 2024, наявних у користуванні платника податків площ земельних угідь, не простежується походження сільськогосподарських культур в кількості зазначеної в податкових накладних на реалізацію. Відсоток відхилення необхідної кількості земельних ділянок до задекларованої площі 66,88%.

Дохід по ознаці 148 (Дохід від продажу сільськогосподарської продукції) не нараховували.

З метою з'ясування реальності та повноти відображення в бухгалтерському та податковому обліку господарських операцій ГУ ДПС у Тернопільській області надіслано лист платнику №14335/6/19- 00-18-02-06 від 27.06.2025 щодо надання пояснення та документального підтвердження здійснення господарської діяльності підприємства. Проте відповіді надано не було.

Вищенаведена податкова інформація була підставою для розгляду питання про відповідність ТОВ критеріям ризиковості платника податку, визначеному п. 8 Додатку 1 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165, оскільки визначає наступні ризики при здійснені платником господарських операцій, зазначених в поданих платником для реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування:

8 - постачання сільськогосподарської продукції за відсутності придбання такої продукції, сплати земельного податку (сплати єдиного податку для платника податку, який перебуває на спрощеній системі оподаткування четвертої групи) та/або відсутності придбання пального, мінеральних добрив, посівного матеріалу (насіння), засобів захисту рослин, допоміжних послуг з вирощування сільськогосподарської продукції за наявності земельних ділянок.

У подальшому на засіданні Комісії ГУ ДПС у Тернопільській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних було розглянуто доповідну записку від відділу моніторингу операцій та ризиків, роботи з ризиками управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків №493/19-00-18-01-05 від 15.07.2025 щодо можливих ризиків порушення податкового законодавства ТОВ.

За результатами розгляду вищезазначеної доповідної записки та інформації яка в ній зазначена, Комісією вирішено сформувати в АС «Податковий блок» рішення про відповідність Критеріям ризиковості платників податку ТОВ «Агронова-2014» (код ЄДРПОУ 39093553).

Відтак, Комісією ГУ ДПС у Тернопільській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення від 15.07.2025 №40535 про відповідність платника податку на додану вартість ТОВ критеріям ризиковості платника податку за п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, підстава прийняття рішення:

8 - постачання сільськогосподарської продукції за відсутності придбання такої продукції, сплати земельного податку (сплати єдиного податку для платника податку, який перебуває на спрощеній системі оподаткування четвертої групи) та/або відсутності придбання пального, мінеральних добрив, посівного матеріалу (насіння), засобів захисту рослин, допоміжних послуг з вирощування сільськогосподарської продукції за наявності земельних ділянок.

04 серпня 2025 ТОВ подано до контролюючого органу Повідомлення №1 від 04.08.2025 про надання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку із копіями підтверджуючих документів.

Однак, надані платником пояснення, копії документів та дані Інформаційного фонду ДПС станом на 12.08.2025 не спростовують попередньо відібрані ймовірні ризики та не дають підстави для виключення з переліку ризикових платників.

Підставою прийняття рішення про відповідність платника критеріям ризиковості відповідно до вимог п. 8 Додатку 1 до Порядку №1165 та податковою інформацією, наведеною у Довіднику кодів податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, затвердженого Наказом ДПС України від 11 січня 2023 № 17, оскільки наявні такі умови:

8 - постачання сільськогосподарської продукції за відсутності придбання такої продукції, сплати земельного податку (сплати єдиного податку для платника податку, який перебуває на спрощеній системі оподаткування четвертої групи) та/або відсутності придбання пального, мінеральних добрив, посівного матеріалу (насіння), засобів захисту рослин, допоміжних послуг з вирощування сільськогосподарської продукції за наявності земельних ділянок.

ТОВ не надано копій документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку, а саме: договір з додатками до нього, первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, первинні документи щодо зберігання, первинні документи щодо транспортування, первині документи щодо транспортування, первинні документи щодо навантаження продукції, первинні документи щодо розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг), накладна, розрахунковий документи, банківська виписка з особових рахунків, документ щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність).

Оскаржуване рішення про відповідність ТОВ критеріям ризиковості від 12.08.2025 №45580 було прийнято не лише на основі податкової інформації, але також і тому, що надані платником пояснення, копії документів та дані інформаційного фонду ДПС станом на 12.08.2025 не спростовують попередньо відібрані ймовірні ризики та не дають підстави для виключення з переліку ризикових платників.

Відтак, твердження суду першої інстанції, що оскаржуване позивачем рішення Комісії від 12.08.2025 №45580 прийняте лише за результатами розгляду доповідної записки №493/19-00-18-01-05 від 15.07.2025 не є правильним та обґрунтованим.

Також звертає увагу, що саме обов'язок доведення вказаних обставин, доведення, що платник податку не є ризикоорієнтованим, та /або не здійснює свою діяльність з метою мінімізації сплати податків, покладається на позивача.

Також звертає увагу, що віднесення особи до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості, без прийняття рішення про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань не порушує права та інтереси, оскільки не породжує правові наслідки для суб'єктів відповідних правовідносин (постанова Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 07.02.2020 у справі №826/11086/18 містить правовий висновок із зазначеного питання).

Таким чином, віднесення підприємства до ризикових, є взаємопов'язаними з фактом подання ним на реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування, оскільки віднесення особи до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості, без прийняття рішення про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань не порушує права та інтереси, оскільки не породжує правові наслідки для суб'єктів відповідних правовідносин.

В свою чергу зазначає, що ГУ ДПС у Тернопільській області не здійснювався повний аналіз господарської операції, а лише розглядалися подані платником податку первинні документи, які повинні були б спростувати ризиковість.

Здійснюючи моніторинг контролюючий орган виявляє ризик порушення норм податкового законодавства, який проявляється у ймовірності складання та надання податкової накладної з порушенням ПК України та неможливості здійснення операцій з постачання товарів/послуг, дані про які зазначені у ПН/РК та/або ймовірності уникнення платником податку виконання свого податкового обов'язку.

Відзив на апеляційну скаргу поданий не був. Відповідно ч. 4 ст. 304 КАС України, відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.

Згідно п. 3 ч.1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Згідно ч.1 та ч. 2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи, та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних міркувань.

Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ «Агронова 2014» (код ЄДРПОУ 39093553) 12.02.2014 зареєстроване як юридична особа; основним видом діяльності є КВЕД 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур, додаткові: 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; 46.33 Оптова торгівля молочними продуктами, яйцями, харчовими оліями та жирами; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт.

15.07.2025 Комісією ГУ ДПС у Тернопільській області прийнято рішення №40535 про відповідність ТОВ критеріям ризиковості платника податку, підстава: пункт 8 Критеріїв ризиковості платника податку, а саме по коду:

08 - постачання сільськогосподарської продукції за відсутності придбання такої продукції, сплати земельного податку (сплати єдиного податку для платника податку, який перебуває на спрощеній системі оподаткування четвертої групи) та/або відсутності придбання пального, мінеральних добрив, посівного матеріалу (насіння), засобів захисту рослин, допоміжних послуг з вирощування сільськогосподарської продукції за наявності земельних ділянок.

Інформація, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості, містить відомості по такій операції придбання/постачання:

- за період з 17.02.2025 по 28.06.2025, код згідно з УКТЕЗЕД операції, визначеної як ризикова 1201, податковий номер платника, що задіяний у ризиковій операції - 39093553 (ТОВ «Агронова 2014»), дата включення платника до переліку ризикових 15.07.2025 (том 1 а.с.18).

Зі змісту протоколу Комісії №67 від 15.07.2025 вбачається, що підставою для розгляду питання про відповідність ТОВ критеріям ризиковості платника податку була доповідна записка від відділу моніторингу операцій та ризиків, роботи з ризиками управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків №493/19-00-18-01-05 від 15.07.2025 щодо можливих ризиків порушення податкового законодавства ТОВ «Агронова-2014». Фактично її зміст ідентичний змісту протоколу Комісії від 15.07.2025 та зводиться до такого.

Основний вид діяльності: 01.11 - вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур i насіння олійних культур, дата реєстрації в ЄДР 12.02.2014, дата реєстрації в ДПІ 13.02.2014, податкова адреса платника: Тернопільська обл., Підволочиський р-н, с. Качанівка, вул. Січових Стрільців, буд. 1/а, стан платника: 0 - платник податків за основним місцем обліку, має відкриті рахунки у банківських установах, зареєстрований платником ПДВ - 01.04.2014, статутний фонд - 2401000 грн, посадові особи: керівник - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), головний бухгалтер - Свистун Олена Олександрівна (РНОКПП НОМЕР_2 ), засновники: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_3 ). Вказано про відомості за формою 20-ОПП про наявні у платника податку об'єкти оподаткування: п'ять автомобілів, автопричіп, трактор, зернозбиральний комбайн, мотоцикл, два напівпричіпи, два сідлових тягачі, навантажувач, чотири трактори, резервуар для зберігання нафтопродуктів, ваги автомобільні земельні ділянки, офіс, установки для переробки сільськогосподарської продукції (установка зерносушильна типу УЗС 1062, норія стрічкова типу Н-50-7), мультироторний літальний апарат, два склади.

Кількість найманих працівників у червні 2025 згідно відомостей про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору за червень 2025 (додаток 4ДФ Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску) складає - 5 працівників, загальна сума нарахованого доходу - 113 490,50 грн.

Основні засоби та готова продукція згідно фінансової звітності малого підприємства за 2024 станом на 31.12.2024 становлять - 22 328,2 тис.грн (первісна вартість - 44 835 тис.грн), запаси - 15648,9 тис.грн, у тому числі готова продукція 10565,8 тис.грн.

За 2024 обсяг постачання - 38124,40 тис.грн, задекларовано до сплати ПДВ в сумі - 828,3 тис.грн, податкова віддача з ПДВ за даний період становить 2,2 %, р.21 декларації з ПДВ за грудень 2024 - 0 тис.грн. Обсяг експортних поставок - 0 тис.грн.

За січень - червень 2025 обсяг постачання - 22 265,9 тис.грн, задекларовано до сплати ПДВ в сумі - 535,3 тис.грн, податкова віддача з ПДВ за даний період становить 2,4 %, р.21 декларації з ПДВ за травень 2025 - 0 тис.грн. Обсяг експортних поставок - 0 тис.грн.

Ввезені на митну територію України товари за 2024-2025 роки відсутні.

Сума податкового ліміту станом на 11.07.2025 - 2 074,0 тис.грн.

Поповнення електронного рахунку 2024 - 689,2 тис.грн, 2025 - 240,7 тис.грн.

За даними Додатку 1 «Відомості про наявність земельних ділянок» до податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2024 рік, для здійснення господарської діяльності платник користується земельними ділянками загальною площею - 384,4168 га.

За даними Додатку 3 «Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) 2024 рік» до податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи, для здійснення господарської діяльності платник користується земельними ділянками загальною площею - 384,4168 га.

За даними Податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2024 рік - площа землі 0,178 га.

Згідно даних ЄРПН за період з 01.07.2024 по 14.07.2025 обсяг реалізації товару номенклатури: «пшениця» 263,1 тис.грн у кількості 33,2 т, «соєві боби» 39 810,6 тис.грн - 2456,06 т.

За даними ЄРПН ТОВ у вищевказаному періоді придбано: «соєві боби» - 315 т, обсяг придбання 4642,8 тис.грн.

Ще у протоколі Комісії зазначено, що враховуючи показники середньої урожайності по Тернопільській області за даними Держстату за 2024 рік, наявних у користуванні платника податків площ земельних угідь, не простежується походження сільськогосподарських культур в кількості зазначеній в податкових накладних на реалізацію. Відсоток відхилення необхідної кількості земельних ділянок до задекларованої площі 66,88%.

Наведено відомості про нарахований дохід по ознаці 157 «Дохід, виплачений самозайнятій особі» за період з 01.07.2024 по 14.07.2025. Вказано, що у податкових деклараціях з податку на додану вартість за даний період показник р.10.4 (обсяг придбання з нульовою ставкою та/або без податку на додану вартість товарів, послуг та необоротних активів на митній території України) не відображено. Дохід по ознаці 148 (Дохід від продажу сільськогосподарської продукції) не нараховували.

З метою з'ясування реальності та повноти відображення в бухгалтерському та податковому обліку господарських операцій ТОВ ГУ ДПС у Тернопільській області надіслано лист платнику №14335/6/19 00-18-02-06 від 27.06.2025 щодо надання пояснення та документального підтвердження здійснення господарської діяльності підприємства, платником відповідь надано не було.

У підсумку у протоколі Комісії зазначено, що вищенаведена податкова інформація є підставою для прийняття рішення про відповідність ТОВ «Агронова-2014» критерію ризиковості платника податку, визначеному пункті 8 Додатку 1 до Порядку №1165, оскільки визначає наступні ризики при здійснені платником господарських операцій, зазначених в поданих платником для реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування: постачання сільськогосподарської продукції за відсутності придбання такої продукції, сплати земельного податку (сплати єдиного податку для платника податку, який перебуває на спрощеній системі оподаткування четвертої групи) та/або відсутності придбання пального, мінеральних добрив, посівного матеріалу (насіння), засобів захисту рослин, допоміжних послуг з вирощування сільськогосподарської продукції за наявності земельних ділянок (том 2 а.с.113-117).

Вказана податкова інформація слугувала підставою для ухвалення рішення про відповідність ТОВ критеріям ризиковості платника податку, на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку додатку 1 до Порядку № 1165.

04.08.2025 ТОВ подано до контролюючого органу Повідомлення №1 від 04.08.2025 про надання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку із копіями підтверджуючих документів (том 1 а.с.19-24).

Платником надано пояснення та копії наступних документів:

- наказ на призначення директора від 13.02.2014, штатний розпис (12 осіб, місячний фонд оплати праці - 185 250 грн), витяги з ДРРП (загальна площа оренди земельних ділянок - 355,94 га), договори оренди земельних ділянок, акти приймання-передачі (загальна площа оренди - 8,0197 га), акт списання (соя) за травень 2024 (35,52 т), акт витрат насіння та садивного матеріалу за травень 2024, акт використання міндобрив та засобів захисту рослин за травень 2024, звіт 4-сг за 2024 (засіяно: соя - 353,87 га), звіт 29-сг за 2024 (зібрано: соя - 1 907,06 т), звіт 4-сг за 2025 (засіяно: кукурудза - 76 га, соя - 280 га), акти оприбуткування ТМЦ (соя): за серпень 2024 (542,5 т), за листопад 2024 (1 364,56 т), карти складського обліку матеріалів (соя) за лютий 2025 (реалізовано 170 т), за травень 2025 (посів 29,5 т), за червень 2025 (реалізовано 1 256,74 т), відомість по необоротних активах за період 2025, свідоцтва про реєстрацію ТЗ (трактор колісний, комбайн зернозбиральний, жниварка, спеціалізований напівпричіп-самоскид, спеціалізований вантажний тягач, навантажувач телескопічний), посвідчення водія.

Документи на реалізацію товарів/послуг:

- по взаємовідносинах із ФОП ОСОБА_1 , надано: договір поставки від 01.04.2024 (соя - 170 т), видаткову накладну від 17.02.2025 на суму ПДВ - 336 056 грн, товарно-транспортні накладні (далі - ТТН) від 17.02.2025;

- по взаємовідносинах із ТОВ «Протеїн Інвест», надано: договір поставки від 20.01.2025 сої в кількості 1 256,74 т, специфікація і видаткові накладні.

- по взаємовідносинах із ТОВ «Бона», надано: договір купівлі-продажу від 05.11.2024 (земельна ділянка площею 0,1780 га, нежитлове приміщення площею 584,2 кв. м., за адресою: АДРЕСА_1 );

- по взаємовідносинах із ФОП ОСОБА_1 , надано: договір оренди від 02.03.2023 (нежитлове приміщення - 500 кв. м., за адресою: АДРЕСА_2 );

- по взаємовідносинах із ТОВ «М Ойл Трейд», надано: договір поставки від 08.08.2023 (паливо дизельне), додаток до договору від 16.08.2024, ТТН від 16.08.2024, видаткову накладну від 17.08.2024 на суму ПДВ - 175 786,2 грн;

- по взаємовідносинах із ТОВ «ТД «Агрохім», надано: договір поставки від 08.01.2024 (насіння, міндобриво, засоби захисту рослин), видаткові накладні від 04.06.2024, від 10.06.2024;

- по взаємовідносинах із ТОВ «Терравін», надано: договір поставки від 16.04.2024 (міндобриво КАС 32), видаткову накладну від 19.04.2024, ТТН від 19.04.2024.

Вказані документи були предметом розгляду Комісії ГУ ДПС у Тернопільській області, якою за результатами їх розгляду прийнятого оскаржуване рішення №45580 від 12.08.2025 про відповідність критеріям ризиковості платника податку на додану вартість, а саме пункту 8 Критеріїв, передбачених Порядком №1165.

Протокол Комісії за 12.08.2025 містить ті самі відомості про ТОВ, що й попередній від 15.07.2025. Додатково зазначено, що встановлено взаємовідносини з ризиковими контрагентами: ОСОБА_1 внесено до переліку ризикових від 02.06.2025, загальна сума придбання товарів/послуг в період з 29.01.2024 по 30.05.2025 становить 5 374,4 тис.грн, загальна сума постачання товарів/послуг з 22.01.2024 по 30.05.2025 становить 12 451,1 тис.грн; ТОВ «Фахівець Україна» внесено до переліку ризикових від 12.03.2025, загальна сума постачання товарів/послуг з 15.05.2024 по 13.06.2024 становить 17 592,6 тис.грн.

При цьому у протоколі зазначено, що на момент здійснення господарських операцій вказані контрагенти не перебували у переліку ризикових платників податку.

Зазначено, що згідно з наданими документами ТОВ має на правах власності земельну ділянку площею 0,1780 га, нежитлове приміщення площею 584,2 кв. м., за адресою: АДРЕСА_1 , та на правах оренди нежитлове приміщення площею 500 кв. м., за адресою: АДРЕСА_2 , а в ФОП ОСОБА_1 , земельні ділянки загальною площею - 355,94 га.

За даними податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2024 - площа землі 0,178 га.

За даними Додатку 1 «Відомості про наявність земельних ділянок» до податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2024, для здійснення господарської діяльності платник користується земельними ділянками загальною площею - 384,4 га.

За даними Додатку 3 «Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) 2024» до податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи, для здійснення господарської діяльності платник користується земельними ділянками загальною площею - 384,4 га.

Згідно з даними ЄРПН за період з 01.07.2024 по 30.06.2025 реалізовано товару номенклатури: «пшениця» в кількості 33,2 т на загальну суму 299,9 тис.грн, у т.ч. ПДВ - 36,8 тис.грн, «соєві боби» в кількості 2 456,06 т на загальну суму 45 384,1 тис.грн, у т.ч. ПДВ - 5573,5 тис.грн.

У протоколі вказано, що у вищезазначеному періоді простежується придбання лише товару номенклатури: «соєві боби» в кількості 315 т на загальну суму 5 292,8 тис.грн, у т.ч. ПДВ - 649,99 тис.грн.

За даними звіту №29-сг (річна) у 2024 посівна площа с/г культури «соя» становить 353,87 га, валовий збір - 1907,06 т, урожайність - 5,39 т з 1 га. За даними Державної служби статистики України у 2024 показник середньої урожайності сільськогосподарської культури «соя» по Тернопільській області становить 3,36 т з 1 га. Необхідна площе землі для вирощення продукції в кількості, зазначеній у податкових накладних, виходячи з середніх показників Держаної служби статистики України становить 641,82 га. Отже, реалізована с/г продукція перевищила середню врожайність по Тернопільській області у 2024 на 60,4%.

Також зазначено, що в податкових деклараціях з податку на додану вартість за даний період показник р.10.4 (Обсяг придбання з нульовою ставкою та/або без податку на додану вартість товарів, послуг та необоротних активів на митній території України) не відображено. Дохід по ознаці 148 (Дохід від продажу сільськогосподарської продукції) не нараховували.

Як висновок у протоколі Комісії від 12.08.2025 зазначено, що не простежується походження с/г культур, в кількості зазначеній у податкових накладних на реалізацію за період з 01.07.2024 по 30.06.2025, що свідчить про ризик розповсюдження підприємством штучного податкового кредиту.

Враховуючи викладене, членами Комісії запропоновано залишити діючим запис про відповідність ТОВ «Агронова-2014» критеріям ризиковості, оскільки надані платником пояснення, копії документів та дані Інформаційного фонду ДПС станом на 12.08.2025 не спростовують попередньо відібрані ймовірні ризики та не дають підстави для виключення з переліку ризикових платників.

За результатами розгляду Повідомлення №1 від 04.08.2025 (наданих платником пояснень та копій документів), Комісією ГУ ДПС у Тернопільській області 12.08.2025 прийнято рішення №45580 про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку (том 2 а.с.118-125).

Підставою прийняття рішення про відповідність платника критеріям ризиковості вказано пункт 8 Критеріїв ризиковості платника податків, визначених у Додатку 1 до Порядку №1165 та податкову інформацію за кодом:

08 - постачання сільськогосподарської продукції за відсутності придбання такої продукції, сплати земельного податку (сплати єдиного податку для платника податку, який перебуває на спрощеній системі оподаткування четвертої групи) та/або відсутності придбання пального, мінеральних добрив, посівного матеріалу (насіння), засобів захисту рослин, допоміжних послуг з вирощування сільськогосподарської продукції за наявності земельних ділянок.

Інформація, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості, містить відомості по такій операції придбання/постачання:

- за період з 17.02.2025 по 28.06.2025, код згідно з УКТЕЗЕД операції, визначеної як ризикова 1201, податковий номер платника, що задіяний у ризиковій операції - 39093553 (ТОВ «Агронова 2014»), дата включення платника до переліку ризикових 15.07.2025 (том 2 а.с.108-109).

Ще у рішенні зазначено, що ТОВ «Агронова-2014» не надано копій документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку, а саме: договір з додатками до нього, первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, первинні документи щодо зберігання, первинні документи щодо транспортування, первині документи щодо транспортування, первинні документи щодо навантаження продукції, первинні документи щодо розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг), накладна, розрахунковий документи, банківська виписка з особових рахунків, документ щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність). Площа землі, яка знаходиться в користуванні підприємства, не відповідає обсягам реалізованої с/г продукції, зазначеної в податкових накладних.

Позивач не погоджується з прийнятим рішення про відповідність його критеріям ризиковості, просить визнати таке рішення протиправним та скасувати.

Вирішуючи спір суд першої інстанції виходив з того, що з 01.02.2020 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України № 1165 від 11.12.2019, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі як і раніше - Порядок № 1165). Зокрема цим Порядком визначені Критерії ризиковості платника податку на додану вартість (додаток 1), повноваження комісії контролюючого органу, яка приймає рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, порядок прийняття рішення комісією тощо.

Положеннями Порядку №1165 передбачено певний алгоритм дій контролюючого органу, за результатом виконання якого ним може бути прийнято рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.

Відповідно до пункту 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Додатком 1 до Порядку №1165 встановлено Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, у пункті 8 яких вказано: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Пунктом 6 Порядку №1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 у відповідних полях рішення зазначаються детальна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/Державним класифікатором/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У рішенні про відповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1 комісія регіонального рівня зазначає наявну інформацію, що свідчить про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, виявлену під час моніторингу господарських операцій, відображених у податкових накладних/розрахунках коригування, поданих для реєстрації в Реєстрі, у тому числі податкових накладних/розрахунках коригування, реєстрацію яких зупинено.

При цьому не може бути підставою для розгляду питання відповідності/ невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 операція, відображена у податковій накладній/розрахунку коригування, дата реєстрації якої/якого у Реєстрі припадає на період, що перевищує 180 днів до дати прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку.

Форма рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку (додаток 4 до Порядку №1165) містить рядок «податкова інформація», що заповнюється в разі відповідності пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Тобто в разі, якщо податкові органи мають інформацію, що визначає ризиковість операції, щодо якої складено податкову накладну чи розрахунок коригування податкової накладної, у рішенні має бути вказана така податкова інформація.

З огляду на викладене вище, суд першої інстанції вірно зауважив, що з моменту прийняття контролюючим органом рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості, платника податків вважають включеним до реєстру ризикових. Процедура перевірки особи щодо її відповідності критеріям ризиковості платника податку ініціюється лише після подання таким платником податків для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації.

Пункт 6 Постанови №1165 передбачає можливість виключення комісією регіонального рівня платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/ або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/ або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/ невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі виявлення обставин та/ або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).

Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).

Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Враховуючи вказане вище, правильним є твердження суду першої інстанції, що можливим є виключення платника податку з переліку ризикових за ініціативою контролюючого органу у разі виявлення обставин та/ або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку або за результатами розгляду інформації та копій відповідних документів від платника податку.

Крім того, у разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У додатку 4 до Порядку №1165 зазначено, що рішення про відповідність/ невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Верховний Суд неодноразово у постановах по такій категорії спорів зазначав, що з огляду на правове регулювання і характер цих відносин, при їх вирішенні суди мають досліджувати і надавати оцінку змісту оскаржуваного рішення, змісту протоколу засідання Комісій та наданих податковим органом документів, порядку прийняття рішення та повноваженням комісії контролюючого органу.

Верховний Суд у постанові від 05.01.2021 у справі № 640/11321/20 зазначав, що Комісія, приймаючи рішення з посиланням на те, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, має обґрунтувати суду на підставі якої інформації комісія дійшла такого висновку та надати належні, допустимі докази в підтвердження цієї інформації.

У постанові від 22.07.2021 у справі №520/480/20 Верховний Суд вказав, що саме лише посилання ГУ ДПС про те, що аналіз діяльності ТОВ свідчить про наявність ризиків маніпулювання показниками податкової звітності та даними Єдиного реєстру податкових накладних, а також мінімізації платежів до бюджету, без належного обґрунтування і документального підтвердження, не може свідчити про відповідність рішення критеріям правомірності, які пред'являються до рішень суб'єктів владних повноважень і закріплені у частині другій статті 2 КАС України.

Згідно матеріалів справи, оскаржуване позивачем рішення Комісії 12.08.2025 за №45580 прийняте за результатами розгляду доповідної записки відділу моніторингу операцій та ризиків, роботи з ризиками управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків ГУ ДПС у Тернопільській області №493/19-00-18-01-05 від 15.07.2025 щодо можливих ризиків порушення податкового законодавства ТОВ «Аргонова-2014».

Як вже зазначалось вище, з аналізу положень Порядку №1165 слідує, що законодавцем установлена певна послідовність прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість.

Так рішенню Комісії щодо відповідності платника податку Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість має передувати складання та направлення таким платником податкової накладної/розрахунку коригування, за наслідками чого здійснюється моніторинг платника податку, податкової накладної/розрахунку коригування.

При цьому встановленню наявності у контролюючих органах податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, яка стала відома контролюючому органу у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, має передувати моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування, поданої для реєстрації.

Відтак, суд першої інстанції підставно зауважив, що питання відповідності позивача Критеріям ризиковості платника податку має розглядатись Комісією регіонального рівня за наслідками подання ТОВ для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування та моніторингу платника податку і податкової накладної/розрахунку коригування, що направлена для реєстрації.

Такі висновки суду першої інстанції відповідають правовим висновкам Верховного Суду. Так, у постанові Верховного Суду від 27.05.2025 у справі № 260/4707/23 суд касаційної інстанції саме зауважив, що законодавцем установлена певна послідовність прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість, а саме: рішенню Комісії щодо відповідності платника податку Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість має передувати складання та направлення таким платником податкової накладної/розрахунку коригування, за наслідками чого здійснюється моніторинг платника податку, податкової накладної/розрахунку коригування. При цьому встановленню наявності у контролюючих органах податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, яка стала відома контролюючому органу у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, має передувати моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування, поданої для реєстрації. Виходячи з наведеного, питання відповідності підприємства Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість має розглядатись Комісією регіонального рівня за наслідками подання товариством для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування та моніторингу платника податку і податкової накладної/розрахунку коригування, що направлена для реєстрації. При цьому моніторинг проводиться в автоматизованому порядку.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 14.05.2025 у справі №260/3479/24.

Крім того, суд вірно зазначив, що право комісії регіонального рівня щодо розгляду питання про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку самостійно ініціювати процедуру розгляду відповідного питання лише з підстав наявності податкової інформації Порядком №1165 не передбачено. Відповідно до пункту 6 Порядку №1165 виявлення обставин та/або отримання інформації може бути самостійною підставою тільки для розгляду комісією регіонального рівня питання виключення платника податку з переліку платників, а не щодо включення його до такого переліку.

З огляду на викладене, правильним є висновок суду про те, що розгляд комісією регіонального рівня питання відповідності/ невідповідності платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку всупереч передбаченому Порядком №1165 алгоритму свідчить, що контролюючий орган діє не в порядку, передбаченому законом, що є порушенням приписів частини другої статті 19 Конституції України.

Матеріали справи не містять доказів дотримання відповідачем зазначеного алгоритму, останнім не вказано, подання яких податкових накладних (їх дата, номер та інші реквізити для ідентифікації), які не відповідають ознакам безумовної реєстрації, передували перевірці позивача на відповідність критеріям ризиковості платника податку та не надано доказів зупинення цих податкових накладних.

Як уже зазначалось вище, Комісія регіонального рівня прийняття спірного рішення обґрунтувала наявною податковою інформацією, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій.

Відповідно до пункту 61.1 статті 61 ПК України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Податковий контроль здійснюється шляхом ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин; моніторингу контрольованих операцій та опитування посадових, уповноважених осіб та/або працівників платника податків відповідно до статі 39 цього Кодексу (підпункт 62.1 статті 62 ПК України).

Згідно з пунктом 71.1 статті 71 ПК України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів, що координується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.

Збір податкової інформації та отримання податкової інформації контролюючим органом врегульовано статтями 72, 73 ПК України.

Відповідно до статті 74 ПК України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Внесення інформації до баз даних Інформаційних систем та її опрацювання здійснюються контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, а також контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.2 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, в порядку інформаційної взаємодії відповідно до пункту 41.2 статті 41 цього Кодексу. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової політики.

Підпунктом 20.1.45 пункту 20.1 статті 20 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право здійснювати щоденну обробку даних та інформації електронного кабінету, необхідних для виконання покладених на них функцій з адміністрування податкового законодавства та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, що включає, зокрема, прийняття, обробку та аналіз документів та даних платників податків, здійснення повноважень, передбачених законом, які можуть бути реалізовані в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку.

Відповідач покликається на те, що проаналізувавши дані щодо площі земельних ділянок, які перебувають у користування ТОВ «Аргонова-2014», обсяги продажу с/г продукції ТОВ, статистичні показники середньої урожайності по Тернопільській області за даними Держстату за 2024, він прийшов до висновку, що наявні площа землі, яка знаходиться в користуванні позивача, не відповідає обсягам реалізованої с/г продукції, зазначеної в податкових накладних за період з 01.07.2024 по 30.06.2025, тобто її недостатньо для вирощення того обсягу с/г продукції, яку ТОВ реалізувало.

Надаючи оцінку таким твердженням, суд першої інстанції підставно зазначив, що згідно матеріалів справи позивач реалізовував не лише власно вирощену с/г продукцію, а й ту, що мав у залишку та придбавав у інших постачальників, зокрема, не лише платників ПДВ. У той же час контролюючий орган відслідковує лише операції придбання с/г продукції у платників ПДВ. Так ТОВ «Аргонова-2014» вказує, що у 2024 придбавало продукцію сої у наступних контрагентів: ФОП ОСОБА_1 - 314,99 т на загальну суму 5 292 766,81 грн; ФОП ОСОБА_3 - 21,54 т на загальну суму 280 020,00 грн; ФОП ОСОБА_4 - 58,0 т на загальну суму 797 250,00 грн; ФОП ОСОБА_5 - 57,8 т на загальну суму 794 500,00 грн; ФОП ОСОБА_6 - 81,5 т на загальну суму 1 100 250,00 грн; ФОП ОСОБА_7 - 81,8 т на загальну суму 1 104 300,00 грн; ФОП ОСОБА_8 - 54,8 т на загальну суму 739 800,00 грн; ФОП ОСОБА_9 - 85,74 т на загальну суму 1 153 566,00 грн.

На підтвердження таких обставин позивач надав договори, ТТН, банківські виписки про оплату товару, книгу складського обліку запасів за 2024 ТОВ (том 2 а.с.140-223).

Однак докази того, що відповідач провів перевірку наявності у позивача на залишку усієї придбаної с/г продукції, у тому числі самостійно вирощеної та придбаної в інших постачальників, зокрема, які не є платниками податку на додану вартість матеріали справи не містять. Так само відсутні відомості про зупинення реєстрації податкових накладних ТОВ «Аргонова-2014» за період з 01.07.2024 по 30.06.2025, якщо відповідач вважав наявними та достатніми докази відсутності постачання с/г продукції.

Наявні у контролюючого органу відомості про матеріально-технічну базу та трудові ресурси ТОВ є достатніми для висновку про можливість самостійного вирощення с/г продукції, а з огляду на придбання такої і в інших постачальників - про можливість реалізації в тих обсягах, які заявлені.

Зазначене вище, суд першої інстанції підставно вважав таким, що свідчить про необґрунтованість оскаржуваного рішення ГУ ДПС у Тернопільській області та недоведеність висновків, покладених в його основу.

Надаючи оцінку тій обставині, що позивачем подано до суду документи які стосувалися придбання с/г продукції у інших контрагентів та наявності такої на залишку, що не подавалися до контролюючого органу разом з відповідним повідомленням, то суду першої інстанції, з чим погодилась колегія суддів, вірно вважав, що право подавати докази на підтвердження своїх заперечень надається платнику податків як на усіх стадіях податкового контролю, так і на стадіях судового процесу, на яких допускається подання учасником процесу нових доказів. В іншому випадку обмеження судом предмету дослідження призвело би до неповноти дослідження та порушення справедливого судового розгляду.

На підставі вище викладеного, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що рішення Комісії ГУ ДПС у Тернопільській області від 12.08.2025 за №45580 не містить достатньо обґрунтованих підстав та причин, підтверджених доказами, для віднесення позивача до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості, відтак, позовні вимоги слід задовольнити шляхом прийняття рішення про визнання протиправним та скасування рішення Комісії ГУ ДПС у Тернопільській області від 12.08.2025 про відповідність ТОВ «Аргонова-2014» критеріям ризиковості платника податку на додану вартість та зобов'язання ГУ ДПС у Тернопільській області виключити вказане ТОВ з переліку ризикових платників податку.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а рішення відповідає нормам матеріального та процесуального права.

Судові витрати стягненню не підлягають виходячи з суті вирішення спору та вимог ст.139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Тернопільській області - залишити без задоволення, рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2025 року у справі №500/5521/25 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя І. М. Обрізко

судді Л. П. Іщук

М.А. Пліш