Постанова від 23.03.2026 по справі 560/15871/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/15871/21

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Божук Д.А.

Суддя-доповідач - Капустинський М.М.

23 березня 2026 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Капустинського М.М.

суддів: Шидловського В.Б. Сапальової Т.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 19 січня 2026 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.02.2022 у справі №560/15871/21 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 №ХС50278 від 21.09.2021. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 (з урахуванням виплачених сум) пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 №ХС50278 від 21.09.2021.

Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.02.2022 у справі №560/15871/21 набрало законної сили 17.03.2022 та у справі судом 27.05.2022 видано виконавчий лист.

09.06.2025 до Хмельницького окружного адміністративного суду надійшла заява, в якій ОСОБА_1 просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати до суду звіт про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від14 лютого 2022 року по справі №560/15871/21 у місячний строк з моменту вручення (отримання) копії ухвали, а у разі невиконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від14 лютого 2022 року по справі №560/15871/21 або ненадання звіту про його виконання накласти на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області штраф у розмірі сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, половину з якого стягнути на користь Державного бюджету України, а другу половину на користь ОСОБА_1 .

Хмельницький окружний адміністративний суд ухвалою від 22.07.2025 по справі №560/15871/21 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 14.02.2022 у справі №560/15871/21 - задовольнив. Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області протягом 20 днів з дня отримання цієї ухвали подати до суду звіт про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.02.2022 у справі №560/15871/21.

Ухвалою суду від 26.12.2025 прийнято Звіт Головного управління пенсійного фонду України у Хмельницькій області про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.02.2022 у справі № 560/15871/21.

Встановлено Головному управлінню пенсійного фонду у Хмельницькій області новий строк для подання Звіту про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.02.2022 у справі № 560/15871/21, який потрібно надати суду до 12.01.2026 з доказами на його виконання, а саме: - прийняття керівником рішення про нарахування та виплату коштів за судовим рішенням (наказ, інше); - довідку за підписом керівника про відсутність коштів на виплату у 2025 році; - номера черги ОСОБА_1 у Реєстрі судових рішень виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою по боргу розмірі 162063,91 гривень; - пояснити чи судове рішення перебуває на примусовому виконанні органів ДВС і результат цього (штрафи, інше) та надати суду все що свідчить про виконання судового рішення.

Клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задоволено.

Звільнено Головне управління пенсійного фонду України у Хмельницькій області від сплати штрафу за не повне виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.02.2022 у справі № 560/15871/21.

Роз'яснено відповідачу, що ч.3 ст.382-3 КАС України передбачено відповідальність за невиконання судового рішення.

На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.07.2025 по справі №560/15871/21, головним управлінням подано звіт від 12.01.2026 про виконання судового рішення.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 19 січня 2026 року визнано звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області від 12.01.2026 №2200-0902-7/2892 таким, що підтверджує виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі від 14.02.2022 у справі №560/15871/21.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просив скасувати ухвалу суду першої інстанції та винести постанову, якою відмовити Головному управліннюПенсійного фонду України в Хмельницькій області у прийнятті звіту про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.02.2022 у справі №560/15871/21. 3.За не виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.02.2022 у справі №560/15871/21накласти на в.о. керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області ОСОБА_2 штраф у розмірі сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, половину з якого стягнути на користь Державного бюджету України, а другу половину на користь ОСОБА_1 .

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю.

Згідно п. 1 ст. 312 КАС України апеляційні скарги на ухвали суду першої інстанції розглядаються в порядку, передбаченому для розгляду апеляційних скарг на рішення суду першої інстанції з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.

Враховуючи положення ст. 312 КАС України, а також те, що матеріали справи містять достатньо доказів для вирішення спору, колегія суддів вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження.

Приймаючи оскаржувану ухвалу суд першої інстанції дійшов висновку про наявність підстав для прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.02.2022 у справі №560/15871/21.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції по суті спору та, відповідно до ч.1 ст.308 КАС України, переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Згідно статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Суб'єктами, на яких поширюється обов'язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно з частиною 2 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Нормами частини третьої зазначеної статті передбачено, що невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Конституційний Суд України, розглядаючи справу N 1-7/2013 у Рішенні від 26.06.2013 року, звернув увагу, що вже неодноразово вказував на те, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13.12.2012 року N 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25.04.2012 року N 11-рп/2012).

Згідно з ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Суду як джерело права.

Європейський суд з прав людини в пункті 40 рішення у справі "Горнсбі проти Греції" вказав, що право на суд було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави допускала невиконання остаточного та обов'язкового судового рішення на шкоду одній зі сторін.

Відповідно до ч.1, 2 ст.382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.10.2025 у справі №560/15871/21 головним управлінням Пенсійного фонду у Хмельницькій області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 по 30.06.2022 у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №ХС50278 від 21.09.2021, з урахуванням виплачених сум.

В результаті проведеного перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 з урахуванням норм статті 43 Закону №2262 склав: з 01.04.2019 - 14970,00 грн (що підтверджується перерахунком пенсії з 01 квітня 2019 року за пенсійною справою № 2201018121), з 01.07.2019 - 15640,00 грн (що підтверджується перерахунком пенсії з 01 липня 2019 року за пенсійною справою № 2201018121), з 01.12.2019 - 16380,00 грн (що підтверджується перерахунком пенсії з 01 грудня 2019 року за пенсійною справою № 2201018121), з 01.07.2020 - 17120,00 грн (що підтверджується перерахунком пенсії з 01 липня 2020 року за пенсійною справою № 2201018121), з 01.12.2020 - 17690,00 грн (що підтверджується перерахунком пенсії з 01 грудня 2020 року за пенсійною справою № 2201018121), з 01.01.2021 - 17690,00 грн (що підтверджується перерахунком пенсії з 01 січня 2021 року за пенсійною справою № 2201018121), з 01.07.2021 - 18540,00 грн (що підтверджується перерахунком пенсії з 01 липня 2021 року за пенсійною справою № 2201018121), з 01.12.2021 - 19340,00 грн (що підтверджується перерахунком пенсії з 01 грудня 2021 року за пенсійною справою № 2201018121), з 01.07.2022 - 20270,00 грн. (що підтверджується перерахунком пенсії з 01 липня 2022 року за пенсійною справою № 2201018121).

За період з 01.04.2019 по 30.06.2022 нарахована доплата в розмірі 162063,91 грн. (що підтверджується розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № 2201018121, що надається головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області).

Станом на 12.01.2026 нараховану доплату обліковано у електронній пенсійній справі ОСОБА_1 та на її підставі - в автоматизованій базі даних у підсистемі «Реєстр судових рішень» Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України за номером 225199, що підтверджується скріншотом реєстраційної картки судового рішення у справі №560/15871/21 з підсистеми «Реєстр судових рішень», що надається головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Згідно з Конституцією України Державний бюджет України і бюджетна система України встановлюються виключно законами. Такими законами є Закони України про Державний бюджет України на кожний рік, Бюджетний кодекс України.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно з п. 20 та п. 29 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Відповідно до ст. 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.

Згідно з ч. 2 ст. 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.

Відтак, проблема з виконанням рішення суду у цій справі не є індивідуальною, а охоплюється загальною проблемою неналежного виконання судових рішень в соціальних спорах, яка потребує системного підходу до її вирішення на найвищих рівнях влади.

Кошти на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачаються у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 “Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду». Головним розпорядником коштів державного бюджету, що виділяються на забезпечення виплат по зазначеній бюджетній програмі, є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України - відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у 2024 році проведена виплата заборгованості з пенсійних виплат згідно рішень суду на суму 5,57 млн грн, які набрали законної сили по 19.11.2020.

У бюджеті Пенсійного фонду України на 2025 рік у структурі коштів Державного бюджету України виокремлено кошти на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, річний обсяг яких передбачений в сумі 250,00 млн грн.

Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 року №821 (далі - Порядок № 821).

Згідно з пунктом 3 Порядку № 821 визначено, що облік нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час та перерахованих пенсій за рішенням суду ведеться в базах даних одержувачів відповідних виплат (електронних пенсійних справах/електронних справах одержувачів) на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України про призначення (перерахунок) відповідних виплат та у сформованому на їх підставі переліку одержувачів виплат на виконання судових рішень (далі - перелік).

Положеннями п. 5 та 6 Порядку № 821 визначено, що виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.

В межах виділених коштів на банківський рахунок ОСОБА_1 , відкритий в АТ «Ощадбанк», перераховано: - 31.10.2025 - 187,35 грн - частину з нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій за минулий час; - 27.11.2025 - 187,35 грн - частину з нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій за минулий час; - 31.12.2025 - 187,35 грн - частину з нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій за минулий час, що підтверджується довідкою про стан виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.02.2022 у справі № 560/15871/21 за підписом керівника.

Виплата залишку нарахованої заборгованості по рішеннях суду, у тому числі у справі № 560/15871/21, буде здійснена ОСОБА_1 з врахуванням Порядку № 821 та в межах затверджених бюджетних асигнувань виділених на цю мету за джерелами їх фінансування.

Сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2026 рік, який станом на дату подання звіту не затверджений.

Фактично, у повному обсязі виконання судового рішення можливо лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету України, після отримання їх від головного розпорядника коштів Міністерства соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійним фондом України. Виділення коштів із державного бюджету на фінансування відповідної бюджетної програми не залежить від волі окремого територіального органу Пенсійного фонду України.

Таким чином, головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.02.2022 у справі №560/15871/21 виконано в межах наданих повноважень, відповідно до вимог чинного законодавства.

А тому враховуючи поданий звіт та докази, які підтверджують його виконання, суд вважає за можливе прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.02.2022 у справі №560/15871/21.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Згідно з ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 19 січня 2026 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий Капустинський М.М.

Судді Шидловський В.Б. Сапальова Т.В.