Справа № 560/7403/25
Головуючий суддя 1-ої інстанції -
Суддя-доповідач - Боровицький О. А.
23 березня 2026 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Боровицького О. А.
суддів: Курка О. П. Ватаманюка Р.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 01 грудня 2025 року у справі за адміністративним позовом Фермерського господарства "Глорія" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 01 грудня 2025 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись з даним рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.
Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Фермерське господарство "Глорія" є юридичною особою та перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Хмельницькій області на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності - єдиному податку 4 групи.
З метою щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку 4 групи Фермерським господарством «Глорія», податковий номер 21334219 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, Шепетівської ДПІ засобами електронного зв'язку в електронній формі подано пакет документів для щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи, а саме:
- звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи на/за 2025 рік, реєстраційний №9038159412 від 19.02.2025, за кодом адміністративно - територіальної одиниці за місцем розташування земельної(их) ділянки(ок) КАТОТТГ UA68060010000056690 (Берездівська територіальна громада), що підтверджується квитанцією № 2 від 19.02.2025 № 9038159412;
- відомості про наявність земельних ділянок (Додаток 1 до звітної податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи), реєстраційний №9038159411 від 19.02.2025;
- додаток 3 (до звітної податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи) Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) 2024 рік, реєстраційний №9038159356 від 19.02.2025;
- звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи на/за 2025 рік, реєстраційний №9038192641 від 20.02.2025, за кодом адміністративно - територіальної одиниці за місцем розташування земельної(их) ділянки(ок) КАТОТТГ UA68060050000037587 (Ганнопільська територіальна громада), що підтверджується квитанцією № 2 від 20.02.2025 № 9038192641;
- відомості про наявність земельних ділянок (Додаток 1 до звітної податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи) №9038192650 від 20.02.2025;
- додаток 3 (до звітної податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи) Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) 2024 рік реєстраційний №9038192639 від 20.02.2025;
- розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва, реєстраційний №9038201562 від 20.02.2025, що підтверджується квитанцією № 2 від 20.02.2025 № 9038201562;
- загальну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи на/за 2025 рік, реєстраційний №4125 від 28.02.2025, за кодом адміністративно - територіальної одиниці за місцем розташування платника КАТОТТГ UA68060050000037587 (Ганнопільська територіальна громада);
- відомості про наявність земельних ділянок (Додаток 1 до загальної податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи), реєстраційний №4125 від 28.02.2025;
- додаток 3 (до загальної звітної податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи) Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) 2024 рік, реєстраційний №4125 від 28.02.2025, що підтверджується конвертом від позивача та трекінгом поштового відправлення.
Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 ст.20 розділу І, пункту 75.1 ст. 75 Розділу ІІ Податкового кодексу України, в порядку визначеному пунктом 76.2 ст. 76 Розділу ІІ Кодексу, проведено камеральну перевірку податкової звітності ФГ "ГЛОРІЯ" щодо щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи у 2025 році.
За результатами перевірки складено акт камеральної перевірки від 11.03.2025 №4672/22-01-04-05-10/21334219.
Перевіркою встановлено порушення вимог підпункту 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 та підпункту 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 ПК України, а саме несвоєчасно подано загальну звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи на/за 2025 рік за місцем розташування платника КАТОТТГ UA68060050000037587 (Ганнопільська територіальна громада) реєстраційний №4125 від 28.02.2025, граничний строк подання податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи - 20.02.2025.
ФГ "ГЛОРІЯ" надано заперечення від 28.03.2025 на акт камеральної перевірки від 11.03.2025 №4672/22-01-04-04-10/21334219. Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області розглянуто заперечення та надано відповідь платнику листом від 10.04.2025 за №5688/6/22-01-04-04-14 про те, що висновки акту є правомірними.
Однак, рішенням від 15.04.2025 №5927/6/22-01-04-04-14 Головне управління ДПС у Хмельницькій області відмовило ФГ "ГЛОРІЯ" у підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік.
Вказане рішення було мотивовано тим, що згідно з актом камеральної перевірки від 11.03.2025 №4672/22-01-04-04-10/21334219 ФГ "ГЛОРІЯ" порушено граничний строк подання податкової звітності для щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік, а саме несвоєчасно подано загальну звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи на/за 2025 рік за місцем розташування платника КАТОТТГ UA68060050000037587 (Ганнопільська територіальна громада) реєстраційний №4125 від 28.02.2025.
Вищевказані обставини стали підставою для звернення до суду з даним позовом.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до підпункту 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 ПК України, сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають не пізніше 20 лютого поточного року:
- загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);
- звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи);
- розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;
- відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.
У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).
Згідно з статтею 294 ПК України податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку четвертої групи є календарний рік і починається він з першого числа першого місяця податкового (звітного) періоду та закінчується останнім календарним днем останнього місяця податкового (звітного) періоду.
Пунктом 299.10 статті 299 Податкового кодексу України, визначено, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі:
1) подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв'язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, - в останній день календарного кварталу, в якому подано таку заяву;
2) припинення юридичної особи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем відповідно до закону - в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення;
3) у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 та підпунктом 298.8.6 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу;
4) якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва юридичної особи платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75 відсотків;
5) якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 та підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу;
6) набуття платником податку статусу резидента Дія Сіті - в останній день календарного кварталу, в якому платник податку набув статус резидента Дія Сіті;
7) втрати платником єдиного податку третьої групи статусу електронного резидента (е-резидента);
8) наявність щодо платника податку рішення про застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), прийнятого у порядку, встановленому Законом України «Про санкції»: щодо платників першої і другої груп - в останній день місяця, у якому прийнято таке рішення; щодо платників третьої і четвертої груп - в останній день кварталу, у якому прийнято таке рішення.
Отже, однією із підстав для анулювання реєстрації платником єдиного податку є неподання платником єдиного податку четвертої групи податкової звітності, передбаченої підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 ПК України.
Згідно з п.п. 295.9.1. п. 295.9 ст. 295 ПК України, платники єдиного податку четвертої групи самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.
Відповідно до п.п. 298.8.1. п. 298.8 ст. 298 ПК України сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають не пізніше 20 лютого поточного року: загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ);
- контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку); звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи); розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику; відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.
Водночас, вимогами чинного Податкового кодексу України не передбачено порядку відмови контролюючим органом у підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої групи за результатами подання вказаних у п.п. 298.8.1. п. 298.8. ст. 298 ПК України документів.
З огляду на приписи п.п. 5 п. 299.10. ст. 299 ПК України, враховуючи подання позивачем податкової звітності, передбаченої підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 та підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу, у відповідача були відсутні підстави для скасування статусу платника єдиного податку четвертої групи з мотивів несвоєчасного подання, оскільки таке скасування можливе лише у випадку неподання її (звітності) взагалі, а тому таке рішення підлягає скасуванню.
Так, у постанові Верховного суду від 10.12.2019 у справі №806/499/16 судом було зроблено висновок про те, що податковим законодавством не передбачено пропуск, встановленого пп. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 ПК України, строку подання пакету документів для підтвердження статусу платника єдиного податку у якості підстави для не підтвердження такого статусу у відповідному періоді та виключення з реєстру платників.
Єдиним законним способом реалізації владних управлінських функцій спрямованих на анулювання товариству статусу платника єдиного податку є проведення документальної перевірки на підставі якої встановлюється, що платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку), як наслідок - приймається рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку, шляхом виключення з реєстру платників такого податку.
Крім цього, перед прийняттям рішення про позбавлення товариства статусу платника єдиного податку 4 групи контролюючий органом мав би провести документальну перевірку платника податків та прийняти рішення про анулювання реєстрації шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку.
Таким чином, без дотримання всіх вимог передбачених Податковим кодексом України прийняття рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку четвертої групи є неможливим.
Разом з тим, відповідачем не доведено факт прийняття рішення про анулювання реєстрації позивача, а спірним рішення відповідач зазначив, що позивача вже виключено з реєстру платників єдиного податку четвертої групи без анулювання реєстрації, що не відповідає суті повноважень податкового органу.
Зазначене відповідає правовій позиції викладеній в постановах Верховного Суду від 06.02.2018 у справі № 816/543/17 та від 29.03.2018 у справі № 804/2321/17.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи встановлені у справі обставини, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку і, а доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.
Щодо інших доводі, колегія суддів зазначає, що у рішення ЄСПЛ по справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії», заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, Суд зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.
Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
З огляду на викладене, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеному рішенні, у зв'язку з чим підстав для його скасування не вбачається.
Інші доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
За змістом частини першої статті 316 КАС суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з додержанням норм матеріального і процесуального права, на підставі правильно встановлених обставин справи, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
Одночасно слід зазначити, що в контексті положень п.6 ч.6 ст.12 КАС України дана справа відноситься до категорій справ незначної складності, а тому відповідно до п.2 ч.5 ст.328 цього Кодексу судове рішення за результатами її розгляду судом апеляційної інстанції в касаційному порядку оскарженню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 01 грудня 2025 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її ухвалення та оскарженню не підлягає.
Головуючий Боровицький О. А.
Судді Курко О. П. Ватаманюк Р.В.