ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/6397/26
провадження № 3/753/2212/26
"24" березня 2026 р. Суддя Дарницького районного суду м. Києва Монін І.В. розглянувши матеріали, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184 КУпАП;
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
До Дарницького районного суду м. Києва 19 березня 2026 року з Дарницького УП ГУНП у м. Києві надійшов протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 184 КУпАП стосовно ОСОБА_1 .
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 10.03.2026, встановлено, що 08.03.2026 близько 15-03 год. ОСОБА_1 ухилилась від передбаченого ст. 150 СК України обов'язку, щодо виховання своєї малолітньої доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки перебувала в стані алкогольного сп'яніння, у зв'язку з чим не мала можливості забезпечити безпеку для доньки та належного догляду. Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Постановою Дарницького районного суду м. Києва від 24.03.2026 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнано винною у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП та застосовано до неї адміністративне стягнення у виді попередження.
При цьому, вивченням матеріалів про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 встановлено, що нею систематично вчиняються дії, які ставлять під загрозу життя та здоров'я малолітньої доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а відповідні державні органи не вживають з вказаного приводу жодних заходів для забезпечення безпеки дитини, та її належного виховання.
Зокрема, відповідно до рапорту з журналу Єдиного обліку Дарницького УП ГУНП в місті Києві встановлено, що 08.03.2026 на лінію «102» надійшло повідомлення, що заявниця виявила дитину, яку вів дідусь, при цьому дитина повідомила заявницю, що її постійно б'ють, а матір п'є.
Крім того, відповідно до листа Ліцею №160 на адресу ССД Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 навчається у закладі з 01.09.2024. Комісією з профілактики правопорушень ліцею встановлено, що матір'ю малолітньої ОСОБА_2 не виконуються батьківські обов'язки, зокрема дитина недоглянута, брудна і голодна приходить до ліцею. Матір'ю не повідомляється адміністрація про причини відсутності дитини на навчанні, не контролюється виконання домашніх завдань, дитина не забезпечена необхідним шкільним приладдям. При морозі в - 10 градусі по Цельсію, дитина ходить до школи в літніх кросівках.
Долученими до матеріалів про адміністративне правопорушення фотографіями місця мешкання малолітньої встановлено, що у квартирі безлад та антисанітарія, численні пусті пляшки від алкогольних напоїв.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Закон України «Про охорону дитинства» визначає охорону дитинства в Україні як стратегічний загальнонаціональний пріоритет, що має важливе значення для забезпечення національної безпеки України, ефективності внутрішньої політики держави, і з метою забезпечення реалізації прав дитини на життя, охорону здоров'я, освіту, соціальний захист, всебічний розвиток та виховання в сімейному оточенні встановлює основні засади державної політики у цій сфері, що ґрунтуються на забезпеченні найкращих інтересів дитини.
Згідно із нормами ч. 3 ст.5 Закону України «Про охорону дитинства» місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до їх компетенції, визначеної законом, забезпечують, зокрема, проведення державної політики у сфері охорони дитинства, розроблення і здійснення галузевих та регіональних програм поліпшення становища дітей, підтримки сімей з дітьми, вирішення інших питань у цій сфері; вирішення питань щодо забезпечення прав дітей, встановлення опіки і піклування, створення інших передбачених законодавством умов для виховання дітей, які внаслідок позбавлення батьків батьківських прав, хвороби батьків чи з інших причин залишилися без батьківського піклування, а також для захисту особистих і майнових прав та інтересів дітей.
Разом з тим, уповноважені органи жодних заходів щодо захисту малолітньої дитини не вживаються.
Відтак, відповідно до ст. 282 КУпАП, орган (посадова особа), який розглядає справу, встановивши причини та умови, що сприяли вчиненню адміністративного правопорушення, вносить у відповідний державний орган чи орган місцевого самоврядування, громадську організацію або посадовій особі пропозиції про вжиття заходів щодо усунення цих причин та умов. Про вжиті заходи протягом місяця з дня надходження пропозиції повинно бути повідомлено орган (посадову особу), який вніс пропозицію.
Таким чином, беручи до уваги вказані факти та можливе перебування малолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в небезпечних умовах, що загрожує її фізичному, психологічному та моральному здоров'ю, а також бездіяльність уповноважених органів щодо захисту малолітньої дитини, звернути увагу Генерального прокурора на вказані обставини.
Керуючись ст. 282 КУпАП, суд, -
Обставини, викладені у постанові довести до відома Генерального прокурора для належного реагування.
Про вжиття здійснених заходів повідомити Дарницький районний суд м.Києва протягом одного місяця з дня отримання копії даної постанови.
Суддя: І.В. МОНІН