Справа № 752/7513/26
Провадження № 1-в/752/116/26
24 березня 2026 року м. Київ
Голосіївський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні подання начальника Голосіївського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві ОСОБА_3 від 23 березня 2026 року про встановлення адміністративного нагляду відносно
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, котрий народився у місті Києві, має середню спеціальну освіту, неодруженого, без офіційного місця роботи, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , судимого:
22 січня 2022 року Голосіївський районним судом міста Києва за ч. 2 ст. 185 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 3 роки зі звільненням на підставі ст. 75 КК України від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком, тривалістю 2 роки;
19 вересня 2022 року Голосіївський районним судом міста Києва за ч. 1 ст. 309, ст. 71 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 3 роки 6 місяців,
за участю представника Голосіївського УП ГУ
Національної поліції у м. Києві ОСОБА_5 ,
особи, щодо якої внесено подання ОСОБА_4 ,
установив:
До Голосіївського район ого суду м. Києва направлено для розгляду вищевказане подання про встановлення на підставі п. «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» (далі - Закон) відносно ОСОБА_4 адміністративного нагляду строком на 1 рік із встановленням наступних обмежень:
заборонити вихід за межі будинку АДРЕСА_2 з 23:00 до 05:00 наступного дня;
заборонити виїзд за межі міста Києва в особистих справах без дозволу начальника Голосіївського управління поліції Головного управління Національної поліції у місті Києві;
заборонити відвідувати місця, де проводиться продаж спиртних напоїв на розлив.
Подання мотивовано тим, що ОСОБА_4 після звільнення 07 серпня 2024 року з установи виконання покарань умовно-достроково на шлях виправлення не став, неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності, зокрема за ч. 1 ст. 175-1, ч. 2 ст. 175-1, ч. 1 ст. 178 КУпАП, у зв'язку з чим йому виносились офіційні попередження про можливість встановлення відносно нього адміністративного нагляду, однак останній свого становища не змінив.
Враховуючи викладене, начальник Голосіївського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві вважає за необхідне встановити відносно ОСОБА_4 адміністративний нагляд з відповідними обмеженнями.
В судовому засіданні представник Голосіївського УП ГУ Національної поліції у м. Києві підтримав подання та просив його задовольнити.
ОСОБА_4 не заперечував проти задоволення подання.
Заслухавши думку учасників судового провадження, дослідивши подання та долучені до нього матеріали, суд дійшов висновку про задоволення подання, виходячи з наступного.
Згідно приписів п. «в» ст. 3 Закону адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, зокрема, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення. Підставою для встановлення адміністративного нагляду у такому випадку є матеріали органів Національної поліції (п. «в» ст. 4 Закону).
Відповідно до ст. 5 Закону адміністративний нагляд щодо осіб, зазначених у п. «в» ст. 3 цього Закону встановлюється в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу Національної поліції. У поданні мають бути визначені обмеження, які пропонуються встановити на підставі ст. 10 Закону, та обґрунтування доцільності таких заходів.
Згідно ст. 6 Закону адміністративний нагляд встановлюється у визначеному ст. 5 цього Закону порядку терміном від одного до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
До осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, за постановою суду можуть бути застосовані частково або в повному обсязі такі обмеження: заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; заборона перебування у визначених місцях району (міста); заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста); реєстрація в міліції від одного до чотирьох разів на місяць (ст. 10 Закону).
Судом встановлено, що після звільнення з місць відбування покарання, ОСОБА_4 , незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично вчиняє адміністративні правопорушення.
Судимість на даний час не знята і не погашена.
За таких обставин, з метою профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою ОСОБА_4 та попередження вчинення ним правопорушень, подання органу Національної поліції підлягає задоволенню.
Керуючись п. «в» ст. 3, ст.ст. 5, 6, 10 Закону, суд
ухвалив:
Подання начальника Голосіївського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві задовольнити.
Встановити адміністративний нагляд відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном на один рік.
Застосувати до ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наступні обмеження:
заборонити вихід за межі будинку АДРЕСА_2 з 23:00 до 05:00 наступного дня;
заборонити виїзд за межі міста Києва в особистих справах без дозволу начальника Голосіївського управління поліції Головного управління Національної поліції у місті Києві;
заборонити відвідувати місця, де проводиться продаж спиртних напоїв на розлив.
Копію постанови направити начальнику Голосіївського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві для виконання та особі, щодо якої внесено подання.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Голосіївський районний суд м. Києва протягом 10 діб з дня її винесення.
Суддя ОСОБА_1