Справа № 706/413/26
2-о/706/31/26
про залишення заяви без руху
24 березня 2026 року м. Христинівка
Суддя Христинівського районного суду Черкаської області Школьна А.В., розглянувши матеріали заяви Христинівської міської територіальної громади в особі Христинівської міської ради (місцезнаходження: вул. Соборна, 30, м. Христинівка, Уманський район, Черкаська область) про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади,
Христинівська міська рада звернулася до Христинівського районного суду Черкаської області в порядку окремого провадження із заявою, в якій просить визнати нерухоме майно - нежитлову будівлю громадського призначення (церкву) на земельній ділянці загальною площею 3002 м2 безхазяйним та передати його у комунальну власність Христинівської міської територіальної громади в особі Христинівської міської ради.
Дослідивши заяву та додані до неї документи, суддя приходить до висновку, що подану заяву слід залишити без руху з таких підстав.
Відповідно до ч. 1, 2 статті 2 Цивільного процесуального кодексу України завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов'язані керуватися завданнями цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Згідно з ч. 1, 3 статті 4 ЦПК України, кожна особа має право у порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Відмова від права на звернення до суду за захистом є недійсною.
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені розділом IV ЦПК України.
Відповідно до п. 7 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність.
Згідно ч. 3 ст. 42 ЦПК України у справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.
За приписами ч. 4 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Відповідно до ч.1 ст. 332 ЦПК України справа про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади розглядається судом за участю заявника з обов'язковим повідомленням усіх заінтересованих осіб.
До заінтересованих осіб належать особи, які беруть участь у справі та мають у ній юридичну заінтересованість. Коло заінтересованих осіб визначається взаємовідносинами із заявником у зв'язку з обставинами, які підлягають встановленню і які можуть вплинути на їх права та обов'язки. Участь у справі цих осіб обумовлюється тим, що із установленням окремих обставин заявник може реалізувати свої права у правовідносинах, у яких беруть участь і заінтересовані особи. Для цих осіб характерним є те, що їхні суб'єктивні права та обов'язки мають юридичний зв'язок із суб'єктивними правами і обов'язками заявників.
Права заінтересованих осіб знаходяться у юридичному зв'язку із суб'єктивними правами заявників і зумовлюються встановленням юридичного факту. Інтереси заінтересованих осіб можуть суперечити інтересам заявника. Отже, притягнення (вступ) цих заінтересованих осіб має важливе практичне значення, оскільки вони мають можливість у процесі розгляду справи про встановлення юридичного факту заявити про порушення чи оспорювання їхніх суб'єктивних прав (постанова Верховного Суду у справі № 638/4/19 від 07 квітня 2020 року, провадження № 61-18132св19).
Разом з тим, Христинівською міською радою у поданій до суду заяві про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність не зазначено заінтересованих осіб, на права, свободи чи інтереси яких може вплинути судове рішення.
Окрім того подана заява не містить відомостей необхідних для прийняття рішення про визнання нерухомого майна безхазяйним, зокрема:
- не зазначено правових підстав здійснення будівництва нежитлової будівлі громадського призначення (церкви);
- не зазначено, чи виділялась земельна ділянка для будівництва нерухомого майна релігійного призначення;
- не зазначено категорію земельної ділянки, на який збудовано нерухоме майно;
- не зазначено з підтвердженням цього доказами, кому належала земельна ділянка під час здійснення будівництва;
- не надано копій дозвільних документів на будівництво нерухомого майна або ж доказів про їх відсутність (самочинне будівництво);
- не вказані інші відомості, які є суттєвими при розгляді заяви про визнання нерухомої речі безхазяйної та її передачу у комунальну власність, а саме: як слідує із матеріалів заяви безхазяйне нерухоме майно - церква побудована 1896 року, згідно акту обстеження - будівля знаходиться у задовільному стані і придатна для використання, однак відомостей щодо користувача нерухомим майном, як на час забудови, так і на момент постановлення майна на облік як безхазяйного, суду не надано.
Відповідно до ч.1 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На підставі викладеного, суддя виснує про невідповідність заяви вимогам цивільно-процесуального законодавства та залишення заяви без руху із наданням органу місцевого самоврядування строку для усунення вищезазначених недоліків.
У разі усунення у визначений суддею строк недоліків, заява буде вважатись поданою в день первісного її подання до суду. Якщо заявник не усуне недоліки заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається заявнику.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 2, 4, 175, 177, 185, 293, 294, 332, 353 Цивільного процесуального кодексу України, суддя
Заяву Христинівської міської територіальної громади в особі Христинівської міської ради про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади - залишити без руху.
Надати заявнику 10 - денний строк для усунення недоліків заяви, який відраховувати із дня отримання цієї ухвали.
Копію ухвали направити до Христинівської міської ради.
Роз'яснити, що у разі невиконання вимог цієї ухвали в установлений судом строк, заява буде вважатися неподаною і підлягатиме поверненню заявникові.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Альона ШКОЛЬНА