П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
23 березня 2026 р.м. ОдесаСправа № 400/10580/25
Категорія: 111030600 Головуючий в 1 інстанції: Ярощука В.Г.
Місце ухвалення: м. Миколаїв
Дата складання повного тексту:04.12.2025р.
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Бітова А.І.
суддів - Лук'янчук О.В.
- Ступакової І.Г.
у зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), справа розглянута за правилами п.3 ч.1 ст. 311 КАС України,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Миколаївській області на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2025 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "СТРОЙСЕРВІС-ЧОРНОМОР 22" до Головного управління ДПС у Миколаївській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
У жовтні 2025 року товариство з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "СТРОЙСЕРВІС-ЧОРНОМОР 22" звернулося до суду з позовом до Державної податкової служби (далі - ДПС) України, Головного управління (далі - ГУ) ДПС у Миколаївській області, про:
- визнання протиправним та скасування Рішення №13096912/44842154 від 22 липня 2025 року про відмову в реєстрації податкової накладної №303 від 23 серпня 2024 року на суму 207 087,57 грн., в тому числі ПДВ 34 514,60 грн.;
- зобов'язання ДПС України зареєструвати Податкову накладну №303 від 23 серпня 2024 року на суму 207 087,57 грн., в тому числі ПДВ 34 514,60 грн., в Єдиному реєстрі податкових накладних днем подання такої накладної на реєстрацію.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що відповідно до приписів ПК України ТОВ "СТРОЙСЕРВІС-ЧОРНОМОР 22" склало податкову накладну №303 від 23 серпня 2024 року та направило її на реєстрацію в ЄРПН. За результатом направлення отримано повідомлення з якого вбачається, що накладну прийнято під час її подачі до ЄРПН, але реєстрацію зупинено. Підставою зупинення реєстрації визначено: ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=47.6817%, "Рпоточ"=0. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів. Позивачем було направлено в електронному вигляді до ДПС повідомлення щодо подачі пояснення та документів про підтвердження реальності здійснення операцій з приватним підприємством "Херсонопторг". Однак, за результатом розгляду податковим органом наданих документів позивачем отримано рішення №13096912/44842154 від 22 липня 2025 року, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної. Підставою для відмови податковим органом визначено: ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. Позивач вважав, що рішення не містять конкретної інформації про причини та підстави їх прийняття, не конкретизовано, які саме первинні документи не надано. Підстава для зупинення реєстрації податкових накладних відрізняється від підстав прийняття рішення, що оскаржується.
Крім того, позивач надав відповідь на відзив, вказуючи, що зазначене у відзиві суперечить змісту наданого відповідачем Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією ГУ ДПС у Миколаївській області рішення про реєстрацію податкової накладної в Реєстрі. позивач, ТОВ "СТРОЙСЕРВІС-ЧОРНОМОР 22" відповідно до п.9 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520 (далі - Порядок №520) має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації. але, виходячи з вимог відповідача, всі первісні документи, що повторно запитувалися, були вже надані, а акти розрахункові документи за отриманні послуги оренди - відповідачем невитребувалися.
Відповідач - ГУ ДПС у Миколаївській області позов не визнав, вказуючи, що за результатами розгляду поданих ТОВ "СТРОЙСЕРВІС-ЧОРНОМОР 22" Повідомлень про надання пояснень та копій документів Комісія ГУ ДПС у Миколаївській області дійшла висновку щодо неможливості прийняття рішень у зв'язку з недостатністю поданих документів. Відповідно до наданих документів встановлено, що підприємство здійснює неспеціалізовану оптову торгівлю і ним були виписані податкові накладні на поставку будівельних матеріалів, інструменту та інших товарів на адресу ТОВ "ТРЕЙДСТРОНГ"(код 43502356), яке 11 грудня 2024 року змінило назву на "ДАСТЕРС ФОРМ" і свого засновника та директора на ОСОБА_1 (код 2502620894), який одночасно є директором або засновником 863 СГД , зареєстрованих у різних регіонах України. За даними баз ДПС України ТОВ "ДАСТЕРС ФОРМ" з 30 листопада 2023 року знаходиться в переліку "ризикових" підприємств відповідно до п.8 Критеріїв ризиковості. Платником були надані на комісію договори та накладні щодо придбання товару в 2023 році, як у платників ПДВ так і у неплатників ПДВ. Але в наданих пакетах документів були відсутні розрахункові документи та товарно-транспортні накладні на придбаний товар. Серед поданих на комісію документів були також надані договори оренди приміщень, а саме: 1. №2 від 13 грудня 2022 року з ТОВ "КОНТРАКТ-С" оренди нежитлового приміщення 1500 кв.м. Згідно з п.3 оплата щомісячна; 2. №1 від 13 грудня 2022 року з ТОВ "КОНТРАКТ-С" оренди нежитлового приміщення 10 кв.м. Згідно п.3 оплата щомісячна. Однак у наданому пакеті документів були відсутні акти та розрахункові документи за отримані послуги оренди, а також документи складського обліку за 2023-2024 року З урахуванням наведеного, платнику 10 липня 2025 року були направлені Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією ГУ ДПС у Миколаївській області рішення про реєстрацію податкової накладної в Реєстрі, за встановленою формою.
Відповідач -ДПС України, правом подання відзиву на позов не скористався
Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2025 року позов ТОВ "СТРОЙСЕРВІС-ЧОРНОМОР 22" до ДПС України та ГУ ДПС у Миколаївській області задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасовано рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Миколаївській області №13096912/44842154 від 22 липня 2025 року.
Зобов'язано ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №303 від 23 серпня 2024 року, складену ТОВ "СТРОЙСЕРВІС-ЧОРНОМОР 22", датою її подання.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Миколаївській області судовий збір у сумі 1 211,20 грн. на користь ТОВ "СТРОЙСЕРВІС-ЧОРНОМОР 22".
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань ДПС України судовий збір у сумі 1 211,20 грн. на користь ТОВ "СТРОЙСЕРВІС-ЧОРНОМОР 22".
В апеляційній скарзі ГУ ДПС у Миколаївській області ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з неправильним застосуванням норм матеріального та з порушенням норм процесуального права, з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт посилається на те, що за результатами розгляду поданого ТОВ "СТРОЙСЕРВІС-ЧОРНОМОР 22" Повідомлення про надання пояснень та копій документів Комісія ГУ ДПС у Миколаївській області дійшла висновку щодо неможливості прийняття рішень у зв'язку з недостатністю поданих документів. Згідно наданих документів встановлено, що підприємство здійснює неспеціалізовану оптову торгівлю і в 2024р. ним була виписана податкова накладна на поставку листів полікарб. сотових в адресу ПП "ХЕРСОНОПТТОРГ", яке в теперішній час має назву "АТОР ГРУП" і за даними баз ДПС України з 30.11.2023 знаходиться в переліку "ризикових" підприємств відповідно до п.7 Критеріїв ризиковості. Платником були надані договори та накладні на придбання товару ще в 2023році, як від платників ПДВ так і від неплатників ПДВ, при тому що платником ніколи не поповнювався електронний рахунок для реєстраційного ліміту ПДВ. Але в наданих пакетах документів були відсутні розрахункові документи та товарно- транспортні накладні на придбаний товар. Серед поданих на комісію документів були також надані договори оренди приміщень, а саме: №2 від 13 грудня 2022 року з ТОВ "КОНТРАКТ-С" оренди нежитлового приміщення 1 500 кв.м. Згідно п.3, оплата щомісячна; №1 від 13 грудня 2022 року з ТОВ "КОНТРАКТ-С" оренди нежитлового приміщення 10 кв.м. Згідно п.3, оплата щомісячна.
Крім того, апелянт вказує, що серед наданого пакету були відсутні акти, розрахункові документи за отримані послуги оренди та документи складського обліку за 2023-2024 року. З урахуванням наведеного, платнику були направлені Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією ГУ ДПС у Миколаївській області рішення про реєстрацію податкової накладної в Реєстрі, за встановленою формою. Підставою для прийняття рішення від 26.06.2025 №13013140/44842154 про відмову у реєстрації вказаних податкових накладних є не надання додаткових копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних. Додатково повідомляємо: Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" (далі - Постанова №1165) зі змінами та доповненнями затверджено Критерії ризиковості платника податку на додану вартість (далі - Постанова). Відповідно до п.8 Критеріїв підставою для внесення платника до переліку ризикових платників є наявність у контролюючих органах податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній / розрахунку коригування. З урахуванням наведених норм Постанови 08.04.2025 року Комісією було прийнято рішення про включення до переліку ризикових платників ТОВ "СТРОЙСЕРВІС-ЧОРНОМОР 22" за наступними кодами: код "11" - накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їхнього зберігання; код "14" - постачання товарів/послуг за рахунок сформованого реєстраційного ліміту у зв'язку з придбанням товарів, не пов'язаних з господарською діяльністю платника податку, якщо постачальник не є виробником товару/послуги що постачається. Згідно зі ст. 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" первинним документом є документ, який містить відомості про господарську операцію. Відповідно до ч.1 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Верховний Суд, зокрема, у постанові від 11 травня 2022 року у справі №640/11205/19 зауважує на необхідності дослідити питання добросовісності позивача, відповідності формальних документів об'єктивним обставинам вчинення господарських операцій та їх реальний характер.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ГУ ДПС у Миколаївській області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.
Судом першої інстанції встановлені, судом апеляційної інстанції підтверджені, учасниками апеляційного провадження неоспорені наступні обставини.
ТОВ "СТРОЙСЕРВІС-ЧОРНОМОР 22" є юридичною особою, зареєстрованою у встановленому чинним законодавством порядку 03 листопада 2022 року.
ТОВ "СТРОЙСЕРВІС-ЧОРНОМОР 22" в межах господарської діяльності займається оптовою торгівлею (код 46.90 "Неспеціалізована оптова торгівля" згідно з ДК 016:2010) різних видів товарів (будівельні товари, господарчі товари, меблі, побутова техніка, електротовари та багато іншого). Цей вид діяльності для підприємства є основним. Відповідно, для здійснення основного виду діяльності підприємство закуповує товари з метою подальшого перепродажу та отримання прибутку.
27 грудня 2022 року між ТОВ "СТРОЙСЕРВІС-ЧОРНОМОР 22" та ТОВ "ТРЕЙДСТРОНГ" укладено договір поставки №СЧ-03-22, за яким позивач зобов'язується передати товар у власність "ТРЕЙДСТРОНГ", що визначена у видаткових накладних.
ТОВ "СТРОЙСЕРВІС-ЧОРНОМОР 22" виконало зобов'язання відповідно до договору поставки №СЧ-03-22 від 27 грудня 2022 року.
ТОВ "СТРОЙСЕРВІС-ЧОРНОМОР 22" реалізувало товар на адресу ТОВ "ТРЕЙДСТРОНГ" за видатковою накладною: - №305 від 23 серпня 2024 року на загальну суму 207 087,57 грн, в т.ч. ПДВ 34 514,60 грн.
За результатом проведеної господарської операції складено та подано на реєстрацію податкову накладну №303 від 23 серпня 2024 року
Комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних була зупинена реєстрація податкової накладної на підставі того, що ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=47.6817%, "Рпоточ"=0. Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію.
07 липня 2025 року позивачем надано Пояснення №8 по податковій накладній №303 від 23 серпня 2024 року з копіями документів, а саме: договір оренди нежитлових приміщень 1 від 13 грудня 2022 року; договір оренди нежитлових приміщень 2 від 13 грудня 2022 року; договір поставки 3 від 01 грудня 2022 року; видаткова накладна 53 від 23 березня 2023 року; видаткова накладна 63 від 23 березня 2023 року; видаткова накладна 64 від 23 березня 2023 року; видаткова накладна 92 від 02 травня 2023 року; видаткова накладна 163 від 29 червня 2023 року; видаткова накладна 164 від 29 червня 2023 року; видаткова накладна 168 від 29 червня 2023 року; видаткова накладна 206 від 27 липня 2023 року; видаткова накладна 212 від 27 липня 2023 року; видаткова накладна 215 від 27 липня 2023 року; видаткова накладна 216 від 27 липня 2023; видаткова накладна 251 від 30 серпня 2023; видаткова накладна 329 від 17 жовтня 2023 року; видаткова накладна 398 від 23 листопада 2023 року; витяг з Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за Грудень 2022 року - Грудень 2024 року ; договір поставки 40 від 19 грудня 2022; видаткова накладна 2311082 від 11 серпня 2023 року; витяг з Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за 19 грудня 2022 року - 31 грудня 2024 року; договір поставки СЧ-03-22 від 27 грудня 2022; видаткова накладна 305 від 23 серпня 2024; товарно-транспортна накладна 23-08/5 від 23 серпня 202 року 4; платіжна інструкція 898 від 19 листопада 2024 року; платіжна інструкція 899 від 22 листопада 2024 року; витяг з Оборотно-сальдова відомість по рахунку 361 за Серпень 2024 року - Грудень 2024 року ; акт звірки з 01 серпня 2024 по 31 грудня 2024 року; пояснення 8 від 07 липня 2025 року.
Комісією ГУ ДПС у Миколаївській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН за результатами розгляду поданих документів прийнято оскаржуване рішення №13096912/44842154 від 22 липня 2025 року
Підставою для відмови зазначено, що позивачем не надано/частково надано додаткові письмові пояснення та копії документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено ЄРПН, при отримані повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено ЄРПН, платником податку.
Додаткова інформація (зазначити конкретні документи): Платником порушено п.9 Порядку №520 (зі змінами).
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що відсутність певного документа чи ненадання його контролюючому органу не може бути підставою для відмови в реєстрації податкових накладних чи розрахунку коригування без наведення відповідного обґрунтування, а також за умови, якщо інші надані документи підтверджують проведення господарської операції. Приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом. До того ж, не зазначення (не здійснення підкреслення) в квитанції про зупинення реєстрації ПН/РК конкретних документів, які необхідно подати платнику податків для реєстрації, не зазначення конкретного переліку документів, які не були надані та стали підставою для прийняття оскаржуваних рішень про відмову у такій реєстрації, позбавили платника податків у встановленому законодавством порядку надати відповідні документи, навести свої аргументи та доводи.
Суд першої інстанції зазначив, що можливість виконання платником податків обов'язку надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування, прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного переліку цих документів. Хоча перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН визначено Порядком №520, конкретний перелік таких документів може залежати, зокрема, від змісту операції з постачання, суб'єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.
Суд першої інстанції вважав, що надіслані позивачем письмові пояснення з копіями первинних та інших документів повністю відображають зміст господарської операції позивача із його контрагентом та були достатніми для прийняття податковим органом рішення про реєстрацію податкових накладних. Отже, з огляду на неконкретність вимог контролюючого органу про надання документів, рішення про відмову в реєстрації податкової накладної не відповідає критерію обґрунтованості.
Колегія суддів вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 2, 6-12, 77 КАС України, ПК України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165, Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року №520.
Колегія суддів не приймає до уваги доводи апелянта, виходячи з наступного.
Відповідно п.201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно абз.1 п.201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України, якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Положеннями п.201.16 ст. 201 ПК України визначено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно п.10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Згідно п.11 Порядку №1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 року №520.
Відповідно п.п.4, 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року №520 (далі - Порядок №520) у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Положеннями п.6 Порядку №520 визначено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Відповідно до пунктів 9 та 10 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня. Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Отже, з наведених вище норм (з урахуванням внесених до них змін) слідує, що з метою вирішення питання про наявність/відсутність підстав для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з 08 березня 2023 року було встановлено наступний алгоритм взаємодії платника податків та податкового органу.
За наслідками отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН пункт 4 Порядку №520 надає право платнику податків подати на розгляд комісії регіонального рівня письмові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Загальний перелік таких документів визначений пунктом 5 Порядку №520.
Якщо платник податків скористався правом подання письмових пояснень та копій документів, то за результатами розгляду останніх комісія регіонального рівня приймає одне із трьох наступних рішень:
1) рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - якщо надані платником податків документи та письмові пояснення підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування;
2) про направлення Повідомлення - якщо наданих платником податків документів та письмових пояснень недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування. При цьому зміст форми указаного Повідомлення (Додаток 2 до Порядку №520) свідчить, що у ньому мають бути вказані конкретні документи, які пропонується надати платнику податків;
3) рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - якщо платник податків надав письмові пояснення та достатній обсяг документів, передбачених пунктом 5 Порядку №520, але вони не відповідають вимогам законодавства, внаслідок чого не можуть вважатися такими, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній/розрахунку коригування.
У випадку направлення платнику податків Повідомлення, такий платник має право подати податковому органу додаткові пояснення та копії документів, зазначені у Повідомленні, за результатами розгляду яких комісія регіонального рівня приймає одне з рішень: 1) про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН; 2) про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН. Реалізація такого права має бути здійснена протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Неподання платником податків додаткових пояснень та копій документів, зазначених у Повідомленні, або їх неповне подання протягом означеного строку має наслідком прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
При цьому із змісту п.10 Порядку №520 та форми Рішення (Додаток 1 до Порядку №520) слідує, що комісія регіонального рівня у випадку, якщо подані платником податків пояснення/додаткові пояснення та копії документів не підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, проставляє відмітку у графі "надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства".
У випадку ж ненадання платником податків у встановлені строки додаткових пояснень і копій документів, встановлених абзацом шостим п.9 Порядку №520, комісія регіонального рівня проставляє відмітку у графі "ненадання/часткове надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку".
За встановлених судами обставин у справі, що розглядається, подані на реєстрацію позивачем податкові накладні були зупинені з підстав відповідності платника податків пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку і позивачу було запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК, для розгляду питання про прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без деталізації того, які саме документи слід надати.
Як встановили суди попередніх інстанцій, позивач подав до контролюючого органу пояснення та копії первинних документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.
За результатами розгляду пояснень Комісією прийнято рішення про відмову у реєстрації вищевказаних ПН в ЄРПН. Підставою відмови в оскаржуваних рішеннях вказано ненадання платником податку копій документів, а саме: у графі "Додаткова інформація (зазначити конкретні документи)" вказано такий перелік: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні.
Колегія суддів зазначає, що Верховний Суд у постанові від 24 березня 2025 року у справі №140/32696/23 сформував такий правовий висновок:
"Якщо за результатами розгляду письмових пояснень та копій документів, наданих платником податків внаслідок отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, комісія регіонального рівня дійде висновку, що таких пояснень і документів недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, вона направляє платнику податків Повідомлення, в якому зазначає конкретний перелік документів та інформації, які слід надати. Протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення, платник податків може скористатися правом на подання додаткових пояснень та копій документів згідно із змістом Повідомлення. Якщо платник податків не скористався таким правом, то комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.".
Під час касаційного перегляду колегія суддів встановила, що висновки Верховного Суду у питанні застосування норм Порядку №520 та Порядку №1165 є сформованими і усталеними.
У постанові від 03 листопада 2021 року у справі №360/2460/20 Верховний Суд за наслідками аналізу положень Порядку №520 зазначив, що можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків з зазначенням необхідності надання документів за переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.
Верховний Суд у постанові від 07 грудня 2022 року у справі №500/2237/20 вказав, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкових накладних, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.
Колегія суддів звертає увагу, що невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії має наслідком визнання його протиправним. Аналогічна правова позиція вже неодноразово висловлювалась Верховним Судом, зокрема, у постановах від 21 травня 2019 року у справі №0940/1240/18, від 10 квітня 2020 року у справі №819/330/18 та від 18 червня 2020 року у справі №824/245/19-а. При цьому, Верховний Суд у постанові від 05 січня 2021 року у справі №640/11321/20 зазначив, що незважаючи на те, що затверджена Порядком №1165 форма рішення, яка не передбачає конкретизації підстав у разі відповідності пунктам 1-8 критеріїв ризиковості платника податку, не скасовує обов'язок податкового органу необхідності доказування, передбаченого ч.2 ст. 77 КАС України.
Так, суд першої інстанції дійшов висновку, що у квитанції, якою реєстрацію податкової накладної зупинено, відсутня інформація щодо документів, необхідні контролюючому органу для прийняття рішення про реєстрацію спірних податкових накладних. Також звернув увагу, що наданий на виконання вимог Порядку №520 обсяг документів (копії договорів підряду, довідки про вартість робіт, акти виконаних робіт, акти приймання передачі матеріалів, видаткові накладні, рахунки на оплату тощо) був достатній для цілей реєстрації відповідних податкових накладних.
Надаючи правову оцінку висновкам суду першої інстанції, колегія суддів звертає увагу на таке.
У справі, що розглядається, мали місце наступні обставини:
- у квитанціях податковий орган в загальному сформулював вимогу про необхідність надання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних;
- позивач направив повідомлення по спірним податковим накладним щодо подачі документів про підтвердження реальності та правомірності операцій та документи, яких на його переконання, достатньо для реєстрації податкових накладних (договори підряду, довідки про вартість робіт, акти виконаних робіт, акти приймання передачі матеріалів, видаткові накладні, рахунки на оплату);
- за результатами розгляду пояснень Комісією прийнято рішення про відмову у реєстрації вищевказаних ПН в ЄРПН. Підставою відмови в оскаржуваних рішеннях вказано ненадання платником податку копій документів, а саме: у графі "Додаткова інформація (зазначити конкретні документи)" вказано такий перелік: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні.
Колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що формальне зазначення у квитанції пропозиції "надання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній/розрахунку коригування для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН" є лише дублюванням норми пп.3 п.11 Порядку №1165.
Умови такої пропозиції дають підстави позивачу самостійно визначати перелік необхідних документів, що в подальшому виключає посилання відповідача на їх недостатність чи неповноту та спростовує доводи про недостатність документів, поданих позивачем на підтвердження реальності проведених операцій.
Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
З огляду на неконкретність вимоги контролюючого органу про надання документів, рішення про відмову в реєстрації податкової накладної не відповідає критерію обґрунтованості.
Колегія суддів враховує, що в даному випадку, квитанція про зупинення реєстрації податкових накладних не містила переліку документів, які необхідно було подати для прийняття контролюючим органом рішення про її реєстрацію.
Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Колегія суддів зазначає, що можливість виконання платником податків обов'язку надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування, прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного переліку цих документів. Хоча перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН визначено Порядком №520, конкретний перелік таких документів може залежати, зокрема, від змісту операції з постачання, суб'єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем було надано Пояснення №8 по податковій накладній №303 від 23 серпня 2024 року з копіями документів, а саме: договір оренди нежитлових приміщень 1 від 13 грудня 2022 року; договір оренди нежитлових приміщень 2 від 13 грудня 2022 року; договір поставки 3 від 01 грудня 2022 року; видаткова накладна 53 від 23 березня 2023 року; видаткова накладна 63 від 23 березня 2023 року; видаткова накладна 64 від 23 березня 2023 року; видаткова накладна 92 від 02 травня 2023 року; видаткова накладна 163 від 29 червня 2023 року; видаткова накладна 164 від 29 червня 2023 року; видаткова накладна 168 від 29 червня 2023 року; видаткова накладна 206 від 27 липня 2023 року; видаткова накладна 212 від 27 липня 2023 року; видаткова накладна 215 від 27 липня 2023 року; видаткова накладна 216 від 27 липня 2023; видаткова накладна 251 від 30 серпня 2023; видаткова накладна 329 від 17 жовтня 2023 року; видаткова накладна 398 від 23 листопада 2023 року; витяг з Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за Грудень 2022 року - Грудень 2024 року ; договір поставки 40 від 19 грудня 2022; видаткова накладна 2311082 від 11 серпня 2023 року; витяг з Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 за 19 грудня 2022 року - 31 грудня 2024 року; договір поставки СЧ-03-22 від 27 грудня 2022; видаткова накладна 305 від 23 серпня 2024; товарно-транспортна накладна 23-08/5 від 23 серпня 202 року 4; платіжна інструкція 898 від 19 листопада 2024 року; платіжна інструкція 899 від 22 листопада 2024 року; витяг з Оборотно-сальдова відомість по рахунку 361 за Серпень 2024 року - Грудень 2024 року; акт звірки з 01 серпня 2024 по 31 грудня 2024 року; пояснення 8 від 07 липня 2025 року.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції що надіслані позивачем письмові пояснення з копіями первинних та інших документів повністю відображають зміст господарської операції позивача із його контрагентом та були достатніми для прийняття податковим органом рішення про реєстрацію податкових накладних.
За таких обставин, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про задоволення позовних вимог ТОВ "СТРОЙСЕРВІС-ЧОРНОМОР 22".
Інші доводи апеляційної скарги зроблених висновків суду першої інстанції не спростовують, тоді як факти та мотивування яких повністю спростовуються матеріалами справи та обставинами, які повно та об'єктивно були встановлені судом першої інстанції при вирішенні справи.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Колегія суддів не змінює розподіл судових витрат відповідно ст. 139 КАС України.
Оскільки дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, постанова суду апеляційної інстанції відповідно до ч.5 ст. 328 КАС України в касаційному порядку оскарженню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст. 315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, ч.5 ст. 328 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Миколаївській області залишити без задоволення, а рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2025 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків передбачених п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.
Повне судове рішення складено 23 березня 2026 року.
Головуючий: Бітов А.І.
Суддя: Лук'янчук О.В.
Суддя: Ступакова І.Г.