Постанова від 24.03.2026 по справі 400/1660/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2026 р.м. ОдесаСправа № 400/1660/25

Перша інстанція суддя Мороз А. О.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача Яковлєва О.В.,

суддів Крусяна А.В., Шевчук О.А.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Територіального управління Державної судової адміністрації України в Миколаївській області на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 29 травня 2025 року, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального районного суду м. Миколаєва, Територіального управління Державної судової адміністрації України в Миколаївській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з позовом у якому заявлено вимоги Центральному районному суду м. Миколаєва, Територіальному управлінню Державної судової адміністрації України в Миколаївській області, а саме:

- визнання протиправним та скасування наказу Центрального районного суду м. Миколаєва від 14 січня 2025 року № 3-ос/тр «Про встановлення надбавки за вислугу років на державній службі керівнику апарату Центрального районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 на 2025р.», в частині встановлення надбавки за вислугу років на державній службі на 2025 рік, з 01 січня 2025 року ОСОБА_1 в розмірі 28 відсотків посадового окладу, як такій, стаж державної служби якої станом на 0 січня 2025 року, становить 14 років 0 місяців 5 днів;

- зобов'язання Територіального управління Державної судової адміністрації України в Миколаївській області здійснити перерахунок та виплату надбавки за вислугу років на державній службі, відповідно до ст. 52 ЗУ «Про державну службу», встановивши розмір надбавки за вислугу років на державній службі 42 відсотка посадового окладу, як такій, стаж державної служби якої станом на 01 січня 2025 року становить 14 років 0 місяців 5 днів.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 29 травня 2025 року частково задоволено позовні вимоги, а саме:

- визнано протиправним та скасовано наказ Центрального районного суду м. Миколаєва від 14 січня 2025 року № 3-ос/тр «Про встановлення надбавки за вислугу років на державній службі керівнику апарату Центрального районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 на 2025 рік» в частині встановлення надбавки за вислугу років на державній службі на 2025 рік, з 01 січня 2025 року ОСОБА_1 в розмірі 28 відсотків посадового окладу, як такій, стаж державної служби якої станом на 01 січня 2025 року, становить 14 років 0 місяців 5 днів.

- зобов'язано Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Миколаївській області здійснити перерахунок та виплату надбавки за вислугу років на державній службі керівнику апарату суду ОСОБА_1 , відповідно до ст. 52 ЗУ «Про державну службу» з 01 січня 2025 року.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Миколаївській області подано апеляційну скаргу з якої зазначається про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що у межах спірних правовідносин позивачу з 01 січня 2025 року у повному обсязі, відповідно до чинних положень ЗУ «Про Державний бюджет України на 2025 рік», нараховувалась та виплачувалась надбавка за вислугу років.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що подана апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду - скасуванню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач є державним службовцем, працівником Центрального районного суду м. Миколаєва та на час розгляду справи займає посаду керівника апарату суду.

При цьому, наказом голови Центрального районного суду м. Миколаєва «Про встановлення надбавки за вислугу років на державній службі керівнику апарату Центрального районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 на 2025 рік» № 3-ос/тр від 14 січня 2025 року позивачу встановлено надбавку за вислугу років на державній службі у розмірі 28 відсотків посадового окладу, як такій, стаж державної служби якої станом на 01 січня 2025 року становить 14 років 0 місяців 5 днів.

Вважаючи, що позивачу протиправно зменшено розмір надбавки за вислугу років державного службовця з 42 до 28 відсотків посадового окладу, останній звернувся до суду з цим позовом.

За наслідком з'ясування обставин справи, судом першої інстанції зроблено висновок про задоволення позовних вимог, так як суб'єктами владних повноважень у межах спірних правовідносин порушено вимоги ЗУ «Про державну службу» при обрахунку позивачу розміру надбавки за вислугу років на державній службі з 01 січня 2025 року, з чим не погоджується колегія суддів, з огляду на наступне.

Так, Закон України «Про державну службу» визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях.

Згідно ч. 1 ст. 50 ЗУ «Про державну службу», держава забезпечує достатній рівень оплати праці державних службовців для професійного виконання посадових обов'язків, заохочує їх до результативної, ефективної, доброчесної та ініціативної роботи.

Заробітна плата державного службовця враховує кваліфікацію та досвід, важливість і складність роботи на посаді, ступінь відповідальності, а також результативність, ефективність та якість виконання посадових обов'язків.

Згідно ч. 2 ст. 50 ЗУ «Про державну службу», заробітна плата державного службовця складається з: 1) сталої заробітної плати - посадового окладу, надбавки за вислугу років, надбавки за ранг державного службовця; 2) варіативної заробітної плати - премії за результатами щорічного оцінювання службової діяльності, місячної або квартальної премії.

При цьому, згідно ч. 1 ст. 52 ЗУ «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), надбавка за вислугу років на державній службі встановлюється на рівні 3 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків посадового окладу.

З іншого боку, п. 3 розділу «Прикінцеві положення» ЗУ «Про Державний бюджет України на 2025 рік», зупинено на 2025 рік дію частини першої статті 52 ЗУ «Про державну службу» в частині встановлення надбавки за вислугу років на державній службі державним службовцям державних органів, які здійснюють оплату праці на основі класифікації посад.

Згідно п. 13 розділу «Прикінцеві положення» ЗУ «Про Державний бюджет України на 2025 рік», у 2025 році оплата праці державного службовця державного органу, який провів класифікацію посад державної служби, складається з:

1) сталої заробітної плати - посадового окладу, надбавки за вислугу років, надбавки за ранг державного службовця, грошової допомоги, що виплачується з наданням щорічної основної оплачуваної відпустки, інших доплат, передбачених законами України;

2) варіативної заробітної плати - премій, компенсацій за додаткове навантаження у зв'язку з виконанням обов'язків тимчасово відсутнього державного службовця та за вакантною посадою державної служби, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Надбавка за вислугу років на державній службі встановлюється на рівні 2 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 30 відсотків посадового окладу.

Грошова допомога, що виплачується державному службовцю під час надання щорічної основної відпустки, визначається у розмірі суми посадового окладу, надбавки за вислугу років та надбавки за ранг державного службовця станом на останній день місяця, що передує першому дню такої відпустки, незалежно від фактично відпрацьованого часу в місяці.

Норми Закону України «Про державну службу» щодо умов та порядку оплати праці державних службовців застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Колегією суддів встановлено, що предметом спору у даній справі є розмір надбавки за вислугу років на державній службі, який визначено для ОСОБА_1 Центральним районним судом м. Миколаєва станом на 01 січня 2025 року.

В даному випадку, позивач є державним службовцем місцевого загального суду, якому з 01 січня 2025 року встановлено надбавку за вислугу років на підставі п. 13 розділу «Прикінцеві положення» «Про Державний бюджет України на 2025 рік» на рівні 2 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби.

В свою чергу, спір виник внаслідок обчислення розміру надбавки за вислугу років всупереч вимогам ч. 1 ст. 52 ЗУ «Про державну службу», які передбачали, що розмір надбавки за вислугу років на державній службі встановлюється на рівні 3 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби.

Між тим, перевіряючи законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції про задоволення позову, в межах доводів та вимог апеляційної скарги суб'єкта владних повноважень, колегія суддів зазначає наступне.

Так, у справі, яка переглядається, ЗУ «Про Державний бюджет України на 2025 рік» визначено, що надбавка за вислугу років на державній службі встановлюється на рівні 2 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 30 відсотків посадового окладу.

Крім того, у цьому Законі визначено, що норми раніше прийнятого ЗУ «Про державну службу» про умови та порядок оплати праці державних службовців застосовуються у 2025 році лише в тій частині, що не суперечить цьому Закону.

Вказані норми ЗУ «Про Державний бюджет України на 2025 рік» є чинними, неконституційними у встановленому порядку не визнавались.

Тому, з наведеного логічно випливає, що норми ЗУ «Про державну службу» щодо оплати праці державних службовців, які суперечать Закону про державний бюджет, не застосовуються, бо їхню дію зупинено у 2025 році.

Відповідне тлумачення також дозволяє зробити висновок, що у спірних правовідносинах немає колізії норм права, а відтак немає потреби у віднайденні механізму її подолання, оскільки є пряма норма ЗУ «Про Державний бюджет України на 2025 рік», яка зупинила дію норми ЗУ «Про державну службу» та чітко врегульовує особливості оплати праці певних категорій державних службовців.

Відтак, враховуючи чинність на момент виникнення спірних правовідносин п. 13 розділу «Прикінцеві положення» ЗУ «Про Державний бюджет України на 2025 рік», Центральним районним судом м. Миколаєва правомірно видано оскаржуваний наказ, яким встановлено позивачу на 2025 рік надбавку за вислугу років на державній службі на рівні 2 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, а ТУ ДСА в Миколаївській області правомірно проведено нарахування та виплату надбавки за вислугу років з 01 січня 2025 року відповідно до оскаржуваного наказу.

Вказаний висновок щодо застосування норм права відповідає висновкам Великої Палати Верховного Суду, що викладені у постанові від 19 лютого 2026 року (справа № 240/7215/24).

З іншого боку, враховуючи допущені судом першої інстанції порушення норм матеріального і процесуального права при вирішенні справи, колегія суддів вважає за необхідне скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити у справі нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Територіального управління Державної судової адміністрації України в Миколаївській області - задовольнити.

Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 29 травня 2025 року - скасувати, з ухваленням у справі нового рішення про відмову у задоволенні позову ОСОБА_1 до Центрального районного суду м. Миколаєва, Територіального управління Державної судової адміністрації України в Миколаївській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом 30 днів.

Суддя-доповідач О.В. Яковлєв

Судді А.В. Крусян О.А. Шевчук