Постанова від 24.03.2026 по справі 340/3555/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2026 року м. Дніпросправа № 340/3555/25

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),

суддів: Семененка Я.В., Суховарова А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях (філія ГСЦ МВС)

на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10 серпня 2025 року (суддя Сагун А.В.)

у справі № 340/3555/25

за позовом ОСОБА_1

до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях (філія ГСЦ МВС)

третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях (філія ГСЦ МВС), третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просив:

- визнати протиправним дії Регіональною сервісного центру ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях (філія ГСЦ МВС) щодо невнесення в довідку №10669/1 від 04.04.2025 станом на 01.01.2022 та в довідку №10669/2 від 04.04.2025 станом на 01.01.2023 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії у відсотковому розмірі;

- зобов'язати Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях (філія ГСЦ МВС) скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом 01 січня 2022 та на 01 січня 2023 роки, в яких на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні військовослужбовцям Національної гвардії України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 15.03.2018 № 200, визначити розміри надбавки за особливості проходження служби (60 відсотків від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) та премії (170 відсотків від посадового окладу), обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2022 рік та розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлених ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» та визначити розміри надбавки за особливості проходження служби (60 відсотків від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) та премії (270 відсотків від посадового окладу), обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2023 рік та розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлених ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», для перерахунку пенсії з 01 лютого 2022 року та з 01 лютого 2023 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.11.2024 у справі №340/5900/24, відповідачем виготовлено довідки про розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними станом на 01.01.2022 та 01.01.2023. Проте, у довідці встановлено надбавку за особливості проходження служби та премію в неналежному розміру у відсотках.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10 серпня 2025 року адміністративний позов задоволено частково:

- визнано протиправним дії Регіональною сервісного центру ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях (філія ГСЦ МВС) щодо включення в довідку №10669/1 від 04.04.2025 станом на 01.01.2022 рік та в довідку №10669/2 від 04.04.2025 станом на 01.01.2023 рік, розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, які не відповідають середнім розмірам, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою з якої ОСОБА_1 звільнився на пенсію.

- зобов'язано Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях (філія ГСЦ МВС) скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом 01 січня 2022 року та на 01 січня 2023 року, в яких на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні військовослужбовцям Національної гвардії України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 15.03.2018 № 200, визначити розміри надбавки за особливості проходження служби (60 відсотків від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) та, визначивши розмір щомісячної премії у середньому розмірі, що фактично виплачений за січень 2022 року, січень 2023 року на відповідній посаді, з якої позивач звільнився на пенсію, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2022 та з 01.02.2023.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Суд першої інстанції виходив з того, що оскільки право позивача на перерахунок пенсії виникло 01.01.2022 та 01.01.2023, у довідках про розмір грошового забезпечення позивача повинні бути обов'язково зазначені відомості про надбавку за особливості проходження служби та про щомісячну премію - у середньому розмірі, що фактично виплачені за січень 2022 року та за січень 2023 року за відповідною посадою у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію.

Таким чином, суд вказав про протиправність дій Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях (філія ГСЦ МВС) щодо включення у довідку №10669/1 від 04.04.2025 та довідку №10669/2 від 04.04.2025 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, які не відповідають середнім розмірам, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою з якої позивач звільнився на пенсію.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач - Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях (філія ГСЦ МВС) подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Скаржник зазначає, що у спірних правовідносинах позивач прагне до отримання довідки про підвищене грошове забезпечення діючого військовослужбовця станом на 01.01.2022, 01.01.2023, обчислене із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи у розмірі прожиткового мінімуму станом на 1 січня календарного року. В силу спеціального застереження п.5 Порядку №45 і розмір окладу за посадою, і розмір окладу за військовим (спеціальним) званням, і розмір відсоткової надбавки за вислугу років підлягають визначенню або за рішенням Кабінету Міністрів України, або за рішенням керівника державного органу (тобто кошторисами державного органу чи штатним розписом державного органу). Відповідач зауважує, що матеріали справи не містять жодних належних та допустимих доказів існування саме рішень КМУ або рішень керівника державного органу (у формі штатного розпису державного органу або кошторису державного органу) про обчислення станом на 01.01.2022, 01.01.2023 окладу за посадою, окладу за званням, відсоткової надбавки за вислугу років із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи, відмінного від значення - 1762,00 грн.

Також відповідач, посилаючись на п.2 Розділу ХVI Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (затверджений наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260), вказує, що розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби. Середній розмір надбавок та премій у розумінні п.5 Порядку №45 одночасно проявляється у показнику відсоткового значення відповідного платежу та у показнику арифметичного значення відповідного платежу у грошовому виразі. Відсоткове значення показника такого виду грошового забезпечення як надбавка за особливості проходження служби та відсоткове значення показника такого виду грошового забезпечення як премія за приписами Порядку №260 обчислюються від посадового окладу, обрахованого із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи для працездатної особи - 1762,00грн.

За твердженням відповідача запровадження за рішенням Міністра оборони України показника відсоткового розміру премії станом на 01.01.2022-2023рр. є тимчасовою матеріальною стимулюючою виплатою для діючого військовослужбовця Збройних Сил України, котрий ціною ризику втрати власного життя здійснює захист суверенітету України та територіальної цілісності України на період дії правового режиму воєнного стану. За таких обставин, відповідач вважає, що позивач не має права на перерахунок з 01.02.2022, та 01.02.2023 розміру раніше призначеної пенсії за рахунок премії, визначеної для діючих військовослужбовців. Окрім того, чинне нормативне регулювання не встановлює фіксованих розмірів спірних додаткових видів грошового зобов'язання, які враховуються для перерахунку пенсії, а лише передбачає мінімальні або ж граничні розміри вказаних складових грошового забезпечення.

Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач є пенсіонером, якому призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.11.2024 у справі №340/5900/24 визнано протиправними дії Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновлених довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2022 та 01.01.2023 відповідно до статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із визначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2022, встановленого Законом України «Про державний бюджет України на 2022 рік» від 02.12.2021 № 1928-IX та станом на 01.01.2023, встановленого Законом України «Про державний бюджет України на 2023 рік» від 03.11.2022 №2710-IX на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 14 до Постанови №704, з включенням надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення перерахунку пенсії з 01.02.2022 та 01.02.2023.

Зобов'язано Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нові довідки про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2022 та 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом України «Про державний бюджет України на 2022 рік» від 02.12.2021 № 1928-IX та шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України «Про державний бюджет України на 2023 рік» від 03.11.2022 №2710-IX на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 14 до Постанови №704, надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, в розмірах у відсотках, встановлених для відповідної категорії військовослужбовців за відповідною посадою та обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на січень 2022 року та січень 2023 року, для здійснення перерахунку пенсії з 01.02.2022, 01.02.2023; у задоволенні решти позовних вимог відмовити.

На виконання означеного рішення суду відповідач видав позивачу довідки про розміри грошового забезпечення станом на 01.01.2022 та станом на 01.01.2023 - від 04.04.2025 №10669/1, №10669/2.

У вказаних довідках вказаний розмір надбавки за особливості проходження служби - 1%, розмір премії - 10%.

Листом від 06.06.202423 №69/13/1-1312 військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України повідомила представнику позивача стосовно складових грошового забезпечення по посаді техніка групи регламентованих робіт (АО і ДО), що надбавка за особливості проходження служби станом на 01.01.2022, 01.01.2023 (посадовий оклад + оклад за військове звання + надбавка за вислугу років) становить 60%, премія станом на 01.01.2022 - до 170% , станом на 01.01.2023 - до 270% посадового окладу.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо заниження в оновлених довідках про розмір грошового забезпечення надбавки за особливості проходження служби та премії, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги колегія суддів виходить із такого.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначає Закон № 2262-ХІІ.

За змістом частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Статтею 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011- XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Отже, Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови і порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для його проведення.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою, затвердив, в тому числі тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, Національної гвардії, Державної прикордонної служби та Державної спеціальної служби транспорту згідно з додатком 2; схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14; додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатком 15; розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу згідно з додатком 16.

Пунктом 2 Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом 1 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою;

Підпунктом 2 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України № 704 надано право керівникам державних органів здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Відповідно до приписів частини другої статті 21 Закону України від 13.03.2014 № 876-VII «Про Національну гвардію України» військовослужбовці Національної гвардії України користуються правовими і соціальними гарантіями відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», цього Закону, інших актів законодавства.

Порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії України (далі - військовослужбовці), які обіймають посади в Головному управлінні Національної гвардії України, територіальних управліннях, з'єднаннях, військових частинах (підрозділах), вищих військових навчальних закладах, навчальних військових частинах (центрах), базах, закладах охорони здоров'я та установах Національної гвардії України (далі - військові частини) визначені Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні військовослужбовцям Національної гвардії України та іншим особам, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 15.03.2018 № 200 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 05.04.2018 за № 405/31857.

Відповідно до пункту 2 розділу І Інструкції № 200, грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно із положеннями розділу VIІІ Інструкції № 200 особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 50 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років (п.1).

Військовослужбовцям, зазначеним у пункті 1 цього розділу, залежно від якості, складності, інтенсивності, обсягу, важливості та умов військової служби розмір надбавки за особливості проходження служби може збільшуватися до 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.

Перелік посад (підрозділів), за якими встановлюється і виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, установлюється наказом командувача Національної гвардії України (п.2).

Розмір надбавки за особливості проходження служби кожному військовослужбовцю встановлюється наказом командира військової частини, командирам військових частин - наказами вищих командирів (начальників) - п.3 розділу VIІІ Інструкції № 200.

Розділом XVII Інструкції № 200 визначено порядок преміювання осіб офіцерського складу, осіб рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом.

Відповідно до п.1, 2 Розділу XVII Інструкції № 200 командири (начальники) військових частин Національної гвардії України мають право преміювати осіб офіцерського складу, осіб рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, за їх особистий внесок у загальні результати служби.

Преміювання здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого, враховуючи специфіку та особливості виконання покладених завдань на військову частину.

Розміри премії встановлюються за рішенням командувача Національної гвардії України з урахуванням наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Національної гвардії України, та особливостей проходження служби.

З огляду на наведені правові норми, за рішенням командувача Національної гвардії України встановлюються надбавка за особливості проходження служби та визначається обсяг преміювання.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Оскільки, зміни, внесені Постановою Кабінету Міністрів України №103, зокрема до додатку до п.5 Порядку №45 визнані судом протиправними та нечинними, з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція п.5 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

Відповідно до п.5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів, зокрема:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Згідно п.6 Порядку №45 відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Отже, чинне нормативне регулювання не встановлює фіксованих розмірів додаткових видів грошового зобов'язання та премії, які враховуються для перерахунку пенсії, а лише передбачає мінімальні або ж граничні розміри вказаних складових грошового забезпечення. При цьому встановлення граничного розміру вказує на те, що відповідний вид певної складової грошового забезпечення має мінімальні та максимальні кількісні показники, які можуть варіюватися, тобто не є сталими величинами.

Виходячи з наведених вище положень п.5 Порядку №45, такий додатковий вид грошового забезпечення як надбавка за особливості проходження служби, а також премія мають бути зазначені в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

За такого правового врегулювання відображення у довідках про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, обчислених вже з застосовуванням іншого розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, не впливає на розмір надбавки за особливості проходження служби та премії, що вже фактично були виплачені. Тобто для перерахунку пенсії повинні зазначатись показники фактично виплачених надбавки за особливості проходження служби та премії, а не теоретичні показники.

Розміри надбавки за особливості проходження служби та премії, які відображаються у довідці про розмір грошового для перерахунку пенсії, є статистичними показниками, які визначаються центральним органом влади за підсумком виплати у всьому органі, так як для перерахунку пенсії враховується не будь-який розмір додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за особливості проходження служби, премія), а лише фактично виплачений їх розмір.

Суд апеляційної інстанції враховує, що Верховний Суд, аналізуючи аналогічні правовідносини, виходячи з положень абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45, зокрема у постановах від 12 червня 2024 року у справах № 120/4595/23, № 380/9974/23, від 20 червня 2024 року у справі № 520/9891/23, наголосив, що такі щомісячні виплати як надбавка за особливості проходження служби та премія мають бути зазначені у відповідних довідках про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Аналогічну правову позицію щодо необхідності зазначення у відповідних довідках для перерахунку пенсій розміру премії, визначеного у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою, викладено також і у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року у справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18).

Крім того, 05 березня 2024 року Верховний Суд ухвалив рішення у зразковій справі № 380/19324/23, яке залишено без змін постановою Великою Палатою Верховного Суду від 23 травня 2024 року, та сформував правову позицію, відповідно до якої підхід щодо зазначення у довідках про розмір грошового забезпечення різних відсоткових показників надбавки за особливості проходження служби та премії особам, які проходять службу (кадровим військовим), у розмірі фактично виплачених сум та пенсіонерам із числа військовослужбовців, яким довідки видаються на виконання рішень судів, у гарантовано мінімальних розмірах є протиправним і таким, що не ґрунтується на нормі закону, у зв'язку з чим такі щомісячні виплати, як надбавка за особливості проходження служби та премія мають бути зазначені у відповідних довідках про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Подібний підхід наразі є сталою судовою практикою, оскільки застосований Верховним Судом, зокрема, у постановах від 31.07.2025 у справі №440/10453/24, від 30.09.2025 у справі №440/11424/24 та інших.

Судом першої інстанції на підставі наявних у матеріалах справи доказів встановлено і це не заперечується сторонами, що відповідачем у виданих на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.11.2024 у справі №340/5900/24 складено оновлені довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023, 01.01.2023, в яких вказаний розмір надбавки за особливості проходження служби - 1%, розмір премії - 10%. Підстави таких розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії відповідачем не визначені.

Водночас, згідно листу Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 06.06.202423 №69/13/1-1312 надбавка за особливості проходження служби станом на 01.01.2022, 01.01.2023 становить 60%, премія станом на 01.01.2022 до 170%, станом на 01.01.2023 до 270% посадового окладу (а.с. 10).

Враховуючи наведене, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що відповідач не довів дотримання ним вимог пункту 5 Порядку №45 при оформленні довідок №10669/1 від 04.04.2025 та №10669/2 від 04.04.2025 та правильність визначення у таких довідках відсоткових розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, які б відповідали середнім розмірам, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої позивач звільнився на пенсію.

В той же час суд першої інстанції ґрунтовно вказав, що за наданою Військовою частиною НОМЕР_1 Національної гвардії України інформацією розмір щомісячної премії станом на 01.01.2022 визначений до 170% , станом на 01.01.2023 - до 270%, що може варіюватися від 1 до 170% та від 1 до 270%, а не 170% та 270 % конкретно, як вважає позивач.

За таких обставин суд апеляційної інстанції погоджується з судом першої інстанції, який частково задовольняючи позов, зобов'язав відповідача скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом 01 січня 2022 та на 01 січня 2023 роки, в яких визначити розмір надбавки за особливості проходження служби (60 відсотків від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) та розмір щомісячної премії у середньому розмірі, що фактично виплачений за січень 2022 року, січень 2023 року на відповідній посаді, з якої позивач звільнився на пенсію.

Суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що суд першої інстанції дослідив обставини, які мають значення для справи, ухвалив законе та обґрунтоване рішення у його оскаржуваній частині.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Передбачені ст.317 КАС України підстави для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні.

Керуючись ст. 311, 315, 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях (філія ГСЦ МВС) залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10 серпня 2025 року у справі № 340/3555/25 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду у випадках та строки, встановлені ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк

суддя Я.В. Семененко

суддя А.В. Суховаров