Ухвала від 23.03.2026 по справі 520/12565/25

Харківський окружний адміністративний суд

61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

з питань встановлення судового контролю

23 березня 2026 р. справа № 520/12565/25

Харківський окружного адміністративного суду у складі головуючого судді Марини Лук'яненко, розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника позивача ст. 382 КАС України по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 25.08.2025 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010) від 09.05.2025 року № о/р 204750014433 про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ). Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010) здійснити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату пенсії за віком застосувавши показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2020-2022 роки у розмірі 12236,71 грн. шляхом послідовного збільшення на коефіцієнти у розмірах на 1,197 (відповідно до постанови КМУ від 24.02.2023 року №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році») починаючи з 01.03.2023 року, на 1,0796 (відповідно до постанови КМУ від 23 лютого 2024 року №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році") починаючи з 01.03.2024 року, на 1,115 (відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року №209 “ Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році ») починаючи з 01.03.2025 року. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в сумі 2906,88 (дві тисячі дев'ятсот шість) гривень 88 копійок.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 14.11.2025 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області залишено без задоволення, а рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.08.2025 по справі №520/12565/25 залишено без змін.

05.02.2026 до Харківського окружного адміністративного суду надійшла заява представника позивача в порядку ст. 382 КАС України з проханням зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010) подати звіт про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2025 року по справі 520/12565/25 протягом 20 (двадцяти) робочих днів з моменту набрання законної сили ухвали Харківського окружного адміністративного суду в порядку ст. 382 КАС України.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.03.2026 (підстава проведення повторного автоматизованого розподілу судової справи - звільнення судді з посади) справа розподілена до провадження судді Марини Лук'яненко.

Ухвалою суду від 04.03.2026 прийнято до розгляду заяву в порядку ст. 382 КАС України у справі №520/12565/25, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області у триденний строк з дня отримання даної ухвали надати письмові пояснень на подану заяву в порядку ст. 382 КАС України та докази виконання рішення суду у справі №520/12565/25.

09.03.2026 від представника відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, до суду надійшло клопотання про продовження строку для надання пояснень та відповідних матеріалів, в обґрунтування чого відповідач посилається на те, що ухвалу суду від 04.03.2026 відповідачем отримано 06.03.2026, що у свою чергу є останнім робочим днем тижня. Також, зазначив, що на теперішній час Головне управління вимушене здійснювати свою діяльність в умовах евакуації, періодичного вимкнення світла, перебоїв у роботі інтернет зв'язку та роботі мережевого програмного забезпечення пов'язаного з виходом з ладу окремих елементів обладнання через скачки струму (перебої роботи провайдерів пов'язаних з ремонтом елементів мережі), що суттєво впливає на роботу Головного управління та строки виконання окремих завдань.

Ухвалою суду від 12.03.2026 клопотання відповідача про продовження строку для надання пояснень задоволено. Продовжено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області строк для надання письмових пояснень на подану заяву в порядку ст. 382 КАС України та докази виконання рішення суду у справі №520/12565/25 - у строк 5 днів з дня отримання даної ухвали.

12.03.2026 від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до суду надійшли заперечення на подану заяву в порядку ст. 382 КАС України разом з доказами виконання рішення суду у справі №520/12565/25, в яких зазначено, що на виконання рішення суду у даній справі, здійснено ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком застосувавши показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2020-2022 роки у розмірі 12236,71 грн шляхом послідовного збільшення на коефіцієнти у розмірах на 1,197 (відповідно до постанови КМУ від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році») починаючи з 01.03.2023, на 1,0796 (відповідно до постанови КМУ від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році») починаючи з 01.03.2024, на 1,115 (відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році») починаючи з 01.03.2025. У ході виконання перерахунку пенсії з 01.03.2023: визначено Коефіцієнт збільшення показника середньої ЗП: 1,197 відповідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168; визначено розмір середньої заробітної плати: 14647,34 грн (12236,71 х 1.197); обчислено індивідуальний середньомісячний заробіток: 22926,75 грн (14647,34 х 1,56525 - індивідуальний коефіцієнт для обчислення); визначено основний розмір пенсії 8139,00 грн (22926,75 х 0,35500 - коефіцієнт стажу); доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 5 років): 104,65 грн; загальний розмір нарахованої пенсії з 01.03.2023 становить - 8243,65 грн; розмір збільшення пенсії склав 1339,50 грн (8243,65 - 6904,15 - основний розмір пенсії до виконання рішення суду станом на 01.03.2023). У ході виконання перерахунку пенсії з 01.03.2024: визначено Коефіцієнт збільшення показника середньої ЗП: 1,2922812 (коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 відповідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 помножено на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 №185); визначено розмір середньої заробітної плати: 15813,27 грн (12236,71 х 1.197 х 1.0796); обчислено індивідуальний середньомісячний заробіток: 24751,72 грн (15813,27 х 1,56525 - індивідуальний коефіцієнт для обчислення); визначено основний розмір пенсії 8786,86 грн (24751,72 х 0.35500 - коефіцієнт стажу); доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 5 років): 118,05 грн; загальний розмір нарахованої пенсії з 01.03.2024 становить - 8904,91 грн; розмір збільшення пенсії склав 661,26 грн (8904,91 - 8243,65 - основний розмір пенсії визначений за рішенням суду з 01.03.2023). У ході виконання перерахунку пенсії з 01.03.2025: визначено Коефіцієнт збільшення показника середньої ЗП: 1,440893538 (коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 відповідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 помножено на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 №185 помножено на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,115 відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209); визначено розмір середньої заробітної плати: 17631,80 грн (12236,71х 1.197 х 1.0796 х 1,115); обчислено індивідуальний середньомісячний заробіток: 27598,17 грн (17631,80 х 1,56525 - індивідуальний коефіцієнт для обчислення); визначено основний розмір пенсії 9797,35 грн (27598,17 х 0.35500 - коефіцієнт стажу); доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 5 років): 118,05 грн; загальний розмір нарахованої пенсії з 01.03.2025 становить - 9915,40 грн; розмір збільшення пенсії склав 1010,49 грн (9915,40 - 8904,91 - основний розмір пенсії визначений за рішенням суду з 01.03.2024). Таким чином, відповідач вважає, що рішення суду ним виконано в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.

Дослідивши матеріали справи та заяву у порядку ст. 382 КАС України, суд дійшов наступних висновків.

Згідно зі ст. 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Відповідно до ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Так, Конституційний Суд України, розглядаючи справу № 1-7/2013, у рішенні від 26.06.2013 року звернув увагу, що вже неодноразово вказував на те, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13.12.2012 року № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25.04.2012 № 11-рп/2012).

Право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.

Отже, обов'язковість судового рішення, яке набрало законної сили, гарантується Конституцією України та процесуальним законодавством, а невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно ст. 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

У рішенні від 30.06.2009р. №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).

Враховуючи викладене суд зазначає, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, про що просить заявник, є правом суду, а не обов'язком, яке не виключає існування принципу обов'язковості судового рішення, згідно із яким судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України (ст. 129-1 Конституції України, ч. 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України).

Для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови.

У свою чергу, правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимим доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишається невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому, суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.

Тобто, право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.

З огляду на викладене, рішення суду, яке набрало законної сили є обов'язковим для учасників справи.

Як встановлено судом, рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.08.2025 по справі №520/12565/25 набрало законної сили 14.11.2025, позивачу видано відповідні виконавчі листи - 15.12.2025, строк пред'явлення виконавчих документів до виконання до 15.11.2028.

З наданих відповідачем пояснень, розрахунків заробітної плати та розпоряджень про перерахунок пенсії встановлено, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 28.08.2025 по справі №520/12565/25, яке набрало законної сили 14.11.2025, Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023.

Так, у ході виконання перерахунку пенсії з 01.03.2023: визначено Коефіцієнт збільшення показника середньої ЗП: 1,197 відповідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168; визначено розмір середньої заробітної плати: 14647,34 грн (12236,71 х 1.197); обчислено індивідуальний середньомісячний заробіток: 22926,75 грн (14647,34 х 1,56525 - індивідуальний коефіцієнт для обчислення); визначено основний розмір пенсії 8139,00 грн (22926,75 х 0,35500 - коефіцієнт стажу); доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 5 років): 104,65 грн; загальний розмір нарахованої пенсії з 01.03.2023 становить - 8243,65 грн; розмір збільшення пенсії склав 1339,50 грн (8243,65 - 6904,15 - основний розмір пенсії до виконання рішення суду станом на 01.03.2023).

У ході виконання перерахунку пенсії з 01.03.2024: визначено Коефіцієнт збільшення показника середньої ЗП: 1,2922812 (коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 відповідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 помножено на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 №185); визначено розмір середньої заробітної плати: 15813,27 грн (12236,71 х 1.197 х 1.0796); обчислено індивідуальний середньомісячний заробіток: 24751,72 грн (15813,27 х 1,56525 - індивідуальний коефіцієнт для обчислення); визначено основний розмір пенсії 8786,86 грн (24751,72 х 0.35500 - коефіцієнт стажу); доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 5 років): 118,05 грн; загальний розмір нарахованої пенсії з 01.03.2024 становить - 8904,91 грн; розмір збільшення пенсії склав 661,26 грн (8904,91 - 8243,65 - основний розмір пенсії визначений за рішенням суду з 01.03.2023).

У ході виконання перерахунку пенсії з 01.03.2025: визначено Коефіцієнт збільшення показника середньої ЗП: 1,440893538 (коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 відповідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 помножено на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 №185 помножено на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,115 відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209); визначено розмір середньої заробітної плати: 17631,80 грн (12236,71х 1.197 х 1.0796 х 1,115); обчислено індивідуальний середньомісячний заробіток: 27598,17 грн (17631,80 х 1,56525 - індивідуальний коефіцієнт для обчислення); визначено основний розмір пенсії 9797,35 грн (27598,17 х 0.35500 - коефіцієнт стажу); доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 5 років): 118,05 грн; загальний розмір нарахованої пенсії з 01.03.2025 становить - 9915,40 грн; розмір збільшення пенсії склав 1010,49 грн (9915,40 - 8904,91 - основний розмір пенсії визначений за рішенням суду з 01.03.2024).

Отже, у даному випадку, починаючи з 01.03.2023 відповідач послідовно помножив показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020-2022 роки у розмірі 12236,71 грн., на коефіцієнти 1,197, 1,0796 та 1,115, тобто, помножив минулий результат на новий коефіцієнт за кожен рік.

З огляду на викладене, доводи представника позивача про те, що індексація виконана за кожен рік окремо, є необґрунтованими та не підтверджені жодними доказами.

Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 р. №124, кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, повинен проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Таким чином, рішення Харківського окружного адміністративного суду від 28.08.2025 по справі №520/12565/25 виконано у повному обсязі в межах повноважень та у визначеному законом порядку.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення Харківського окружного адміністративного суду від 28.08.2025 по справі №520/12565/25 в порядку статті 382 КАС України, у зв'язку з чим заява представника позивача про встановлення нового строку для подання звіту в порядку ст. 382 КАС України, не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.6-9, ст.ст.241-243, 255, 295, 381-1, 382, ст. 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд , -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви представника позивача ст. 382 КАС України по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Роз'яснити, що ухвала підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, тобто протягом 15 днів з дати складення повного судового рішення, а набирає законної сили відповідно до ст. 256 КАС України, тобто негайно після підписання.

Суддя Марина Лук'яненко