за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень
24 березня 2026 р. Р і в н е№460/27208/23
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді К.М.Недашківської, розглянувши заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС України у Рівненській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинення певних дій,
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 18.03.2024 постановлено:
«Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДФС України у Рівненській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинення певних дій - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Рівненській області щодо не виготовлення та не надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 25 листопада 2021 року за відповідною прирівняною посадою поліцейського на день звільнення, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, підвищення, доплати) та премій для проведення з 01 грудня 2021 року перерахунку основного розміру пенсії.
Зобов'язати Головне управління ДФС у Рівненській області скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 25.11.2021 за відповідною прирівняною посадою поліцейського на день звільнення, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, підвищення, доплати) та премій для проведення з 01 грудня 2021 року перерахунку основного розміру пенсії.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління ДФС у Рівненській області суму судового збору у розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн 60 (шістдесят) коп».
Позивач подав до суду заяву про зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення, яке набрало законної сили.
Ухвалою суду від 13.03.2025 заяву ОСОБА_1 про зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення у справі №460/27208/23 - задоволено; зобов'язати Головне управління ДФС України у Рівненській області подати до суду звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі №460/27208/23 протягом тридцяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень копії цієї ухвали.
Ухвалою суду від 21.05.2025 витребувано у Головного управління ДПС України у Рівненській області (вулиця Відінська, 12, місто Рівне, 33023) докази (інформацію) про актуальні засоби зв'язку (адреса, електронна адреса, телефонний зв'язок тощо) щодо голови з припинення Головного управління ДФС у Рівненській області (код ЄДРПОУ 39394217) - Кащевського Віктора Олеговича, та особи, уповноваженої вчиняти дії від імені юридичної особи - Намчук Ірини Михайлівни.
Ухвалою суду від 30.06.2025 застосовано до Головного управління ДФС України у Рівненській області захід процесуального примусу шляхом накладення штрафу в порядку частини першої статті 149 Кодексу адміністративного судочинства України; стягнуто в дохід Державного бюджету України з голови комісії з припинення Головного управління ДФС України у Рівненській області - ОСОБА_2 суму штрафу в розмірі 9084,00 грн; встановлено Головному управлінню ДФС України у Рівненській області новий строк для подання звіту про виконання судового рішення у справі №460/27208/23; зобов'язано Головне управління ДФС України у Рівненській області подати звіт про виконання судового рішення у справі №460/27208/23 протягом тридцяти днів з дня набрання законної сили цією ухвалою.
Ухвалою суду від 25.08.2025 Звіт Головного управління ДФС України у Рівненській області про виконання судового рішення у справі №460/27208/23призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
Ухвалою суду від 29.09.2025 прийнято поданий Головним управлінням ДФС у Рівненській області Звіт про виконання рішення суду по справі №460/27208/23; встановлено Головному управлінню ДФС у Рівненській області новий строк для подання звіту про виконання судового рішення у справі №460/27208/23; зобов'язано Головне управління ДФС України у Рівненській області подати звіт про виконання судового рішення у справі №460/27208/23 у двомісячний строк з дня набрання законної сили цією ухвалою.
Ухвалою суду від 02.02.2026 встановлено Головному управлінню ДФС України у Рівненській області (комісії з припинення Головного управління ДФС України у Рівненській області) новий строк для подання звіту про виконання судового рішення у справі №460/27208/23; зобов'язано Головне управління ДФС України у Рівненській області (комісію з припинення Головного управління ДФС України у Рівненській області) подати до суду звіт про виконання судового рішення у справі №460/27208/23 у місячний строк з дня вручення (одержання) копії цієї ухвали.
04 березня 2026 року Відповідач подав до суду звіт про виконання судового рішення.
Ухвалою суду від 09.03.2026 Звіт призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
Розглянувши Звіт та додані до нього на підтвердження відповідних обставин матеріали, суд зазначає таке.
За правилами статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Конституційний Суд України зазначив, що складовою права кожного на судовий захист є обов'язковість виконання судового рішення (абзац третій пункту 2.1 мотивувальної частини Рішення від 26 червня 2013 року № 5-рп/2013). Це право охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13 грудня 2012 року № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25 квітня 2012 року № 11-рп/2012).
Конституційний Суд України у Рішенні від 26 червня 2013 року взяв до уваги практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), який, зокрема, в пункті 43 рішення у справі “Шмалько проти України» (заява № 60750/00, від 20 липня 2004 року) вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду.
Крім того, у Рішенні від 15 травня 2019 року № 2-р(II)/2019 Конституційний Суд України з посиланням на практику ЄСПЛ підкреслив, що визначене статтею 6 Конвенції право на суд було б ілюзорним, якби правова система держави допускала, щоб остаточне обов'язкове судове рішення не виконувалося на шкоду одній зі сторін; і саме на державу покладено позитивний обов'язок створити систему виконання судових рішень, яка була б ефективною як у теорії, так і на практиці, і гарантувала б їх виконання без неналежних затримок; ефективний доступ до суду включає право на те, щоб рішення суду було виконане без невиправданих затримок; держава та її державні органи відповідальні за повне та своєчасне виконання судових рішень, які постановлені проти них (пункт 84 рішення у справі "Валерій Фуклєв проти України" від 7 червня 2005 року, заява № 6318/03; пункт 43 рішення у справі "Шмалько проти України" від 20 липня 2004 року, заява № 60750/00; пункти 46, 51, 54 рішення у справі "Юрій Миколайович Іванов проти України" від 15 жовтня 2009 року, заява № 40450/04; пункт 64 рішення у справі "Apostol v. Georgia" від 28 листопада 2006 року, заява № 30779/04).
На підставі аналізу статей 3, 8, частин першої та другої статті 55, частин першої та другої статті 129-1 Конституції України в системному взаємозв'язку Конституційний Суд України в пункті 2.1 мотивувальної частини Рішення від 15 травня 2019 року № 2-р(II)/2019 констатував, що обов'язкове виконання судового рішення є необхідною умовою реалізації конституційного права кожного на судовий захист, тому держава не може ухилятися від виконання свого позитивного обов'язку щодо забезпечення виконання судового рішення задля реального захисту та відновлення захищених судом прав і свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави. Позитивний обов'язок держави щодо забезпечення виконання судового рішення передбачає створення належних національних організаційно-правових механізмів реалізації права на виконання судового рішення, здатних гарантувати здійснення цього права та обов'язковість судових рішень, які набрали законної сили, що неможливо без їх повного та своєчасного виконання.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 № 3477-IV, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Суду як джерело права.
Слід зазначити, що Європейський суд з прав людини неодноразово висловлював думку в контексті тлумачення статті 6 Європейської конвенції з прав людини, що без ефективної системи виконання судових рішень існування судової системи позбавлене будь-якого сенсу. Як неодноразово підкреслював Суд, органи державної влади є одним із компонентів держави й інтереси цих органів повинні збігатися з необхідністю належного здійснення правосуддя, кінцевим етапом якого є виконання судового рішення.
Так, у рішенні по справі Горнсбі проти Греції (Hornsby v. Greece) від 19 березня 1997 року, заява № 18357/91, Суд зазначив, що право на звернення до суду було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду одній зі сторін. Важко уявити ситуацію, щоб пункт 1 статті 6 докладно описував процедурні гарантії, які надаються сторонам цивільного судового процесу - у провадженні, що є справедливим, відкритим і оперативним, - і не передбачав би при цьому гарантій виконання судових рішень; тлумачення статті 6 як такої, що стосується виключно права на звернення до суду і проведення судового розгляду, могло б призвести до ситуацій, несумісних із принципом верховенства права, що його Договірні Сторони зобов'язалися дотримуватися, коли вони ратифікували Конвенцію. Отже, виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатися як невід'ємна частина судового процесу для цілей статті 6.
Якщо адміністративний (виконавчий) орган відмовляється виконувати, не виконує чи затягує виконання судового рішення, то передбачені статтею 6 гарантії, які забезпечуються стороні на етапі судового розгляду справи, фактично втрачають свій сенс (рішення у справі "Піалопулос та інші проти Греції", пункт 68).
У справі "Сорінг проти Об'єднаного Королівства" від 07.07.1989 Європейський суд визначив, що на державі лежить прямий обов'язок дотримуватися громадянських прав осіб і забезпечувати належне та своєчасне виконання рішення суду, що набрало законної сили. Виконання будь-якого судового рішення є невід'ємною стадією процесу правосуддя, а отже, має відповідати вимогам статті 6 Конвенції. Поза сумнівом, вирішення справи в суді без невиправданого і необґрунтованого зволікання є запорукою ефективного захисту особою своїх прав. Водночас судовий захист, як і діяльність суду, не може вважатися дієвим, якщо судові рішення не виконуються або виконуються неналежним чином і без контролю суду за їх виконанням.
Право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Отже, обов'язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили.
Рішенням суду зобов'язано Головне управління ДФС у Рівненській області скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 25.11.2021 за відповідною прирівняною посадою поліцейського на день звільнення, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, підвищення, доплати) та премій для проведення з 01 грудня 2021 року перерахунку основного розміру пенсії.
У Звіті Відповідач зазначає, що Головним управління ДФС у Рівненській області вживаються всі можливі заходи, спрямовані на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду у справі №460/27208/23. Зокрема, Головне управління ДФС у Рівненській області зверталося до Головного управління Національної поліції в Рівненській області з проханням надати інформацію про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою за назвою, організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (лист Головного управління ДФС у Рівненській області від 11.07.2025 №67/5/17-00-05-рг). Головним управлінням Національної поліції в Рівненській області листом від 22.07.2025 №136561-2025 проінформовано про неможливість надання інформації про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою поліцейського за назвою, організаційним рівнем підрозділу у структурі органу до посади, оскільки прирівняння посад в податковій міліції до посад у Національній поліції України законодавчо не визначено. ГУНП в Рівненській області не уповноважене здійснювати таке прирівняння. Крім того, Головне управління ДФС у Рівненській області листом від 05.06.2025 №26/8/17-00-10-рг зверталося до Голови Комісії з реорганізації ДФС України Ярослава Шашенкова про надання роз'яснення щодо виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду у справі №460/27208/23. Проте відповідь не отримало. У зв'язку з цим, листом від 13.02.2026 №17/5/17-00-05-рг Головне управління ДФС у Рівненській області звернулось до Голови Комісії з реорганізації ДФС України Сергія Лисеюка про надання відповіді на листи Комісії з реорганізації Головного управління ДФС у Рівненській області від 05.06.2025, від 09.07.2025. Ефективний доступ до суду включає право на те, щоб рішення суду було виконане без невиправданих затримок. Проте, затримка виконання судового рішення на період, що є необхідним для вирішення проблем публічного порядку, може у виняткових випадках бути виправдана. Відтак, з огляду на викладене, встановлені обставини вказують на неможливість виконання відповідачем рішення суду у справі №460/27208/23 з причин, що не залежать від нього, у зв'язку з наявністю проблемних питань, зокрема через відсутність належного нормативного врегулювання механізму прирівняння посади. В такому разі, невиконання боржником судового рішення не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Головним управлінням ДФС у Рівненській області, у звіті також зазначено, що чинним законодавством не визначено механізму прирівняння посад осіб начальницького складу податкової міліції до поліцейських національної поліції.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19 листопада 2025 р. № 1498 «Про внесення змін до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»» внесено зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 12, ст. 301; 2018 р., № 20, ст. 662; 2019 р., № 69, ст. 2415):
у пункті 2:
абзац перший після слів “ДФС» доповнити словами “(комісіям з реорганізації ДФС/територіальних органів ДФС)»;
абзац другий після слів “подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів» доповнити словами “, комісіям з реорганізації ДФС/територіальних органів ДФС»;
пункт 3 після абзацу дванадцятого доповнити новим абзацом такого змісту:
“в контролюючих органах, у складі яких діяли підрозділи податкової
міліції, - комісіями з реорганізації ДФС/територіальних органів ДФС.».
Тобто, нормами чинного законодавства чітко визначено органи, які видають (формують) довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою поліцейського на день звільнення, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, підвищення, доплати) та премій для проведення перерахунку основного розміру пенсії.
Проте, судове рішення Відповідачем не виконане.
Відповідно до статті 381-1 КАС України, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 382 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Згідно з ч.3 ст.382 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Оскільки Відповідачем протягом тривалого часу не виконано рішення Рівненського окружного адміністративного суду у справі №460/27208/23, суд дійшов висновку про наявність підстав для застосування до керівника суб'єкта владних повноважень штрафу за наслідками розгляду звіту про виконання судового рішення, відповідно вимог частини третьої статті 382-3 КАС України.
Згідно з пунктом 24 частини першої статті 4 КАС України, розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб визначено як розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який вираховується станом на 1 січня календарного року, в якому подається відповідна заява або скарга, вчиняється процесуальна дія чи ухвалюється судове рішення.
Абзацом 4 статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2026 рік", установлено з 01.01.2026 прожитковий мінімум для працездатних осіб на рівні 3328,00 грн на одну особу.
Зважаючи на викладене, суд вважає за необхідне накласти на голову комісії з реорганізації Головного управління ДФС України у Рівненській області - ОСОБА_2 штраф у сумі двадцяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2026 - 66560,00 грн.
Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України (частина четверта статті 382-3 КАС України).
Ухвалу суду про накладення штрафу може бути оскаржено в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції за правилами статті 149 цього Кодексу. З наступного дня після набрання ухвалою законної сили на суму штрафу без додаткового судового рішення нараховується пеня у розмірі три відсотки річних з урахуванням індексу інфляції.
Зважаючи на викладене суд дійшов висновку, що суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнили виконання судового рішення, а заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
За наведеного підстави для прийняття звіту відсутні.
Крім того, у спірному випадку, суд вважає за необхідне встановити Відповідачу новий строк для подання до суду звіту про виконання судового рішення. Отже, голові комісії з припинення Головного управління ДФС України у Рівненській області належить подати до суду звіт про виконання судового рішення.
Керуючись статтями 241, 248, 381-1, 382, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити у прийнятті поданого Головним управлінням ДФС України у Рівненській області звіту про виконання рішення суду у справі №460/27208/23.
Накласти на голову комісії з реорганізації Головного управління ДФС України у Рівненській області - ОСОБА_2 (адреса та код Головного управління ДФС України у Рівненській області: 33023, м. Рівне, вул. Відінська, 12 код ЄДРПОУ 39394217) штраф у розмірі 66560,00 (шістдесят шість тисяч п'ятсот шістдесят) гривень.
Половину суми штрафу у розмірі 33280 (тридцять дві тисячі двісті вісімдесят) гривень стягнути з голови комісії з реорганізації Головного управління ДФС України у Рівненській області - Кащевського Віктора Олеговича на користь Державного бюджету України (Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/Печерс.р-н/21081100, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача UA118999980313090106000026007, Код класифікації доходів бюджету 21081100, Призначення платежу *;101;).
Половину суми штрафу у розмірі 33280 (тридцять дві тисячі двісті вісімдесят) гривень стягнути з голови комісії з реорганізації Головного управління ДФС України у Рівненській області - Кащевського Віктора Олеговича на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).
Встановити Головному управлінню ДФС України у Рівненській області новий строк подання звіту щодо виконання судового рішення у адміністративній справі №460/27208/23 - протягом трьох місяців з дня набрання даною ухвалою законної сили.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст ухвали складений 24 березня 2026 року
Суддя К.М. Недашківська