Справа № 420/27171/24
24 березня 2026 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Аракелян М.М., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання судового рішення в порядку ст.382 КАС України у справі №420/27171/24,-
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2024 року відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 19.06.2025 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2024 року скасовано.
Ухвалено у справі постанову, якою визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення з 28 лютого 2024 року індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14, 1,197 та з 01 березня 2024 року із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 28 лютого 2024 року індексацію пенсії ОСОБА_1 з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,14, 1,197 та у зв'язку з чим провести перерахунок та виплату пенсії з 28 лютого 2024 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01 березня 2024 року індексацію пенсії ОСОБА_1 з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,0796 та у зв'язку з чим провести перерахунок та виплату пенсії з 01 березня 2024 року.
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії за період з 01 березня 2022 року по 27 лютого 2024 року залишено без розгляду.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 2422,40грн.
10.02.2026 року надійшла заява представника позивача (сформована в системі «Електронний суд» 10.02.2026 року), у якій представник просить суд:
встановити судовий контроль за виконанням постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 19 червня 2025 року у справі №420/27171/24;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до суду звіт про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 19 червня 2025 року у справі №420/27171/24 у 10-денний строк з моменту отримання відповідної ухвали суду;
у разі невиконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 19 червня 2025 року у справі №420/27171/24або ненадання звіту про його виконання накласти на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області штраф у розмірі сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, половину з якого стягнути на користь Державного бюджету України, а другу половину - на користь позивача.
В обґрунтування заяви, зокрема, зазначено, що листом ГУ ПФУ в Одеській області від 03.07.2025 року було зазначено, на виконання рішення суду розмір пенсії зменшується, хоча на момент звернення до суду із цією заявою розмір пенсії позивача повинен визначатися із проіндексованого показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески у розмірі: 10 395,44 грн з 01.03.2022 - з розрахунку 9118,81 х 1,14 (де 9118,81 - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески за 2018-2020 роки; 1,14- коефіцієнт індексації відповідно до постанови КМУ від 16.02.2022 №118); 12 443,34 грн з 01.03.2023 - з розрахунку 9118,81 х 1,14 х 1,197 (де 9118,81 - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески за 2018-2020 роки; 1,14- коефіцієнт індексації відповідно до постанови КМУ від 16.02.2022 №118; 1,197- коефіцієнт індексації відповідно до постанови КМУ від 24.02.2023 №168); 13 433,84 грн з 01.03.2024 - з розрахунку 9118,81 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 (де 9118,81 - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески за 2018-2020 роки; 1,14 - коефіцієнт індексації відповідно до постанови КМУ від 16.02.2022 №118; 1,197 - коефіцієнт індексації відповідно до постанови КМУ від 24.02.2023 №168; 1,0796 - коефіцієнт індексації відповідно до постанови КМУ від 23.02.2024 №185). Відтак, пенсія позивача підлягає збільшенню у зв'язку з тим, що розрахунок її розміру здійснюється із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні в розмірі 9118,81 грн, що відповідає середній заробітній платі за 2018- 2020 роки і використовувався при обчисленні пенсії позивача в 2021 році, який щорічно індексується шляхом множення на коефіцієнти підвищення зазначені у постанові П'ятого апеляційного адміністративного суду від 19 червня 2025 року у справі №420/27171/24. За відсутності судового контролю у справі позивач позбавлений частини своєї власності щомісячно через протиправні дії відповідача. Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України відкрито виконавчі провадження стосовно ОСОБА_1 та ГУ ПФУ в Одеській області. Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення (постанова Верховного Суду від 27.01.2021 у справі 554/8932/16-а; постанова Верховного Суду України від 16.09.2015 у справі №826/4418/14).
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 16.02.2026 року заяву представника ОСОБА_1 задоволено частково; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати суду звіт про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 19.06.2025 року у справі №420/27127/24 у строк 30 календарних днів з дня отримання копії ухвали (з підтверджуючими доказами); у задоволенні решти вимог заяви відмовлено.
13.03.2025 року надійшов звіт ГУПФ України в Одеській області від 09.03.2026 року (надісланий засобами поштового зв'язку), у якому відповідач просить суд:
- прийняти звіт про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 19.06.2025 року у справі №420/27171/24;
- завершити процедуру судового контролю за виконанням постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 19.06.2025 року у справі №420/27171/24.
Розглянувши звіт відповідача про виконання судового рішення в порядку ст. 382 КАС України, суд зазначає наступне. Відповідно до ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно ч.ч.2,3 ст.382-2 КАС України звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому. До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Згідно ч.1 ст.382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до ч.ч.1-2 ст.382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання. Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
Згідно ч.3 ст.382-3 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Згідно ч.3 ст.382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Суд констатує, що відповідачем в додатки до звіту не надано доказів направлення копії звіту та доданих до нього матеріалів позивачу в порушення вимог ч.2 ст.382-2 КАС України, що перешкоджає надання позивачем пояснень щодо звіту, чим забезпечується змагальність сторін на стадії виконання судового рішення.
У звіті у якості додатку зазначено «Доказ направлення звіту ОСОБА_1 на 1арк в 1 прим.», проте фактично такий додаток відсутній.
Отже у прийнятті звіту слід відмовити на підставі ч.2 ст. ст.382-3 КАС України, оскільки звіт подано без додержання вимог частини третьої статті 382-2 цього Кодексу із встановленням відповідачу нового строку для подання звіту - 20 днів з дня отримання копії ухвали.
Враховуючи відсутність у суду повних відомостей про керівника відповідача (що унеможливлює накладення на нього штрафу за невиконання рішення суду), суд вважає за необхідне витребувати у ГУПФ України в Одеській області ці відомості.
Керуючись ст.ст. 241-243, 248, 250, 256, 370, 382, 382-2, 382-3, 293-297 КАС України, суд,-
Відмовити у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 09.03.2026 року про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду у справі №420/27171/25 від 19.06.2025 року.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подання звіту суду - 20 календарних днів з дня отримання ним копії ухвали (з наданням доказів направлення звіту позивачу або його представнику).
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до Одеського окружного адміністративного суду відомості про керівника ГУПФ України в Одеській області, відповідального за виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду у справі №420/27171/25 від 19.06.2025 року, а саме:
- прізвище, ім'я, по-батькові, дата народження;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків керівника;
- зареєстроване місце його проживання.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала оскаржується в порядку та строки згідно ст.ст.294-297, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя М.М. Аракелян