Справа № 420/36104/25
23 березня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку ст. 262 КАС України) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання виключити дані,
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ), в якому позивач просить:
визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) щодо взяття ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на військовий облік, як військовозобов'язаного;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) виключити із військового обліку військовозобов'язаних ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) щодо внесення даних про перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на військовому обліку військовозобов'язаних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) виключити дані про перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на військовому обліку військовозобов'язаних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем по справі було надано відповідь, в якій він посилається на суперечливість записів один одному, а саме виключення та зняття з військового обліку. Окрім того, відповідач посилається на нормативно правові акти які були прийняті після виникнення спірних правовідносин і не мають відповідно до Конституції України зворотної дії в часі.
Відповідачем також зазначено, що позивач 20.04.2025 року був взятий на військовий облік автоматично засобами ЄДРПВР, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.08.2024 року №932.
Відтак, оскільки позивач був виключений з військового обліку на підставі визнання його непридатним до військової служби, відповідач зобов'язаний був внести відповідну інформацію в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, але протиправно не зробив цього.
Процесуальні дії
Ухвалою суду від 27.10.2025 відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження (відповідно до ст. 262 КАСУ) без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Документ в електронному вигляді «Адміністративний позов» від 23.10.25 по справі №420/36104/25 надіслано одержувачу - ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) в його електронний кабінет.
Документ доставлено до електронного кабінету: 23.10.25 17:50
Дата отримання судом повідомлення про доставлення до електронного кабінету: 23.10.25 17:52
Документ в електронному вигляді «Ухвала про відкриття спрощеного позовного провадження» від 27.10.25 по справі №420/36104/25 надіслано одержувачу - ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) в його електронний кабінет.
Документ доставлено до електронного кабінету: 27.10.25 17:34
Дата отримання судом повідомлення про доставлення до електронного кабінету: 27.10.25 17:47
Таким чином, відповідач належним чином та своєчасно повідомлявся про встановлений ухвалою суду від 27.10.2025 строк для подання відзиву на позовну заяву.
Відзив на адміністративний позов у встановлений судом строк, а також станом на час розгляду справи до суду не надходив.
Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Станом на час розгляду справи від відповідача не надходило жодних повідомлень щодо неможливості надання відзиву.
Інші заяви, клопотання та додаткові докази станом на момент розгляду справи по суті до суду не надходили.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 , виданим 19.02.2013.
04.04.2017, згідно довідки ВЛК №213, ОСОБА_1 було визнано непридатним до військової служби зі зняттям з військового обліку на підставі ст. 26а гр. I Розкладу хвороб Наказу МОУ №402 від 14.08.2008.
Як зазначено у довідці №213 від 04.04.2017 місцезнаходження комісії: ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Із військового квитка ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 судом встановлено наступне:
на сторінці 2 у розділі І «Відношення до військової служби» у п. 6 зазначено: «призовною комісією Чорноморського міськвійськомату Одеської області зарахований у запас 04.04.2017 згідно ст. 18 п. 1 Закону України «Про ВО і ВС»;
у п. 13 « 04.04.2017 медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_5 визнаний непридатним з виключенням за гр. І ст. 26а розкладу хвороб наказу МОУ 2008 №402;
на сторінці 22 військового квитка з п.VI «Відмітки про військовий облік» проставлені відмітки про взяття на облік ІНФОРМАЦІЯ_5 31.08.2017 та зняття з обліку ІНФОРМАЦІЯ_1 31.07.2017;
на сторінці 26 міститься запис щодо надання відстрочки від призову на військову службу на підставі абз. 3 ч. 1 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», засвідчений начальником ІНФОРМАЦІЯ_7 .
26.09.2025 року адвокатом Штирбуловим Є.С від імені ОСОБА_2 було направлено до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) засобами поштового зв'язку адвокатський запит в інтересах ОСОБА_1 з проханням повідомити підстави постановки на облік ОСОБА_1 та надати копію підтверджуючих документів, дату внесення в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про перебування ОСОБА_1 на обліку в першому відділі ІНФОРМАЦІЯ_7 ( ОСОБА_3 ) та причини невнесення інформації про ОСОБА_1 в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, зокрема про його висновок ВЛК про непридатність та виключення з обліку.
26.09.2025 р. адвокатом Штирбуловим Є.С від імені ОСОБА_2 було направлено до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) засобами поштового зв'язку заяву в інтересах ОСОБА_1 з проханням внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про визнання ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, відповідно до відомостей, зазначених у військовому квитку серії НОМЕР_2 , виданого 31.08.2017, та виключити інформацію щодо порушення правил військового обліку та подання його у розшук.
Листом від 15.10.2025 №1/2390/3 ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомив, що під час опрацювання запиту встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У наданих копіях військового квитка та довідки ВЛК містяться записи щодо визнання ОСОБА_1 військово-лікарською комісією 04.04.2017 року непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за ст.26а Наказу МОУ №402.
Разом з тим, згідно із копією довідки ВЛК таке рішення прийняте комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 , а згідно копії військового квитка - комісією ІНФОРМАЦІЯ_9 . Крім того, на сторінці 22 військового квитка з п.VI «Відмітки про військовий облік» проставлені відмітки про взяття на облік ІНФОРМАЦІЯ_5 31.08.2017р. та зняття з обліку ІНФОРМАЦІЯ_1 31.07.2017. Також, на сторінці 26 міститься запис щодо надання відстрочки від призову на військову службу на підставі абз. 3 ч. 1 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», засвідчений начальником ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Таким чином, відмітки, проставлені у військовому квитку щодо виключення, взяття та зняття з обліку, а також надання відстрочки, суперечать одна одній, оскільки містять різні правові підстави та передбачають різні правові наслідки.
Крім того, станом на 04.04.2017 року комісія ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 - не існувала, відділ було утворено пізніше шляхом реорганізації.
Щодо постановки на облік повідомляємо, що така постановка відбулась автоматично 20.04.2025 року засобами Єдиного держаного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відповідно до змін внесених Постановою КМУ №370 від 01.04.2025 до Порядку реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ №932 від 16.08.2024.
Частиною другої статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України. Громадяни проходять військову службу відповідно до закону.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.
Відповідно до частин першої-третьої статті 1 Закону України від 25.03.1992 №2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-ХІІ) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Положеннями частини першої статті 1 Закону України від 21.10.2023 №3543-ХІІ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (далі - Закон №3543) визначено: система військового обліку - сукупність систем військового обліку органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, які структурно складаються із керівників як організаторів ведення військового обліку, служб персоналу (посадових осіб), які безпосередньо ведуть військовий облік, об'єктів військового обліку - призовників, військовозобов'язаних, резервістів та засобів автоматизації процесів ведення військового обліку з використанням необхідних баз даних (реєстрів), визначених цим Законом та іншими законами України.
Згідно частини 2 статті 22 Закону №3543 громадяни зобов'язані, зокрема, з'являтися за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_10 у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду; - проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_10, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року №2232-XII (далі Закон №2232-ХІІ).
Згідно із частиною 3 статті 1 Закону №2232-ХІІ військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
За приписами статті 2 Закону №2232-ХІІ проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом), за направленням або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту та Національної гвардії України.
Частиною 5 статті 1 Закону №2232-XII визначено, що від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.
Відповідно до частини 10 статті 1 Закону №2232-XII громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487 (далі - Порядок №1487).
Відповідно до пункту 3 Порядку №1487 військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.
Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно із пунктом 14 Порядку №1487 військовий облік забезпечується з урахуванням вимог законодавства у сфері декларування та реєстрації місця проживання (перебування) фізичних осіб, організовується і безпосередньо ведеться державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, в яких призовники, військовозобов'язані та резервісти працюють (навчаються).
Відповідно до абзаців першого, другого пункту 16 Порядку №1487 військовий облік поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, з урахуванням обсягу та деталізації - на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Персонально-якісний військовий облік передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного військового обліку покладається на відповідні районні (міські) ІНФОРМАЦІЯ_10, органи СБУ, відповідні підрозділи розвідувальних органів.
Пунктом 20 Порядку №1487 визначено, що військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.
Згідно із пунктом 22 Порядку №1487 взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_10, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Відповідно до пункту 79 Порядку №1487 районні (міські) ІНФОРМАЦІЯ_10, зокрема: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначені в Законі України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" від 16 березня 2017 року №1951-VIII (далі - Закон №1951-VIII).
Статтею 1 Закону №1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Згідно з частиною восьмою статті 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) ІНФОРМАЦІЯ_10, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
У відповідності до вимог частини 9 статті 5 Закону №1951-VIII органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Пунктом 2 частини 1 статті 9 Закону №1951-VIII передбачено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право, зокрема, звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
За приписами статті 14 Закону №1951-VIII ведення Реєстру включає:
1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;
2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;
3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.
Положеннями частини 3 статті 14 Закону №1951-VIII визначено, що актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №559 затверджено Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів; форму військово-облікового документа затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №559 (далі - Порядок №559).
Пунктом 2 цієї постанови також установлено, що військово-облікові документи, оформлені до набрання чинності цією постановою, вважаються дійсними на всій території України до видачі військово-облікового документа нового зразка.
Згідно пункту 1 Порядку №559 військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №559 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів» і форми такого документа.
Відповідно до пункту 2 Порядку №559 військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється): - в електронній формі - засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації); - у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №559.
Згідно пункту 4 Порядок №559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін: у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_10 або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку; в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_10 або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
За змістом пункту 5 Порядку №559 військово-обліковим документом призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також громадян, виключених з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 частини шостої статті 37 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу, в електронній формі (далі - військово-обліковий документ в електронній формі) є відображення в електронній формі відомостей про громадянина України, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також відомостей щодо звернення або повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення до Національної поліції.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, 31.08.2017 позивачу було видано військовий квиток серії НОМЕР_2 у п. 13 якого зазначено: « 04.04.2017 медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_5 визнаний непридатним з виключенням за гр. І ст. 26а розкладу хвороб наказу МОУ 2008 №402.
Водночас, згідно довідки ВЛК №213 від 04.04.2017, ОСОБА_1 було визнано непридатним до військової служби зі зняттям з військового обліку на підставі ст. 26а гр. I Розкладу хвороб Наказу МОУ №402 від 14.08.2008.
Як зазначено у довідці №213 від 04.04.2017 місцезнаходження комісії: ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно з абз. 1 ч. 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов'язку та ведення військового обліку» №3553 від 28.05.2020, встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_10 утворюються на базі діючих військових комісаріатів шляхом їх перетворення протягом двох місяців з дня набрання чинності цим Законом. ІНФОРМАЦІЯ_10 є правонаступниками військових комісаріатів, на базі яких вони утворюються. Даний закон набрав чинності 23.04.2021.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року №154 затверджено Положення про ІНФОРМАЦІЯ_10 (далі - Положення №154), відповідно до якого ІНФОРМАЦІЯ_10 є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Згідно п. п. 1 - 3, 7, 9 Положення про ІНФОРМАЦІЯ_10, затвердженого Постановою КМУ №154 від 23.02.2022, ІНФОРМАЦІЯ_10 є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
ІНФОРМАЦІЯ_10 утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних ІНФОРМАЦІЯ_10 у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного ІНФОРМАЦІЯ_10, що затверджується керівником районного ІНФОРМАЦІЯ_10.
Положення про районні ІНФОРМАЦІЯ_10 затверджуються керівниками відповідних ІНФОРМАЦІЯ_10 Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя. ІНФОРМАЦІЯ_10 має печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.
За цих обставин суд констатує, що станом на 04.04.2017 року ІНФОРМАЦІЯ_1 не був створений в силу закону, а тому видати довідку №213 не міг.
Суд погоджується із зауваженнями відповідача, викладеними у листі від 15.10.2025, про те, що відмітки, проставлені у військовому квитку щодо виключення, взяття та зняття з обліку, а також надання відстрочки, суперечать одна одній, оскільки містять різні правові підстави та передбачають різні правові наслідки.
Крім того, станом на 04.04.2017 року комісія ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 - не існувала, відділ було утворено пізніше шляхом реорганізації.
Відповідно до абзацу 7 п. 2 ч. 1 статті 37 Закону №2232-XII взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_10, підлягають громадяни України зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України.
Окремо суд наголошує, що з метою оптимізації та ідентифікації відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів в цілях національної безпеки та оборони України 16 серпня 2024 року Кабінетом Міністрів України було ухвалено постанову №932, якою було затверджено Порядок реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок №932).
Пунктом 1 Порядку №932 унормовано, що цей Порядок визначає, зокрема,: механізм внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про громадян України чоловічої статі віком від 17 до 25 років, які не перебувають на військовому обліку (для їх взяття на військовий облік без проходження медичного огляду) та які перебувають в Україні і звернулися за оформленням (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміном паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, а також громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які перебувають за межами України і звернулися до відокремленого підрозділу державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, який розміщений за межами України (далі - відокремлений підрозділ), за оформленням (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміном, отриманням паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон; механізм перевірки дійсності військово-облікових документів громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які перебувають за межами України і звернулися за оформленням (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміном, отриманням паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон до відокремленого підрозділу.
В частині проходження ВЛК, Порядком №932 унормована можливість військово-лікарській комісії робити висновок про стан здоров'я особи на основі документів та даних, наявних в електронній системі охорони здоров'я (ЕСОЗ) eHealth.
Пунктом 4 Порядку №932 передбачено, що внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів і взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі віком від 16 років, яким у рік взяття на військовий облік виповнюється 17 років, до 25 років, зокрема тих, які перебувають за межами України, здійснюється шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного демографічного реєстру, відомчої інформаційної системи ДМС, інших інформаційних систем, реєстрів та баз (банків) даних відповідно до статті 14 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів «Трембіта».
Відповідно до пункту 8 Порядку №932 громадяни, визнані в установленому порядку особами з інвалідністю (далі - особи з інвалідністю), або громадяни, які мають тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги, але яким не встановлено інвалідність, за власним бажанням (у відповідних випадках від їхнього імені їхні батьки (усиновлювачі), опікуни, піклувальники та інші законні представники) подають на розгляд військово-лікарської комісії районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_10 документ, що підтверджує наявність відповідного стану (захворювання), виданий в установленому порядку за формою первинної облікової документації №080-3/о, або документи, що підтверджують інвалідність (для дітей з інвалідністю - медичний висновок про дитину з інвалідністю віком до 18 років за формою, затвердженою МОЗ, або його дублікат, виданий закладом охорони здоров'я, чи посвідчення або інший документ, що підтверджує призначення на таку дитину соціальної допомоги відповідно до Законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю»; для повнолітніх осіб з інвалідністю - довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідку для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики).
Замість оригіналів зазначених документів можуть бути подані їх копії за умови пред'явлення оригіналів таких документів (крім подання дубліката медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років). Копії документів (крім медичних документів) можуть бути засвідчені власним підписом особи, яка їх подає. Оригінали документів після звіряння з їх копіями повертаються особі, яка подає такі документи. Постанова військово-лікарської комісії приймається без присутності особи та без проведення медичного огляду на основі поданих документів та/або даних, наявних в електронній системі охорони здоров'я, доступ до яких отримано відповідно до законодавства, та інших інформаційних систем, реєстрів та баз (банків) даних відповідно до статті 14 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
Приписами пунктів 10-11 Порядку №932 унормовано, що перевірка дійсності військово-облікових документів осіб проводиться шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного демографічного реєстру, відомчої інформаційної системи ДМС та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів «Трембіта».
Щодо твердження представника позивача про незворотність дії законів суд зазначає наступне.
За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Суд звертає увагу, що позивач фактично просить про вибіркове застосування законодавства, а саме в межах єдиної реформи верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів погоджується із застосуванням до нього приписів Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487, та Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2017 щодо внесення змін до реєстру, втім заперечує проти застосування до нього наказу від 14.08.2008 №402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», хоча законодавець розглядає це як невід'ємну частину впроваджуваних ним змін.
Аналіз зазначеного вище підтверджує те, що рішення відповідача не були свавільними чи протиправними, а ґрунтувалися на чинній нормах. Заявлені позовні вимоги не можуть бути задоволені за браком відповідного нормативного регулювання, про застосування якого просить позивач.
Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
При розв'язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999 року у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007 року у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011 року у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010 року у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994 року у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003 року у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008 року у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії") і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.
Керуючись ст.ст.2-9, 242, 246, 250, 251, 255, 262, 293-297 КАС України, суд,
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання виключити дані - відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , адреса проживання: АДРЕСА_3 )
ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_3) (адреса: АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_4 )
Головуючий суддя Нінель ПОТОЦЬКА
.