Справа № 420/28564/25
23 березня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Хлімоненкової М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області ,у якому позивач просить суд:
1. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №182950010032 від 23.07.2025 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Одеській області зарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) до пільгового стажу за Списком №2 період роботи з 04.02.1992 по 06.10.1994, з 20.05.2008 по 31.03.2024, призначити пенсію на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до п.2 ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з дня звернення за її призначенням, а саме з 15.07.2025 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з дати її призначення, а саме з 15.07.2025 року.
Обґрунтовуючи свої вимоги позивач вказав, що спірним рішенням відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Список № 2) за відсутності необхідного пільгового стажу - 10 років», оскільки періоди роботи з 11.06.1996 по 01.09.1996, з 04.02.1992 по 06.10.1994 та з 20.05.2008 по 31.03.2024 не зараховано до пільгового стажу роботи.
Позивач вважає, що ним до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області та до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Позивачем було надано всі необхідні документи для призначення пенсії. З трудової книжки Позивача (серія НОМЕР_2 , дата видачі 24.07.1987) вбачається, що на посадах, які дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 2 Позивач працював у Локомотивне депо Конотоп в період: - з 24.07.1987 (наказ №686 від 24.07.1987) по 01.12.1989 (Наказ №887 від 01.12.1989) на посаді електрогазозварника 3 розряду; - з 04.02.1992 (наказ №99 від 03.02.1992) по 06.10.1994 (наказ №468 від 07.10.1994) на посаді газоелектрозварника 4 розряду; - з 20.05.2008 (наказ №130/ос від 20.05.2008) по теперішній час на посаді електрогазозварника 5 розряду. Додатково позивачем було надано довідку про підтвердження наявного стажу роботи №27 від 27.02.2024, та довідку №160 від 03.06.2024 видані ВП «Локомотивне депо Конотоп».
Також позивач зазначає, що газоелектрозварника, електрогазозварника в спірний період була передбачена у всіх Списках № 2 та вважає, що має достатньо загального стажу та стажу на посадах за Списком 2, а враховуючи той факт, що за призначенням пенсії за Списком 2 він звернувся 15.07.2025 у віці 56 років, то згідно із п.2 ч.2 ст.114 Закон України № 1058- IV у Відповідачів були відсутні підстави відмовити йому у призначенні пенсії по Списку № 2.
Ухвалою суду від 25.08.2025 року відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Відповідачем - ГУ ПФУ в Одеській області було подано відзив на позов, в якому просить відмовити в задоволенні позову та зазначає, що ОСОБА_1 15.07.2025 звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону №1058. Розгляд документів, наданих до заяви від 15.07.2025 для призначення пенсії провадився за принципом «екстериторіальності» Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області.
Відповідач вказує, що за результатом розгляду документів, доданих до заяви, встановлено, що страховий стаж ОСОБА_1 становить 33 роки 02 місяці 16 днів; пільговий стаж за Списком № 2 заявника 02 роки 04 місяці 11 днів. За доданими документами до страхового стажу Позивача не зараховано період роботи з 11.06.1996 по 01.09.1996 у Відділі матеріально-технічного забезпечення Конотопського відділення ПЗ ЗС, за записами трудової книжки від 24.07.1987 серії НОМЕР_3 , оскільки відсутня підстава внесення записів на прийняття та звільнення з роботи (потребує уточнення довідкою та копіями трудових договорів). До пільгового стажу роботи ОСОБА_1 не зараховано періоди роботи з 04.02.1992 по 06.10.1994 та з 20.05.2008 по 31.03.2024 згідно довідки від 04.06.2024 №163, оскільки посада “електрогазозварник, газоелектрозварник, зайнятий різанням та ручним зварюванням» не відповідає посаді, зазначеній у Списку № 2, затвердженого постановою КМУ від 11.03.1994 № 162 та від 24.06.2016 № 461, а також в довідці не зазначено підрозділ та позиції. Накази про результати атестації робочого місця відсутні. Враховуючи вищезазначене, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області прийнято рішення № 182950010032 від 23.07.2025 року про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за відсутності необхідного пільгового стажу - 10 років.
Відповідач вважає, що дії Головного управління є правомірними та такими, що ґрунтуються на Конституції та Законах України, а відтак позовна заява є безпідставною та такою, що не підлягає задоволенню.
Відповідач - ГУ ПФУ в Сумській області відзиву на позовну заяву до суду не надало. Ухвала про відкриття провадження у справі була надіслана відповідачу до Електронного кабінету і доставлена 26.08.2025, що підтверджується наявною у справі довідкою.
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 15.07.2025 звернувся до органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV. Вказана обставина визнана відповідачем у відзиві на позовну заяву.
На час звернення позивача за призначенням пенсії йому виповнилося 56 років.
За принципом екстериторіальності указана заява була розглянута Головним управлінням ПФУ у Одеській області.
23.07.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області було прийнято рішення №182950010032 про відмову у призначенні пенсії, у якому зазначено, що страховий стаж заявника становить 33 роки 02 місяці 16 днів. Пільговий стаж за Списком № 2 заявника 02 роки 04 місяці 11 днів.
Згідно вказаного рішення за доданими документами:
до страхового стажу не зараховано період роботи з 11.06.1996 по 01.09.1996 у Відділі матеріально-технічного забезпечення Конотопського відділення ПЗ ЗС, за записами трудової книжки від 24.07.1987 серії НОМЕР_3 , оскільки відсутня підстава внесення записів на прийняття та звільнення з роботи (потребує уточнення довідкою та копіями трудових договорів).
до пільгового стажу роботи не зараховано періоди роботи з 04.02.1992 по 06.10.1994 та з 20.05.2008 по 31.03.2024 згідно довідки від 04.06.2024 №163, оскільки посада “електрогазозварник, газоелектрозварник, зайнятий різанням та ручним зварюванням» не відповідає посаді, зазначеній у Списку № 2, затвердженого постановою КМУ від 11.03.1994 № 162 та від 24.06.2016 № 461, а також в довідці не зазначено підрозділ та позиції. Накази про результати атестації робочого місця відсутні.
Враховуючи вищезазначене, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області прийнято рішення № 182950010032 від 23.07.2025 року про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Список № 2) за відсутності необхідного пільгового стажу - 10 років.
Вважаючи рішення відповідача від 23.07.2025 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч. 2 ст. 2 КАС України вимогам.
Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
З 01.01.2004 таким Законом є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), який був прийнятий на зміну положенням Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII від 05.11.1991, та безпосередньо ним визначено принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.
У відповідності до ст.1 Закону №1058-IV:
- пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом;
- страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Приписами ст. 8 Закону №1058-IV передбачено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до ст. 9 Закону №1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно ст.24 Закону №1058-IV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно ч.1 статті 114 Закону №1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону №1058 передбачено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Частиною першою статті 44 Закону №1058-IV визначено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Правління Пенсійного фонду України затвердило Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до пункту 1.1. Порядку №22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) […] подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Документи, необхідні для призначення пенсії, наведені в розділі ІІ Порядку № 22-1.
Згідно з абзацом першим підпункту 2 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку №22-1, до заяви додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637. За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Відповідно до підпункту 5 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку №22-1, документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах:
- довідка про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного стажу роботи (у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах згідно з пунктами 1-6, 8 частини другої, частиною третьою статті 114 Закону та пунктом 23 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону);
- документи про проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» (для зарахування до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періодів роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 або із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, після 21 серпня 1992 року).
Відповідно до ч. 1 ст. 48 Кодексу Законів про працю України - трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Згідно із ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05.11.1991 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637), у розумінні пунктів 1, 2 якого, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Згідно з пунктом 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.
Також, пунктом 10 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 (далі- Порядок №383) визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637.
З наведених положень вбачається, що необхідність подання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації виникає лише у разі відсутності трудової книжки або або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Із дослідженої судом копії трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_3 від 24.07.1987 вбачається що позивач був зайнятий на наступних роботах:
- з 04.02.1992 по 06.10.1994 - на посаді газоелектрозварника 4 розряду на в Основному локомотивному депо Конотоп Південно-західної залізниці;
- з 20.05.2008 по 31.03.2024 - на посаді електрогазозварника 4 розряду, а потім 5 розряду в Основному локомотивному депо Конотоп Південно-західної залізниці.
Окрім того, трудова книжка містить записи:
- №29 від 02.11.2015 - підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 (розділ ХХХІІІ, п.33) виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Постановою КМУ від 16.01.2003 №36, на підставі Наказу №1080 від 02.11.2015;
- №31 від 27.10.2020 - підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Постановою КМУ від 24.06.2016 №461(розділ ХХХІІІ, загальні професії у всіх галузях господарства) електрогазозварники, зайняті різанням та ручним зварюванням на напівавтоматичних машинах, а також автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки, на підставі Наказу №1638 від 27.10.2020.
Також в ході розгляду справи судом досліджена довідка №27, видана 07.02.2024 Виробничим підрозділом «Локомотивне депо Конотоп» регіональної філії «Південно-західна залізниця» АТ «Укрзалізниця», про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, згідно якої ОСОБА_1 працював повний робочий день у локомотивному депо Конотоп за період: з 24.07.1987 по 01.12.1989, з 04.02.1992 по 06.10.1994, з 20.05.2008 по 10.03.2010, з 11.03.2010 по теперішній час, виконував ручне дугове зварювання деталей та конструкцій обладнання у всіх положеннях шва за професією електрогазозварник 3 розряду, газоелектрозварник 4 розряду, електрогазозварник 4 розряду, електрогазозварник 5 розряду, зайнятий різанням та ручним зварюванням, що передбачена Списком 2 розділ ХХХІІІ. Підставою для видачі довідки є особові карки П-2, накази з особового складу за 1987- 1989pp., 1992-1994pp., 2008-2010pp.
Також як додаткові відомості вказані накази з атестації робочих місць: №142 від 24.05.1993р., №791 від 03.11.2004р., №1276 від 03.11.2010р., №1810 від 02.11.2015р., №1638 від 27.10.2020р.
Із оскаржуваного рішення вбачається, що періоди роботи з 04.02.1992 по 06.10.1994 та з 20.05.2008 по 31.03.2024 не зараховані до пільгового стажу, оскільки посада “електрогазозварник, газоелектрозварник, зайнятий різанням та ручним зварюванням» не відповідає посаді, зазначеній у Списку № 2, затвердженого постановою КМУ від 11.03.1994 № 162 та від 24.06.2016 № 461, а також в довідці не зазначено підрозділ та позиції. Накази про результати атестації робочого місця відсутні.
Щодо вищезазначених періодів роботи та підстав для їх зарахування до пільгового стажу суд зазначає, що пільгові переліки Списків № 1 і № 2 протягом періодів діяльності позивача були затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 26.01.1991 року №10; постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року №162; постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36; постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 року №461.
Так, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.01.1991 року №10 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» затверджено Список N 2, розділом ХХХІІІ «Загальні професії» якого передбачені посади: газозварники; електрогазозварники, зайняті на різанні і ручному зварюванні, на напівавтоматичних машинах, а також на автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки; електрозварювальники на автоматичних і напівавтоматичних машинах, зайняті зваркою в середовищі вуглекислого газу, на роботах з застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки, а також на напівавтоматичних машинах; електрозварники ручного зварювання.
Надалі, Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року №162, розділом ХХХІІІ «Загальні професії» передбачена посада газозварник.
Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36, розділом ХХХІІІ «Загальні професії» передбачені посади газозварники, електрогазозварники, зайняті різанням та ручним зварюванням, на напівавтоматичних машинах, а також автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки; електрозварники на автоматичних та напівавтоматичних машинах, зайняті зварюванням у середовищі вуглекислого газу, на роботах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки, а також на напівавтоматичних машинах; електрозварники ручного зварювання.
Також, Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 року №461, розділом ХХХІІІ «Загальні професії» передбачені посади електрогазозварники, зайняті різанням та ручним зварюванням, на напівавтоматичних машинах, а також автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки, електрозварники на автоматичних та напівавтоматичних машинах, зайняті зварюванням у середовищі вуглекислого газу, на роботах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки, а також на напівавтоматичних машинах, електрозварники ручного зварювання.
Верховний Суд у постановах від 23.12.2019 у справі № 535/103/17, від 27.03.2020 у справі № 607/1266/17, від 04.02.2021 у справі № 127/16643/17 зазначив, що відповідно до єдиного тарифно-кваліфікаційного довідника робіт та професій робітників, затвердженого постановою Держкомпраці СРСР і ВЦРПС 16.01.1985 №17/2-54 професія зварника не визначена, як окрема професія, є загальною професією, яка об'єднує назви професій пов'язаних зі зварюванням металів і є загальним поняттям для електрозварника ручного зварювання, електрогазозварника, газозварника і електрозварника на напівавтоматичних і автоматичних машинах. Вказаний нормативно-правовий акт дає підстави для ствердження, що професія зварника, електрозварника та газоелектрозварника є тотожною професією.
Таким чином, трудова книжка містить належним чином здійснені записи про періоди трудової діяльності позивача на посадах, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Окрім того, зайнятість позивача у спірні періоди на посадах, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах підтверджується довідкою, виданою виробничим підрозділом «Локомотивне депо Конотоп» регіональної філії «Південно-західна залізниця» АТ «Укрзалізниця».
Твердження відповідача - ГУ ПФУ в Одеській області, викладене в оскаржуваному рішенні, що посада “електрогазозварник, газоелектрозварник, зайнятий різанням та ручним зварюванням» не відповідає посаді, зазначеній у Списку № 2, затвердженого постановою КМУ від 11.03.1994 № 162 та від 24.06.2016 № 461, є необгрунтованим та спростовується вищевикладеним.
Також, на думку суду, не зазначення у довідці підрозділу і позиції не є достатньою підставою для неврахування вказаних у ній періодів роботи позивача за умови, що зайнята позивачем посадах, передбачена Списком №2 посад, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Щодо посилань відповідача в оскаржуваному рішенні на відсутність наказів про результати атестації робочого місця, суд зазначає наступне.
Пунктом 3 Порядку № 383 встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Відповідно до пунктів 4.1 та 4.2 Порядку № 383 зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації.
Результати атестації (як уперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, упродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінились докорінні умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України
від 1 серпня 1992 р. № 442 та Методичними рекомендаціями.
Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає в регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу в несприятливих умовах.
Згідно з пунктом 4 Порядку № 442 та підпункту 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій атестація проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Атестація робочих місць відповідно до п.6 Порядку № 442 передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
За змістом пунктів 8 та 9 Порядку № 442 відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Як встановлено судом із матеріалів справи, наказами начальника локомотивного депо «Конотоп» №142 від 24.05.1993, №791 від 03.11.2004, начальника відокремленого підрозділу Локомотивне депо «Конотоп» №1276 від 03.11.2010, №1810 від 02.11.2015, №1638 від 27.10.2020, - затверджені результати атестації робочих місць, виробництв, професій і посад, робота на яких дає право на пенсію на пільгових умовах, в тому числі і посади: електрогазозварник, електрогазозварник (зайнятий різанням та ручним зварюванням), електрозварник ручного зварювання, електрогазозварники, зайняті різанням та ручним зварюванням, на напівавтоматичних машинах, а також автоматичних машинах із застосуванням флюсів, по містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки.
Відомості про атестацію робочого місця позивача внесені до трудової книжки№6576738 від 24.07.1987.
Відтак, обставина проведення атестації робочих місць, посад, які займав позивач протягом спірних періодів, знайшла своє підтвердження в ході розгляду справи.
Загалом, надавши оцінку рішенню Головного управління ПФУ в Одеській області №182950010032 від 23.07.2025 та, викладених у ньому підстав для відмови у зарахуванні до пільгового стажу роботи періодів роботи позивача з 04.02.1992 по 06.10.1994, з 20.05.2008 по 31.03.2024 та призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах, суд дійшов висновку про його протиправність та наявність підстав для його скасування.
Відтак, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 має право на зарахування періодів роботи з 04.02.1992 по 06.10.1994, з 20.05.2008 по 31.03.2024 до свого пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Відтак, позов у частині визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ПФУ в Одеській області №182950010032 від 23.07.2025 про відмову в призначенні пенсії позивачу та зарахування до пільгового стажу вище зазначених періодів роботи підлягає задоволенню.
Щодо вимоги позивача зобов'язати головне управління призначити пенсію позивачу, суд зауважує, що відповідно до ч.2 ст.24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону.
З оскаржуваного рішення про відмову в призначенні пенсії вбачається, що пільговий стаж позивача, без урахування спірних періодів, складає 02 роки 04 місяці 11 днів. Після зарахування періодів роботи з 04.02.1992 по 06.10.1994, з 20.05.2008 по 31.03.2024 пільговий стаж позивача буде перерахований.
Таким чином, суд вважає що належним та ефективним способом захисту прав позивача є зобов'язання пенсійного органу повторно розглянути заяву позивача від 15.07.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням правових висновків, наданих судом у рішенні, щодо протиправності підстав для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Підсумовуючи вищенаведене, оцінивши докази у сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 такими, що підлягають частковому задоволенню.
При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу адміністративного судочинства України, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України).
З огляду на викладене, оскільки судом прийнято рішення про задоволення вимог позивача, суд вважає за доцільне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів на користь позивача судові витрати у вигляді сплаченого за подання цього позову судового збору у сумі 968,96 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №182950010032 від 23.07.2025 про відмову в призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Одеській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком №2 періоди роботи з 04.02.1992 по 06.10.1994, з 20.05.2008 по 31.03.2024 та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.07.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 968,96 грн. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідачі:
Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, код ЄДРПОУ 20987385, адреса: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012.
Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, код ЄДРПОУ 21108013, адреса: вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009.
Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА