Справа № 420/28986/25
23 березня 2026 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Хлімоненкова М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеські області, про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеські області, в якому позивач просить суд:
1. Визнати протиправними дії Головного управління ПФУ в Одеській області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до пункту 10 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VІII, статті 37 Закону № 3723-ХІІ з урахуванням довідок про складові заробітної плати: Управління соціального захисту населення Покровської районної державної адміністрації Донецької області від 23.05.2024 №20; Управління соціального захисту населення Покровської районної державної адміністрації Донецької області від 23.05.2024 №21; Управління соціального захисту населення Покровської районної державної адміністрації Донецької області від 23.05.2024 №22,
2. Зобов'язати Головне управління ПФУ в Донецькій області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням довідок про складові заробітної плати: Управління соціального захисту населення Покровської районної державної адміністрації Донецької області від 23.05.2024 №20; Управління соціального захисту населення Покровської районної державної адміністрації Донецької області від 23.05.2024 №21; Управління соціального захисту населення Покровської районної державної адміністрації Донецької області від 23.05.2024 №22, починаючи з 28.05.2024.
Обґрунтовуючи свої вимоги позивач зазначив, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.10.2025 у справі №420/23906/24 Позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до Закону України від 10 грудня 2015 №889-VIII "Про державну службу» з урахуванням до стажу державної служби періоду роботи з 19.07.2001 по 20.02.2012 з часу звернення із заявою, а саме з 28.05.2024. Однак, листами ГУ ПФУ в Одеській області від 27.05.2025 №1500-0307-8/97847 та від 30.06.2025 №18177-17159/Є-02/8-1500/25 повідомлено, що в ході вивчення електронної пенсійної справи, встановлено, що розмір пенсії, розрахованої відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить 3323,00 грн. Враховуючи те, що судом не зобов'язано брати до уваги довідки про складові заробітної плати, які долучено до заяви, перерахунок пенсії відповідно до Закону України від 10 грудня 2015 №889-VIII "Про державну службу» було проведено без врахування заробітку, внаслідок чого розмір пенсії Позивача зменшується та становить 2361,00 грн.
Таким чином, станом на сьогодні Позивач отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону №1058-IV. На думку Позивача, такі дії Головного управління ПФУ в Одеській області є незаконними та необґрунтованими, прийнятими усупереч положенням чинного законодавства.
Ухвалою суду від 28.08.2025 року відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Відповідачем - Головним управління ПФУ в Одеській області було подано відзив на позов, в якому просить відмовити в задоволенні позову та зазначає, що на виконання зазначеного рішення суду позивача переведено з пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058 на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» з урахуванням до стажу державної служби період роботи з 19.07.2001 по 20.02.2012. Під час переведення було виявлено про зменшення розміру пенсії, а саме її розмір після переведення став складати 2361,00 грн, що є меншим ніж позивач отримувала в розмірі 3323,00 грн. Розмір пенсії розраховано відповідно до Закону №1058, оскільки відсутні будь-які зобов'язання щодо врахування довідок про складові заробітної плати під час перерахунку пенсії відповідно до Закону №889-VIII, що призвело до зменшення її розміру. Таким чином, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.10.2024 по справі №420/23906/24 виконано в межах покладених на Головне управління зобов'язань.
Також відповідач вважає, що вимога про призначення та виплату пенсії з урахуванням довідок про складові заробітної плати, виданих Управління соціального захисту населення Покровської районної державної адміністрації Донецької області від 23.05.2024 №№20, 21, 22; є передчасною, оскільки відомості, наведені у довідках, не досліджувалися Головним управлінням у зв'язку з відсутністю права на перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Окрім того відповідач зазначає, що повноваження щодо призначення пенсії відноситься до компетенції Пенсійного фонду, суд не може підміняти цей орган або перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади
Відповідачем - Головним управління ПФУ в Донецькій області було подано відзив на позов, в якому просить відмовити в задоволенні позову та зазначає, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV.
Відповідач вказує на те, що виконуючи рішення суду, Головне управління ПФУ в Одеській області здійснено перерахунок пенсії відповідно до Закону України від 10 грудня 2015 №889- VIII "Про державну службу» з урахуванням до стажу державної служби Позивача періоду роботи з 19.07.2001 по 20.02.2012 з часу звернення із заявою, а саме з 28.05.2024. Зобов'язання про зарахування довідок про складові заробітної плати в рішенні суду відсутнє. Після виконання рішення суду, розмір пенсії позивача зменшився та склав 2361,00 грн. Відповідно до пункту 4 Розділу XV «Прикінцевих положень» Закону у разі, якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону №1058-IV її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. Таким чином, позивач на час розгляду цієї справи отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону №1058-IV.
Щодо позовної вимоги в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» відповідач зауважує, що п. 4.10 Порядку № 22-1 не регулює питання призначення пенсії. П. 4.10 Порядку № 22-1 врегульовує відносини щодо виплати пенсії, які виникають після того, як визначений за принципом екстериторіальності структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, прийняв рішення про призначення пенсії. Тому відповідач заперечує проти позовних вимог про зобов'язання Головне управління ПФУ в Донецькій області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням довідок про складові заробітної плати починаючи з 28.05.2024.
Також відповідач вважає, що позовні вимоги про врахування довідок про складові заробітної плати від 23.05.2024 №№20,21,22, виданих 23.05.2024 Управління соціального захисту населення Покровської районної державної адміністрації Донецької області, є передчасними, адже пенсія позивачу відповідно до Закону України ''Про державну службу'' не призначалась.
Позивач надав до суду відповідь на відзив, у якому зазначив, що довідки про заробітну плату, видані Управлінням соціального захисту населення Покровської РДА Донецької області (№20, №21, №22 від 23.05.2024), були подані разом із заявою від 28.05.2024 про переведення на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». У рішенні Одеського окружного адміністративного суду від 08.10.2025 у справі №420/23906/24, яким було частково адміністративний позов, суд фактично дослідив подані документи, у тому числі довідки про заробітну плату, адже вони були предметом оцінки правомірності рішення Пенсійного фонду про відмову у переведенні. Отже, посилання Відповідача на нібито «відсутність зобов'язання суду враховувати довідки» є маніпулятивним і суперечить змісту судового рішення, у якому прямо вказано на необхідність повторного розгляду заяви із зарахуванням відповідного періоду стажу, а також - в контексті правової позиції - з урахуванням поданих документів. А відсутність прямої вказівки суду на врахування довідок про заробітну плату не може бути підставою для їх ігнорування, оскільки ці довідки є невід'ємною частиною документів, що підтверджують право на пенсію та її розмір згідно із Законом України «Про державну службу».
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV.
Позивач звернулася до територіального Пенсійного фонду України з заявою від 28.05.2024 про переведення з пенсії по інвалідності згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 19.12.1993 № 3723-VIII, відповідно до пункту 10 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 №889-VIII "Про державну службу».
Як стверджує позивач та не заперечується відповідачами, до заяви були долучені довідки про заробітну плату Позивача як державного службовця, видані 23.05.2024 Управління соціального захисту населення Покровської районної державної адміністрації Донецької області, а саме:
1. довідка №20 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, набавка за ранг, надбавка за вислугу років),
2. довідка №21 про складові заробітної плати для призначення пенсі особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби,
3. довідка №22 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією)
Заяву від 28.05.2024 було опрацьовано за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області та рішенням №914580139344 від 20.06.2024 відмовлено ОСОБА_1 у переведенні з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу».
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 08.10.2024 у справі № 420/23906/24, залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.05.2025, адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 914580139344 від 20.06.2024 про відмову ОСОБА_1 у переведенні з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.05.2024 № 1430 про переведення з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу», зарахувавши до її стажу державної служби період роботи з 19.07.2001 по 20.02.2012.
У відповідь на звернення позивача ГУ ПФУ в Одеській області листами від 27.05.2025 №1500-0307-8/97847 та від 30.06.2025 №18177-17159/Є-02/8-1500/25 повідомило позивачу, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі 420/23906/24 від 08.10.2024 року проведено перерахунок пенсії відповідно до Закону України від 10 грудня 2015 №889-VIII "Про державну службу» з часу звернення із заявою, а саме з 28.05.2024. В ході вивчення електронної пенсійної справи, встановлено, що розмір пенсій, розрахованої відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить 3323,00 грн. Враховуючи те, що судом не зобов'язано брати до уваги довідки про складові заробітної плати, долучено до заяви, перерахунок пенсій відповідно до Закону України від 10 грудня 2015 №889-VIII "Про державну службу» було проведено без врахування заробітку, внаслідок кого розмір пенсії зменшується та становить 2361,00 грн.
Вважаючи дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо переведення її на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» без урахування відомостей про складові заробітної плати позивача, визначених у довідках №№20,21,22, виданих 23.05.2024 Управлінням соціального захисту населення Покровської районної державної адміністрації Донецької області, протиправним, позивач звернулася до суду із позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч. 2 ст. 2 КАС України вимогам.
Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) визначено принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Приписами ч.1 ст. 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Як визначено п.1 ст.9 Закону №1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
01.05.2016 набув чинності Закон України «Про державну службу» №889-VІІІ (далі-Закон №889-VІІІ) пунктами 8, 10, 12 Прикінцевих та Перехідних положень якого установлено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» №3723 та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Частиною першою статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 р. № 622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (в редакції станом на момент звернення із заявою про переведення на пенсію державного службовця), пунктом 2 якого також визначено право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII “Про державну службу» осіб, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII “Про державну службу» мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.
Згідно з п.4 Порядку №622, пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Пунктом 5 Порядку №622 визначено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 за №1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям» (надалі по тексту Постанова №1-3) затверджено три форми довідок: - форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); - форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); - форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Як встановлено судом, на розгляді Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа № 420/23906/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, предметом оскарження у якій було рішення ГУ ПФУ в Одеській області №914580139344 від 20.06.2024 щодо відмови позивачу у переведенні з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ у зв'язку із не зарахуванням до стажу державної служби періоду роботи на посаді спеціаліста І категорії та провідного спеціаліста Управління праці та соціального захисту населення Авдіївської міської ради Донецької області з 19.07.2001 по 20.02.2012.
Судом у вказаній справі встановлено, що відповідачем зараховано до стажу державної служби позивачки 9 років 9 місяців 8 днів. При цьому, до цього стажу не було зараховано період роботи з 19.07.2001 по 20.02.2012. Суд дійшов висновку, що відповідачем неправомірно не зараховано до стажу державної служби період роботи позивачки з 19.07.2001 по 20.02.2012 на посадах в органі місцевого самоврядування та рішенням, постановленим у даній справі 08.10.2024 зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву позивача від 28.05.2024 №1430 про переведення з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу», зарахувавши до її стажу державної служби період роботи з 19.07.2001 по 20.02.2012.
Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до частин 2 та 3 статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Як встановлено судом в ході розгляду даної справи, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі 420/23906/24 від 08.10.2024 року позивача було переведено з пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058 на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» з урахуванням до стажу державної служби період роботи з 19.07.2001 по 20.02.2012.
З наведеного суд дійшов висновку, що після зарахування до стажу державної служби періоду роботи позивача з 19.07.2001 по 20.02.2012, загальний розмір стажу на державній службі був достатній для призначення пенсії віком згідно Закону України «Про державну службу».
Втім, як встановлено судом, позивача було переведено на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» без урахування відомостей про складові заробітної плати позивача, визначених у довідках №№20,21,22, виданих 23.05.2024 Управлінням соціального захисту населення Покровської районної державної адміністрації Донецької області. Розмір після переведення став складати 2361,00 грн, що є меншим ніж позивач отримувала в розмірі 3323,00 грн, а тому розмір пенсії розраховано відповідно до Закону №1058.
Як зазначає позивач та вбачається із листа ГУ ПФУ в Одеській області від 27.05.2025 №1500-0307-8/97847 до заяви від 28.05.2024 про переведення з пенсії по інвалідності згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 19.12.1993 № 3723-VIII позивачем були надані довідки про складові заробітної плати, виданих Управління соціального захисту населення Покровської районної державної адміністрації Донецької області від 23.05.2024 №№20, 21, 22.
В свою чергу, заперечуючи проти задоволення позову Головне управління ПФУ в Одеській області зазначає, що вимога про призначення та виплату пенсії з урахуванням довідок про складові заробітної плати, виданих Управління соціального захисту населення Покровської районної державної адміністрації Донецької області від 23.05.2024 №№20, 21, 22; є передчасною, оскільки відомості, наведені у довідках, не досліджувалися Головним управлінням у зв'язку з відсутністю права на перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Втім суд зауважує, що згідно з пунктом 4.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 25.11.2005 №22-1, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1), право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Відтак, твердження відповідача про те, що відомості, наведені у довідках, не досліджувалися не відповідають наведеному положенню.
На думку суду, відсутність заперечень щодо урахування складових заробітної плати, вказаних у довідках, при переведенні позивача на пенсію за Законом України «Про державну службу» свідчить не про те, що довідки не досліджувалися при розгляді заяви позивача від 28.05.2024, а про відсутність у відповідача зауважень щодо форми довідок чи вірності розрахунку складових заробітної плати для призначення пенсії позивачу.
Також суд відхиляє за необгрунтованістю твердження відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про те, що вимога про призначення та виплату пенсії з урахуванням довідок про складові заробітної плати є передчасною, адже пенсія позивачу відповідно до Закону України ''Про державну службу'' не призначалася. Адже як було встановлено судом, Головним управління ПФУ в Одеській області було переведено позивача з пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058 на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» з урахуванням до стажу державної служби період роботи з 19.07.2001 по 20.02.2012, проте надалі розмір пенсії був розрахований відповідно до Закону №1058-IV.
Суд зауважує, що при дотриманні умов для призначення пенсії згідно із Законом України «Про державну службу», зокрема, досягнення відповідного віку, наявності страхового стажу, стажу державної служби, позивач має право на переведення на пенсію за нормами Закону №3723-XII, а відмова у такому переведенні не може вважатися правомірною.
Суд погоджується із твердженням позивача про те, що відмовляючи в обчисленні пенсії на підставі довідок відповідач діяв всупереч положенням ст.37 Закону №3723-ХІІ, адже станом на сьогодні не передбачено обчислення пенсії відповідно Закону України «Про державну службу», в інакший спосіб, ніж на підставі довідок про заробітну плату на державній службі.
Відмова у врахуванні довідок при перерахунку пенсії позивача є безпідставною, необгрунтованою, а відтак, не може вважатися правомірною, адже не містить жодних належно обгрунтованих підстав для неврахування, визначених довідками, складових заробітної плати для обрахунку розміру пенсії позивача по Закону України «Про державну службу».
Таким чином, за результатами розгляду справи суд дійшов висновку, що позовна вимога про визнання протиправними дії Головного управління ПФУ в Одеській області щодо відмови в призначенні позивачу пенсії за віком відповідно до пункту 10 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VІII, статті 37 Закону № 3723-ХІІ з урахуванням довідок про складові заробітної плати №№20,21,22, виданих 23.05.2024 Управління соціального захисту населення Покровської районної державної адміністрації Донецької області, є обгрунтованою та підлягає задоволенню судом.
При цьому, суд зазначає, що відповідно до вимог пунктів 4.2, 4.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.
Тобто п. 4.10 Порядку № 22-1 врегульовує відносини щодо виплати пенсії, які виникають після того, як визначений за принципом екстериторіальності структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, прийняв рішення про призначення пенсії.
Враховуючи наведені положення та оскільки подана позивачем заява з документами по суті розглядалась за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області, дії щодо переведення позивача з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» за рішенням суду вчинялися цим же органом пенсійного забезпечення, а також ним відмовлено у врахуванні відомостей про складові заробітної плати позивача, визначених у довідках №№20,21,22, виданих 23.05.2024 Управлінням соціального захисту населення Покровської районної державної адміністрації Донецької області, - дії зобов'язального характеру щодо переведення на інший вид пенсії із врахуванням довідок про складові заробітної плати позивача, має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, що призначає пенсію, визначений за принципом екстериторіальності, яким у цьому випадку є ГУ ПФУ в Одеській області.
Відтак, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням довідок про складові заробітної плати №20, №21 та №22, видані 23.05.2024 Управлінням соціального захисту населення Покровської районної державної адміністрації Донецької області.
В частині вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області слід відмовити, зокрема, і в частині вимог про зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням довідок про складові заробітної плати.
Адже суд здійснює захист порушених прав, а не тих, які можуть бути порушені в майбутньому. У суду відсутні підстави вважати, що ГУ ПФУ в Донецькій області не буде здійснювати фактичну виплату пенсії після призначення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням довідок про складові заробітної плати.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Наведені відповідачами у відзивах на позовну заяву обставини та аргументи судом оцінюються критично, позаяк такі не доводять правомірності поведінки відповідача - Головного управління ПФУ в Одеській області у спірних правовідносинах, не позбавляють права позивача на переведення на пенсію за нормами Закону України «Про державну службу» на підставі довідок про заробітну плату позивача на державній службі.
Підсумовуючи вищенаведене, оцінивши докази у сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 такими, що підлягають частковому задоволенню.
При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу адміністративного судочинства України, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України).
Так, згідно матеріалів справи, за подання даного позову позивач сплатив судовий збір у сумі 1211,20 грн.
Відтак, у відповідності вимог ст.139 КАС України, з огляду на те, що судом прийнято рішення про задоволення позову, судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
При цьому, суд звертає увагу, що згідно з ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» встановлено з 1 січня 2025 року прожитковий мінімум для працездатних осіб у сумі 3028 грн.
Відповідно до п.1 п.3 ч.3 ст.4 Закону №3674-VI ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду позовної заяви немайнового характеру, який подано фізичною особою 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1211,20 грн).
Водночас, за приписами ч.3 ст.4 ЗУ «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Виходячи з викладеного, оскільки позовну заяву подано за допомогою підсистеми «Електронний суд», то позивачу за звернення до суду з даною позовної заявою належало сплатити судовий збір в розмірі 968,96 грн. Отже, фактично, позивачем сплачено судовий збір в більшому розмірі (1211,20грн).
Відтак, з огляду на прийняття рішення про задоволення вимог ОСОБА_1 , за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача слід стягнути сплачений нею при зверненні до суду із цим позовом судовий збір в розмірі 968,96 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління ПФУ в Одеській області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням довідок про складові заробітної плати №20, №21 та №22, виданих 23.05.2024 Управлінням соціального захисту населення Покровської районної державної адміністрації Донецької області.
Зобов'язати Головне управління ПФУ в Одеській області призначити з 28.05.2024 ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням довідок про складові заробітної плати №20, №21 та №22, виданих 23.05.2024 Управлінням соціального захисту населення Покровської районної державної адміністрації Донецької області.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідачі:
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, код ЄДРПОУ 13486010, адреса: вул. Соборна, 3, м. Слов'янськ, Краматорський район, Донецька область, 84122.
Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, код ЄДРПОУ 20987385, адреса: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012.
Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА