24 березня 2026 р. № 400/1467/26
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ярощука В.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , ,
до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , ,
провизнання дій протиправними та скасування наказу від 20.01.2026 № 121 в частині,
13 лютого 2026 року до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач) про:
визнання протиправними дії відповідача щодо поновлення виключеного з військового обліку позивача на військовому обліку та щодо призову під час мобілізації позивача;
скасування наказу відповідача від 20.01.2026 № 121 «Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період» в частині призову на військову службу позивача.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він мав статус «Не військовозобов'язаний», «Виключений з військового обліку», порушення правил військового обліку відсутні, а також що відповідно до довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 від 20.03.2025 № 2025-03-20-1219 визнано придатним до служби у військових частинах забезпечення, територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки тощо. Крім цього, позивач отримує замісну терапію та перебуває на обліку в КНП «Миколаївський обласний центр психічного здоров'я» Миколаївської обласної ради. Однак, 20.01.2026 працівники поліції його незаконно затримали і доставили до відповідача, поставлено на військовий облік та зобов'язано пройти військово-лікарську комісію (далі - ВЛК). Відповідно до наказу відповідача від 20.01.2026 № 121 позивача призвано на військову службу під час мобілізації, на особливий період і відправлено до військової частини НОМЕР_1 . На переконання позивача, цей наказ є протиправним, оскільки його незаконно поновили на військовому обліку, довідка ВЛК не місить всіх відомостей про його хронічні хвороби, направлення на ВЛК він не отримував тощо.
У відзиві на позовну заяву від 06.03.2026 відповідач заперечив проти позову і просив у його задоволені відмовити повністю. Відзив умотивовано тим, що 20.01.2026 під час проведення заходів оповіщення спільною групою військовослужбовців відповідача і працівниками Національної поліції України було зупинено позивача та перевірено його військово-облікові документи, під час чого було встановлено невідповідність усної інформації від самого громадянина і даних, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр). У зв'язку з цим, позивач був добровільно супроводжений до обласного центру мобілізації з метою уточнення військово-облікових даних і проходження ВЛК, за результатами якої він був визнаний придатним до військової служби та призваний на військову службу під час мобілізації. Відповідач наголосив на тому, що позивач був знятий, а не виключений з військового обліку. Направлення позивача на медичний огляд було правомірним і спрямованим на уточнення його стану здоров'я. Твердження позивача з приводу протиправності дій відповідача є безпідставними.
Позивач у встановлений судом строк правом на подання відповіді на відзив не скористався.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ, ЗАЯВИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 17.02.2026 відкрито провадження у справі № 400/1467/26, призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за матеріалами в електронній формі, а також витребувано у відповідача копії електронної облікової картки позивача, заяви позивача про поновлення його на військовому обліку військовозобов'язаних, картки обстеження та медичного огляду позивача від 20.01.2026 і довідки військово-лікарської комісії від 20.01.2026 № 2026-0120-1414-2298-7.
05.03.2026 відповідач подав до суду частину витребуваних доказів, а щодо інших надав пояснення їх відсутності.
22.03.2026 позивач подав до суду клопотання про залучення військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 і військової частини НОМЕР_1 як співвідповідачів та надання стороні позивача додаткового часу для подання до суду уточненої позовної заяви, у задоволені яких ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 24.03.2026 відмовлено.
Також 23.03.2026 до суду надійшла заява позивача від 22.03.2026 про забезпечення позову у справі № 400/1467/26 шляхом встановлення заборони командирові військової частини НОМЕР_1 вчиняти будь-які дії щодо видачу наказів про переведення, передислокування позивача до інших військових частин та підрозділів Збройних Сил України до ухвалення судового рішення у справі № 400/1467/26.
24.03.2026 Миколаївський окружний адміністративний суд постановив ухвалу про відмову у задоволені вищенаведеної заяви про забезпечення позову.
У зв'язку з розглядом справи в порядку письмового провадження, керуючись частиною четвертою статті 229 КАС України, суд не здійснював фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Розглянувши заяви матеріали адміністративної справи, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
Згідно з військово-обліковим документом, сформованим 27.10.2025 через мобільний застосунок «РЕЗЕРВ+», позивач перебував на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 , не військовозобов'язаним, підстава зняття / виключення - інше, згідно з постанови ВЛК від 20.03.2025 придатний до служби у в/ч забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, НЦ, закладах (установах), медпідрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, ОЗ, охорони.
Відповідно до електронної облікової картки позивача він перебував на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 і 04.05.2025 був знятий з військового обліку на підставі абзацу шостого пункту 2 частини п'ятої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» - в інших випадках за рішенням Міністра оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України. 20.01.2026 позивач був взятий на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Згідно з Довідкою ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 від 20.05.2025 № 2025-0320-1219 він визнаний придатним до служби у в/ч забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, НЦ, закладах (установах), медпідрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, ОЗ, охорони.
У Довідці військово-лікарської комісії об'єднаного ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 від 20.01.2026 № 2026-0120-1414-2298-7 зазначено, що позивач приданий до військової служби. У цій довідці містяться відомості про всі хвороби позивача, що були зазначені у довідці ВЛК від 20.05.2025 № 2025-0320-1219, за винятком його наркологічної залежності.
Згідно з наказом начальника відповідача від 20.01.2026 № 121 «Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період» позивача призвано на військову службу під час мобілізації, на особливий період та відправлено до військової частини НОМЕР_1 .
21.01.2026 матір позивача подала до органів Державного бюро розслідувань заяву про незаконне затримання її сина військовослужбовцями відповідача.
Вважаючи свій призов на військову службу під час мобілізації, в особливий період протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходив з такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Відповідно до частини третьої статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-ХІІ) військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби, приписку до призовних дільниць, прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, виконання військового обов'язку в запасі, проходження служби у військовому резерві, дотримання правил військового обліку.
Абзацом сьомим пункту 2 частини першої статті 37 Закону № 2232-ХІІ встановлено, що взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України на військовий облік військовозобов'язаних зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України.
Згідно з абзацом третім пункту 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487, районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством.
Таким чином, районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки наділенні повноваженнями щодо взяття на військовий облік військовозобов'язаних, зокрема і тих, які були зняті з військового обліку.
Водночас суд звертає увагу на те, що поняття «зняття» і «виключення» з військового обліку не є тотожними і мають різні юридичні наслідки.
Відповідно до пункту 3 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 (далі - Порядок № 560), призов на резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період проводиться незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.
Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період включає, зокрема:
прибуття резервістів та військовозобов'язаних до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів, уточнення своїх персональних даних, внесення відповідних змін у військово-облікові документи та до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
проходження резервістами та військовозобов'язаними медичного огляду для визначення придатності до військової служби;
перевірку підстав щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення;
документальне оформлення призову на військову службу під час мобілізації;
відправлення призваних громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період до місць проходження військової служби (абзаци четвертий-восьмий пункту 6 Порядку № 560)
Згідно з абзацом одинадцятим пункту 15 Порядку № 560 керівники районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з набранням чинності Указом Президента України про оголошення (продовження) мобілізації та/або з отриманням розпорядження відповідного керівника обласного (Київського та Севастопольського міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з визначеними строками та обсягами призову резервістів та військовозобов'язаних здійснюють оформлення призову резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Відповідно до абзаців другого, восьмого і дев'ятого пункту 81 Порядку № 560 призов громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюють військовозобов'язаних та резервістів (крім резервістів, які уклали контракти на проходження служби у військовому резерві) - районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Призов громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період оформляється наказом керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, командира військової частини, керівника розвідувального органу або визначеного ним керівника відповідного підрозділу, Голови СБУ, його заступників чи керівника підрозділу, органу, закладу, установи СБУ.
У разі призову військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період не за місцем їх перебування на військовому обліку (крім тих осіб, що добровільно виявили бажання проходити військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період) такі особи перед призовом на військову службу беруться на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, який здійснює їх призов. Відомості про взяття таких осіб на військовий облік вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів перед їх направленням на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.
Наказ про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період видається керівником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки - в день відправлення військової команди до військової частини (установи) (абзаци перший і другий пункту 82 Порядку № 560).
Абзацом третім пункту 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154, встановлено, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій зазначених у пункті 9 цього положення, розподіляють призовників під час їх взяття на військовий облік призовників і направлення для проходження базової військової служби за видами (родами сил і військ) Збройних Сил, іншими військовими формуваннями.
Згідно з пунктом 91 Порядку № 560 відправлення резервістів та військовозобов'язаних до місць проходження військової служби здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки у складі військових команд або індивідуально.
Відтак районній територіальні центри комплектування та соціальної підтримки наділені повноваженнями щодо взяття на військовий облік військовозобов'язаних, зокрема і тих, які були зняті з військового обліку, не залежно від місця попереднього військового обліку, призову таких військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період і направленні їх для проходження військової служби.
Суд встановив, що згідно з даних до електронної облікової картки позивача він перебував на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 і 04.05.2025 був знятий з військового обліку на підставі абзацу шостого пункту 2 частини п'ятої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» - в інших випадках за рішенням Міністра оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України.
Тобто позивач був знятий з військового обліку, а не виключений з нього.
За таких обставин відповідач мав компетенцію щодо взяття його на військовий облік військовозобов'язаних і, у подальшому, призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
У позовній заяві однією з підстав протиправності оскаржуваного наказу позивач вказав те, що його медичний огляд ВЛК 20.01.2026 не проводився, відповідна довідка не містить даних про його хронічну наркологічну залежність і висновки цього огляду суперечать висновкам медичного огляду, що зазначені у чинній Довідці ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 від 20.05.2025 № 2025-0320-1219.
Відповідно до частини тринадцятої статті 2 Закону № 2232-ХІІ громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими спеціальностями в Службі безпеки України під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, Службою безпеки України, Службою зовнішньої розвідки України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України, а інших спеціальностей в Службі безпеки України - Головою Служби безпеки України.
Особи, які не проходили медичний огляд, або в яких закінчився строк дії рішення (постанови) про придатність до військової служби, або які були визнані обмежено придатними та не проходили повторний медичний огляд з метою визначення їх придатності до військової служби (за винятком тих, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю) направляються на військово-лікарську комісію (абзац другий пункту 69 Порядку № 560).
Згідно з пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Абзацом шостим підпункту 2.5.1 пункту 2.5 глави 2 розділу І Положення № 402 встановлено, що до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛКК) належать ВЛК ТЦК та СП.
Відповідно до рядка 10 пункту 1.4 глави 1 розділу ІІ Положення № 402 медичний огляд військовозобов'язаних, які призивають та проходять військову службу за призовом під час мобілізацію, на особливий період, проводять ВЛК ТЦК та СП, гарнізонні (госпітальні) ВЛК.
Абзацом другим підпункту 2.8.2 пункту 2.8 глави 2 розділу І Положення № 402 закріплено, що ВЛК ТЦК та СП має право приймати постанови відповідно до цього Положення.
Згідно з пунктом 1.2 глави 1 розділу ІІ Положення № 402 постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).
Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).
Таким чином, до повноважень ВЛК ТЦК та СП належать повноваження щодо проведення медичного огляду військовозобов'язаних, які призивають та проходять військову службу за призовом під час мобілізацію, на особливий період, за результатами якого вони приймають постанови про ступінь придатності до військової служби відповідної особи.
Відповідно до абзацу восьмого пункту 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 (у редакції, чинній з 28.02.2025) документація, яка створюється (заповнюється) в процесі військово-лікарської експертизи, ведеться в паперовій або в електронній формі. Документування в електронній формі здійснюється із застосуванням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».
Згідно з абзацом першим пункту 22.1 глави 21 розділу ІІ постанови ВЛК оформлюються документами в електронній формі, які створюються засобами ІКС.
Абзацом п'ятим пункту 22.5 глави 22 розділу ІІ Положення № 402 (у редакції, чинній з 19.05.2025) встановлено, що ТЦК та СП, а також служба персоналу Міністерства оборони України за необхідності друкують паперові копії електронних документів з постановами з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та вкладають у особову справу військовозобов'язаних або військовослужбовців.
Отже, з 19.05.2025 довідка ВЛК підлягають оформленню в електронній формі.
Згідно з Довідкою ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 від 20.05.2025 № 2025-0320-1219 він визнаний придатним до служби у в/ч забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, НЦ, закладах (установах), медпідрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, ОЗ, охорони.
У Довідці військово-лікарської комісії об'єднаного ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 від 20.01.2026 № 2026-0120-1414-2298-7, яка оформлена в електронній формі, зазначено, що позивач приданий до військової служби. У цій довідці містяться відомості про всі хвороби позивача, що були зазначені у довідці ВЛК від 20.05.2025 № 2025-0320-1219, за винятком його наркологічної залежності.
Згідно з обома вищенаведеними довідками позивач міг бути призваний на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Різниця лише полягає в тому, Довідкою ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 від 20.05.2025 № 2025-0320-1219 передбачено обмеження посад, на які він може бути призначений.
Таким чином, правомірність чи протиправність проведення медичного огляду позивача ВЛК 20.01.2026 не впливає на правомірність чи протиправність оскаржуваного наказу, оскільки згідно з Довідкою ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 від 20.05.2025 № 2025-0320-1219 він визнаний придатним до військової служби з відповідними обмеженнями.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
З огляду на те, що позивачу відмовлено у задоволенні позову, відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України.
Керуючись статтями 22, 139, 241-246, 255, 295, 297 КАС України, суд
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 відмовити повністю.
2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
3. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
4. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
5. Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 );
відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_6 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).
6. Повний текст рішення суду складений 24.03.2025.
Суддя В.Г.Ярощук