Рішення від 23.03.2026 по справі 320/13355/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 березня 2026 року м. Київ справа №320/13355/25

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Діски А. Б., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду в місті Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області , Виконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "Петропавлівське" про визнання протиправними та скасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області, в якому, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просить:

1. Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області:

- № 333 від 16.05.2024 "Про встановлення тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, які надаються ТОВ "Петропавлівське";

- № 507 від 30.07.2024 "Про встановлення відкоригованих тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, які надаються ТОВ "Петропавлівське";

- № 168 від 21.02.2025 "Про встановлення (шляхом коригування) тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, які надаються ТОВ "Петропавлівське";

- № 347 від 24.04.2025 про "Про встановлення (шляхом коригування) тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення для ТОВ "Петропавлівське".

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є споживачем послуг на централізоване водопостачання та водовідведення. Позивачка вказує, що жодне з оскаржуваних рішень не містить належного обґрунтування структури тарифу, підтвердження фактичних витрат на купівлю питної води чи її відведення; дозволу на спеціальне водокористування, договору, укладеного з сільським головою відповідно до ст. 26, 59 Закону України "Про місцеве самоврядування", рішень сесії ради про затвердження тарифів чи погодження діяльності з використання комунального майна. Також вказує, що чинним законодавством не передбачено коригування тарифів по два рази протягом двох місяців в одному році для виконавця послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення та без заяви без розрахунків виконавця зазначених послуг.

Крім того, позивачка зазначає, що в порушення наказу Мінрегіону №130 від 05.06.2018, не було доведено інформацію про намір зміни тарифів споживачам; не оприлюднено структуру тарифу та його економічне обґрунтування; не встановлено строк подання пропозицій і зауважень; не розглянуто подані запити; не надано відповідей за результатами обговорення. Таким чином, оскаржувані рішення позивачка вважає незаконними та такими що порушують її права та законні інтереси.

Ухвалою суду від 21.03.2025 було відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою суду від 26.03.2025 заяву ОСОБА_1 про забезпечення доказів було повернуто заявнику.

Ухвалою суду від 06.10.2025 прийнято до розгляду заяву ОСОБА_1 про збільшення позовних вимог.

Відповідачем було подано відзив на позовну заяву, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, в якому представник зазначає, що встановлення та/або коригування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для виконавця послуг ТОВ "ПЕТРОПАВЛІВСЬКЕ", які відбулися у період на якому наголошує позивач, з 01.06.2024 по 24.04.2025, були здійсненні з суворим дотриманням всіх вимог чинного законодавства, інформація щодо економічного обґрунтування необхідності встановлення/коригування тарифів та всі інші, передбачені законом документи, завчасно публікувались як на офіційному веб-сайті Борщагівської сільської ради так і на сайті виконавця послуг: www.pbvoda.com.ua, і по теперішній час знаходяться там у вільному доступі. Крім того, ТОВ "ПЕТРОПАВЛІВСЬКЕ" розміщувало оголошення про зміну тарифів та посилання на офіційний-веб сайт на паперових квитанціях про оплату за спожиті послуги, які щомісячно друкуються та надсилаються абонентам.

Також, представник відповідача зазначає, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ПЕТРОПАВЛІВСЬКЕ" діє на підставі ліцензії на провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, яка є безстроковою, та рішення Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради №12 від 20 серпня 2013 року "Про надання ТОВ "ПЕТРОПАВЛІВСЬКЕ" повноважень замовника з проектування, будівництва та експлуатації мереж водопостачання, водовідведення та інших мереж від імені Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради" зі змінами та доповненнями, внесеними рішенням Борщагівської сільської ради № 34-4-VIII від 12 лютого 2021 року. Тому твердження позивача про факт відсутності у ТОВ "ПЕТРОПАВЛІВСЬКЕ" ліцензії на провадження господарської діяльності централізованого водопостачання та централізованого водовідведення є таким, що не відповідає дійсності.

Також представник відповідача звертає увагу, що ТОВ "ПЕТРОПАВЛІВСЬКЕ", в своїй господарській діяльності не здійснює забору води з водних об'єктів (підземних або поверхневих джерел) та/або скидання зворотних вод у водні об'єкти для господарських та інших потреб, а здійснює виключно постачання (транспортування) питної для потреб громади, а тому твердження позивача про відсутність діючого договору на постачання питної води з ПрАТ "АК Київводоканал" не відповідає дійсності.

Позивачкою направлено до суду відповідь на відзив.

У додаткових поясненнях позивачка наголошує, що процедура коригування тарифів грубо порушена - як у частині зміни тарифу, так і у частині публічного інформування споживачів.

Ухвалою суду від 12.01.2026 закрито підготовче провадження по справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

Ухвалою суду від 16.02.2026 було залучено до розгляду справи в якості другого відповідача - Виконавчий комітет Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області, встановлено строк для надання відзиву до суду та витребувано додаткові докази по справі.

Ухвалу суду відповідач отримав, однак станом на час розгляду справи, відзив на позов до суду не надано.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Ухвалою суду від 09.03.2026 було вирішено перейти до розгляду справи у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, суд зазначає наступне.

Як вбачається судом з матеріалів справи, Товариству з обмеженою відповідальністю "Петропавлівське", відповідно до рішення 19-тої сесії VI скликання Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради № 12 від 20.08.2013, з урахуванням рішення № 33-4-VIII від 12.02.2021, було надано повноваження замовника з проектування, будівництва та експлуатації мереж водопостачання та водовідведення та дощової каналізації від імені і на території Борщагівської сільської ради Бучанського району, з метою задоволення суспільних потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, торговельної та іншої господарської діяльності, надання послуг з водопостачання та водовідведення (Т. 1, а.с. 278-281).

ОСОБА_1 є споживачем послуг централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за адресою: АДРЕСА_1 . Такі послуги надає позивачу Товариство з обмеженою відповідальністю "Петропавлівське", що вбачається з наданого позивачем до позовної заяви рахунку на оплату послуг з водопостачання та водовідведення (Т .1, а.с. 9).

Рішенням виконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області № 333 від 16 травня 2024 року "Про встановлення тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, які надаються ТОВ "Петропавлівське" було вирішено встановити ТОВ "Петропавлівське" наступні тарифи на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в розмірах:

- тариф на послугу з централізованого водопостачання - 17,88 грн. з ПДВ за 1 м3;

- тариф на послугу з централізованого водовідведення в с. Петропавлівська Борщагівка - 22,44 грн. з ПДВ за 1 м3 (Т. 2, а.с. 143-152 ).

Рішенням виконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області № 507 від 30 липня 2024 року "Про встановлення відкоригованих тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, які надаються ТОВ "Петропавлівське" встановлено ТОВ "Петропавлівське" наступні відкориговані тарифи на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в розмірах:

- тариф на послугу з централізованого водопостачання - 23,34 грн. з ПДВ за 1 м3;

- тариф на послугу з централізованого водовідведення в с. Петропавлівська Борщагівка - 24,30 грн. з ПДВ за 1 м3 (Т. 1, а.с. 205-225).

Рішенням виконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області № 168 від 21 лютого 2025 року "Про встановлення (шляхом коригування) тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, які надаються ТОВ "Петропавлівське" встановлено (шляхом коригування) ТОВ "Петропавлівське" наступні тарифи на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в розмірах:

- тариф на послугу з централізованого водопостачання в - 25,74 грн. з ПДВ за 1 м3;

- тариф на послугу з централізованого водовідведення в с. Петропавлівська Борщагівка в розмірі 26,04 грн. з ПДВ за 1 м3 (Т. 1, а.с. 157-164).

Рішення виконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області № 347 від 24 квітня 2025 року "Про встановлення (шляхом коригування) тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, які надаються ТОВ "Петропавлівське" встановлено (шляхом коригування) ТОВ "Петропавлівське" наступні тарифи на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в розмірах:

- тариф на послугу з централізованого водопостачання - 25,98 грн. з ПДВ за 1 м3;

- тариф на послугу з централізованого водовідведення в с. Петропавлівська Борщагівка - 27,30 грн. з ПДВ за 1 м3 (Т. 1, а.с. 165-177).

Вважаючи, вказані рішення виконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області протиправними, позивачка звернулась із цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Повноваження органів місцевого самоврядування та їх виконавчих органів визначаються, зокрема, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Абзацом 11 частини першої статі 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що виконавчі органи рад - це органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.

Частиною першою статті 11 цього ж Закону передбачено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради може розглядати і вирішувати питання, віднесені цим Законом до відання виконавчих органів ради (частина перша статті 52 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Відповідно до підпункту 2 пункту "а" частини першої статті 28 Закону № 280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема власні (самоврядні) повноваження встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на теплову енергію (у тому числі її виробництво, транспортування та постачання), тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, на інші комунальні послуги (крім тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, тарифів на комунальні послуги, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), побутові, транспортні та інші послуги.

Підпунктами 1, 2 пункту "б" частини першої статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку віднесено: здійснення заходів щодо розширення та вдосконалення мережі підприємств житлово-комунального господарства, торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування, розвитку транспорту і зв'язку та здійснення відповідно до законодавства контролю за належною експлуатацією та організацією обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства тощо.

Відповідно до частин першої, шостої статті 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.

Згідно вимог статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Частиною 3 статті 122 КАС України визначено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Для оскарження нормативно-правових актів суб'єктів владних повноважень закон передбачає особливий порядок адміністративного провадження, який встановлено статтею 264 КАС України.

Відповідно до частини 1 цієї статті такий порядок поширюється на розгляд адміністративних справ щодо законності (крім конституційності) постанов та розпоряджень Кабінету Міністрів України, постанов Верховної Ради Автономної Республіки Крим; законності та відповідності правовим актам вищої юридичної сили нормативно-правових актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, інших суб'єктів владних повноважень.

Частиною 2 статті 264 КАС України визначено, що право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб'єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт.

Нормативно-правові акти можуть бути оскаржені до адміністративного суду протягом усього строку їх чинності (частина 3 статті 264 КАС України).

Відповідно до правового висновку Верховного Суду у складі об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду, викладеного у постанові від 13 березня 2019 року у справі №712/8985/17, дія нормативно-правового акта має вплив на права та обов'язки осіб, на яких поширюється його дія, як на дату набрання чинності актом, так і упродовж перспективної дії цього документа. Суб'єкт правовідносин, до якого буде застосований чи застосується цей акт, якщо вважатиме, що цей нормативний документ порушує або порушуватиме його права чи інтереси, за наявності відповідного обґрунтування, може оскаржити нормативно-правовий акт як відразу після часу набрання ним чинності, так і будь-коли й тоді, коли нормативно-правовий акт чинний і продовжує регулювати певні відносини, внаслідок яких, з погляду суб'єкта правовідносин, відбувається порушення його прав та/чи законних інтересів.

Дія нормативно-правового акта є постійною тривалий час і не обмежується його разовим застосуванням. Відповідно, чинним нормативно-правовим актом суб'єктивні права, свободи чи інтереси можуть порушуватися неодноразово, тобто постійно, упродовж усього часу чинності такого акта.

Факт порушення прав, свобод чи інтересів, у разі дії чинного нормативно-правового акта може мати триваючий характер. Оскільки чинний нормативно-правовий акт може обумовлювати триваюче порушення суб'єктивних прав, свобод чи інтересів, то, відповідно, строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи слід розраховувати від усього часу чинності (тривалості дії) нормативно-правового акта.

Отже, обчислюючи строк звернення до адміністративного суду з позовом про оскарження нормативно-правового акта необхідно брати до уваги таке:

- багаторазове застосування та триваюча дія (тривала чинність) нормативно-правового акту;

- дійсність факту перебування суб'єкта у відносинах, які регулюються нормативно-правовим актом;

- дата факту порушення прав, свобод, інтересів, тобто - коли саме особа (позивач) дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів;

- чи є чинним нормативно-правовий акт, яким порушено права, свободи, інтереси особи (позивача);

- чи перебуває особа (позивач) у правовідносинах, які регулюються нормативно-правовим актом і який оскаржується до адміністративного суду;

- коли вступила особа (позивач) у правовідносинах, які регулюються нормативно-правовим актом і, коли з них вибула.

Суд зазначає, що оскаржувані рішення виконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області № 333 від 16.05.2024 "Про встановлення тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, які надаються ТОВ "Петропавлівське" та № 507 від 30.07.2024 "Про встановлення відкоригованих тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, які надаються ТОВ "Петропавлівське" набрали чинності з дня їх оприлюднення.

Як було встановлено судом, рішення виконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області були оприлюднені на офіційному сайті Борщагівської сільської ради за посиланням https://brada.gov.ua/category/rishennia-vykonavchoho-komitetu/.

У свою чергу, рішення № 333 від 16.05.2024 втратило чинність у зв'язку з прийняттям рішення № 507 від 30.07.2024 та останнє втратило чинність із прийняттям виконавчим комітетом Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області рішення від 21.02.2025 № 168. А рішення № 168 від 21.02.2025 "Про встановлення (шляхом коригування) тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, які надаються ТОВ "Петропавлівське" втратило чинність у зв'язку з прийняттям рішення №347 від 24.04.2025.

У рішенні Конституційного Суду України від 03 жовтня 1997 року № 4-зп надано роз'яснення стосовно порядку набрання чинності нормативно-правовими актами та зазначено, що конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному; звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього; загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше, тобто діє правило Lex posterior derogat priori - "наступний закон скасовує попередній".

Таким чином, спірні рішення № 333, № 507 та № 168 втратили чинність.

Суд зазначає, що з позовом щодо оскарження рішення № 507 ОСОБА_1 звернулась до суду через підсистему "Електронний суд" 16.03.2025, тобто вже після втрати чинності такого рішення.

В подальшому, 20.06.2025 позивачка подала до суду заяву про збільшення позовних вимог, в якій, крім іншого оскаржила рішення № 333 від 16.05.2024 та № 168 від 21.02.2025.

Тобто, наведене свідчить про те, що позивачка пропустила строк звернення до суду з позовною заявою про оскарження вказаних рішень, який в силу вимог статті 264 КАС України дорівнює строку чинності нормативно-правового акта.

Положеннями статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Відповідно до пункту 8 частини першої статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 06.03.2024 по справі № 640/9673/19.

Правовими положеннями ч.5 ст. 242 КАС України передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином, з урахуванням вищезазначених правових висновків Верховного Суду та практики Шостого апеляційного адміністративного суду, викладеної в постановах від 14.01.2026 по справі № 640/13721/22, від 24.12.2024 по справі № 320/1924/23, суд зазначає, що у спірних правовідносинах строк звернення до суду врегульований нормами адміністративного судочинства, а саме: статті 264 КАС України, і дорівнює строку чинності нормативно-правового акта, який сплинув з уведенням в дію наступних рішень Виконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області.

Враховуючи викладене, позовні вимоги щодо визнання протиправними та скасування рішень № 333 від 16.05.2024, № 507 від 30.07.2024 та № 168 від 21.02.2025 підлягають залишенню без розгляду.

Що стосується рішення Виконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області № 347 від 24.04.2025 про "Про встановлення (шляхом коригування) тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення для ТОВ "Петропавлівське", суд зазначає наступне.

Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулює Закон України "Про житлово-комунальні послуги" від 09.11.2017 № 2189-VIII.

Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 4 вказаного Закону, до повноважень органів місцевого самоврядування належать, у тому числі, встановлення цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до закону.

Згідно ст. 12 Закону № 2189-VIII житлово-комунальні послуги надаються виключно на договірних засадах. Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Договори про надання комунальних послуг можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір, індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем, колективний договір) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач (співвласник багатоквартирного будинку, власник будівлі, у тому числі власник індивідуального садибного житлового будинку), колективний споживач).

Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону № 2189-VIII комунальні послуги надаються безперервно.

Статтею 10 Закону № 2189-VIII визначено, що ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.

Відповідно до ст. 23, 24 Закону № 2189-VIII одиниця виміру обсягу спожитої споживачем послуги з централізованого водопостачання визначається правилами надання відповідної комунальної послуги, що затверджуються уповноваженим законом органом.

Послуга з централізованого водопостачання надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами правил надання послуг з централізованого водопостачання, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, якщо інше не передбачено законом.

Одиниця виміру обсягу спожитої споживачем послуги з централізованого водовідведення визначається правилами надання відповідної комунальної послуги, що затверджуються уповноваженим законом органом.

Механізм формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення для суб'єктів природних монополій, які провадять або мають намір провадити господарську діяльність з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення визначає Порядок формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 р. № 869 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 3 квітня 2019 р. № 291).

Цей Порядок застосовується під час установлення органами місцевого самоврядування (далі - уповноважені органи) тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення для суб'єктів природних монополій, зазначених у пункті 1 цього Порядку, та поширюється на таких суб'єктів під час розрахунку зазначених тарифів.

Згідно з пп. 12 п. 3 Порядку № 869 структура тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення - складові економічно обґрунтованих витрат, пов'язаних із провадженням у планованому періоді певного виду ліцензованої діяльності, які групуються за статтями, визначеними уповноваженими органами відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, що затверджені Мінфіном, та складові планованого прибутку, на основі яких розраховуються та встановлюються тарифи, а також витрати на відшкодування втрат.

Тарифи на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення - вартість одиниці (1 куб. метра) централізованого водопостачання чи централізованого водовідведення відповідної якості як грошовий вираз планованих економічно обґрунтованих витрат, витрат на відшкодування втрат, планованого прибутку /пп. 14 п. 3 Порядку № 869/.

Приписами пункту 4 Порядку № 869 визначено, що формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення здійснюється з урахуванням витрат за кожним видом ліцензованої діяльності, облік яких ведеться ліцензіатом окремо.

Згідно з п. 5 Порядку № 869 ліцензіат здійснює розподіл витрат між видами господарської діяльності, зокрема, пов'язаних з централізованим водопостачанням та централізованим водовідведенням, в установленому законодавством порядку.

До розрахунку тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення включаються витрати, які згідно з Податковим кодексом України враховуються під час визначення об'єкта оподаткування податком на прибуток підприємств.

З метою забезпечення відшкодування всіх економічно обґрунтованих витрат, пов'язаних із наданням послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення, перегляд тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення та їх структури здійснюється уповноваженим органом щороку за заявою ліцензіата.

У разі зміни протягом строку дії тарифів обсягу окремих витрат, пов'язаних із провадженням господарської діяльності з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення, з причин, що не залежать від ліцензіата, зокрема збільшення або зменшення податків і зборів (обов'язкових платежів), мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, орендної плати та амортизації, підвищення або зниження цін і тарифів на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, зміни обсягу фінансових витрат, складової частини планованого прибутку, у тому числі внаслідок зміни курсу валют за наявності у ліцензіата кредитних зобов'язань перед міжнародними фінансовими організаціями, може проводитися коригування тарифів.

Механізм коригування тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення застосовується уповноваженим органом виключно протягом строку дії тарифів.

У разі коригування тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення кількісні показники, враховані у структурі діючих тарифів, не переглядаються.

Якщо протягом строку дії тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення обсяг витрат, пов'язаних із провадженням господарської діяльності з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення, не змінився, то відповідні тарифи застосовуються ліцензіатом на підставі рішення уповноваженого органу, яким встановлено такі тарифи на новий строк (п. 6, 7 Порядку №869).

Порядок розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 12 вересня 2018 року № 239, визначає процедуру розгляду органами місцевого самоврядування, зокрема, розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих суб'єктами господарювання незалежно від форм власності, які провадять (або мають намір провадити) господарську діяльність із централізованого водопостачання та водовідведення (далі - ліцензована діяльність) і в установленому законодавством порядку отримали відповідні ліцензії, та суб'єктами господарювання незалежно від форм власності (далі - суб'єкти господарювання), що надають (або мають намір надавати) комунальні послуги, визначені статтею 5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (крім послуг із постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії), для подальшого встановлення тарифів відповідно до повноважень, наданих Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про теплопостачання", "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення", "Про житлово-комунальні послуги".

Цей Порядок застосовується органами місцевого самоврядування під час розгляду тарифів централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, і поширюється на суб'єктів господарювання, зазначених у пункті 1 цього Порядку (пункт 2 Порядку № 239).

Відповідно до п. 4, 6 Порядку № 239, суб'єкт господарювання (заявник) подає до органу місцевого самоврядування у паперовій та електронній формах (у тому числі у форматі doc, docx, excel) розрахунки тарифів разом із заявою, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час проведення розрахунків тарифів.

У разі неможливості подання суб'єктом господарювання (заявником) до органу місцевого самоврядування розрахунків тарифів разом із заявою, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час проведення розрахунків тарифів, у паперовій формі у зв'язку із веденням на відповідній території воєнних (бойових) дій, допускається їх подання лише в електронній формі.

У такому разі суб'єкт господарювання (заявник) зобов'язаний підписувати заяву та розрахунки тарифів з накладенням електронного підпису та/або печатки, що базуються на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа.

Комплект документів, поданий суб'єктом господарювання (заявником) до органу місцевого самоврядування, підлягає реєстрації службою діловодства.

За результатами розгляду поданих суб'єктом господарювання (заявником) згідно з вимогами цього Порядку розрахунків тарифів органом місцевого самоврядування здійснюється встановлення відповідних тарифів.

До рішення про встановлення тарифів обов'язково додається структура тарифів.

Встановлення тарифів здійснюється як при повному перегляді (перерахунку) тарифів і їх структури, так і за результатами коригування тарифів.

Вимоги до оформлення заяви та формування комплекту документів встановлені розділом ІІ Порядку № 239.

Відповідно до п. 1, 2 розділу ІІ Порядку № 239, для встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, комунальні послуги заявник подає до органу місцевого самоврядування заяву про встановлення тарифів за формою, наведеною в додатку 1 до цього Порядку, а також розрахунки тарифів, підтвердні матеріали і документи, що використовувалися під час проведення таких розрахунків, а саме:

1) пояснювальну записку щодо потреби встановлення тарифів, що містить обґрунтування планових витрат суб'єкта господарювання за їх складовими, аналіз результатів фінансово-господарської діяльності за базовий період та очікувані зміни у плановому періоді (у довільній формі);

2) інформацію про суб'єкта господарювання (заявника) із зазначенням відомостей про наявність у нього ліцензій на провадження відповідних видів ліцензованої діяльності, кількості споживачів у розрізі їх категорій, переліку цих споживачів із зазначенням їх місцезнаходження / місця проживання, системи оподаткування суб'єкта господарювання, особливостей виробництва, транспортування та постачання теплової енергії, надання комунальних послуг, контактної інформації заявника тощо (у довільній формі);

3) інформацію про середньооблікову чисельність персоналу суб'єкта господарювання (заявника). За потреби збільшення чисельності працівників та/або витрат на оплату праці для врахування в тарифах, що подаються на розгляд органу місцевого самоврядування, суб'єкти господарювання надають до органу місцевого самоврядування для погодження відповідні пояснення та обґрунтування таких змін;

4) копію штатного розпису суб'єкта господарювання;

5) копію колективного договору суб'єкта господарювання (за наявності);

6) інвестиційну програму суб'єкта господарювання, розроблену відповідно до вимог нормативно-правових актів у відповідній сфері (за наявності);

7) копії установчих документів (статуту, витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань тощо);

8) копії розпорядчих документів про облікову політику підприємства з визначенням бази розподілу понесених витрат;

9) копії договорів, укладених суб'єктами господарювання для забезпечення виробництва, транспортування та постачання теплової енергії, надання комунальних послуг;

10) інформацію щодо балансової вартості основних засобів, інших необоротних матеріальних і нематеріальних активів із розбивкою за групами та видами діяльності станом на перше число місяця, в якому подаються розрахунки тарифів;

До документів, визначених пунктом 1 цього розділу, суб'єктом господарювання, що здійснює діяльність у відповідній сфері (теплопостачання, централізоване водопостачання, централізоване водовідведення, поводження з побутовими відходами), додаються розрахунки тарифів, підтвердні матеріали та документи, що враховують особливості діяльності відповідного суб'єкта господарювання, згідно з вимогами цього Порядку.

Відповідно до п. 9 розділу ІІ Порядку № 239, комплект документів, що подається для встановлення тарифів на послуги з централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, формується згідно з переліком, наведеним у додатку 32 до цього Порядку.

Відповідно до п. 1 Розділу IV Порядку № 239 та п. 1 Розділу VI Порядку № 239 у разі відповідності заяви та доданих до неї документів вимогам, установленим цим Порядком, а також відповідності розрахунків тарифів формам, встановленим органами місцевого самоврядування, їх розгляд здійснюється протягом одного календарного місяця з дня отримання відповідної заяви (з дня її реєстрації).

Як вбачається з наданих відповідачем документів, 23.04.2025 ТОВ "Петропавлівське" звернулось до виконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області з заявою коригування тарифів (Т. 2, а.с. 104).

Суд зазначає, що подана виконавцем послуг 23.04.2025 заява не відповідає формі, встановленій додатком 1 до Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення №239, оскільки не містить необхідних даних щодо планованого періоду, форми (способу) зміни тарифів, кількості доданих документів та додатків.

Крім того, відповідачем не надано суду доказів того, що виконавцем послуг разом із заявою було надано повний комплект документів, визначений п. 9 розділу ІІ Порядку № 239 (додаток 32).

Зважаючи на відсутність заяви встановленої форми, а також повного переліку документів, визначених Порядком № 239, зокрема, пояснювальної записки (обґрунтування потреби встановлення тарифів), відповідачем не обґрунтовано на який саме планований період було подано розрахунки та на підставі чого Борщагівською сільською радою було затверджено тарифи.

При цьому, відповідно до п. 1, 3 розділу IV Порядку № 239 у разі відповідності заяви та доданих до неї документів вимогам, установленим цим Порядком, а також відповідності розрахунків тарифів формам, встановленим органами місцевого самоврядування, їх розгляд здійснюється протягом одного календарного місяця з дня отримання відповідної заяви (з дня її реєстрації).

Якщо заява та додані до неї документи не відповідають вимогам цього Порядку, а розрахунки тарифів - формам, встановленим органами місцевого самоврядування, заява залишається без розгляду, про що орган місцевого самоврядування письмово повідомляє заявника протягом десяти робочих днів з дня надходження заяви (з дня її реєстрації) з чітким обґрунтуванням причин такої відмови і посиланням на відповідні нормативно-правові акти.

Суд зазначає, що оскільки заява, подана ТОВ "Петропавлівське" не відповідає вимогам, встановленим Порядком № 239, з огляду на відсутність усіх необхідних реквізитів та інформації, а надані до неї документи не є достатніми для прийняття обґрунтованого рішення, у відповідача були відсутні підстави для розгляду такої заяви та прийняття спірного рішення № 347.

Крім того, суд зазначає, що під час розгляду органом місцевого самоврядування заяви про встановлення тарифів на комунальні послуги (послуги з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, послуги з управління побутовими відходами) та доданих до неї документів, зокрема розрахунків тарифів на комунальні послуги, суб'єктом господарювання (заявником) здійснюється інформування споживачів про намір зміни тарифів відповідно до вимог чинного законодавства.

Механізм інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії) з обґрунтуванням такої необхідності виконавцями комунальних послуг, тарифи для яких встановлюються органами місцевого самоврядування (далі - орган, уповноважений встановлювати тарифи), визначений Порядком інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності, затвердженим Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 05 червня 2018 року № 130 (далі по тексту - Порядок №130).

Відповідно до пунктів 1-3, 5-7 Порядку № 130 виконавці комунальних послуг здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) комунальних послуг і подають їх для встановлення тарифів органам, уповноваженим встановлювати тарифи.

Протягом 5 робочих днів з дня подання відповідних розрахунків до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, виконавці комунальних послуг інформують споживачів про намір здійснити зміну тарифів (або встановити тарифи) у спосіб, визначений цим Порядком, та доводять до відома споживачів інформацію, передбачену цим Порядком.

Строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань приймаються зауваження і пропозиції, встановлюється виконавцем комунальних послуг, але він не може бути меншим за 7 календарних днів та більшим ніж 14 календарних днів з дня повідомлення споживачів про намір здійснити зміну тарифів на комунальні послуги (або встановити тарифи).

Виконавцями комунальних послуг, що надають послуги з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, до відома споживачів доводиться така інформація:

- загальний розмір планованого тарифу, поданого до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, та його структура (плановані витрати за елементами, прибуток, податок на додану вартість);

- обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планованого економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу із визначенням форми (способу) його зміни, відсотка зміни основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, паливно-мастильних матеріалів), визначення відсотка зміни тарифу тощо);

- обґрунтування необхідності встановлення тарифу (у випадку, якщо тариф встановлюється вперше);

- інша додаткова інформація, визначена виконавцем комунальних послуг (за необхідності);

- адреса, за якою приймаються зауваження і пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань (місцезнаходження виконавця комунальної послуги та органу, уповноваженого встановлювати тарифи), а також строк приймання таких зауважень і пропозицій.

Інформація, зазначена у пунктах 3, 4 цього розділу, доводиться до відома споживачів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет (за наявності), у друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (перевага надається друкованим засобам масової інформації органу місцевого самоврядування), веб-сайті виконавця комунальних послуг (за наявності), на інформаційних стендах в абонентських відділах виконавців комунальних послуг та на інформаційних стендах біля адміністративних будинків органів місцевого самоврядування в населених пунктах, де споживачі отримують відповідні послуги.

Виконавець комунальних послуг може обрати один із вищеперелічених способів доведення інформації (крім розміщення на інформаційних стендах в абонентських відділах виконавців комунальних послуг та на інформаційних стендах біля адміністративних будинків органів місцевого самоврядування) як основний для розміщення всього масиву необхідної інформації, визначеної цим Порядком. За допомогою інших способів, передбачених в абзаці першому цього пункту, а також шляхом обов'язкового розміщення інформаційного повідомлення у платіжному документі, що застосовується для оплати спожитих послуг, виконавець комунальних послуг повідомляє споживачів про намір зміни тарифів (або встановлення нових тарифів) на комунальні послуги та обов'язково зазначає джерело розміщення всієї необхідної інформації, з якою без перешкод може ознайомитися споживач.

Виконавець комунальних послуг за власним бажанням може додатково також доводити до відома споживачів інформацію про намір зміни тарифів за допомогою радіо, телебачення та способу, визначеного статутом територіальної громади.

Способи доведення до відома споживачів інформації не обмежуються передбаченими цим Порядком.

Інформація має бути достовірною, точною, повною.

У процесі доведення до відома споживачів інформації усі зауваження і пропозиції фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань підлягають реєстрації та обов'язковому розгляду виконавцем комунальних послуг.

Зауваження і пропозиції, які отримані органом, уповноваженим встановлювати тарифи, надсилаються для розгляду відповідному виконавцеві комунальних послуг. За результатами такого розгляду виконавець комунальних послуг приймає рішення про їх урахування чи відхилення.

Виконавець комунальних послуг в установленому законодавством порядку повідомляє споживача, який протягом встановленого строку надав свої пропозиції та зауваження, про їх урахування або відхилення. При цьому у разі відхилення пропозицій і зауважень виконавцем комунальних послуг споживачеві надається відповідь з обґрунтуванням причин їх неврахування.

У разі відсутності пропозицій та зауважень від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань або вмотивованого їх відхилення виконавець комунальних послуг після закінчення встановленого строку приймання пропозицій/зауважень (наступного робочого дня після останнього дня приймання пропозицій/зауважень) письмово сповіщає про це орган, уповноважений встановлювати тарифи.

У разі відсутності пропозицій та зауважень від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань або вмотивованого їх відхилення виконавець комунальних послуг після закінчення встановленого строку приймання пропозицій/зауважень (наступного робочого дня після останнього дня приймання пропозицій/зауважень) письмово сповіщає про це орган, уповноважений встановлювати тарифи.

Контроль за дотриманням виконавцями комунальних послуг порядку доведення до відома споживачів інформації, передбаченої цим Порядком, здійснюється органами, уповноваженими встановлювати тарифи, відповідно до їх повноважень, визначених законом.

З аналізу положень Порядку №130 вбачається, що передбачена ним процедура доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та врахування відповідної позиції територіальних громад спрямована на забезпечення безперешкодного та безоплатного доступу споживачів до вказаної інформації, а також врахування їх пропозицій при вирішенні питань щодо структури цін/тарифів, зміни цін/тарифів.

Як вбачається судом з інформації на сайті https://pbvoda.com.ua/ %d1%82%d0%b0%d1%80%d0%b8%d1%84%d0%b8/, ТОВ «Петропавлівське» було опубліковано інформацію про намір з 01.05.2025 здійснити зміну тарифів на комунальні послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення та вказано, що пропозиції надсилати за адресою petrop.tariff@gmail.com. Проте, коли саме було опубліковано вказане оголошення інформація на сайті відсутня. Доказів завчасного опублікування матеріали справи не містять. Інших доказів, якими б підтверджувалось належне повідомлення споживачів про плановану зміну вартості тарифу відповідачем також не надано.

Суд враховує, що оголошення про зміну тарифу з 01.05.2025 містить вказівку на кінцевий строк подання заперечень та пропозицій. Проте, зважаючи на відсутність у вказаному оголошенні інформації щодо дати його опублікування, таке оголошення не може свідчити про належне дотримання порядку доведення до відома споживачів інформації про зміну тарифу.

Долучений до заяви про зміну з 01.05.2025 тарифу знімок з екрану, де відображено оголошення про зміну тарифу не може бути належним доказом дотримання встановленої Порядком № 130 процедури повідомлення, оскільки також не містить будь-якої дати виготовлення чи опублікування оголошення. Водночас, додано такий скріншот виконавцем послуги до заяви від 21.04.2025.

Отже, вказане свідчить про те, що виконавцем комунальних послуг належним чином не виконані вимоги діючого законодавства щодо інформування населення про зміну тарифів на водопостачання та водовідведення.

Також, Закон України "Про особливості доступу до інформації у сферах постачання електричної енергії, природного газу, теплопостачання, централізованого постачання гарячої води, централізованого питного водопостачання та водовідведення" гарантує споживачам доступ до інформації про ціни/тарифи, їхні складові для всіх категорій споживачів, зміну цін/тарифів (п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону); прогнози зміни цін/тарифів та обґрунтування необхідності таких змін відповідно до заяви суб'єкта господарювання, що надається для встановлення тарифів на товари, послуги (п. б ч. 1 ст. 1 Закону).

Згідно ч. 3 ст. 4 цього ж Закону органи місцевого самоврядування, до повноважень яких віднесено встановлення цін/тарифів визначають порядок оприлюднення інформації, зазначеної у пункті 2 частини першої статті 1 цього Закону, та проведення відкритих слухань щодо цієї інформації за місцем надання споживачам послуг суб'єктами природних монополій та суміжних ринків.

Доказів проведення відкритих слухань за місцем надання послуг споживачам послуг ТОВ "Петропавлівське" матеріали справи також не містять.

При цьому, суд зауважує, що контроль за дотриманням виконавцями комунальних послуг порядку доведення до відома споживачів інформації, передбаченої цим Порядком, здійснюється органами, уповноваженими встановлювати тарифи, відповідно до їх повноважень, визначених законом.

Як встановлено судом з інформації на сайті Борщагівської сільської ради за посиланням https://brada.gov.ua/category/rishennia-vykonavchoho-komitetu/page/2/, виконавчим комітетом Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області було прийнято рішення від 31.12.2025 № 964 "Про встановлення тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, які надаються ТОВ "Петропавлівське", яким з 01.01.2026 для ТОВ "Петропавлівське" було уведено нові тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення.

Вказане рішення опубліковано на сайті 31.12.2025.

Таким чином, оскаржуване рішення № 347 від 24.04.2025 втратило чинність 31.12.2025.

Як було зазначено судом вище, відповідно до частини третьої статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України нормативно-правові акти можуть бути оскаржені до адміністративного суду протягом всього строку їх чинності.

Згідно з правовою позицією, висловленою у постанові Верховного Суду від 14.11.2018 у справі №826/24498/15 (провадження №К/9901/62434/18), поняття "юридичного спору" має розглядатися не суто технічно, йому слід надавати сутнісного, а не формального значення.

Конституційний Суд України в підпункті 3.6 пункту 3 рішення від 01.12.2004 № 18-рп/2004 (у справі за конституційним поданням 50 народних депутатів України щодо офіційного тлумачення окремих положень частини першої статті 4 Цивільного процесуального кодексу України (справа про охоронюваний законом інтерес)) зазначив, що системний аналіз, який провів Конституційний Суд України, свідчить, що поняття "охоронюваний законом інтерес" у всіх випадках вживання його у законах України у логічно-смисловому зв'язку з поняттям "права" має один і той же зміст.

У вказаній справі Конституційний Суд України вирішив, що поняття "охоронюваний законом інтерес", що вживається в частині першій статті 4 Цивільного процесуального кодексу України та інших законах України у логічно-смисловому зв'язку з поняттям "права", треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об'єктивного і прямо не опосередкований у суб'єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам.

Завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи у публічно-правових відносинах, що звернулася до суду з позовом. Колегія суддів зазначає, що обраний позивачем спосіб захисту має бути спрямований на відновлення порушених прав і захист законних інтересів, і у випадку задоволення судом його вимог, прийняте судом рішення повинно мати наслідком відновлення тих прав, за захистом яких позивач і звернувся до суду.

З урахуванням викладеного, відсутність предмету спору унеможливлює вирішення справи по суті незалежно від обґрунтованості позову, а відповідно і здійснення ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів осіб.

Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 14 листопада 2018 року у справі № 826/24498/15.

Отже, з урахуванням того, що позивачка не змінила предмету позову, а спірне рішення втратило чинність внаслідок прийняття рішення від 31.12.2025 № 964 "Про встановлення тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, які надаються ТОВ "Петропавлівське", суд дійшов висновку, що предмет спору у межах спірних правовідносин відсутній.

Згідно з частиною п'ятою статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено право особи, права та свободи якої було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Відтак, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушених прав та бути адекватним наявним обставинам.

Так, у рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 у справі №1-7/99 визначено, що дію нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності.

Одночасно, судом враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Враховуючи викладене у сукупності, суд звертає увагу про неможливість визнання оскаржуваного рішення виконкому Борщагівської сільської ради № 347 від 24.04.2025 протиправним та нечинним, оскільки таке наразі вичерпало свою дію, фактично втративши свою юридичну силу, а тому обраний позивачем спосіб захисту порушеного права, враховуючи фактичні обставини справи за наслідками їх офіційного з'ясування судом, не призведе до поновлення порушених прав та інтересів позивача.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог, оскільки на момент прийняття рішення спірне рішення Виконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області № 347 від 24.04.2025 "Про встановлення (шляхом коригування) тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення для ТОВ "Петропавлівське" вже вичерпало свою дію та втратило чинність.

Керуючись статтями 122, 123, 243-246, 250, 255, 264 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 в частині визнання протиправними та нечинними рішень Виконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області: № 333 від 16.05.2024 "Про встановлення тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, які надаються ТОВ "Петропавлівське"; № 507 від 30.07.2024 "Про встановлення відкоригованих тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, які надаються ТОВ "Петропавлівське" та № 168 від 21.02.2025 "Про встановлення (шляхом коригування) тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, які надаються ТОВ "Петропавлівське" - залишити без розгляду.

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області, Виконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "Петропавлівське" про визнання протиправним та скасування рішення № 347 від 24.04.2025 про "Про встановлення (шляхом коригування) тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення для ТОВ "Петропавлівське" - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Діска А.Б.