Рішення від 23.03.2026 по справі 300/7033/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" березня 2026 р. справа № 300/7033/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:

судді Біньковської Н.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС в Івано-Франківській області до приватного акціонерного товариства «Серін-Ліс» про стягнення заборгованості в розмірі 522065,25 грн, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС в Івано-Франківській області звернулося до суду з адміністративним позовом до ПАТ «Серін-Ліс» про стягнення заборгованості в розмірі 522065,25 грн.

Позовні вимоги обгрунтовані наявністю у відповідача заборгованості по сплаті податку на прибуток приватний підприємств в загальному розмірі 522065,25 грн, яка виникла на підставі податкового повідомлення-рішення №0000321401 від 20.01.2017. Також нараховано пеню на суму 258058,35 грн.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду в адміністративній справі відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач отримав копію ухвали суду про відкриття провадження в цій адміністративній справі, правом подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Заяв про розгляд справи з викликом сторін суду не надходило. У відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними в справі матеріалами.

ПАТ «Серін-Ліс» зареєстроване як юридична особа, перебуває на обліку в контролюючому органі як платник податків.

Приписами частини 1 статті 67 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідач є платником податку на прибуток, та у відповідності до пункту 16.1.4 статті 16 ПК України несе обов'язок по сплаті податків та зборів у строки та розмірах встановлених цим Кодексом.

Положеннями статті 36 Податкового кодексу України (надалі також ПК України, в редакції чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) визначено суть податкового обов'язку, згідно положень якої податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (пункт 36.1). Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором (пункт 36.2). Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом (пункт 36.3).

Приписами пункту 57.3 статті 57 ПК України передбачено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Відповідно до пункту 54.5 статті 54 ПК України якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.

Плановою виїзною документальною перевіркою з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків, зборів, єдиного соціального внеску, а також дотримання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 по 30.09.2016, результати якої наведені в акті від 28.12.2016 №808/09-19-14-01-01/36480308, встановлено порушення пп. 14.1.27, 14.1.36 п. 14.1 ст. 14, п. 44 ст. 44, пп. 138.1.1, 138.10.2, п. 138.1, 138.2, 138.10 ст. 138, пп. 139.1.9, п. 139.1 ст. 139, п. 140.3 ст. 140, пп. 140.4.2, п. 140.4 ст. 140, пп. 153.1.1, 153.1.3, п. 153.1 ст. 153 Податкового кодексу України, порушення вимог пункту 6 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 21 «Вплив змін валютних курсів», в результаті чого занижено податок на прибуток за 2013 рік у сумі 212?107,00 грн, завищено від'ємне значення об'єкта оподаткування податку на прибуток за 2014 рік - у сумі 3?287?935,00 грн; завищено від'ємне значення об'єкта оподаткування податку на прибуток за 2015 рік - у сумі 5?868?447,00 грн; завищено від'ємне значення об'єкта оподаткування податку на прибуток за перший квартал 2016 року - у сумі 6?735?870,00 грн; завищено від'ємне значення об'єкта оподаткування податку на прибуток за півріччя 2016 року - у сумі 6?770?836,00 грн; завищено від'ємне значення об'єкта оподаткування податку на прибуток за три квартали 2016 року - у сумі 7?546?544,00 грн. Також контролюючим органом встановлено порушення ст. 7 ч. 2 п. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464-VI від 08.07.2010, самостійно донараховано єдиний соціальний внесок у сумі 13?212,58 грн за травень 2015 року, а також ст. 7 декрету КМУ від 19.02.1993 №15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю», відповідальність за порушення резидентами порядку розрахунків, установленого статтею 7 цього Декрету, встановлена статтею 16 Декрету (а.с.13).

Головним управління ДПС у Івано-Франківській області на підставі акту перевірки від 28.12.2016 №808/09-19-14-01-01/36480308 прийнято податкове повідомлення-рішення №0000321401 від 20.01.2017, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток приватних підприємств в розмірі 265134,00 грн, в тому числі 212107,00 грн, за податковим зобов'язанням та 53027,00 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями (а.с.67).

Вказане податкове повідомлення-рішення отримано відповідачем 24.01.2017 (а.с.69).

За твердженням податкового органу, враховуючи часткове погашення, стягненню підлягає залишок податкового боргу в розмірі 210979,90 грн (основне зобов'язання) та 53027,00 грн штрафних санкцій.

Суд звертає увагу, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.09.2024 в справі 809/248/17 визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення №0000321401 від 20.01.2017 року, в частині збільшення грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток приватних підприємств у розмірі 201818,50 грн, в тому числі за податковими зобов'язаннями в розмірі 161455,00 грн, та за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 40363,50 грн. Визнано протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0000331401 від 20.01.2017 року, в частині зменшення суми від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток за 9 місяців 2016 року у розмірі 7425362 грн.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.06.2025 апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Івано-Франківській області задоволено частково. Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2024 року у справі № 809/248/17 скасовано в частині задоволення позовних вимог про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000321401 від 20.01.2017 року, в частині збільшення грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток приватних підприємств у розмірі 201 818,50 грн., в тому числі за податковими зобов'язаннями в розмірі 161455 грн., та за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 40363,50 грн. та прийнято в цій частині постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Вказана постанова набрала законної сили 10.06.2025.

Ухвалою Верховного Суду від 09.10.2025 відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління ДПС в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2024 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2025 року по справі № 809/248/17.

Отже, сума податкових зобов'язань визначена наведеним вище податковим повідомленням-рішенням є узгодженою.

Згідно пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається, зокрема: при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження); при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов'язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження); при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.

У разі скасування нарахованого контролюючим органом грошового зобов'язання (його частини) у порядку адміністративного та/або судового оскарження пеня за період заниження такого грошового зобов'язання (його частини) скасовується.

Нарахування пені закінчується: у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань; у день проведення взаєморозрахунків непогашених зустрічних грошових зобов'язань відповідного бюджету перед таким платником податків; у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України); при прийнятті рішення щодо скасування або списання суми податкового боргу (його частини).

У разі часткового погашення податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку.

Згідно пунктів 129.4, 129.5 статті 129 Податкового кодексу України на суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

На суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення у його сплаті, включаючи день погашення, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

Зазначений розмір пені застосовується щодо всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов'язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством.

Судом встановлено, що контролюючим органом у відповідності до статті 129 ПК України нараховано позивачу пеню з податку на прибуток підприємств в розмірі 258058,35 грн, що підтверджується довідкою про борг та зворотнім боком облікових карток платника податків.

Згідно з пунктом 59.1 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідно пункту 59.5 статті 59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

На виконання вимог статті 59 Податкового кодексу України, відповідачу надіслано податкову вимогу форми “Ю» №0002482-1308-0919 від 10.05.2023, яка отримана відповідачем 13.05.2023 (а.с.8-9).

Докази порушення відповідачем процедури оскарження податкової вимоги у матеріалах справи відсутні. Відтак визначена відповідачем сума податкового зобов'язання є узгодженою.

Підпунктом 14.1.156. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України визначено, що податкове зобов'язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Відповідно до підпункту 14.1.175. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Враховуючи вищенаведене суд зазначає, що сума узгоджених податкових зобов'язань в загальному розмірі 522065,25 грн. є податковим боргом відповідача, який ним не сплачено, а тому підлягає стягненню у судовому порядку.

Податковий борг відповідача підтверджується довідкою про податковий борг (а.с.10), корінцем податкової вимоги (а.с.8), податковими повідомленням-рішенням (а.с.67), зворотнім боком облікової картки платника податків - відповідача (а.с.11).

Доказів, які б свідчили про сплату зазначеної заборгованості відповідачем суду не надано.

За таких обставин суд доходить висновку, що відповідач зобов'язаний сплатити податковий борг в загальній сумі 522065,25 грн. Наявність такого обов'язку у відповідача є визначальним для вирішення вказаного спору, крім того, такий обов'язок забезпечується статтею 67 Конституції України.

Отже, позовні вимоги позивача є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з приватного акціонерного товариства «Серін-Ліс» в дохід бюджету податковий борг в сумі 522065,25 грн. (п'ятсот двадцять дві тисячі шістдесят п'ять гривень 25 копійок).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до суду Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач - Головне управління ДПС в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ ВП 43968084, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018),

відповідач - приватне акціонерне товариство «Серін-Ліс» (код ЄДРПОУ 36480308, вул. 16 Липня, 11, смт. Делятин, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78442).

Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.