ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"23" березня 2026 р. справа № 300/5833/25
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:
судді Біньковської Н.В.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-
ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник Слоновський Р.З., звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відповідно до змісту якого просить: визнати протиправними дії щодо не проведення з 01.03.2025 індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, який визначено за 2017, 2018, 2019 роки у розмірі 7763,17 грн на коефіцієнти збільшення у розмірі 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 х 1,115; зобов'язати здійснити з 01.03.2025 індексацію пенсії шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, який визначено за 2017, 2018, 2019 роки у розмірі 7763,17 грн на коефіцієнти збільшення у розмірі 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 х 1,115 та у зв'язку з чим провести перерахунок та виплату пенсії з 01 березня 2025 року.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ОСОБА_1 було призначено з 10.10.2012 пенсію за вислугу років згідно зі статтею 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». З 03.06.2020 позивачу призначено пенсію за віком за нормами Закону №1058. Згідно з розрахунком заробітку для обчислення середньомісячного заробітку при призначенні пенсії за віком показник середньої заробітної плати за 2014- 2016 роки становить 3764,40 грн, а не за три роки 2017- 2019, що передують зверненню за призначенням пенсії. Пенсійний орган призначив пенсію за віком ОСОБА_1 з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2014- 2016 роки - 3764,40 грн, який, відповідно, у зв'язку з проведенням індексації у 2021- 2025 роках, збільшувало на коефіцієнти у розмірі 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 х 1,115. Вважає, що відповідач невірно визначив під час призначення з 03.06.2020 пенсії за віком показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії. Головним управлінням взято показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014- 2016 роки в сумі 3764,40 грн, тоді як має бути показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2017- 2019 роки в сумі 7763,17 грн. Як наслідок, Головним управлінням невірно здійснено перерахунки пенсії у 2021- 2025 роках, де взято показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014- 2016 роки в сумі 3764,40 грн, тоді як має бути показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2017- 2019 роки в сумі 7763,17 грн, що передують року призначення пенсії за віком - 03.06.2020. Просить позов задовольнити.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, в якому стосовно задоволення позовних вимог заперечує. Зазначає, що з 10.10.2012 року ОСОБА_1 отримував пенсію за вислугу років, обчислену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З 03.06.2020 проведено переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при страховому стажі роботи 42 роки 1 місяць 20 днів (коефіцієнт страхового стажу - 0,42083). Заробітна плата врахована за період з 01.08.1991 по 31.07.1996 та з 01.07.2000 по 30.09.2012 за індивідуальними відомостями про застраховану особу системи персоніфікованого обліку (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 1,70936). Середньомісячний заробіток для розрахунку пенсії ОСОБА_1 - 4888,83 (3764,40 х 1,17 х 1,11). Вважає, що позивач не має права на проведення індексації з 01.03.2025 року шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, визначеного за 2017, 2018, 2019 роки у розмірі 7763,17 грн, на відповідні коефіцієнти збільшення, оскільки позивач отримує пенсію відповідно до Закону № 1058 ще з 2012 року і при обрахунку його пенсійної виплати застосовується показник середньої заробітної плати за три роки, а саме 3764,40 грн за 2014- 2016 роки (враховуючи, що з 1 жовтня 2017 року було проведено осучаснення пенсій - перерахунок пенсій за новою формулою). Пенсія позивачу перераховувалась відповідно до норм чинного законодавства. Просить в задоволенні позову відмовити (а.с.38).
Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, якими учасники справи обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, суд встановив наступне.
З 10.10.2012 позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення» (а.с.10).
З 03.06.2020 позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с.11-26).
Відповідно до розрахунку пенсії позивача при обрахунку пенсії позивача пенсійним органом застосовано показник середнього заробітку за 2014-2016 роки, що становить 3764,40 грн, та коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати - 2,367928 (1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796, 1,115) (а.с.20, 26).
Відповідач листом від 31.07.2025 № 6019-5362/С-02/8-0900/25 повідомив позивача про те, що ОСОБА_1 з 10.10.2012 отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», а з 03.06.2020 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пенсію обчислено від страхового стажу 42 роки 1 місяць 20 днів (коефіцієнт стажу - 0,42083) та заробітної плати, врахованої за періоди з 01.08.1991 по 31.07.1996 (відповідно до наданих довідок) та з 01.07.2000 по 31.01.2019 (згідно з даними персоніфікованого обліку). Коефіцієнт заробітку - 1,70936. Якщо особа після призначення пенсії працювала, при переведенні на пенсію за віком за її бажанням можуть бути враховані стаж і заробіток, набуті після призначення пенсії, тобто збільшиться коефіцієнт страхового стажу та індивідуальний коефіцієнт заробітної плати. Однак і в цьому випадку розрахунок заробітної плати здійснюватиметься з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення пенсії. Зважаючи на зазначене, підстави для застосування показника середньої заробітної плати за 2017- 2019 роки при обчисленні пенсії відсутні. З 1 жовтня 2017 року було проведено осучаснення пенсій - перерахунок пенсій за новою формулою з урахуванням показника середньої заробітної плати за три роки, а саме 3764,40 грн за 2014- 2016 роки, і нового коефіцієнта. Виняток становить перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком. Вказано, що при обчисленні пенсії під час розрахунку середньомісячного заробітку застосовано осучаснений показник середньої заробітної плати (доходу), який станом на 03.06.2020 (перехід на інший вид пенсії) становив 4888,83 грн. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 209 від 25.02.2025 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» проведено перерахунок пенсії відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,115 (а.с.27).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Згідно зі статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно статті 51 Закону України “Про пенсійне забезпечення» (надалі також - Закон №1788-ХІІ) пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.
В силу вимог статті 52 Закону №1788-ХІІ право на пенсію за вислугу років мають, зокрема робітники локомотивних бригад і окремі категорії працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та метрополітені, відповідно до пункту "а" статті 55.
Так, пунктом "а" статті 55 Закону №1788-ХІІ передбачено, що право на пенсію за вислугу років мають робітники локомотивних бригад і окремі категорії працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та метрополітенах, - за списками професій і посад, що затверджуються в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Положеннями статті 9 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі також - Закон №1058-ІV) встановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до статті 10 Закону №1058-ІV, особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Частиною першою статті 26 Закону №1058-ІV передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності відповідного страхового стажу, вказаного у цій статті.
При цьому, відповідно до частин 1, 2 статті 27 Закону №1058-ІV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.
Відповідно частини 1 статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
Частиною 2 статті 40 Закону №1058-IV визначено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
У разі відсутності на день призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, для визначення середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії.
Відповідно до приписів частини 3 статті 45 Закону №1058-ІV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 31.10.2018 у справі №577/2576/17 дійшла такого висновку “… З аналізу зазначених вище норм законодавства вбачається, що ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV. Однак у випадку із заявою позивача мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а тому має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком).
Велика Палата Верховного Суду звертає увагу, що 01 січня 2008 року ОСОБА_3 було призначено пенсію за вислугу відповідно до п. “а» ст. 55 Закону № 1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії.
Для призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV позивач звернувся вперше 18 травня 2017 року після досягнення 60-річного віку.
Таким чином, позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення.
Отже, Верховний Суд України у постанові від 29 листопада 2016 року у справі №133/476/15-а (№ 21-6331а15) обґрунтовано зазначив, що у випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV, має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV.
Верховний Суд України при ухвалені цієї постанови також врахував і положення Законів № 1058-IV та № 1788-XII.
Підсумовуючи зазначене вище, Велика Палата Верховного Суду не вбачає підстав для відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в постанові Верховного Суду України від 29 листопада 2016 року у справі №133/476/15-а (№ 21-6331а15)…».
Зазначений висновок Великої Палати Верховного Суду в подальшому підтриманий Верховним Судом в постановах від 31.07.2019 в справі №720/208/17, від 16.06.2020 в справі №127/7522/17, від 18.08.2020 в справі №263/6611/17, від 28.09.2022 в справі №184/886/17, від 29.03.2023 в справі №240/4170/19, від 08.02.2024 в справі №500/1216/23, від 27.11.2024 в справі №560/11681/23, від 16.01.2025 в справі №580/4901/22, від 25.03.2025 в справі №380/3740/24 та в ухвалі від 21.10.2025 в справі №420/17469/25.
Таким чином, наведений підхід Верховного Суду до правозастосування у вказаних правовідносинах є сталим.
Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Як слідує із матеріалів справи, ОСОБА_1 з 10.10.2012 отримував пенсію за вислугу років, що призначена відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення».
З 03.06.2020 ОСОБА_1 переведено з пенсії за вислугу років, призначеної за нормами Закону України “Про пенсійне забезпечення», на пенсію за віком, призначену за нормами Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Враховуючи вказані вище висновки Верховного Суду, в спірному випадку відбулось переведення на інший вид пенсії за іншим законом. Призначення позивачу пенсії за віком з 03.06.2020 відповідно до приписів Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відбулось вперше.
Отже, враховуючи приписи частини 2 статті 9 КАС України слід визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо розрахунку пенсії за віком позивачу призначеної відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2014, 2015, 2016 роки та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату з 01.03.2025 позивачу пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017, 2018, 2019 роки, з врахуванням виплачених сум пенсії.
Щодо доводів позивача стосовно врахування коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати за 2017-2019 роки на 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 х 1,115.
Суд звертає увагу на те, що у справі, яка розглядається, спір виник щодо права позивача на застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року перерахунку пенсії, а саме: за 2017, 2018, 2019 роки, оскільки відповідач не визнав цього права за позивачем. При цьому, пенсійним органом враховано коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки на 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 х 1,115.
Відтак, питання щодо врахування коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати за 2017, 2018, 2019 роки на 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 х 1,115 на час звернення позивача у цій справі пенсійним органом не вирішувалося.
Тобто, позовні вимоги позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.03.2025 індексацію пенсії шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, який визначено за 2017, 2018, 2019 роки у розмірі 7763,17 грн на коефіцієнти збільшення у розмірі 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 х 1,115 та у зв'язку з чим провести перерахунок та виплату пенсії з 01 березня 2025 року, є передчасними, оскільки стосуються розміру пенсійних виплат, який ще не обрахований суб'єктом владних повноважень, який наділений такою дискрецією, наслідки якої можуть бути предметом перевірки судом на відповідність критеріям, визначеним у статті 2 КАС України, а, отже, така вимога спрямована на майбутнє, через, що не підлягає задоволенню з огляду на те, що судовому захисту підлягає тільки порушене право.
Підсумовуючи наведене вище, суд доходить висновку, що позовна заява підлягає задоволенню частково.
Згідно із частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн, відтак підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір в сумі 605,60 грн. (60% задоволених позовних вимог). Доказів понесення інших судових витрат суду не надано.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо розрахунку пенсії за віком ОСОБА_1 призначеної відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2014, 2015, 2016 роки.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088) здійснити перерахунок та виплату з 01.03.2025 ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017, 2018, 2019 роки, з врахуванням виплачених сум пенсії.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 20551088) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень 60 копійок).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.