Україна
Донецький окружний адміністративний суд
24 березня 2026 року Справа№200/7515/25
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Буряк І.В., розглянувши в порядку загального позовного провадження у письмовому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області (Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, 2, 84122, ЄДРПОУ 44278614) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Слов'янської міської військової адміністрації (далі - відповідач, Слов'янська МВА) за змістом якого просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення Слов'янської МВА від 25.12.2024 №2307 в частині (пункт 1 розпорядження) надання податкової пільги у розмірі 50% зі сплати за землю (земельного податку та орендної плати за земельні ділянки комунальної власності) за земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, підприємств, установ, організацій, закладів незалежно від форм власності на території Слов'янської міської територіальної громади та надані в оренду, користування для потреб військових підрозділів Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Національної поліції України, за наявності документального підтвердження факту надання об'єкту нежитлової нерухомості в оренду, користування;
зобов'язати Слов'янську МВА надати фізичним особам, підприємствам, установам, організаціям, закладам незалежно від форм власності на території Слов'янської міської територіальної громади податкову пільгу у вигляді звільнення від сплати земельного податку та орендної плати за земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, підприємств, установ, організацій, закладів незалежно від форм власності на території Слов'янської міської територіальної громади та надані в оренду, користування для потреб військових підрозділів Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Національної поліції України, за наявності документального підтвердження факту надання об'єкту нежитлової нерухомості в оренду, користування, та за умови не використання вищезазначеного нерухомого майна його власниками. Податкову пільгу надати за весь період фактичного користування земельними ділянками та нерухомими майном військовими підрозділами, підтверджений документально.
Позовні вимоги обґрунтовує таким.
Позивач є орендарем земельної ділянки площею 1,6045 га, розташована за адресою: АДРЕСА_2 . Орендодавець - Слов'янська міська рада. Строк оренди - 10 років, починаючи з 13.05.2019. Цільове призначення - для розміщення та експлуатації будівель та споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства.
На цій земельній ділянці розташовано цілісний майновий комплекс, власником якого є позивач. Вказаний майновий комплекс передано в оренду ТОВ «СЛАВБУДМАТЕРІАЛ». Позивач є єдиним засновником та директором ТОВ «СЛАВБУДМАТЕРІАЛ». Товариство використовує нерухомість у своїй господарській діяльності.
01 квітня 2022 року ТОВ «СЛАВБУДМАТЕРІАЛ» призупинило свою господарську діяльність, у зв'язку із військовою агресією російської федерації.
23 березня 2023 року між ТОВ «СЛАВБУДМАТЕРІАЛ» та військовою частиною НОМЕР_2 та КЕВ м. Луганськ укладено договір про безоплатне користування нерухомим майном, що розташовано за адресою: АДРЕСА_2 .
Тобто з моменту укладення договору на безоплатне користування майном позивач фактично був позбавлений права користуватися майном та відповідно не користувався земельною ділянкою, що підтверджується листами командира військової частини НОМЕР_2 .
Поряд із цим позивачу органом податкової служби нараховано суму заборгованості за платежем «орендна плата за землю» за період 2023 - 2025 років у сумі 142 078,98 грн.
Таким чином, позивач вважає рішення Слов'янської МВА від 25.12.2024 №2307 в (пункт 1 розпорядження), яким надано податкову пільгу 50 % орендної плати, а не 100% протиправним, оскільки таке порушує принципи оподаткування, встановлені Податковим кодексом України.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06.10.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання.
Відповідно вимог ч. 4 ст. 262 КАС України зобов'язано відповідача опублікувати оголошення про оскарження нормативно-правового акта, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений, доказ такого оприлюдення надати суду у строк, встановлений на подання відзиву на позовну заяву.
Відповідачем у встановлений судом строк подано відзив на позовну заяву, де викладено заперечення проти позовних вимог та прохання у позові відмовити, з огляду на таке.
25 грудня 2024 року відповідачем прийнято розпорядження № 2037, яким установлено податкову пільгу з орендної плати за землю на 2025 рік у розмірі 50 % за земельні ділянки на яких розташовані об'єкти нежитлової нерухомості, що визначені п.п.14.1.129-1 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України на території Слов'янської міської територіальної громади та надані в оренду, користування військових підрозділів, зокрема Збройних Сил України.
Відповідач вважає, що рішення органів місцевого самоврядування про встановлення пільг зі сплати місцевих податків та зборів є правом, а не обов?язком органів місцевого самоврядування, а тому суд не може перейняти на себе відповідні повноваження.
Також відповідач звертає увагу, що позивач із заявою та підтверджуючими документами про надання земельної ділянки до Слов'янської МВА не звертався.
Водночас об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці по АДРЕСА_2 спільно використовується ТОВ «СЛАВБУДМАТЕРІАЛ» та військовою частиною НОМЕР_2 , а тому підстав для застосування податкової пільги у позивача немає.
Крім того, відповідна земельна ділянка не перебуває у позивача в постійному користуванні, а тому він не є платником земельного податку, як наслідок не є заявником щодо надання пільг зі сплати земельного податку.
Позивачем подано відповідь на відзив, де викладено доводи у спростування тверджень відповідача та прохання позов задовольнити.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20.10.2025 провадження у справі зупинено до набрання законної сили рішенням Донецького окружного адміністративного суду у справі № 200/3379/25.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26.02.2026 поновлено провадження у справі №200/7515/25. Розгляд справи вирішено продовжити за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання у порядку письмового провадження на 10.03.2026.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10.03.2026 закрито підготовче провадження у справі № 200/7515/25 та призначено проведення судового засідання у справі в порядку письмового провадження на 24.03.2026. Розгляд справи по суті здійснювати в порядку письмового провадження у межах строків, визначених КАС України для розгляду справи.
Фактичні обставини встановлені судом у справі.
Позивач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , був зареєстрований фізичною особою підприємцем 14.06.2017 року, місцезнаходження: АДРЕСА_3 , номер запису в реєстрі: 22770000000029993.
Підприємницька діяльність позивача була припинена 29.09.2023 року, підстава: ДР припинення ФОП за її рішенням, номер запису: 2002770060003029993 та знятий з податкового обліку відповідачем 29.09.2023 року, номер рішення 2305220700503, що преюдиційно установлено рішенням Донецького окружного адміністративного суду у справі № 200/3379/25.
20 лютого 2018 року між позивачем та Публічним акціонерним товариством «Шахта ім. О.Ф. Засядько» був укладений у нотаріальний формі договір купівлі-продажу цілісного майнового комплексу, посвідчений приватним нотаріусом Слов'янського міського нотаріального округу Панченко А.В., за адресою: Донецька область, місто Слов'янськ, вул. Літературна, буд. 115, який був розташований на земельній ділянці загальною площею 1,6045 га, що перебувала у комунальній власності, кадастровий номер 1414100000:01:019:1092 і складався із об'єктів нерухомості, як-то контора, склад, гараж, три майстерні, електромайстерня, два склади, сторожка, вбиральня, ворота, ворота, цистерна, два паркани.
13.05.2019 року між позивачем (Орендар) та Слов'янською міською радою (Орендодавець) був укладений договір оренди землі № 37-19.
Відповідно до п. 1 договору Орендодавець передає, а Орендатор приймає в строкове платне користування земельну ділянку землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення 1.12.04 для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства, кадастровий номер 1414100000:01:019:1092, загальною площею 1,6045 га, в тому числі 0,2254 га - капітальна одноповерхова, 0,0083 га тимчасова, 1,2314 га під проїздами, проходами, площадками,0,1394 га під зеленими насадженнями.
Пунктом 8 договору визначалось що договір укладено строком на 10 років.
Пунктом 9 була встановлена орендна плата у грошовій формі у розмірі: 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що складає 72214,94 грн.
Орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1/12 річної орендної плати (пункт 11 договору).
Орендна плата у відповідності до п. 13 договору переглядається раз на рік.
На земельній ділянці розташований цілісний майновий комплекс, власником якого є позивач. Цей цілісний майновий комплекс був переданий в оренду ТОВ «СЛАВБУДМАТЕРІАЛ». Єдиним засновником та директором ТОВ «СЛАВБУДМАТЕРІАЛ» є ОСОБА_1 . Товариство використовувало нерухомість в своїй господарській діяльності відповідно до Статуту. Товариство уклало договори на обслуговування цього майна - постачання електричної енергії, вивіз сміття та ін.
23 березня 2023 року між ТОВ «СЛАВБУДМАТЕРІАЛ», Військовою частиною НОМЕР_2 та КЕВ міста Луганськ укладається договір № 196/2023 на безоплатне користування нерухомим майном, розташованим за адресою: АДРЕСА_2 . Строк дії договору - з 01 березня 2023 року до 31 серпня 2025 року з правом пролонгації.
Цілісний майновий комплекс та земельна ділянка з 01.03.2023 використовуються Збройними силами України, тобто Державою Україна.
31 серпня 2024 року між ТОВ «СЛАВБУДМАТЕРІАЛ», Військовою частиною НОМЕР_2 та КЕВ міста Луганськ укладено додаткову угоду до договору від 23.03.2023 № 196/2023, якою внесено зміни у розділ «Строк чинності умови зміни та припинення договору», а саме слова в п. 11.1 викладено. у такій редакції: « Цей договір набирає чинності з 01.03.2023 та діє до 31.08.2025. Дія цього договору може бути продовжена шляхом підписання додаткової угоди».
07 серпня 2025 року між ТОВ «СЛАВБУДМАТЕРІАЛ», військовою частиною НОМЕР_2 та КЕВ міста Луганськ укладено додаткову угоду до договору від 23.03.2023 № 196/2023, якою внесено зміни у розділ «Строк чинності умови зміни та припинення договору», а саме слова в п. 11.1 викладено. у такій редакції: « Цей договір набирає чинності з 01.03.2023. та діє до 31.08.2026. Дія цього договору може бути продовжена шляхом підписання додаткової угоди».
ГУ ДПС у Донецькій області складено відносно позивача податкові повідомлення - рішення: від 13.06.2025 № 135418-2405-0522-UA14120210000056793 за платежем орендна плата з фізичних осіб за 2025 рік в сумі 22 245,53 грн; від 13.06.2025 року №135423-2405-0522-UA14120210000056793 щодо земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2 (за 5 міс. 2025, 50 %)
Позивач звернувся із листом від 10.06.2024 до начальника Слов'янської МВА щодо сплати орендної плати за землю, що використовується для потреб ЗСУ.
Листом у відповідь Слов'янської міської військової адміністрації від 25.06.2024 ЗВ № Т/76-е позивачу було повідомлено про те, що згідно розпорядження начальника Слов'янської міської військової адміністрації від 27.03.2024 року № 627 встановлені податкові пільги у розмірі 50% зі сплати за землю (земельного податку та орендної плати за земельні ділянки комунальної власності) за земельні ділянки на яких розташовані об'єкти нежитлової нерухомості, що визначені п.п. 14.1.129-1 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, які перебувають у власності підприємств, установ, організацій, закладів незалежно від форм власності на території Слов'янської міської територіальної громади та надані в оренду, користування для потреб військових підрозділів Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Національної поліції України, за наявності документального підтвердження факту надання об'єкту нежитлової нерухомості в оренду, користування.
Листом від 18.06.2024 № 1862 військова частина НОМЕР_2 підтвердила, що з 01.03.2023 по теперішній час нерухоме майно та земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_2 використовуються об'єктом критичної інфраструктури.
ТОВ «СЛАВБУДМАТЕРІАЛ» та ОСОБА_2 весь цей період часу не користувалися нерухомістю та земельною ділянкою.
Листом від 18.04.2025 № 813/16468 військова частина НОМЕР_2 підтвердила, що з 01.03.2023 по теперішній час нерухоме майно та земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_2 використовуються об'єктом критичної інфраструктури.
25 грудня 2024 року начальником Слов'янської МВА прийнято розпорядження № 2307 «Про встановлення податкових пільг зі сплати плати за землю на території Слов'янської міської територіальної громади на 2025 рік», яким установлено податкові пільги у розмірі 50 % зі сплати за землю (земельного податку та орендної плати за земельні ділянки комунальної власності) та земельні ділянки на яких розташовані об'єкти нежитлової нерухомості, що визначені п.п. 14.1.129-1 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, які перебувають у власності фізичних осіб, підприємств, установ, організацій, закладів незалежно від форм власності на території Слов'янської міської територіальної громади та надані в оренду, користування для потреб військових підрозділів Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Національної поліції України, за наявності документального підтвердження факту надання об'єкту нежитлової нерухомості в оренду, користування.
Пункт 1 розпорядження Слов'янської МВА від 27.03.2024 № 627 «Про встановлення податкових пільг зі сплати плати за землю на території Слов'янської міської територіальної громади» та розпорядження начальника Слов'янської МВА від 22.05.2024 № 1021 «Про внесення змін до розпорядження начальника Слов'янської МВА від 27.03.2024 № 627 «Про встановлення податкових пільг зі сплати плати за землю на території Слов'янської міської територіальної громади» визнати такими, що втратили чинність.
Дане розпорядження є чинним з 01.01.2025 по 31.12.2025.
22 травня 2025 року начальником Слов'янської МВА прийнято розпорядження № 803 «Про внесення змін до розпорядження начальника Слов'янської міської військової адміністрації від 25.12.2024 № 2307 «Про встановлення податкових пільг зі сплати плати за землю на території Слов'янської міської територіальної громади на 2025 рік», яким внесено зміни до п. 1 розпорядження начальника Слов'янської міської військової адміністрації від 25.12.2024 № 2307 «Про встановлення податкових пільг зі сплати плати за землю на території Слов'янської міської територіальної громади на 2025 рік», виклавши п. 1 у новій редакції:
«Установити податкові пільги у розмірі 100 % зі сплати за землю (земельного податку та орендної плати за земельні ділянки комунальної власності) та земельні ділянки на яких розташовані об'єкти нежитлової нерухомості, що визначені п.п. 14.1.129-1 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, які перебувають у власності фізичних осіб, підприємств, установ, організацій, закладів незалежно від форм власності на території Слов'янської міської територіальної громади та надані в оренду, користування для потреб військових підрозділів Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Національної поліції України, за наявності документального підтвердження факту надання об'єкту нежитлової нерухомості в оренду, користування».
Дане розпорядження є чинним з 01.06.2025 по 31.12.2025.
Правова позиція суду обґрунтована таким.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Орендна плата землі державної та комунальної власності - це плата за землю у складі податку на майно і зараховується до місцевого бюджету (статті 10, 14, 269 ПК України).
Відповідно до пп. 14.1.72 п. 14.1 статті 14 ПК України, земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.
Згідно з пп. 14.1.73. п. 14.1 статті 14 ПК України, землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
Відповідно до пп. 269.1.1 і 269.1.2 п. 269.1 статті 269 ПК України, платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Перелік платників податку, об'єкт оподаткування, база оподаткування, пільги із сплати податку, ставка податку, податковий період, порядок обчислення суми податку, порядок обчислення сум податку в разі зміни власника об'єкта оподаткування податком, порядок сплати податку, строки сплати податку регулюються статтями 269-289 ПК України.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року з подальшим продовженням його терміну відповідними Указами. Воєнний стан діє і станом на час звернення позивача із позовом та прийняття рішення у справі.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» № 2120-ІХ від 15 березня 2022 року доповнено пункт 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України підпунктом 69.14, відповідно до якого тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.
Отже, пп. 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України було встановлено пільгу на час введення воєнного стану для землекористувачів зі сплати орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності у випадку, зокрема, розташування таких земельних ділянок на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії та територій тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.
З аналізу зазначених норм убачається, що вказані норми є імперативними та такими, що звільняють платників податку як від нарахування, так і від сплати відповідних податкових зобов'язань, за умови щодо місця розташування відповідного нерухомого майна та земельної ділянки на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії.
22 грудня 2022 року Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України прийнято Наказ № 309, яким затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.
Відповідно до п. 1.2 підрозділу 1 розділу 1 «Території, на яких ведуться (велися) бойові дії» вказаного Переліку Слов'янську міську територіальну громаду (UA14120210000056793) з 24.02.2022 року віднесено до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії. Дата припинення можливості бойових дій щодо вказаної території не визначена.
Як убачається з матеріалів справи місцем розташування земельної ділянки право оренди якої належить позивачу з кадастровим номером кадастровий номер 1414100000:01:019:1092 є Слов'янська міська територіальна громада Донецької області, тобто вказаний об'єкт нерухомого майна підпадав під дію положень п. 69.14 та 69.22 підрозд. 10 розд. ХХ ПК України.
Законом України від 11 квітня 2023 року № 3050-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно», було внесено зміни до п. 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України.
Так, у редакції Закону № 3050-IX від 11.04.2023 року пункт 69.14 викладено таким чином:
За період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (абз. 1 п. 69.14).
Платники плати за землю, які до дати набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» відповідно до пункту 286.2 статті 286 цього Кодексу задекларували за 2022 та/або 2023 роки податкові зобов'язання з плати за землю за земельні ділянки, що розташовані на територіях, визначених цим підпунктом, мають право відкоригувати нараховані податкові зобов'язання з плати за землю за період березень 2022 - грудень 2023 року шляхом подання в порядку, визначеному цим Кодексом, уточнюючих податкових декларацій (абз. 5 п. 69.14).
Отже, законодавець визначив умови оподаткування, уточнивши, що від плати за землю (орендної плати) звільняються земельні ділянки виключно в зоні активних бойових дій чи на окупованих територіях, змінивши початок цього періоду та обмеживши його дію до 31.12.2022.
Також аналіз зазначених змін дає підстави стверджувати, що у платників податків на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та платників плати за землю, які задекларували за 2022 рік, 2023 рік податкові зобов'язання по вказаним податкам, з'явилося право відкоригувати нараховані податкові зобов'язання шляхом подання податкових декларацій за відповідний період.
Закон України від 11 квітня 2023 року № 3050-ІХ «Про внесення змін до Кодексу та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно», яким відповідне право надається у разі розташування відповідних об'єктів нерухомості на територіях активних бойових дій, а також яким визначено право платників податку, які задекларували відповідні зобов'язання, відкоригувати нараховані податкові зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за період 2022 та 2023 роки шляхом подання в порядку, визначеному цим Кодексом, уточнюючих податкових декларацій за відповідний період набув чинності 06.05.2023 року.
Тобто, у спірний період норми Закон України від 11 квітня 2023 року № 3050-ІХ застосуванню не підлягали, оскільки не пов'язували розташування відповідних об'єктів нерухомого майна з територіями саме активних бойових дій, як і не передбачали умовою звільнення від сплати податків подання платником уточнюючих декларацій з нульовими показниками.
Лише 06.05.2023 набули чинності зміни щодо надання права платникам податків на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та платникам плати за землю, які задекларували за 2022 рік, 2023 рік податкові зобов'язання по вказаним податкам, відкоригувати нараховані податкові зобов'язання шляхом подання податкових декларацій за відповідний період.
Тобто, якщо позивач вважає, що йому протиправно нараховано податкове зобов'язання з орендної плати за землю, то захист такого порушеного права має здійснюватися у спосіб визнання протиправними та скасування відповідних податкових повідомлень-рішень.
Щодо оспорюваного розпорядження.
Як встановлено судом вище, у розпорядженні від 25.12.2024 № 2307 установлено його чинність у період з 01.01.2025 по 31.12.2025
Однак, 22.05.2025 начальником Слов'янської МВА прийнято розпорядження № 803, яким внесено зміни до п. 1 розпорядження начальника Слов'янської міської військової адміністрації від 25.12.2024 № 2307 «Про встановлення податкових пільг зі сплати плати за землю на території Слов'янської міської територіальної громади на 2025 рік», виклавши п. 1 у новій редакції:
«Установити податкові пільги у розмірі 100 % зі сплати за землю (земельного податку та орендної плати за земельні ділянки комунальної власності) та земельні ділянки на яких розташовані об'єкти нежитлової нерухомості, що визначені п.п. 14.1.129-1 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, які перебувають у власності фізичних осіб, підприємств, установ, організацій, закладів незалежно від форм власності на території Слов'янської міської територіальної громади та надані в оренду, користування для потреб військових підрозділів Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Національної поліції України, за наявності документального підтвердження факту надання об'єкту нежитлової нерухомості в оренду, користування».
Дане розпорядження є чинним з 01.06.2025 по 31.12.2025.
Тобто з 01.06.2025 розпорядження начальника Слов'янської МВА від 25.12.2024 № 2307 діє у редакції розпорядження від 22.05.2025 № 803 й, редакція п. 1 розпорядження від 25.12.2024 № 2307 втратила чинність з моменту набуття чинності розпорядження від 22.05.2025 № 803 - 01.06.2025.
Частиною 3 ст. 264 КАС України передбачено, що нормативно-правові акти можуть бути оскаржені до адміністративного суду протягом всього строку їх чинності.
Більш того, відповідно ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Позивач із цим позовом звернувся до суду 29.09.2025, тобто у період, коли п. 1 розпорядження від 25.12.2024 № 2307 втратив чинність та була чинною редакція, викладена у розпорядженні від 22.05.2025 № 803 - 01.06.2025.
Аналіз наведеної норми свідчить про те, що оскаржувати можна чинні, активні нормативно-правові акти, а звідси - не підлягають оскарженню нормативно-правові акти, які втратили чинність.
Аналогічний висновок зроблено Верховним Судом, зокрема у постановах від 15.04.2020 у справі № 1440/2398/18 та від 11.08.2020 у справі № 640/18067/18, 11.02.2021 у справі № 640/10315/20.
Ураховуючи викладене, позовні вимоги про визнання нечинним та скасування рішення Слов'янської МВА від 25.12.2024 №2307 в частині (пункт 1 розпорядження) задоволенню не підлягають.
У зв'язку із відмовою у задоволенні основної позовної вимоги, відсутні підстави для задоволення вимог зобов'язального характеру (способу захисту).
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 72-77, 139, 241-246, 255, 263, 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області (юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3, код ЄДРПОУ 4428614) про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено у повному обсязі 24.03.2026.
Суддя І.В. Буряк