Україна
Донецький окружний адміністративний суд
24 березня 2026 року Справа№200/10248/25
приміщення суду за адресою: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, вул. Незалежності, 1.
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зеленова А.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
До Донецького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, у якому позивач просить суд (з урахуванням уточненого позову):
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягають у застосуванні обмеження основного розміру пенсії ОСОБА_1 , гарантованого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» а також у включенні до розрахунку середньої заробітної плати показник заробітної плати період з 01.07.2000 по 31.08.2002 нульовим значенням;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023 у відповідності до вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислена пенсія, а також виключити із розрахунку середньої заробітної плати для визначення пенсії період з 01.07.2000 по 31.08.2002 включений нульовим значенням.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 30.12.2025 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії залишено без руху. Встановлено позивачу для усунення недоліків позовної заяви десятиденний строк з дня отримання цієї ухвали, протягом якого позивач має надати до суду: позовної заяви з її копіями відповідно до кількості учасників справи, оформленої з дотриманням вимог статей 160, 161 КАС України з узгодженим змістом позовних вимог та складом учасників справи (позивача); заяви про поновлення строку звернення з позовом, в якій обґрунтувати причини пропуску строку звернення з позовом з наданням відповідних доказів.
13.01.2026 від позивача надійшла заява про поновлення строку звернення до суду із даним позовом. В обґрунтування зазначив, що про застосування обмежень при проведенні перерахунку пенсії при застосуванні індивідуального розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якою сплачено страхові внески, позивачу стало відомо з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 28.11.2025 №54366-49345/І-02/8-0500/25. Також посилався на введений воєнний стан.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27.01.2026 ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії, - повернуто позивачеві в частині позовних вимог за період з 01.03.2023 по 21.06.2025 включно.
Ухвалою суду від 27.01.2026 прийнято позовну заяву до розгляду і відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні), витребувано докази.
Отже розгляду по суті підлягають позовні вимоги щодо визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягають у застосуванні обмеження основного розміру пенсії ОСОБА_1 , гарантованого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» а також у включенні до розрахунку середньої заробітної плати показник заробітної плати період з 01.07.2000 по 31.08.2002 нульовим значенням; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 22.06.2025 у відповідності до вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислена пенсія, а також виключити із розрахунку середньої заробітної плати для визначення пенсії період з 01.07.2000 по 31.08.2002 включений нульовим значенням.
На обґрунтування позову позивач посилається на протиправні дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо застосування обмеження основного розміру пенсії гарантованого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при проведенні перерахунку пенсії у зв'язку з її індексацією. Крім того, вказує, що протиправно відповідачем включено до розрахунку середньої заробітної плати показник заробітної плати період з 01.07.2000 по 31.08.2002 нульовим значенням.
Відповідач надав відзив на адміністративний позов, яким просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Посилається на те, що позивач не звертався до відповідача із заявою встановленого зразка про перерахунок пенсії. Розмір пенсії розраховано згідно з вимогами статті 28 Закону №1058 та статті 8 Закону України від 02.09.2008 №345 «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону №1058. З 01.03.2023 здійснено перерахунок «Індексація заробітку», за результатами опрацювання перерахунку середній показник заробітної плати (доходу) в Україні збільшено на коефіцієнт 1,197 - 7405.03 грн. Розмір підвищення склав 2381,35 та враховуючи положення постанови КМУ № 168 від 24.02.2023 застосовано обмеження в індексації - -881,35 грн (перевищує 1500 грн). 01.03.2024 здійснено перерахунок «Індексація заробітку» та «У зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму», за результатами опрацювання перерахунку середню заробітну плату (дохід) в Україні збільшено на коефіцієнт 1,0796 - 7994.47 грн. Розмір підвищення склав 1151,76 (не перевищує 1500 грн). З 01.03.2025 здійснено перерахунок «Індексація заробітку», за результатами опрацювання перерахунку середню заробітну плату (дохід) в Україні збільшено на коефіцієнт 1,115 - 8913.83 грн. Розмір підвищення склав 1796,42 грн та враховуючи положення постанови КМУ №209 від 25.02.2025 застосовано обмеження в індексації - -296,42 грн (перевищує 1500 грн). Загальний розмір пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 № 345-VI (далі - Закон № 345) складає 17417,55 (80% від заробітку), в т. ч.: - основний розмір пенсії - 10305,31 грн, - доплата за понаднормовий стаж - 283,32 грн, - доплата до пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 № 345-VI - 6828,92 грн Основний розмір пенсії встановлено з урахуванням доплати (складова пенсії) у розмірі 80 відсотків заробітної плати відповідно до Закону № 345 без обмеження. Загальний розмір пенсії перевищує вимоги ч. 3 Постанови № 209, таким чином до розміру пенсії обчисленого відповідно до положень ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» застосовано обмеження в індексації та становить 16239,78 грн. Також вказує, що період з 01.07.2000 по 31.08.2002 в заробітку оптимізовано та виключено при розрахунку заробітної плати для обчислення розміру пенсії відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 40 Закону № 1058.
Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.
Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (м.Селидове), як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та обчислену з урахуванням норм ст. 8 Закону України від 02.09.2008 № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону № 1058.
Позивач звернувся до ГУПФУ через вебпортал із заявою від 30.10.2025, в якій просив здійснити перерахунок основного розміру пенсії з 01.03.2025 відповідно до вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, без застосування обмежень. Також у разі нездійснення перерахунку основного розміру пенсії із розрахунку 80% середнього заробітку (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, просив надати нормативно-правове обґрунтування підстав такого нездійснення. Окрім того, просить виключити із розрахунку середньої заробітної плати визначеної для призначення пенсії період роботи з 01.07.2000 по 31.08.2002 включений нульовим значенням до розрахунку.
Відповідач листом від 28.11.2025 № 54366-49354/І-02/8-0500/25 повідомив позивача про те, що він перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію за віком на пільгових умовах, призначену відповідно до статті 114 Закону України від 09.07.2003 №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та обчислену з урахуванням норм статті 8 Закону України від 02.09.2008 №345- VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону №1058. За матеріалами електронної пенсійної справи страховий стаж, станом на 28.02.2023 врахований по 31.10.2020 та обчислений у відповідності до статті 24 Закону №1058 складає 47 років 02 місяці 19 днів, в тому числі додаткові роки за Списком №1 - 20 років. Коефіцієнт страхового стажу відповідно до статті 25 Закону №1058 - 0,47167. Середньомісячна заробітна плата для обчислення пенсії врахована відповідно до статті 43 Закону №1058 та станом на 28.02.2023 складала 15110,02 грн (6186,32 грн - показник середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески в цілому по Україні за 2016 - 2017 роки з урахуванням індексацій х 2,44249 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за період роботи з 01.07.2000 по 31.10.2020 за даними персоніфікованого обліку). Розмір пенсії станом на 28.02.2023 становив 12088,02 грн. На виконання пункту 2 статті 42 Закону №1058 для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Відповідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - постанова №168) з 01.03.2023 перерахунок пенсії проводився із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1.197. Заробітна плата обчислена відповідно до статті 40 Закону №1058 та з 01.03.2023 складала 18086,71 грн (7405,03 грн - показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2016 - 2017 роки х 2,44249 -індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за період з 01.07.2000 по 31.10.2020). Згідно із пунктом 10 постанови №168 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500,00 грн. Відповідно до проведеного перерахунку розмір пенсії з 01.03.2023 збільшився більше ніж на 1500,00грн та склав 14469,37 грн. Враховуючи, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не може перевищувати 1500.00грн. то розмір пенсії з надбавками склав 13588,02 грн (12088,02 грн + 1500,00 грн). Різниця між розміром підвищення 2381,35 грн (14469,37 грн - 12088,02 грн) та 1500,00 грн (- 881,35 грн) є складовою пенсійної виплати та обмеженням в індексації з 01.03.2023, яка при подальших перерахунках не переглядається. З 1 березня 2024 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постановці №185) проведено масовий перерахунок пенсії згідно з частиною 2 статті 42 Закону №1058 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1.0796 показника середньої заробітної плати у галузях економіки за 2018-2020 роки - 7994,47 грн (3764.40 грн хі.17x1,11x1,11x1,14x1.197x1.0796). За пенсійною справою проведено автоматичний перерахунок пенсії відповідно до Постанови №185. З 01.03.2024 розмір пенсії збільшився на 1151,76 грн та склав 14739,78 грн. З 01.03.2025 пенсію перераховано відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058 та постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (далі - Постанова № 209) із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі - 1,115. що складає 8913,83 грн. Розмір індексації становить 1796,42 грн (17417,55грн - 15621,13 грн). Згідно з Постановою №209 розмір індексації не може перевищувати 1500,00грн, індексація підлягає обмеженню, розмір якого становить 296,42 грн (1786,23грн - 1500,00 грн). Розмір пенсії до виплати з 01.03.2025 по теперішній час становить 16239,78 грн. Враховуючи вище зазначене, до нового розміру пенсії після проведеного перерахунку з 01.03.2023 та з 01.03.2025 застосовується вищеозначене обмеження, так як розмір збільшення понад 1500,00 грн фіксується мінусовим значенням та не змінюється при наступних перерахунках пенсії. Перерахунки пенсії проведено в автоматичному режимі відповідно до діючого законодавства. Додатково повідомляємо, що період з 01.07.2000 по 31.08.2002 в заробітку оптимізовано та виключено при розрахунку заробітної плати для обчислення розміру пенсії.
Відповідно до рішення (розпорядження) № 057250000429 (дата розрахунку 12.05.2025) установлено, що у позивача розмір пенсії за віком (ст. 27) становить 10305,31 грн, доплата за понаднормовий стаж 283,32 грн, загальний розмір пенсії 10588,63 грн, доплата до пенсії за Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» 6828,92 грн, сума пенсії позивача за Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 21711,94 грн) з становить 17417,55 грн. Водночас указано, що обмеження в індексації з 01.03.2023 становить «-881,35» грн; обмеження в індексації з 01.03.2025 становить «-296,42» грн. Розмір пенсії (призначеної) з надбавками 16239,78 грн.
Також з доданого розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії випливає, що відповідачем застосовувався середній заробіток за три попередні роки (2017-2019 роки) 3764,40 грн, коефіцієнт збільшення показника середньої зарплати 2.367928, зокрема 1,115 з 01.03.2025. Середньомісячний заробіток для обчислення 21771,94 грн. Також вказано, що із заробітної плати врахованої для обчислення пенсії виключено (оптимізовано) заробітну плату за період з липня 2000 року по грудень 2002 року (28 місяців), що становить 10 % загальної тривалості страхового стажу позивача, врахованого в одинарному розмірі (211 міс. х 10%). Кількість місяців заробітної плати враховано - 183 місяців (після оптимізації). Коефіцієнт заробітної плати, після оптимізації, становить 2,44249. До оптимізації індивідуальний коефіцієнт для обчислення складав - 2,13254.
Спірні правовідносини виникли з приводу обмеження відповідачем передбаченого статтею 8 Закону № 345-VI розміру пенсії та включення до розрахунку середньої заробітної плати показник заробітної плати період з 01.07.2000 по 31.08.2002 нульовим значенням.
Щодо обмеження відповідачем передбаченого статтею 8 Закону № 345-VI розміру пенсії.
Абзацом третім ч. 1 ст. 28 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) встановлено, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 8 Закону України від 02.09.2008 № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі Закон № 345-VI) передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Згідно з ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Відповідно до п. 10 Постанови Кабінету Міністрів України 24.02.2023 № «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» встановлено, що: розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Також відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» встановлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Верховний Суд у постанові від 22.12.2025 у справі № 200/30/24 зазначив, що аналіз норм статті 8 Закону № 345-VI та статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» свідчить про те, що мінімальний розмір пенсії обрахований з розрахунку 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах, зокрема, не менш як 15 років для чоловіків, за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» порядку відповідної пенсії за віком така пенсія буде менша ніж 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря або три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 8 Закону № 345-VI передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію. При цьому розмір пенсії обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і під час такого обчислення враховуються відповідні доплати і підвищення, передбачені зазначеним Законом.
Отже, ураховуючи положення статті 8 Закону № 345-VI, позивач має право на пенсію за віком, яка має становити суму не менше 80 відсотків його заробітної плати (доходу), але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Крім того, у постанові від 30.01.2020 у справі № 345/882/17 зазначено наступне «З аналізу наведених вище законодавчих норм убачається, що якщо цей розмір пенсії в сукупності менший за мінімальний розмір, установлений для шахтарів у розмірі 80 % його заробітку, але не менш ніж три розміри прожиткового мінімуму, установленого для осіб, які втратили працездатність (абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV), пенсія встановлюється в мінімальному розмірі.
Відповідно до ч. 3 ст. 42 Закону № 1058-IV з 01.01.2016 у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до ст. 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Доплата шахтарям до мінімального розміру - це різниця між мінімальним розміром пенсії (у тому числі трьома прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність) та розміром пенсійної виплати, який обчислюється відповідно до ст. 27, із врахуванням ст. 28, 42 Закону № 1058-IV.
До розміру пенсії після перерахунку (тобто, понад три розміри прожиткового мінімуму) додаються тільки надбавки, підвищення, компенсаційна виплата за втрату годувальника, додаткова пенсія, пенсія за особливі заслуги, доплата у зв'язку із закриттям ЧАЕС, цільова грошова допомога на прожиття інвалідам війни.
З аналізу наведених вище положень законодавства слідує, що основний розмір пенсії пенсіонера визначається з урахуванням належних йому доплат за його понаднормовий стаж, а потім формується розмір доплати шахтарю».
Водночас судом у цій справі встановлено, що «обмеження в індексації» застосовані вже після формування доплати шахтарям до мінімального розміру, що не відповідає наведеним приписам законодавства.
Отже, судом установлено, що під час перерахунку пенсії позивача з 01.03.2025, відповідачем обмежено передбачений статтею 8 Закону № 345-VI її розмір обмеженням в індексації з 01.03.2023 становить «-881,35» грн; обмеження в індексації з 01.03.2025 становить «-296,42» грн.
Такі фактичні обставини судом установлено на підставі наданого розпорядження (рішення) про перерахунок пенсії і відповідачем такі обставини не спростовано.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про протиправність спірних дій відповідача.
Наведене відповідає практиці Верховного Суду, яка викладена в постанові від 26.08.2025 у справі № 360/948/24.
Додатково суд звертає увагу на те, що позивач звертався із заявою щодо перерахунку пенсії. Водночас спірні правовідносини виникли не з приводу виникнення нових обставин для перерахунку пенсії, а щодо обмеження відповідачем передбаченого статтею 8 Закону № 345-VI розміру пенсії, тобто неналежного розміру суми призначеної пенсії до виплати.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог у даній частині.
Щодо визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягають у включенні до розрахунку середньої заробітної плати показник заробітної плати період з 01.07.2000 по 31.08.2002 нульовим значенням.
Згідно з ч. 2 ст. 43 Закону № 1058-IV для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.
Відповідно до ст. 99 Закону України «Про пенсійне забезпечення» перерахунок пенсій, призначених за раніше діючим законодавством, провадиться із середньомісячного заробітку за останніх 24 або будь-які 60 місяців перед призначенням пенсії, або перед введенням в дію цього Закону, або з заробітку, з якого було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, із застосуванням статей 64 - 67 цього Закону.
За документами пенсійної справи страховий стаж позивача становить 47 років 04 місяці 19 днів, в тому числі 20 років 00 місяць 00 дні - стаж на підземних роботах за списком № 1, у тому числі роботи підземні, професії за пост.№202 (25) - 26 років 00 місяці 00 днів, що дає право обчислення пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». До страхового стажу позивача, зокрема, зараховано період з 01.07.2000 по 31.12.2002. Вказана обставина не заперечується позивачем.
Зі змісту листа відповідача від 28.11.2025 суд встановив, що для обчислення пенсії відповідачем враховано заробітну плату позивача за період з 01.07.2000 по 30.08.2002 за даними, що міститься в системі персоніфікованого обліку. Водночас, у зв'язку з відсутністю доходу період страхового стажу з липня 2000 року по серпень 2002 року виключений з розрахунку пенсії позивачу.
Тобто, заробітна плата з липня 2000 року по серпень 2002 року, що становить (у межах 10%) загальної тривалості страхового стажу позивача (211 місяці х 10%), не враховувалась пенсійним органом при розрахунку розміру пенсії. Доказів на спростування такого висновку позивачем суду не подано.
Суд звертає увагу, що саме такий порядок обчислення пенсії передбачений в ст.40 Закону № 1058-IV. Так, за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.
Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що оскільки позивачу для розрахунку пенсії було виключено період в межах 10% тривалості страхового стажу, де заробітна плата йому не виплачувалась, позовні вимоги позивача щодо визнання дій відповідача протиправними щодо включення до розрахунку середньої заробітної плати показник заробітної плати період з 01.07.2000 по 31.08.2002 нульовим значенням є необґрунтованими. У відповідача відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача з цього спірного питання.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч. 1 ст. 90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить висновку про задоволення позовних вимог частково.
Відповідно до квитанції позивачем сплачено судовий збір за подання позову в розмірі 1211,20 грн.
Відповідно до ч.ч. 1, 8 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У випадку якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Отже, стягненню на користь позивача підлягає 1211,20 грн понесених судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84121, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обмеження основного розміру пенсії ОСОБА_1 , передбаченого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 22.06.2025 у відповідності до вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме в розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, без урахування обмеження індексації, яка встановлена з 01.03.2023 у розмірі «-881,35» грн та з 01.03.2025 у розмірі «-296,42» грн.
В інший частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області суму судових витрат у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 (двадцять) копійок.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.С. Зеленов