Ухвала від 24.03.2026 по справі 200/1362/26

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про відмову у розгляді справи у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін

24 березня 2026 року Справа №200/1362/26

Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича ознайомившись з клопотанням відповідача 2 про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін в адміністративній справі за позовом

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (54008, місто Миколаїв, вул. Морехідна, 1) - відповідач 1,

Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Соборна, 3) - відповідач 2,

про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії

УСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , через свого представника Кузнєцову О.П., звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просив суд:

- визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області №1274941841-2025-1 про відмову в призначенні ОСОБА_1 державної соціальної допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області повторно розглянути та задовольнити заяву ОСОБА_1 від 29.09.2025 року про призначення державної соціальної допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, призначивши відповідну допомогу із дня звернення;

- визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 1274941841-2025-2 про відмову в призначенні ОСОБА_1 державної соціальної допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути та задовольнити заяву ОСОБА_1 від 30.10.2025 року про призначення державної соціальної допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, призначивши відповідну допомогу із дня звернення.

27 лютого 2026 року ухвалою суду відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

23 березня 2026 року від відповідача 2 до суду надійшло клопотання про розгляд справи № 200/1362/26 за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи, яке вмотивовано тим, що у даній справі є ряд спірних питань, які потребують з'ясування в процесі розгляду справи та можуть вплинути на результат розгляду.

Дослідивши доводи відповідача 2 та матеріали судової справи суд зазначає наступне.

Статтею 1 КАС України визначено, що Кодекс адміністративного судочинства України визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах.

Частиною 1 ст. 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч.ч. 1-5, п. 10 ч. 6 ст. 12 КАС України, адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Виключно за правилами загального позовного провадження розглядаються справи у спорах:

1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом;

2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;

3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності;

4) щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;

5) щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років";

6) щодо оскарження індивідуальних актів Національного банку України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Міністерства фінансів України, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, рішень Кабінету Міністрів України, визначених частиною першою статті 266-1 цього Кодексу.

Умови, за яких суд має право розглядати справи у загальному або спрощеному позовному провадженні, визначаються цим Кодексом.

Для цілей цього Кодексу справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.

Згідно із п. 20 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - це адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.

Водночас, відповідно до ч.ч. 1-4 ст. 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

За правилами спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах:

1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом;

2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;

3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності;

4) щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Виходячи з системного аналізу викладених норм, суд дійшов висновку, що ця справа не віднесена до справ, для яких розгляд у загальному провадженні або у спрощеному із викликом сторін є обов'язковим, та які не можуть бути розглянути у спрощеному провадженні без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідно до ч.ч. 5, 6 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін:

1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу;

2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Проаналізувавши обставини спірних правовідносин у розрізі заявлених позивачем позовних вимог, суд дійшов висновку, що означена справа віднесена до справ незначної складності, поряд із цим, висновки відповідача про необхідність допиту свідків та дослідження відеозаписів на цій стадії судового провадження є передчасними.

Поряд з цим, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року N 2102-IX, затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року N 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", згідно якого у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" президент України В. Зеленський постановив ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

В подальшому воєнний стан неодноразово продовжувався та триває на теперішній час.

Відповідно до ст. 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 року № 389-VIII, в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.

Відповідно до ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Рішенням Ради суддів України від 24 лютого 2022 року N 9, з урахуванням положень статті 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю - рекомендовано зборам суддів, головам судів, суддям судів України у випадку загрози життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.

Донецький окружний адміністративний суд розташований в м. Слов'янськ Донецької області.

Згідно з опублікованими Радою суддів України 02.03.2022 Рекомендаціями щодо роботи судів в умовах воєнного стану, судам України рекомендовано за можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через залучення до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв'язку з небезпекою для життя.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року № 309 затвердженого Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, який набрав чинності 27 грудня 2022 року.

Згідно означеного Переліку, Слов'янська міська територіальна громада віднесена до територій можливих бойових дій з 24.02.2022 року.

Поряд з цим, Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 серпня 2022 р. № 679-р «Про проведення обов'язкової евакуації населення Донецької області», вирішено провести обов'язкову евакуацію населення Донецької області у безпечні райони Вінницької, Волинської, Житомирської, Закарпатської, Івано-Франківської, Кіровоградської, Львівської, Полтавської, Рівненської, Тернопільської, Хмельницької, Черкаської та Чернівецької областей.

Головам обласних державних адміністрацій (начальникам обласних військових адміністрацій) разом з Міністерством оборони, Міністерством розвитку громад та територій, Міністерством інфраструктури, Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, Міністерством внутрішніх справ, Національною поліцією, Державною службою з надзвичайних ситуацій та за участю Служби безпеки, акціонерного товариства “Укрзалізниця» організувати та провести обов'язкову евакуацію відповідно до Порядку проведення евакуації у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2013 р. № 841.

Станом на 24 березня 2026 року на території Донецької області здійснюються активні бойові дії по всім напрямкам, в тому числі і на Слов'янському та Лиманському напрямках.

Місто Слов'янськ щоденно, протягом всієї доби, знаходиться під атаками дронів різних модіфікацій, FPV дронами (у межах міста та на під'їздах до нього), ФАБ-250, ФАБ-500, УМПБ 30, РЗСО різних типів, тощо.

Внаслідок таких повітряних атак та обстрілів є суттєва небезпека для життя працівників суду та жителів міст Донецької області, щоденно на території області є вбиті та поранені, зазнає руйнувань житловий та нежитловий фонд міста Слов'янська та всієї області, інфраструктура, в тому числі і енергетична.

Відповідно до сервісу Карта надзвичайних ситуацій Служби 112 (alarmmap.online) повітряна тривога в Донецькій області з 21.04.2025 року по 31.12.2025 року оголошувалась 1086 разів, тривалістю 8 місяців 24 дні 9 годин 3 хвилини, а в Краматорському районі Донецької області (Слов'янська територіальна громада) з 01.01.2026 по 18.03.2026 року (станом на 24.03.2026 року сервіс не оновлюється) тривога оголошувалась 199 разів, тривалістю 1 місяць 9 днів 2 год 43 хв на час ухвалення цієї ухвали (відсоток часу доби, коли мешканці були під впливом надзвичайної ситуації - 50,8%): із них січень 2026 року 66 раз, тривалістю 13 днів 14 год.45 хв.(відсоток часу доби, коли мешканці були під впливом надзвичайної ситуації - 49,92%), лютий 2026 року 87 раз, тривалістю 16 днів 14 год. 21 хв.(відсоток часу доби, коли мешканці були під впливом надзвичайної ситуації - 59,28%), з 1 березня по 18 березня 2026 року 47 разів, тривалістю 11 днів 2 год. 10 хв. (відсоток часу доби, коли мешканці були під впливом надзвичайної ситуації - 61,61%).

Враховуючи положення статті 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю суд вважає, що існують чисельні та реальні випадки загрози життю, здоров'ю та безпеці працівників апарату суду та суддів, що не уможливлює проведення відкритих судових засідань, в тому числі у режимі відеоконференції, у приміщенні Донецького окружного адміністративного суду в м. Слов'янськ Донецької області, в тому числі за відсутності безпечних споруд та приміщень (бомбосховищ), за умови що повітряна тривога тривала майже 89 відсотків часу доби, коли мешканці були під впливом надзвичайної ситуації у Донецькій області та більше ніж 61 відсоток часу доби, коли мешканці були під впливом надзвичайної ситуації у Слов'янській територіальній громаді Краматорського району Донецької області у період з 01.01.2026 по 18.03.2026.

Відтак, дослідивши заявлене відповідачем 2 клопотання, суд дійшов висновку про залишення його без задоволення.

Керуючись статтями 9, 12, 257, 260 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Клопотання відповідача 2 про здійснення розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін - залишити без задоволення.

Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається, за сторінкою на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет (веб-адреса сторінки ://court.gov.ua/).

Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя О.М. Кониченко